ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2018
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
APR-2018

Tombul Mosque din Shumen

Nu prea ne dam noi in vant dupa litoralul bulgaresc dar iata ca anul acesta cu prilejiul celor cateva zilele libere primite de 1 Mai Muncitoresc am primit aprobarea de la Bogdan sa rezerv pentru doua nopti o camera la un micut hotel din Sozopol, la intoarcerea din incursiunea noastra din sudul litoralului bulgaresc ne-am dat o tura cu masina prin orasul Shumen apoi am oprit la frumoasa moschee pentru o scurta si interesanta vizita.

Intrarea in moschee este libera dar cum muftiatul din Bulgaria nu mai gaseste solutii de finantare pentru a continua lucrarile de consolidare a cladirii si totodata cele de restaurare a picturilor murale fiecare sau ma rog cine doreste doneaza cu chitanta ce suma doreste, noi am donat vreo 4 leva la o domnisoara care s-a stresat fara succes sa ne caut cateva date tehnice despre moschee. Contracost daca ai norrocul poti gasi un ghid vorbitor de limba engleza. In final noi am facut un tur al asezamantului singuri si pe indelete fara prea mute explicatii.

Moscheea a fost construita in stil anatolian (arhitectura otomana) si cu ceva elemente de baroc - stil arhitectural la moda in acea vreme.

Cel care a vegheat la construirea frumoasei moschei (1740-1744) a fost Sherif Halil Pasha, de aceea Moscheea Tombul o mai gasiti si sub denumirea de Serif Halil Pasha...

Tombul mosque, are in partea dreapta cum intri pe poarta o curte interioara in centrul careia troneaza o fumoasa cismea unde musulmanii isi executa ritualul de dinaintea rugaciunii.

Cladirea centrala o reprezinta sala de rugaciune, ea este decorata cu numeroase picturi murale frumos colorate, figuri geometrice si inscriptii cu citate din Coran.

Moscheea are un singur minaret care mi s-a parut foarte inalt de altfel am citit undeva ca are o inaltime de 40 de metri.

Lipit de cladirea moscheei se afla Mufiatul din Shumen o cladire din piatra la fel de veche. Moscheea se afla undeva in zona joasa a orasului Shumen aproape de iesirea spre Razgrad pe strada Pakovschi, numarul 21. Initial ea se afla in centrul orasului dar cu timpul orasul Shumen s-a extins pe colinele din stanga moscheeii astfel ca ea a ramas la o rascruce de drumuri.

Tombul Mosche este considerata una dintre cele mai mari edificii musulmane din acesta parte a Europei si este foarte vizitata de turci si nu numai.

Programul de vizitare este afisat la intrare chiar pe poarta si este zilnic de la 9 la 18. Masina poate fi parcata fara griji la bordurica trotoarului,

Partea proasta este ca inca este in reabilitare, iar schelele interioare si exterioare inca troneaza de ani de zile lipite de edificiul istoric, se pare ca si la bulgari treburile nu merg atat de bine.

Moscheea Tombul a reprezentat pentru mine un loc linistit care a meritat o scurta vizita macar pentru a-mi clati ochii uitandu-ma la vechile picturi murale.

Rog web sa ataseze cateva imagini cu orasul bulgaresc Shumen youtu.be/rSu_4w6uXc8,

Trimis de adrianbogdan in 06.05.18 08:26:27
Validat / Publicat: 06.05.18 09:35:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Zidurile moscheii

webmaster45 [06.05.18 09:28:46] »

@adrianbogdan:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adrianbogdan [06.05.18 10:30:03] »

@webmaster45: Buna!

o sa fac tot posibilul sa scriu despre acesta cazare si nu numai.

Zoazore [06.05.18 10:33:38] »

@adrianbogdan:

Nu prea ne dam noi in vant dupa litoralul bulgaresc

= asta m-a incitat! Păsă în Bulgaria! Cazată! E de citit! Și bine-am făcut. Frumos povestit!

Și eu aștept cazarea aia, curioasă dacă v-a plăcut!

adrianbogdan [06.05.18 10:56:58] »

@Zoazore: Zanica mea o cazare in Bulgaria nu se pune!! Hihihi!

Zoazore [06.05.18 11:13:41] »

@adrianbogdan: Ba daaa! Ați creat un precedent! Gata, sunteți sub urmărire! Bagă cazarea!

iulian68 [06.05.18 11:18:56] »

Drăguță incursiune! Noi am trecut pe lângă multe moschei dar nu ne-am aventurat da le vizitam, m-am gândit că nu se cade! ???????? Cu vizitele in Bulgaria nici atât, o dată în 1990 am fost in Sofia la hotel Vitoșa parca, si prin Veliko Tarnovo... Asta nu inseamna ca nu te citim...

Dragoș_MD [06.05.18 12:40:27] »

@adrianbogdan: pe chitanță scrie „[taxă] vizitare”, nu donație. Dar asta nu e chiar așa important, atât timp cât suma e fiscalizată.

Felicitări pentru vizită!

webmaster [06.05.18 12:49:10] »

iulianic [07.05.18 09:39:35] »

@adrianbogdan: Iată cum Shumen și împrejurimile sale prinde tot mai mult la românii aflați în tranzit către litoralul bulgăresc. Și noi am fost de curând la Shumen dar nu am poposit în oraș. Ne-am grăbit pe platou, la Memorialul Creatorilor statului bulgar și la Cetatea Shumen.

Am regretat că nu am vizitat și moscheea. Articolul și pozele tale mi-au demonstrat că Moscheea Tombul este cu adevărat un monument deosebit, care trebuie vizitat. Păcat că schelele diminuează frumusețea interiorului.

Am vizionat și filmulețul atașat. Moscheea nu apare (sau nu am sesizat-o eu), în schimb am văzut - mic, în depărtare, pe deal - Memorialul Creatorilor statului bulgar. Ați ajuns și acolo?

adrianbogdan [07.05.18 19:08:53] »

@iulianic: Buna! am reusit sa citesc cateceva despre vizita ta in Bulgaria si am vazut ca ai punctat frumos vizita de la Memorial si Cetatea Shumen.

Noi ne-am rezumat doar la o tura prin oras (pe coline mai bine zis) si clar vizam moscheea pentru picturile sale murale.

Am atasat tutorialul despre orasul Shumen la review pentru ca nu s-au facut documentare profi cu mosecheea (ne) renovata.

Multumesc pentru vizita si vot, toate cele bune!

adrianbogdan, iulian68, iulianic, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Shumen și împrejurimi: