ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2018
ÎNSCRIS: 30.03.10
APR-2018

Pescăria lui Matei, o dată-n viață

Era luni, ora 12:30, a doua zi de Paști, ne întorceam de la Ralitsa.

E foarte importantă ziua și ora pentru acest loc, eu una nu sunt dispusă să mă înscriu pe o listă de așteptare și să păzesc restaurantul stând în picioare:(.

Auzisem de acest restaurant, îmi propusesem împreună cu Maria să dăm o fugă odată, în cursul săptămânii, să ne răsfățăm cu niște scoici pane. Pentru că Domnul a hotărât altceva, am fost doar eu cu soțul meu.

Parcarea este largă, prăfuită, numărasem la repezeală 40 de mașini. Îmi era clar că e foarte aglomerat dar ne-am încercat norocul și chiar am avut parte de un locșor înghesuit.

Plin și înghesuit e puțin spus, foame nu ne era dar am tot amânat întoarcerea spre casă :p.

Așezat pe stâncă, pe malul mării, restaurantul are două încăperi cu mese, una elegantă și alta pe o terasă închisă pe timp răcoros. Acum nu era răcoare, era chiar cald. Dar terasa era totuși închisă, nu se putea fuma decât afară, lângă ușa de la intrare, într-un loc special amenajat, foarte, foarte îngust și incomod.:((

Intru, văd o masă mică liberă, cred că ne aștepta pe noi doi. Întreb ospătarul dacă ne putem așeza, ne spune un nu categoric, trebuia să mergem la recepție și să vorbim cu o doamnă, să ne permită ea, ea avea pixul și caietul cu rezervări. Ok, m-am conformat, am căutat recepția și n-am ochit-o, am văzut o tipă care se tot agita prin salonul elegant, m-am dus la ea și am întrebat dacă putem ocupa masa pitică și liberă, am primit confirmarea după ce și-a consultat caietul :D.

Asta-i politica acolo din cauza valurilor de consumatori, nu comentez prea multe.

Personalul se agita, era zâmbitor, politicos, obosit dar atent la nevoile clienților.

Am primit repede meniurile, pentru haleală și băuturi, ne-am hotărât imediat și am comandat unui ospătar foarte amabil.

Prețurile sunt normale pentru un astfel de loc, adică mari. Știam acest lucru, studiasem meniul încă de anul trecut, nu ne-a deranjat acest aspect.

Am comandat:

Midii pane cu sos de maioneză și usturoi 26 lei

2 Expresso 12 lei

Ambalaj pentru ceea ce nu am putut mânca acolo 1 leu

Total 142 lei

Toate felurile de mâncare au fost bune, porțiile normale, nu mari.

Am fost serviți rapid, ceea ce nu am putut termina a fost împachetat și luat acasă.

Pentru cafea ne-am deplasat la bar, nu aveau pahare de unică folosință, am luat cafelele în cești normale și ne-am dus afară, pe bordura din ciment, am stat ca aurolacii:(, în fața unui restaurant. Măcar am putut adulmeca marea de la înălțime, de pe stânci, am privit apa jucăușă ce se răsfăța în soare.

În afară de mare, împrejurimile nu sunt tocmai plăcute: praf, pod, șantier, o stradă cam ștearsă. Câteva buturugi alcătuiau decorul de la exterior, vreo două leagăne, o băncuță, stâncile mi s-au părut superbe. Marea era divină, își spărgea valurile spumoase de marginea stâncoasă.

Per ansamblu, locul e unul drăguț, cu mâncare bună, foarte aglomerat, nimic spectaculos, cu prețuri mari, cu personal foarte amabil.

Nu m-a dat pe spate dar mă bucur că am reușit să ajung și acolo, îl recomand pentru mâncare și servire dar numai pentru cei care au răbdare să aștepte în picioare o masă liberă. Se poate face și rezervare telefonică, cred că e mai indicat așa. De romantism nu poate fi vorba, e prea mare îngrămădeală, aveam tot timpul impresia că mă voi trezi cu o porție de mâncare pe mine, auzeam până și respirația celor din jur:(, ascultam poveștile lor.

Toaletele, adică toaleta era curată, modernă, consumabile de calitate, am stat la o mare coadă alături de bărbați și femei, norocul meu a fost un domn foarte amabil care mi-a dat întâietate pentru că m-a văzut cam iritată de situație.

Wi-fi funcționa bine, domnul C era cu feisbuluceala la zi.

Încercați și voi mâncarea de acolo, poate aveți noroc de o zi mai calmă, fără aglomerație, poate e deschisă terasa și puteți sta ca oamenii, la o cafeluță, la masă, afumându-vă cu fumul unei țigări.

Măcar o dată în viață, merită. Restaurantul, nu țigara :p

Trimis de krisstinna in 13.05.18 07:33:41
Validat / Publicat: 13.05.18 08:05:14

VIZUALIZĂRI: 6559 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Stâncile de la Pescăria lui Matei

[13.05.18 08:14:35]

@krisstinna: Cine se Scoala de dimineața da primul vot????. Am experimentat și eu acest loc acum un an și am povestit despre el, norocul meu a fost ca eram in team building, astfel încât nu M-a interesat deloc comanda, ci doar M-am bucurat din plin de cele servite, și a fost mult de tot și foarte bun, o experiența de care îmi aduc aminte cu plăcere.

Am auzit tot felul de comentarii pozitive sau negative, la mine a fost bine astfel încât cred ca e vorba și de puțin noroc,

Dar având in vedere aglomerația care este acolo se vede ca este un loc chiar foarte frecventat.

Așadar, felicitări, votat cu mare drag.

[13.05.18 08:21:47]

@mishu: Mulțumesc de vizita matinală, te pup dulce!

Nu e de evitat, am spus și eu asta. Puțină informare nu strică, e bine să aflăm mai multe detalii, mai multe păreri.

Pentru a nu fi dezamăgiți e important să știm la ce să ne așteptăm.

Indiferent de impresii, eu tot mergeam acolo. Domnul C nu prea a fost încântat dar veneam de la cimitir de la Maria și știam că adora scoicile pane, promisesem că voi merge acolo și trebuia să mă țin de cuvânt.

O zi frumoasă îți doresc!

Zoazore
[13.05.18 10:06:12]

@krisstinna: Mda, nu e ”de evitat”, nu arată chiar rău, dar trebuie să stai bune cu răbdarea! Porțiile sunt normale, decorurile sunt drăguțe (suportul pentru șervețele e haios).

Știam că Maria și-ar fi dorit s-ajungă aici. Mi-a spus la Pongal, ar fi vrut s-ajungem atunci. N-a fost să fie!

De ce zici ”ca aurolacii”? Ai stat la aer, ai admirat marea... Eu, cred, așa aș fi făcut chiar dacă ar fi fost deschisă terasa!

Să vă fie de bine!

Dana2008
[13.05.18 10:30:04]

@krisstinna: vezi, draga prietenă, Maria rămâne cu noi, rămân încă multe planuri făcute cu ea și neîmplinite... dar cred că dacă o avem în suflet ea ne însoțește peste tot. De curând am amintit-o într-un articol despre prăjituri unde trebuia să mergem împreună (după ce se întorcea de la Bucuresti ☹)

FELICITĂRI pentru recomandare. Cam mari prețurile, eu aș fi comandat storceag, dar dacă sunt gustoase toate, își merită banii.

Nici mie nu-mi plac spațiile strâmte.

Călătorii plăcute!

roth
[13.05.18 10:32:49]

@krisstinna:

Off, noua nu ne-a iesit. Parcarea full, deja erau masini parcate pe drumul spre restaurant iar politia scria scrisori de "dragoste" cred ca erau tare aprofundati in ceea ce faceau.

Am intrat, am intrebat care e timpul mediu de asteptare si raspunsul a fost dezamagitor pentru noi, 2/2,5h, stanga imprejur si drum intins spre casa.

Am fost odata aici cu rezervare, e minunat cand ajungi, te invita la masa si esti servit destul de repede cu preparate proaspete si gustoase.

Aici am mancat Zargan pentru prima data, eu cand l-am vazut in farfuria altcuiva am zis ca e ceva sarpe, prea era lung si subtire, dar gustosssss.

Deci dragilor daca vreti la Pescaria Lui Matei faceti rezervare cu ceva ore bune inainte si atunci ve veti bucura de mare/servire/meniu si soare daca este.

crismis
[13.05.18 11:01:18]

@krisstinna: Fain articol, îl așteptam! (Am văzut pe fb pozele puse de dl. C)

Am încercat și noi (eu și o prietenă din Constanța) să mâncăm aici, ne-am dus ca florile, fără să ne dăm seama că era Duminica Floriilor (anul trecut). Au zis că să ne pună pe lista de așteptare, dar n-am vrut, ne era foame. Am încercat și alături, nu mai știu cum se cheamă (Golful Pescarilor, parcă), dar nici aici n-am avut succes. Într-adevăr, locul e foarte frumos, mă refer la mare, plajă și stânci.

Am sunat până la urmă la Poarta Apelor, unde ne-au primit, dar afară, pe terasă. Am mâncat pește și am băut vin (limonada - prietena mea, că era șofer) învelite în niște pleduri, tremurând subțire, dar admirand culorile superbe ale mării! Ne amintim cu drag de acea zi, oricum...

adrianbogdan
[13.05.18 12:49:22]

Buna!

Foarte dragut decorul, marea, locul unde este amplasta terasa... poze sugestive si frumoase... bravo!

Acum despre ce a-ti mancat, cred ca pusa in fata faptului implinit nu m-as fi dat pe spate de... placere, ma rog eu prefer pestele facut plachie, saramura sau prajit, nu scoici, nu moluste, nu alti monstri marini, hihihi!

Deci nu as pierde mare lucru daca as ocoli Pescaria lui Matei sau in cel mai rau caz odata... nu se pune. Pup!

[13.05.18 13:07:53]

@Zoazore: Da, spectacolul oferit de mare e fabulos, aș fi stat acolo, pe plajă, ore in șir. Dar, se aglomerase atmosfera, erau zeci de oameni care așteptau să se elibereze mesele.

Stăteam in drum, să știi. Pe lângă bordura aceea e o potecă ce se întinde până in buza stâncilor înalte. Copiii doreau să alerge, părinții lor îi urmăreau, locul era la înălțime și nu era sigur pentru cei mici. Am stat cu genunchii la gură, trebuia sa facem loc oamenilor, ceașca am ținut-o in țărână.

Ei, a fost bine, nu mă plâng, eram acolo, eu doar v-am relatat întâmplarea mea.

[13.05.18 13:17:46]

@Dana2008: Iubita mea, atât cât ține de mine, de puterile mele, îmi voi îndeplini promisiunile față de Ea. Aveam multe vise împreună, visam amândouă cu ochii deschiși.

Storceag am comandat și eu, a fost Ok, n-am rămas fără cuvinte ca atunci când am mâncat un borș de pește făcut de lipoveni in Deltă.

In schimb scoicile pane au fost foarte pufoase și gustoase, exact cum mi le-a descris Maria.

Ce m-a deranjat a fost faptul că am cerut mujdei nu maioneza cu umbre de usturoi, am fost refuzată politicos, mi s-a spus că sosul cu maioneză “e la pachet” adică obligatoriu făcea parte din acel fel de mâncare. Puteam comanda separat dar am renunțat la idee, era o aglomerație mai mare ca intr-o gară.

[13.05.18 13:22:51]

@roth: Zargan?

Trebuie sa gust neaparat, sunt favoriții lui Eve

Știu că sunt ca șerpii, sună interesant.

Două ore? Eu am zis bine, depinde de perioadă, de lună, zi, oră.

Părerea mea? Fără rezervare nu merită așteptarea, nu e nici gratis, nici ieftin, nici spectaculos. Dar e doar doar părerea mea...

[13.05.18 13:27:18]

@crismis: Bine măi, bine că sunteți voi prieteni cu feisbuluceală cu tot

Aglomerația are și o parte bună: ai garanția că e totul proaspăt, nu te vei umple de bube

Data viitoare sunt sigură că vei face o rezervare, sa nu uiți să ceri o masă in buza mării, peisajul e superb.

[13.05.18 13:30:45]

@adrianbogdan: Sigur nu pierzi nimic, ba chiar rămâi cu niște bănuți in buzunar.

Peisaje sunt și in Eforie, o saramură la Pongal ar fi mai indicată, zic eu

tata123 🔱
[13.05.18 18:43:35]

@krisstinna: Dacă e Pescărie atunci e vorba de pește (sau, mă rog, fructe de mare)... Și dacă acest pește este gătit în fel și chip, cu atât mai căutată este „Pescăria” respectivă (un restaurant, de fapt)... Și dacă e situată chiar pe malul mării (Negre, dar cu nuanțe bleumarin), cu atât mai gustos e peștele (sau scoica, sau caracatița etc.)...

Un local extrem de căutat, aglomerația aduce, de cele mai multe ori, mici nemulțumiri. Îmi amintește (un pic) de aglomerația de la Dalboka

[13.05.18 19:10:44]

@tata123: Așa, e. Combinația ideală: pește, mare, pescărie.

La Dalboka nu am fost, din cauză de deal Unii spun că e îngrozitor să urci dealul cu burta plină, domnul C s-a speriat și a zis pas.

Mulțumesc pentru ecoul cald și colorat.

Marius 72
[15.05.18 14:41:34]

@krisstinna: noroc ca taman am mancat, ca de nu in gura mea se intampla ca afara acum: ploua...

teona
[15.05.18 15:59:04]

Draga Kriss, dupa experienta noastra de anul trecut de 1 mai, cand ne-am preumblat pe la restaurante in tara vecina si "prietina" si cand doar felul nostru de a face haz de necaz, ne-a ajutat sa induram foamea chinuitoare, acum cred ca aveai idee la ce poti sa te astepti in astfel de zile de vacanta. Dar sunt sigura ca ai mers pe varianta, ... hai sa vedem, poate ca... si de aici restul momentelor mai mult sau mai putin fericite.

Dar chiar poti sa te consideri norocoasa, ca ai gasit o masa si nu ai asteptat prea mult, ca aveau numar suficient de portii de mancare si ca pana la urma chiar daca nu a fost wow, a fost bun si ca... ai indeplinit o promisiune.

Daca mergeai ca mine in februarie, int-o sambata mohorata, nu aveai nevoie nici de rezervare. Iar ambianta era foarte potrivita unei zile friguroase, aveau incalzitoare care faceau fata vantului patrunzator, pentru ca si eu tot pe terasa inchisa am stat, dorind sa vad marea. Si tot storceag am mancat, cu toate ca pretul m-a facut sa ma gandesc un pic, dar nu vin in fiecare zi la Pescaria lui Matei. Prietenii mei au laudat borsul de peste care a fost mult mai ieftin. Noi am avut parte de un platou pescaresc cu"de toate", bun rau. Nu va imaginati ca era pustiu, dar mai erau mese libere si nu era agitatie. Servirea prompta si amabila. Si noi am luat la pachet. Dar nu m-am bucurat de o zi asa frumoasa ca tine, atunci iarna, marea nu parea asa prietenoasa, de abia i-am aruncat o privire in fuga. Preferam o cafea "la bordura. "

Dar chiar este o locatie care merita vizitata macar o data, cu toate ca tare mi-ar placea sa o vizitez intr-o zi de toamna aurie, cu soarele zambind pe cerul fara nori. Nu "suna "bine? (Mai ales ca amatori de mancatorii pescaresti cred ca se strang si de aici si limitrof.)

[15.05.18 17:35:08]

@Marius 72: La noi nu plouă, încă

Să înțeleg că îți place peștele?

Mulțam de vizită, te salut!

[15.05.18 17:42:02]

@teona: Sună, sună bine

Dar de ce sa merg la Matei când pot merge in altă parte, intr-un loc nou

Toamna suntem în vacanță, așa ne planificăm mereu, e mai ieftin și nu e foarte cald, nu e aglomerație, copiii încep scoala, drumurile sunt mai aerisite. Bătrânețea își spune cuvântul

Marea e frumoasă oricând, indiferent de anotimp îmi crează o stare de bine.

Mulțam de vizită, te pup

adrianbogdan, crismis, Marius 72, mishu, roth, tata123 🔱, teona, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Agigea?: