ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2018
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 18.10.16
MAR-2018

Hotel Alpin - Poiana Brasov

Soarta a decis sa ajungem doua nopti in Poiana Brasov, la hotel Alpin, un hotel ce are 4 binemeritate stele.

Cum intri in Poiana dinspre Rasnov, te intampina un semn spre hotel Alpin, virezi dreapta, imediat stanga si ajungi in parcarea hotelului.

Cred ca am nimerit intr-un weekend in care hotelul era aproape plin astfel ca parcarea era destul de neincapatoare. Hotelul ofera serviciul de parcare cu valet, dar noi am preferat sa parcam masina undeva unde sa stim de ea si am avut mare noroc ca am ajuns in jurul orei 16:30 pentru ca daca ajungeam cu o jumatate de ora mai tarziu nu mai gaseam loc.

Checkin-ul se face dupa ora 16:00, mi s-a parut ca este putin cam tarziu. A fost prima oara cand am stat la coada ca sa fac checkin-ul, probabil asta denota ca este un hotel ocupat, placut de multa lume.

Din ce am putut observa, hotelul este compus din mai multe corpuri de cazare: hotelul principal cu camere duble in care am fost cazati si noi, lipit de acest corp este Aparthotel cu apartamente si mai este si Alpin Villa ce are un design un pic diferit. Toate acestea sunt descrise pe site-ul hotelului: hotelalpin.ro

Hotelul mai are si 3 restaurante, club, un magazin cu blanuri, SPA si altele, dar noi nu am avut timp sa exploram asa ca nu pot da prea multe detalii.

Am fost cazati intr-o camera dubla executive, la etajul 9, compusa din: baie cu cada, hol cu dulap pentru haine, pat mare dublu, mini-bar, seif, tv, fotolii, masuta, inca o camera cu un pat de o persoana. Aceasta camera nu are balcon. Noua ni s-a parut ca totul a fost mobilat cu bun gust si, in comparatie cu alte hoteluri, am apreciat ca era destul de curat. Voi atasa si poze din care se observa ca seamana cu cele postate de hotel pe propriul site.

Cazarea a inclus micul dejun destul de variat compus din 4-5 tipuri de branza si cascaval, 4-5 tipuri de mezeluri, oua (omleta, prajite, fierte), fructe (banane, mandarine), carnati cabanos sau cremwursti, gris cu lapte, legume (rosii, castraveti, salata de varza, masline), zacusca, salata de vinete, peste afumat, cateva tipuri de paine (felii de paine, chifle, baghete, cu seminte, etc.), vreo 3 tipuri de gem si dulceata, miere, unt, crema de ciocolata. In prima dimineata am avut clatite care dispareau de indata ce erau aduse, iar in a doua dimineata goffre. Totul a fost gustos, proaspat, nu a fost ceva extraordinar, dar a fost ok. Insa restaurantul a fost neincapator, in sensul ca la ora cea mai aglomerata (8:30 - 9:00), oamenii nu mai gaseau locuri libere la mese si toata vanzoleala aceea printre mese era destul de deranjanta pentru cei care voiau sa se bucure de micul dejun. Asa ca a doua zi, am coborat la 7:30 la micul dejun si a fost putin mai liniste.

Inclus in cazare am avut si accesul la SPA, programul in majoritatea zilelor este de la 10 AM la 10 PM (doar luni parca se deschide ceva mai tarziu). Piscina este destul foarte mare, dar te cam ustura ochii de la clor. Mai au jaccuzzi, sauna uscata, sauna umeda, dus emotional. Am intrat in sauna umeda, dar nu am putut sta deloc pentru ca mirosea foarte urat in interior, a closet. Ar fi fost cu siguranta un plus daca ar fi avut niste uleiuri esentiale cu diverse arome (brad, eucalipt, orice de genul acesta). La sauna uscata a fost ok. Am incercat si dusul emotional care este un dus ba cald, ba rece care mi-a placut foarte mult, dar aromele de mango, respectiv eucalipt, asa cum scria la intrare ca se vor simti in functie de temperatura apei, nu prea se simteau, puteau fi ceva mai puternice pentru o experienta senzoriala de nota 10.

Pentru noi a fost o experienta placuta, ne-am simtit bine, a fost confortabil, nu s-au intamplat incidente neplacute, nu am nimic negativ de comentat. A fost totul bine si as recomanda hotelul celor care vor sa mearga in Poiana Brasov la ski, iar apoi seara sa se relaxeze la SPA.

Trimis de alina3 in 10.04.18 14:26:48
Validat / Publicat: 10.04.18 16:37:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 5262 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina3); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Hotel Alpin - micul dejun: telemea, putina omleta, o felie de muschi file, bacon prajit, rosie si castravete. Am gustat si o goffra cu dulceata, precum si o mandarina.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

krisstinna
    [10.04.18 20:20:28]

@alina3: Deci care ar fi prețul pe noapte?

Scuze dar nu am înțeles și mi se pare foarte mult ceea ce ai scris tu in caseta tehnică.

Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Zoazore
    [10.04.18 20:23:52]

@alina3: Elegant hotel, frumoasă cazare!

alina3AUTOR REVIEW
    [11.04.18 07:54:19]

@Zoazore: Asa mi s-a parut si mie. Inainte sa mergem acolo am citit recenzii pe internet si nu toate erau pozitive, multi au fost nemultumiti de curatenia din hotel, de micul dejun. Dar mie mi s-a parut chiar ok.

alina3AUTOR REVIEW
    [11.04.18 08:01:16]

@krisstinna: Pretul pe noapte era afisat in euro la receptia hotelului, insa nu am putut sa ma holbez prea bine pentru ca era cam mare ingramadeala.

Noi am avut rezervarea facuta printr-o agentie de turism pentru doua nopti, in camera dubla executive care nu se gaseste pe site-ul hotelului alpin, cu mic dejun inclus si acces la SPA si sper sa nu gresesc, dar a costat 1200 lei. Ca sa raspund la intrebare: 600 lei/noapte. Dar, spre bucuria mea, nu eu am platit cazarea.

In caseta tehnica am inclus si transportul cu autoturismul propriu (vreo 300 lei) si banii pe mancarea de pranz si cina.

Deci la un calcul mai atent, totul a costat vreo 1800 lei.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [13.04.18 09:06:00]

Da, hotelul este destul de căutat, inclusiv în vacanțe, de către familii cu copii, pentru că e probabil singurul (sau printre puținele) din Poiană care are cam toate dotările necesare unei vacanțe, inclusiv piscină semiolimpică. Cum spui și tu, după o zi pe pîrtie, poți să închei ziua cu cîteva bazine de înot și o saună relaxantă.

De menționat că hotelul are microbuze care face ture continuu între hotel și stațiile de telecabină/telegondolă. Deci chiar nu mai ai grija mașinii, tansferul oferit de hotel fiind foarte confortabil. Și circulă cu frecvență bună, nu aștepți mai mult de 10 minute.

alina3, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂAlpin Hotel & Aparthotel: