ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2010
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 12.04.10
MAY-2010

Atentie!!! Overbooking

Am citit fiecare review despre acest resort inainte sa fac rezervare. A fost pentru prima oara cand am hotarat sa mergem pe litoralul bulgaresc datorita faptului ca sunt insarcinata si nu am vrut sa ne indepartam prea mult de Romania in cazul unei urgente - asigurarea medicala nu acopera eventualele cheltuieli in caz ca se intampla ceva cu sarcina. Si vazand foarte multe laude despre Duni Royal Resort, l-am ales ca destinatia noastra pentru mini-vacanta de 1 Mai.

Cu cateva zile inainte sa pornim au aparut nenumarate plangeri despre anulari de sejururi deja platite datorita overbooking-ului aparut, se pare, la cateva agentii "mama". Din cate se discuta, aceste probleme erau pentru perioada iunie-august, deci eu una chiar nu-mi faceam probleme de asa ceva; mai ales ca agentia noastra din Baia Mare ne-a facut rezervare printr-o companie nemteasca (aviz celor care dau vina pe nemti pentru problemele aparute... si la companiile nemtesti sunt situatii asemanatoare).

Dupa un drum de 5 ore jumate, am ajuns la Duni, increzatori ca va fi o vacanta reusita, chiar daca am fost doar eu si sotul meu. La poarta ne-a cerut voucher-ul. L-am prezentat, dupa care am asteptat in jur de 20-30 minute sa ne deschida, timp in care portarul vorbea la telefon (probabil cu receptia). Intr-un final ne-a deschis si ne-a spus ca este in regula. Apoi ne-a condus spre un loc de parcare - parcarea era dubuita de masini NUMAI cu numere de Romania. Abia aveam loc sa trecem printre ele. Dupa ce am coborat din masina, bineinteles ca ne-a asteptat un domn sa ne conduca la receptie. Cand am intrat, un grup de 10 romani asteptau si ei sa se cazeze.

Un moment a fost liniste... apoi a inceput scandalul. O receptionera care vorbea foarte bine romaneste incerca sa le explice grupului sosit inaintea noastra ca nu mai sunt locuri in Royal si va trebui pentru o noapte sa se cazeze la hotelul vecin. Bineinteles ca s-a lasat cu tipete si vorbe urate, iar din discutiile auzite am aflat ca si ei facusera rezervari prin aceeasi agentie nemteasca, la fel ca noi. Sotul meu s-a uitat la mine, a zambit si a spus: "Fii atenta ca noi urmam... " Si asa a si fost... dupa ce receptionera a reusit sa-i convinga pe conationalii nostri sa se mute dincolo, s-a apropiat de noi si ne-a spus: "Din cauza ca agentia prin care s-a facut rezervarea dumneavoastra nu ne-a anuntat ca urmeaza sa veniti, suntem nevoiti ca pentru o noapte sa va cazam la Marina Beach, urmand ca maine sa va mutam aici. "

Nici nu am mai avut ce sa spun... ma gandeam ca vin si eu pt 3 zile in Bulgaria si 1 zi dintre ele trebuie sa ma mut de la un hotel la altul.

Am fost condusi cu bagaje cu tot dincolo, unde am ramas o noapte, dupa care ni s-a comunicat ca e libera camera noastra, rezervata initial si oricand dorim, putem sa ne mutam. Va dati seama ca nici nu ne-am mai desfacut bagajele tot sejurul. Ce rost mai avea sa facem operatii de impachetare-despachetare zi de zi?

Impresii despre hotel:

Camera - mare, spatioasa, curata, mocheta pe jos aspirata in fiecare zi, prosoapele folosite schimbate in fiecare zi, patul aranjat altfel de fiecare data cand veneau la curatenie, tv cu vreo 3 posturi romanesti. Minibarul era gol, dar se putea umple, la cerere contra sumei de 30 leva. De asemenea, exista optiunea servirii micului dejun in camera, tot contra cost si erau prezentate cateva variante dintre care cea mai scumpa era 40 leva.

Un MINUS mare il dau pentru ca suportul de haine de pe balcon era atat de ruginit, incat nu aveam unde sa-mi intind la uscat nici macar costumul de baie - pentru 5 stele eu zic ca asa ceva nu e acceptabil, totusi... Camera per ansamblu a fost identica cu cea de la Marina Beach. In afara de culoarea mochetei si finisajul mobilei, nu exista nici o diferenta - ah, ba da: la Marina Beach am avut 2 noptiere si aici numai una:), iar patul nu era "inflorit" la MB cum era in fiecare zi la Royal.

Masa: In afara de faptul ca parea mult mai inghesuit la MB, mancarea era aceeasi. Aceleasi feluri de mancare le gaseai si la un hotel si la altul. Minus din partea mea pentru faptul ca desi a fost mancare muuuuuulta, uneori chiar nu era buna deloc. De exemplu, am incercat sa mananc la o cina niste cartofi prajiti - cuburi si condimentati, dar erau atat de uscati si reci incat am fost nevoita sa-i las in farfurie. Au fost si preparate bune, mai ales in seara italiana cand am mancat o saltimboca de vitel delicioasa, iar spaghetele le-am golit instantaneu din farfurie.

Atmosfera: In general, in primele 2 zile a fost foarte animata, pentru ca era multa lume, majoritatea romani. In ultima zi am ramas doar noi si inca 2 familii. Restul plecasera, iar in parcarea initial extra-aglomerata, au mai ramas doar doua masini, dintre care una era a noastra:).

Barul la piscina exterioara era in permanenta aglomerat. Unii inotau in piscina de afara; chiar copii - nu stiu cum puteau parintii sa-i lase pentru ca apa nu avea mai mult de 12 grade.

Piscina interioara avea apa incalzita si din punctul meu de vedere este singurul punct de atractie care deosebeste Royalul de Marina Beach, lucru care, in plin sezon cand e cald afara, nu prea justifica diferenta de pret intre cele 2 hoteluri.

Un sfat pentru viitorii clienti: verificati de mai multe ori inainte de plecare daca locurile rezervate de voi sunt intr-adevar confirmate de conducerea Duni Royal Resort. Iar daca in loc de Royal Palace primiti Marina Beach, cereti diferenta de pret inapoi, desi la capitolul servicii, sunt absolut identice.

Trimis de deliutza27 in 06.05.10 11:08:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliutza27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Royal Palace si Marina Beach - vedere de la capatul digului

valimi
    [06.05.10 11:36:28]

Una calda si una rece:

calda pentru ca se confirma conditiile deosebite oferite de resortul Duni;

rece pentru ca se confirma problemele cu overbooking-ul, iar eu stau cu un voucher pe care scrie Royal Marina Palace si nu stiu sigur la ce hotel voi ajunge.

Am o intrebare, pentru ca vii cu impresii proaspete: la RMP sunt si camere care nu au deloc vedere spre mare, ca nu prea imi dau seama din arhitectura hotelului?

Cat despre sfatul tau, la telefonul de la RMP nu mai raspunde nimeni de o luna de zile, iar de raspuns la e-mail-uri nici gand...

magdalena
    [06.05.10 11:38:52]

Si noi am luat teapa anul acesta la bulgari!

[06.05.10 11:54:11]

Hotelul Royal Palace are aproximativ 1/6 parte cu camere cu vedere la parc (adica la strada principala si cativa copaci), 2/6 parti cu vedere efectiv la mare si 3/6 parti cu vedere la piscine si la golf - ca nu prea poti zice ca acolo e mare.

Cat despre confirmarea sigura a locurilor, eu zic ca asta ar trebui sa se rezolve prin agentiile prin care ati facut rezervarea, careia i se poate cere o confirmare scrisa din partea resortului. Sa-si bata ei capul de ce nu raspund la telefoane si la mailuri, daca tot au incasat banii. O alta varianta ar fi obtinerea, tot in scris a unei garantii de genul "Multumit sau banii inapoi". Ca totusi...sunt unii ca mine care fac un singur concediu pe an si ar fi chiar nasol ca si ala sa fie intors pe dos. Mai ales ca deja toata lumea stie ca sunt probleme. Macar sa incerce sa le rezolve inainte sa ajungeti acolo.

pepsi70ro
    [06.05.10 13:48:10]

Imi place felul in care povestesti despre conditiile hotelului cu plusurile si minusurile lui. Felicitari!

[06.05.10 16:47:56]

Citind paragraful cu portarul mi-am adus aminte ce am patit eu in 2008. Ajung la ghereta. Intind sa-i dau voucherele portarului, timp in care masina era scoasa din viteza. Dar acolo e o usoara panta si, fara sa sesizez, masina incepre si o ia la vale, si se propteste cu numarul in bariera. Portarul ia telecomanda sa vada daca mai merge. NU MAI MERGEA! A innebunit, a pus mana pe statie, si il auzeam urland, am inteles doar "rumanski", dupa care catre noi in engleza (tare nu?, receptionerele nu stiu, dar ala stia). "YOU HAVE TO PAY IT !" In fine, dupa ce l-am facut "jegosule", a impins bariera "manual". Mergem la receptie, cu constiinta incarcata de crima infaptuita. Receptionara , anuntata in prealabil prin statie de catre "jegos", astepta grupul de infractori din Romania. Nu va zic ce privire ne-a aruncat. Noi incepusem sa facem socotelile, cat costa o bariera d-aia. Cerem sa vorbim cu sefa de tura. II explicam si ne linisteste ca nu e nici o problema, ca bariera aia se strica mereu nu stiu de la ce senzor.(cand m-am proptit cu numarul in ea, cred ca am defectat din nou senzorul). Am primit cazare chiar spre mare cu vedere in parcare, exact cum apare in poza P16, unde se vede si geherta si bariera.

Stati sa vedeti cum se leaga una de alta. Receptionera cea "rea" , in ura ei catre noi ca stricasem bariera uita sa ne dea pas-urile de statiune (cei care ati fost stiti despre ce vorbesc, nu despre bratari, ci legitimatia pe care trebuie sa o arati la paznici). Intr-o zi, ma manaca ca pe maimuta sa mergem la dune sa vedem si noi cum pescuiau localnicii (niste chefali frumosi). Cand ajungem in dreptul barcutelor de inchiriat sau ce sunt, vine un paznic sa ne ceara pasurile. Evident ca in bulgara !!! Noi nu stiam ce vrea, ala sa ne omoare, desi se vedea ca suntem turisti. In fine , ne-am injurat reciproc, la el pot sa banuiesc asta, dar la mine confirm 100%, si am reusit sa scapam de paznicul maniac. Stiu ce vreti sa ziceti, omul isi facea treaba, dar era exact ca polistul bulgar in atitudine.

In afara de aceste 2 incidente, mi s-a parut cea mai buna locatie pret/calitate pentru familie la care am fost pana acum. La fel, am vrut sa merg si eu anul asta acolo, dar m-a informat agentia de overbooking si am ales Riu Evrika / Sunny Beach.

Ca o concluzie : atentie la panta de la bariera si la passuri.

[06.05.10 16:59:36]

Si mi-am mai adus aminte de ceva. Imediat dupa ce am scapat de paznicul bulgar, vine la noi un cuplu de francezi uralnd cat puteau si aratau spre mare. Doamne, ce i-a apucat?, ma gandeam eu. Sa fie de la atata alcool moca? In fine cand ne uitam mai atent un grup de 3-5 delfini de Marea Neagra, din aceia micuti, innotau cam la 20-30 m de tarm. Pana sa scot aparatul si camera video au disparut.

molko*
    [06.05.10 17:16:29]

sincer va spun ca anul trecut atunci cand am facut rezervare, agentia (prieteni de-ai mei de altfel) m-a anuntat: ai grija ca sunt regii overbookingurilor. Daca te trezesti la Marina Beach sa nu ne sari in cap! Mi-am asumat riscul dupa ce am intrebat in stg si in dreapta (inclusiv aici pe site) si toata lumea m-a linistit. Am avut noroc si nu s-a intamplat nimic.. dar incep sa cred ca este totusi o practica a lor.

[06.05.10 17:18:46]

Tocmai m-am intors de la agentia din Baia Mare unde facusem rezervarea. Bineinteles, ii anuntasem inca de cand eram in Duni, ca am sa le fac o vizita la intoarcere.

Dupa multe "Ne cerem scuze!" si "Ne pare foarte rau!" am lasat si o reclamatie scrisa pe care agenta mi-a promis ca o va trimite mai departe responsabililor. Eu in schimb am sfatuit-o ca pentru rezervarile deja facute in aceasta locatie sa faca mii de verificari inainte sa trimita oamenii acolo ca poate chiar iese cu scandal urat si e pacat, ca pana la urma romanii se fac de rusine, nu agentiile care nici macar nu raspund la telefon cand e nevoie.

Acum astept sa vedem rezolvarea plangerii mele. Nu prea ma astept la mare lucru, sincer, dar macar nu am lasat lucrurile asa, fara sa am un cuvant de spus.

[06.05.10 17:21:33]

Din cate am inteles au clasificat si Marina Beach la 5* (eu zic ca sunt trase de par), fiindca, dupa parerea mea, este ceva diferenta intre Marina Royal si Marina Beach. E drept, pretul e mai mic la Beach.

[06.05.10 17:31:13]

Eu din contra...consider ca nu se justifica diferenta de pret intre Royal Palace si Marina Beach, in sensul ca am vazut hotel de 5 stele care nici nu se compara cu Royal-ul. Bine...aici fiind vorba in general de turism cu multe influente nemtesti, cred ca si stelele apartin categoriei de clasificare germana. Din cate am observat, nemtii nu sunt atat de pretentiosi cum sunt romanii la capitolul cazare si masa.

Eu una, daca eram administratorul sau patronul acestui resort, de la inceput consideram Marina Beach si Marina Royal Palace ca fiind unul si acelasi hotel, doar sectoare diferite, puneam acelasi pret si aveam implicit aceeasi categorie. Pentru ca nu exista nici o diferenta intre ele.

Iar daca fac hotel de 5 stele din Marina Beach, doar ca sa mareasca pretul...chiar ca nu mai calc pe acolo in veci. Ca nu merita.

tm67bru
    [06.05.10 17:59:41]

Marina Beach e vandut ca avand 5 stele doar de unele agentii din Ro -- in opinia mea neserioase, neprofesioniste si poate chiar necinstite.

Ptr 5 stele ai nevoie de piscina interioara (de exemplu)...

[07.05.10 00:43:01]

deliutza27 am atasat aceasta melodie, o putem schimba daca consideri!

magdalena
    [07.05.10 07:34:33]

Deliutza si eu am facut plangere din cauza unei situatii nedorite pe care am mentionat-o aici: click aici

Desi ne-au mutat, noi am fost suparati pentru stresul provocat si toata situatia in sine, nu mai zic de bani, am fost la agentie sa ne plangem si sa recuperam o parte din bani si nu au vrut sa ne asculte.

Am facut atunci plangeri in scris si cu toate argumentele aduse am reusit sa recuperam banii.

Daca te intereseaza cum am formulat plangerea si daca iti e de folos, contacteaza-ma pe mesageria privata sa te ajut.

[07.05.10 09:46:05]

@webmaster13 - melodia imi aminteste de atmosfera care era la masa de seara in Duni. Merge... poate ramane.

@magdalena - iti multumesc pentru ca te-ai oferit sa ma ajuti. Chiar citisem review-ul tau inainte.Ti-am trimis un mesaj privat.

mamimiha*
    [07.05.10 15:28:21]

Buna Deliutza! Am o intrebare legata de camera cu sea view (am auzit ca mai dau camere la golf ca si camera cu sea view): sea view e partea cu parcarea? Adica din pozele tale, P16 si P17 e acelasi loc? Sper ca n-am fost prea stupida cu intrebarea dar nu vreau sa platesc in plus si sa n-am parte de rasarit dimineata!

Multumesc

mamimiha*
    [07.05.10 15:29:59]

Ups, acum am vazut si masinile din parcare in pozele cu rasaritul....

molko*
    [07.05.10 15:30:17]

pai acolo e rasaritul... la parcare..!

[07.05.10 19:09:01]

@mamimiha - da, intr-adevar camerele cu vedere efectiva la mare iti ofera privelistea din pozele: 10, 16, 17 si 18. Mai sunt cateva camere care au atat vedere catre mare cat si catre golfulet. Daca te uiti in poza 1 vei vedea exact capatul hotelului, catre dig cu aceste camere.

Noi am fost incantati de privelistea din camera noastra, mai ales ca seara era liniste, ferit de galagia de la piscine si terase unde erau principalele activitati distractive in fiecare seara. Dar pot sa-ti spun sigur ca nu am platit absolut nimic in plus pentru a avea acel "sea view". Asa s-a nimerit.

chelie_d, deliutza27, magdalena, mamimiha*, molko*, radu_sergiu*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: