ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2018
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
APR-2018

Restaurantul Casa Pustnicul - pe terasă într-o zi superbă de primăvară

Am teminat de rezolvat una alta, prin zona Fundeni în jurul prânzului și vrem să mâncâm ceva, undeva... Ne trezim pe Șos. Colentina că vrem la Pustnicu, dar cum facem? Lasă că mergem pe centură și tot acolo ajungem, ne mai plimbăm un pic. Poate au deschis terasa că uite ce cald și frumos este afară, o zi de primăvară în sfârșit...

Voi să nu faceți ca noi. Puteți ajunge la Restaurantul Casa Pustnicul ieșind din București prin Pantelimon pe DN3, sau cum îi spunem noi, drumul vechi de Constanța, treceți prin Orașul Pantelimon și imediat ce ați coborât podul peste calea ferată faceți dreapta la indicatoul cu Pustnicul 1km.

Mergeți prin pădure pe drumul asfaltat și faceți dreapta la un moment dat și de aici până în parcarea restaurantului. De unde ați făcut dreapta și până la parcare, pe partea dreaptă a drumului este și zonă amenajată de grătare și pitnic.

Astăzi când am fost noi nu am plătit taxă de acces, dar de obicei se achită o taxă de 10 lei pentru auto.

Pădurea era golașă, dar brebenei erau înfloriți printre frunze uscate dar și firave zone de iarbă verde.

Am ajuns la restaurant și tare bucuroși am fost că deschiseseră terasa. Terasă ce coboară spre malul lacului în trei trepte, fiecare cu câte două rânduri de mese.

Erau câteva mese ocupate, dar de data aceasta am stat la o masă pe primul rând spre lac.

Mobilierul terasei este metalic, dar mesele erau îmbăcate în fețe de masă albe iar scaunele cu perne moi. Pe mese era și câte un eranjament din flori naturale.

Imediat ce ne-am ocupat locurile a și venit un tânăr ospatar cu meniurile.

Am comandat câte o ciorbă, eu de văcuță soțul de burtă și fel principal, eu hamsie prăjită cu mămăliguță și usturoi și soțul pui cu sos pe pat de salată verde. Inițial am vrut o ciorbă de pește, dar ni s-a spus că ciorba de pește gătesc numai în weekend, asta e, astăzi este miercuri...

De băut doar eu, o bere mică la început de sete și una la final după hamsie.

Acesta este singurul dezavantaj a locației acestui restaurant, trebuie să vii cu mașina, deci șoferul nu bea nimic, sau nimic alcoolic...

Ciorbele ne-au fost servite în străchini, fierbinți, cu ardei iute verde și smântână. Am primit și un coș cu pâine, pe care nu l-am solicitat dar nici nu a fost prins pe nota de plată.

Cum am terminat ciorbele am primit și felul principal, totul a fost foarte gustos.

Prețurile au fost accesibile, ciorbele între 11-15 lei și felurile principale de la 20 lei, hamsiile sunt la suta de grame, 7 lei /suta, ca de altfel toate categoriile de pește indiferent cum este gătit. Deocamdată aveau bere numai la sticlă de 330ml, începând de la 9 lei sticluța..., dar vor avea și bere la halbă.

Tot ce am consumat a costat 97 lei fără tips. Am achitat numerar, se poate plăti și cu cardul.

Restaurantul are și două saloane în interior, acum goale dar frumos aranjate și decorate.

Toaletele sunt în interior, se ajunge trecând prin salonul mic de la intrare, curate, igenizate și cu consumabile.

L-am întrebat pe tânărul care ne-a servit dacă au și wi-fi, avem dar nu cred că bate semnalul până aici, suntem cam departe de receiver, dar nu a fost nici o problemă din punctul ăsta de vedere.

Am fost de mai multe ori aici pe terasă și de fiecare dată am mâncat și ne-am simțit bine.

Vara, mai ales în weekend sau în zilele libere de vreo sărbătoare este aglomerat, așa că dacă vă hotărâți să mergeți aici e bine să faceți rezervare din timp.

Acum stând pe terasă și pădurea nu era înverzită am văzut Mănăstirea Pasărea de pe celălalt mal al lacului.

A fost superb, soare, liniște și doar ciripit de păsărele.

Ne-am relaxat stând la soare și chiar ne-a făcut bine cele câteva ore petrecute aici.

Vă recomand cu plăcere acest restaurant pentru o plimbare și o masă gustoasă, mai ales vara când totul este verde în jur.

Trimis de ANILU in 04.04.18 18:31:06
Validat / Publicat: 04.04.18 20:29:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI. A mai fost în/la: Constanța, Mediaș, Voroneț,

VIZUALIZĂRI: 3267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Am fost acolo pe terasă la Restaurantul Casa Pustnicul

[04.04.18 20:29:05]

Din câte-mi dau seama e vorba despre Casa Pustnicu din Brănești - amfostacolo.ro/restaurant ... uresti&umID=333 - e corect?

krisstinna
[04.04.18 20:46:24]

Draga mea, să vă fie de bine!

Întâi am mâncat un pic și apoi mi-am făcut curaj să citesc și să văd pozele

Nu de alta dar... peștișorii ăia drăguți ar fi stat bine și-n burtica mea

Frumoasă plimbare, frumos loc, bine l-ai mai descris!

Felicitări!

[04.04.18 20:47:30]

@webmasterX: Da, despre acest restaurant este vorba.

Ca localizare este în pădurea Pustnicu Și până la Branesti măi sunt 2 km.

Incadrati-l unde credeți că este corect.

Eu am zis că "prin împrejurimile Bucureștiului " pentru că este relativ aproape și accesibil din DN3.

O seară bună.

[04.04.18 20:51:01]

@krisstinna: Nici nu-ți imaginezi cât de bine ne-a făcut plimbarea asta și statul acolo pe terasă.

Chiar ne-am relaxat, am mâncat bine și ne-am și bronzat... un pic

Mulțumesc pentru vizită și ecou.

Toate cele bune. ????

Zoazore
[04.04.18 20:59:19]

@ANILU: Privesc la strachinile voastre și beau lapte!

Se poate, măi, ANILU portocalie să pui tu poze așaaa, destabilizatoare? Se poate! Și bine faci că le pui!

Totul arata așa de proaspăt: pădurea, cățelușii! A venit primăvara! Să vă fie de bine!

[04.04.18 21:48:39]

@Zoazore: Mulțumesc. Da, astăzi am simțit că a venit primăvara.

nicole33
[04.04.18 21:57:30]

@ANILU:

O zi perfectă! Cu o plimbare frumoasă şi o masă pe cinste.

Doar ciorba de burtă m-a tentat din pozele cu mâncarea

Gata, a venit primăvara. Este o vreme ideală de ieşit pe la terase. Timp să fie...

[05.04.18 05:36:47]

@nicole33: Bună dimineața.

Totul a fost gustos, iar soțul a confirmat ciorba de burtă a fost foarte bună (știu că și ție îți place).

Dovada ar fi fost să pozez și farfuriile si strachinele goale!!!

Sărbători cu bine vă doresc.

elviramvio
[05.04.18 07:41:22]

@ANILU:

Nu voi mai citi dimineața articole cu ciorbițe și peștișori cu usturoi ????

Mi-ai amintit că nu am fost de mult timp prin zonă, primăvara și toamna îmi place cel mai mult acolo.

fredutza
[05.04.18 08:09:02]

Am notat pentru a-l tine minte. Mai ales ca vine vara si va trebui sa fugim de canicula din Bucuresti.

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

[05.04.18 11:23:14]

@elviramvio: Este frumos în pădure mai ales când este totul verde. Dar este şi foarte aglomerat. Noi când mergeam doar la grătar, ajungeam dimineaţă pentru a prinde un loc.

De un întâi mai nu am reuşit nici să intrăm în pădure, era blocaj total.

Deci, avantaje şi dezavantaje, pentru zonele căutate şi ştiute de mulţi.

Sărbători cu bine.

[05.04.18 11:30:05]

@fredutza: Hei, mulţumesc de vizită şi ecou.

Ai reţinut locaţia, mergeţi că merită şi după aceea ne scrii impresiile, cum ai găsit locaţia, pădurea, într-o altă perioadă a anului.

Dar dacă tot ai trecut pe la mine şi ţi-a plăcut, nu-mi dai şi un vot, apreciez... mulţumesc (dacă nu scriai ecou, pentru care m-am bucurat, nu ştiam că ai citit articolul meu).

Sărbători fericite alături de cei dragi.

fredutza
[05.04.18 11:50:11]

@ANILU: Votat cu mare drag. il citisem, votasem poze, dar articolul am uitat.

teona
[14.04.18 16:21:38]

Si un vot de la mine, Anilu. Pentru o descriere asa frumoasa, cu aer primavaratic, cu imagini imbietoare. (ma bucur ca am mancat inainte). Adevarate momente de relaxare intr-o zi asa frumoasa. Sa auzim numai de bine!

[14.04.18 16:54:58]

@teona: Mulțumesc.

vulpe mihaela
[03.05.18 11:45:21]

Citit, placut, votat !

[03.05.18 12:37:01]

@vulpe mihaela: Mulțumesc ????

ANILU, elviramvio, fredutza, teona, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în împrejurimile Bucureştiului?: