ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2010
DIN: Slobozia
ÎNSCRIS: 12.03.10
JUL-2007
2 AD. + 1 la purtator COPII

Cum sa scapi de canicula.

Nu stiu daca va mai amintiti canicula din iulie 2007, cand erau cozi la magazinele de electronice cand aduceau aparate de aer conditionat si se dadea spaga sa ti-l monteze mai repede. Ei, au venit in sfarsit sa ni-l monteze si noua, sotia mea era insarcinata in 7 luni si suporta foarte greu caldura, iar cand am vazut ce mizerie ne-au facut in casa... am sunat un grup de prieteni care erau plecati la Vama - judetul Suceava, i-am intrebat cum e vremea pe acolo (Racoare, stam afara toata ziua si facem gratare), i-am rugat sa ne caute si noua cazare, ne-am suit in masina si am plecat.

Din Slobozia am iesit la ora 14, se inmuia asfaltul, noroc ca aveam masina cu AC. Peste tot uscatura, umblau bietele animale pe camp cate o jumatate de ora sa gaseasca un smoc de iarba. Aspect de preerie, chiar am vazut si o minitornada iscata din senin, pe care am incercat sa o imortalizam. Am mers pe E85 sau DN 2, am trecut de Buzau, ne-m oprit la Focsani si am mancat cate un sandwich in fuga, am trecut de Bacau, Roman, langa Falticeni am oprit si am coborat din masina sa ne descaltam si sa mergem pe iarba verde. Nu mai vazusem de vreo luna, a fost o senzatie foarte placuta, era cam ora 19 si ceva, era chiar un pic racoare si iarba mirosea atat de frumos... Am pornit din nou, am trecut pe langa Falticeni, prin Gura Humorului si Frasin si am ajuns la Vama. V-am descris traseul atat de repede pentru ca am mers intins, am facut cca 530 de Km in 6 ore, cu tot cu opriri si am ajuns la 8. 00 in poarta gazdelor colegilor nostri, asta datorita si drumului foarte bun si detectorului de radar care ne-a scutit de vreo 4 amenzi. Seara am fost la Sarbarile orasului Campulung Moldovenesc, o atmosfera de balci, fum de gratare, corturi cu mese, spectacole de muzica populara, tarabe. Eram prea obositi sa stam acolo, am trecut repede in revista "atractiile", am vazut ca nu-i nimic deosebit fata de serbarile altor orase si am plecat.

La Vama, ce sa spun, mare lucru nu am avut de vazut, ne-am cazat la o casa vecina cu cea a colegilor, curat, baie pe hol. Ziua plimbari cu masina (am luat la rand toate manastirile din zona si credeti-ma, sunt cateva, din nefericire pentru mine), seara gratare, berici, activitati culturale. O iesire placuta a fost excursia la Vatra Dornei dar asta este subiectul unui alt review, asa ca ma opresc aici.

Dupa trei zile ne-am plictisit si am ne-am luat talpasita, am pornit prin Frasin am trecut muntii spre Brosteni (in acesta zona Ion Creanga fugea cu plutele pe Bistrita de la matusa Irinuca de la ale carui capre se umpluse de raie si a cerei casa au darmat-o cu un bolovan de pe munte), Borca, la Poiana teiului am trecut un pod minunat si am luat-o pe dreapta Lacului Izvorul Muntelui catre Bicaz. Am oprit la baraj (am uitat aparatul foto si telefonul in masina, sorry), apoi ne-am avantat catre Cheile Bicazului.

Aici, pe chei un nou popas (cu foto) apoi am pornit sa vedem Orientalii si din perspectiva ardelenilor. Lacu Rosu - Gheorghieni - Sandominic - Miercurea Ciuc - Tusnad - Sfantu Gheorghe - Brasov, le trec asa repede pentru ca sotia mea era deja ingrijorata si nu am mai oprit. Trebuia sa trecem din nou muntii pe la Cheia, pentru a ajunge la Maneciu, deja se apropia seara si nu voia sa ne apuce intunericul pe serpentine.

Am ajuns la Maneciu - Pamanteni, unde ne asteptau iar gasca mare: parintii mei, fratele meu cu familia, toti stateau la socrii fratelui meu care au o casa acolo.

A doua zi ne-au ajuns din urma si colegii de la Vama, le-am gasit rapid cazare si am mai petrecut o seara de neuitat impreuna, sub bolta de vita, cu cantece de petrecere si de suflet, alimentate din greu cu tzuica de pruna de Valeni.

Am incheiat Turul Carpatilor din Estul tarii cu plecarea spre Slobozia prin Ploiesti - Albesti Paleologu - Urziceni, drumul lin, de campie, dupa atata urcat si coborat pe serpentinele dintr-o jumatate de tara, ne-a prins ploaia si totul s-a incheiat cu un curcubeu superb (am facut si fotografii)

Ne-am adunat de pe drumuri, am facut si noi curatenie in casa, a urmat o saptamana ploioasa, cu vanturi reci, iar aparatul nostru de aer conditionat a devenit inutil.

Uite asa am scapat noi de canicula in vara fierbinte a lui 2007.

Trimis de valimi in 05.05.10 09:06:56

VIZUALIZĂRI: 1584 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Se vede in zare un fuior - minitornada i-am spus noi.

biancuta
[05.05.10 10:07:37]

O descriere placuta, ai un vot.

alinutzza140*
[05.05.10 10:13:41]

Frumos descris, mi-a placut usoara urma de umor cu care ai scris review-ul. Un vot.

valimiAUTOR REVIEW
[05.05.10 10:19:51]

Multumesc pentru voturi, promit ca voi posta si alte fotografii, inclusiv cu curcubeul, nu le am in acest calculator (sunt la scarbiciu).

chelie_d
[05.05.10 10:52:02]

imi place cum ai scris,astept si review-ul despre vatra dornei

Sanziana
[05.05.10 10:55:59]

@valimi, pai ai patit si tu ca sotul meu cu manastirile si bisericile Oricum e bine sa te documentezi inainte de a merge intr-o zona ca sa nu cazi in extrema cealalta si sa ai parte doar de "activitati culturale" gen berica si gratare, sunt foarte multe de vazut in zona.

oricum, ai votul meu si o intrebare, pana la urma cine a facut curat dupa mesterii cu conditionatul ?

dandy_pete*
[05.05.10 11:15:32]

Frumos povestit si eu dau un vot mare. Felicitari!

si astept si eu curcubeul

valimiAUTOR REVIEW
[05.05.10 11:30:33]

sanziana, dupa cum spuneam, ne-am hotarat in cateva ore sa mergem, nu aveam cum sa am documentez despre zona, iar despre manastiri, oriunde ai merge in Moldova, nu ai cum sa scapi, femeile le gasesc oricum si tot ajungi sa le vizitezi (again and again).

Bineinteles ca eu am facut curatenie dupa montajul AC - ului, doar nu era sa-mi las sotia insarcinata sa stranga molozul.

pepsi70ro
[05.05.10 11:40:24]

Un vot din inima pentru un review pe cat de interesant pe atat de bne scris. Felicitari!

alinutzza140*, biancuta, chelie_d, dandy_pete*, domidoc, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite prin România: