ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2018
ÎNSCRIS: 21.08.11

Teatrul Rosu – teatrul din club, sau cum sa iesi la o bere la teatru!

Cum teatrul meu de suflet, Metropolis, intra in vacanta dintre stagiuni, eram in cautare de alternative.

Asa am gasit teatrul Rosu. E un teatru? E un club? E amandoua!

Este un concept, poate nu nou, dar avangardist, care imbina cultura cu socializarea, in acelasi timp :)! Asta inseamna ca poti sa bei o bere sau un cocktail, sau o limonada, sau orice altceva, in timp ce vizionezi o piesa de teatru.

M-am dus, normal, cu reticenta la prima piesa … dupa ce am trimis un mail catre teatru in care i-am intrebat tot ce ma interesa: se fumeaza in interior? - gratie legii si slava Domnului… nu! ; este obligatorie consumatia? – nu, dar ar fi recomandata! exista limita de varsta? nu chiar… - putem sa luam si copii? – asta depinde si de copil :)!

Se face rezervarea in prealabil, iar biletul se plateste la intrare (25 de lei). Care intrare se poate face intre o ora si jumatate si pana la maxim 20 min inainte de piesa. La intrare te intampina o domnisoara, care iti ia banii pe bilet si te duce la masa rezervata tie.

Acolo apar imediat alte domnisoare care iti lasa un meniu si cateva minute sa te hotarasti, dupa care vin sa-ti inregistreze comanda pe o tableta. Bauturile le platesti atunci cand ti le aduce. Preturile nu sunt foarte mici, dar nici inaccesibile (sunt preturi de pub), iar gama de bauturi pe care le poti consuma este foarte variata: cafea (8-18 lei), lemonada (10-12 lei – 250 ml) si racoritoare, inclusive fresh-uri (8 lei la 0.25l), bere (8-12 lei), vin (75-100 lei sticla) si sampanie, coctailuri alcoolice (23 lei) si non-alcoolice (16 lei), energizante.

Daca ai ajuns mai devreme cu ceva timp si vrei sa rontai ceva, poti sa iei o portie de nachos cu sos de branza sau salsa la 12 lei sau una de alune – 10 lei/100g. Berea este 12 lei la 0.33l, cu traditie si sosita din tari straine (Germania, Belgia, Franta, Irlanda, Italia), filtrata sau nefiltrata, dupa cum iti place. Noi am servit o bere nefiltrata Holsten si un Campari Orange, pentru care am primit, regulamentar, bon fiscal.

Locatia este in str Baratiei, in spatele magazinului Cocor, pe partea dreapta a strazii (venind de la Unirea) si se ajunge la el, intrand pe un gang intre cladiri. Este la subsol, iar intrarea nu prea iti inspira incredere la prima privire, dar interiorul este foarte dragut, aerisit, cu masute si scaune albe de lemn. Scena este in fata barului, care inaintea inceperii piesei, este acoperit cu o cortina, in timp ce se stinge si lumina. Ma asteptam sa fie rumoare in sala, care sa deranjeze cumva piesa, sau cei care si-au luat nachos sa crantane la ele, dar nu… nimic… liniste, atentie si civilizatie totala.

Piesa vizionata a fost “Scuzati, pardon, m-am razgandit”, o comedie interactiva, cu Luminita Bucur si Oleg Apostol, doi actori tineri foarte talentati, care mi-au placut maxim.

Concluzia? Mi-am gasit inca o ocupatie culturala peste vara, unde intr-o atmosfera lejera, destinsa, pot sa vad actori tineri si buni interpretand comedii, si pot sa socializez inainte de piesa si sa sorb — incet sa nu deranjez piesa :) — si un Aperol Spritz — preferatul meu pe aceeasi linie cu Campari Orange, si imediat dupa Limoncelo :)!.

Trimis de vulpe mihaela in 08.06.18 16:35:28
Validat / Publicat: 08.06.18 19:36:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 5629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Partea de mijloc a salii. Se vede si barul pe fundal.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[08.06.18 19:36:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sugestii pentru timp liber în București și împrejurimi, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[08.06.18 19:43:21]

@webmasterX: Multumesc, dar am o nedumerire. Am inteles ca ati considerat ca se incadreaza in categoria "de interes restrans" articolul cu Lacul Morii, cu toate ca am mai vazut articole de acest gen, care au fost incadrate in alta categorie, dar cel cu teatrul Rosu care este de fapt si un pub/hub nu cred ca intra in aceeasi categorie.

Multumesc.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[08.06.18 19:48:27]

@vulpe mihaela: reviews-urile despre spectacole (de teatru, operă, concerte etc) se publică toate, la ”timp liber”

Indiferent dacă-s... cu bere sau nu.

[le] idem cele despre cluburi.

[08.06.18 19:50:46]

@webmasterX: ok.

krisstinna
[09.06.18 08:14:51]

@vulpe mihaela: Ce bine că au vopsit scaunele!

Anul trecut erau maro, lipite unul de altul, unii din grupul nostru aveau senzația de sufocare, ei suferă de claustrofobie.

Eu n-am avut astfel de probleme dar e bine de avertizat oamenii că, in caz de o calamitate nimeni nu va scăpa viu de acolo, locul este destul de aglomerat, uneori se umple “sala” până la refuz iar spațiul de evacuare este mic.

Parcare nu există, la noroc poți prinde unul pe trotuar.

Prețuri măricele, părerea mea.

Bine că e interzis fumatul, altfel muream acolo afumati.

[09.06.18 08:40:34]

@krisstinna: Nu stiu cum era anul trecut, dar acum nu mi s-a parut aglomeratie, nici de mobila si nici de oameni!

Sper ca nicio calamitate sa nu vina nicaieri, deci nici aici!

krisstinna
[09.06.18 08:55:04]

@vulpe mihaela: Asta spuneam și eu, culoarea schimbă in bine locul, pare mai Ok. Eu n-am probleme de genul, nu am teamă de spațiu închis sau calamități. De altfel articolul tău e scris intr-o notă veselă, e de apreciat.

Cunoscând câteva persoane “claustro”, am ținut să fac acea precizare, amintindu-mi de Colectiv

Te salut cu drag

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Zoazore
[11.06.18 15:25:48]

@vulpe mihaela: Adica 25 de lei intrarea+ consumatia? Si mie mi se pare cam scump, dar... e de centru!

Dealtfel, lejer si frumos p-eacolo!

[11.06.18 15:36:40]

@Zoazore: Dap... in buricul targului!

Daca vii la piesa pe ultima suta... cu 10-15 min inainte de piesa... nu mai trebuie sa comanzi... ca nu mai e timp !

Aurici
[11.06.18 22:35:43]

@vulpe mihaela: Teatrul Roșu se desfășoară în mai multe locații din București. Noi am fost de două ori la restaurantul La Bucur, vis-a-vis de Liceul Șincai și am înțeles că au colaborări cu mai multe restaurante/pub-uri.

Mie nu mi s-a părut chiar scumpă intrarea, la La Bucur ne-a plăcut și ce-am mâncat și ce-am băut, dar cel puțin ultima piesă a fost cu o tentă sexuală exagerată, care nu prea mi-a plăcut.

De ce-or avea tinerii artiști impresia că acest lucru prinde mai bine la public, nu știu.

Chiar și așa și noi avem în continuare Teatrul Roșu pe listă.

[12.06.18 08:09:23]

@Aurici: Nu actorii sunt cei care dau directia si stilul piesei, ci regizorii! Stiu ca unii dintre ei "erotizeaza" chiar si piese clasice! Poate ca asta este ce se cere si ce se vinde in Romania (impreuna cu scandalurile interminabile televizate) sau poate ca atat pot ei!

Aurici
[12.06.18 17:40:49]

@vulpe mihaela: Așa este, regizorii dau tonul. Eu ziceam că este păcat că actorii tineri acceptă să joace în așa ceva. Dar mă refeream strict la ultima piesă, nici vorbă să generalizez că atât pot ei. Am văzut și noi piese bune și avem în continuare Teatrul Roșu pe listă, cum spuneam.

Din păcate, ai dreptate! Asta se vinde în România. Spuneam acum câteva luni tot aici, pe AFA, că în decembrie am fost la Sala Radio la un concert mai altfel. Și am rămas tablou când am văzut că între două piese, un membru al orchestrei care era și prezentator, făcea niște glumițe ca să distreze publicul, și ele tot cu tentă sexuală, sau politică. Dacă la Teatrul de Revistă sau la Teatrul Roșu le mai înghit, la Sala Radio mi s-a părut o umilință pentru bieții oameni, profesioniști desăvârșiți, care și-or fi dat seama că doar cotind-o ușor pe panta asta pot să mai câștige un ban în România. Am plecat tristă de acolo. Oamenii aceia nu merită așa ceva.

Dar filozofăm prea mult la un articol vesel, care ne invită în oraș.

Numai bine, vară frumoasă!

roth
[17.06.18 13:20:48]

@vulpe mihaela

Bun, citit, apreciat... vorbesc de articol. Acum ramane sa vad live daca si cum percep eu locatia/piesa.

AMR 3h, vin cu inima deschisa sa ma bucur pret de minim 1,5h cat tine piesa.

Aurici, roth, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi: