ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2008
    ÎNSCRIS: 04.08.08
    JUL-2008
    [?] AD. + 2 COPII

Vacanta minunata la Dolphin Marina

Salut prieteni, am fost pentru prima oara pe litoralul bulgaresc - de asemenea, a fost pentru prima oara cu masina in afara tarii! :) - si m-am gandit sa-mi impartasesc impresiile celor interesati.

Destinatia: Sveti (Sfintii) Constantin si Elena, Hotel Dolphin Marina 4 stele, all inclusive, pret 962 euro pt.2 adulti si 2 copii in family room.

Perioada: 24-31.07.2008 (joi – joi).

Traseu: Brasov – Ploiesti – Urziceni – Slobozia – Calarasi – Silistra – Dobrich – Varna – Sv.C-tin.

Drumul a fost f.bun, atat in Ro cat si in Bg. Am ajuns la bac la Chiciu aprox. pe la ora 16 si am asteptat cam 20 minute, deoarece bacul tocmai plecase. Traversarea durează cam 20 min.din momentul imbarcarii. Lucuri noi, pe care eu nu le-am mai citit pe internet: bacul costa acum 25 lei pentu fiecare autoturism, fata de 20 cat citisem pe internet - in plus, am aflat de la ghereta de unde am luat biletul ca la retur se plateste tot in lei, deoarece si pe malul celalalt este tot teritoriu romanesc. Bacul a fost doar pe jumatate plin, iar noi am fost singurii turisti, restul fiind localnici. Daca nu eram atenti treceam bine-mersi pe langa vama deoarece nu era nici un indicator, si nici pe cladire nu am observat scris ceva (se afla pe partea dreapta a drumului, care se continua in paralel cu tarmul). Formalitatile au fost simple, s-au verificat buletinele adultilor si pasapoartele copiilor, plus talonul masinii. Un pic mai incolo de vama este ghereta de unde se cumpara vigneta (5 euro sau 10 leva) pt. 7 zile (pt.autoturism) - noi ne-am intors in a opta, descoperiti un pic, deci, la risc. Cand am ajuns noi nu era nimeni in ghereta si dupa ce am asteptat vreo 10 min. m-am intors la vama sa intreb unde e vanzatorul. Bineinteles ca era acolo si a venit la ghereta, servindu-i intai pe 2 bulgari care venisera ulterior. Aceasta a fost prima impresie despre Bulgaria.

Prin Bg am circulat foarte mult cu 100-120 km/h, acolo unde permitea relieful (erau zone de deal cu oarece serpentine unde trebuia sa reduci viteza). In Silistra se gaseste usor indicatorul catre Dobrici, in continuare acest indicatoare sunt o raritate, iar bornele kilometrice nu exista. Este tare frustrant sa mergi si sa tot mergi si sa nu stii cat mai ai pana la destinatie. In Dobrici la fel am gasit fara dificultate indicatorul spre Varna, dar surpriza, la cativa km mai incolo o intersectie cu sens giratoriu care avea indicatoare numai pt.directia stanga! Am luat-o la inimplare inainte, si dupa ce am mai mers o bucata buna - inca o intersectie fara indicatoare. Noroc ca pe dreapta era o benzinarie unde am intrebat si s-a dovedit ca aceea era directia corecta (adica spre dreapta). Pana aici drumul a fost aproape pustiu, de aici incolo s-a populat binisor.

La intrarea in Varna este un indicator spre Albena pe care l-am observat prea tirziu si… am ajuns pe autostrada, unde nu mai puteam face nimic. Asa ca a trebuit sa traversam tot orasul cu ochii atintiti dupa indicatoare. La o intersectie gaseam indicator, la urmatoarele 2-3 nu. A trebuit sa ne adaptam din mers - dupa fiecare intersectie fara indicator opream si intrebam directia. Din acest motiv nu am putut sa admiram si noi orasul, care arata bine din putinul pe care l-am vazut.

Si acum hotelul. Dolphin Marina, impreuna cu alte 2-3 hoteluri face parte din complexul Grand Hotel Varna, accesul in zona facandu-se pe la o bariera cu paznic, care ne-a dat o hartie. Hartia trebuie predata la receptie, de unde am primit-o inapoi completata, cu indicatia sa o punem in parbriz. Parcarea se face pe marginea drumului, oriunde in complexul mentionat. Hartia trebuie prezentata de fiecare data paznicului cand iesi si intri din/in complex.

Foarte interesanta este configuratia terenului, in trepte acolo, astfel ca receptia hotelului se afla la nivelul drumului de acces, iar tot restul hotelului se afla mai jos, respectiv receptia se afla la et.5 iar parterul, considerat et.1, este pe plaja. Hotelul este construit pe coasta relativ inalta a litoralului, din acest motiv toate camerele au vedere la mare. Formalitatile de cazare nu au durat mai mult de 2 min., timp in care am predat voucherul si actele de identitate si am primit cardurile de la camere, cheia de la seif si 4 taloane pe baza carora puteam primi 4 prosoape de plaja, + bratari la maini. Un angajat a venit cu un carucior special la masina sa ne transporte bagajele la camera (situata la et.1, respectiv parter in acceptiunea noastra).

Accesul in camere se face cu cardul, iar camerele sunt foarte spatioase, la fel si baile. Am avut AC, seif, balcon cu 2 scaune de plastic, dar nu si frigider. Am constatat mai tarziu ca nu aveam nevoie de el, deoarece la nivelul nostru se afla, pe langa masa de biliard si cea de ping-pong (se puteau folosi fara nici o plata, ambele), si barul de zi, deschis pana la ora 23, asa ca daca doreai o bautura rece, tup la bar.

Imediat dupa balcon incepea plaja, apoi marea. Termenul de family-room ne-a fost descris la agentie ca fiind o camera mai mare, cu 2 paturi si canapea extensibila, dar la fata locului am constatat ca avem 2 camere standard (adica mari) cu toate facilitatile, care comunicau intre ele printr-o usa dubla - posibil sa fi fost de mai multe feluri, iar noi sa fi primit tipul 2 :).

La iesirea din hotel aveai in fata marea, in stanga piscina cu plaja cu nisip si sezlonguri (gratuite) iar in stanga un mic loc de joaca pt.copii (situat tot pe plaja).

Restaurantul se afla la et.4 iar mancarea a fost buna si variata. Am avut o seara ruseasca si una greceasca cu specialitati culinare specifice.

Piscina este destul de mare, cu sectiune pt.copii, dar adancimea maxima este de 1,50 m. Exista si pool-bar deschis parca intre orele 10 – 18 unde se servesc si sandvisuri si clatite pana la ora 16. Bauturile alcoolice si non-alcoolice de la all-inclusive ne-au satisfacut pe deplin.

In zona hotelului nu exista plaja care intra in mare, deoarece este construit un fel de parapet care presupun ca protejeaza hotelul de actiunea marii in timpul furtunilor, dar exista din loc in loc scari pe care poti cobori vreo 2 m ca sa intri in mare (direct adanca). Daca vrei plaja care intra in apa trebuie te deplasezi putin, pana treci de un alt hotel (nu este departe). Acolo plaja este destul de lunga, cuprinsa intre 2 diguri, insa nu este prea mult loc pt.prosoape (cearceafuri), din cauza sezlongurilor. Eu am fost acolo doar de 3 ori, direct in slip, am facut o baie mai lunga in mare si apoi retur la piscina.

Statiunea nu o cunosc, deoarece ieseam numai seara si numai prin apropiere, prin zona bazarului.

Bani am schimbat la receptia hotelului cu 1,85 leva pt.1 euro. Cel mai bine am vazut in statiune cu 1,90. Facand un calcul simplu, cum euro am cumparat cu 3,61 lei, a reiesit 1 leva = 1,95 lei.

La plecare am schimbat putin traseul, luind-o spre Dobrici prin nord, nu mai stiu acum localitatea de tranzit, in rest acelasi traseu. Am calculat acasa ca am castigat o jumatate ora si am facut mai putin cu 200 de km decat la venire (adica 600 si ceva km la dus, 400 si ceva la intors, in total cca 1100 km, nu mai stiu exact ca scriu de la serviciu). Bineinteles, mici probleme cu orientarea, dar nimic deosebit. Tot drumul dus-intors prin Bg am vazut un singur politist, la cativa km inainte de Varna cu o paleta in mana, presupun ca era un radar, dar pe sensul opus.

Per total am avut o vacanta minunata si sigur vom mai reveni in Bulgaria.

Am facut descrierea vacantei mai pe larg pentru a fi cat mai utila si altora.

Va doresc si voua o vacanta minunata!

Trimis de stadt* in 04.08.08 11:17:54

VIZUALIZĂRI: 5156 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stadt*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Receptia
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

stadt*AUTOR REVIEW
    [05.08.08 00:26:12]

La hotel am intalnit romani, nu multi, dar nici putini, predominau germanii dar erau si rusi, olandezi si alti vorbitori de limba slava. Exista si un spatiu rezervat petrecerii timpului liber de catre copii, cu animatori, dar acestea (erau numai fete) vorbeau numai in germana. Din acest motiv, dar si deoarece fetita e cam mica iar baiatul cam mare pt. activitati de colorat si altele asemenea, nici nu am incercat sa apelez la serviciile lor.

pisicika
    [06.04.09 17:08:28]

In 2006, pentru prima oara in BG, am luat cunostinta cu aceasta statiune si acest hotel, am o parere la fel de buna ca a ta, dar nu prea as sfatui pe cei interesati sa mearga vara acolo, din cauza lipsei de plaja (cei care vor sa faca baie la piscina cu apa termala, se pot duce). Ii sfatuiesc doar pe cei care sunt impatimiti de piscine, se pot bucura din plin de ele, sunt la superlativ!

stadt*AUTOR REVIEW
    [27.07.09 15:36:22]

Erata: partea cu nr.de km mai mic la intoarcere nu este reala. A calculat gresit sotia... Imi cer scuze pt. dezinformare.

pisicika, stadt*
    Alte impresii din această RUBRICĂDolphin Marina Hotel: