ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUL-2017

Millenium, un restaurant ce trebuie vizitat

Asa cum am promis anul trecut cand am inceput sa rescriu pe sait (au fost probleme personale care m-au impiedicat sa o fac si imi pare rau) am sa reincep prin a lasa impresiile din toate destinatiile pe care le-am avut in ultimele 12-18 luni. Consider ca ce este mai vechi de atat nu mai prezinta, poate, realitatea actuala si atunci poate as dezinforma mai mult decat as ajuta.

Asadar, in luna iulie a anului trecut pasii (de fapt rotile masinii) m-au purtat in orasul Baia Mare unde am stat doua zile. Un oras frumos pe care din pacate nu prea am avut timp sa-l explorez asa cum mi-as fi dorit, insa bonusul l-a reprezentat cazarea, de fapt pozitia cazarii avute, in centrul vechi, la Hotel Diafan.

Asa cum am mentionat in articolul cazarii, habar nu am avut unde are hotelul restaurantul, pentru ca micul dejun l-am luat in lobby-ul cu receptia unde erau cateva mese, insa am fost incantat de faptul ca Centrul Vechi unde ne aflam avea multe restaurante si terase cu diferite oferte din care aveai de unde alege.

Si uite asa intr-una din seri, plimbandu-ma prin piateta din fata hotelului, cu ceva ‘soricei’ in stomac si fara a ma grabi, pe principiul “unde e mai aglomerat se manaca cel mai bine“ m-am oprit in fata a doua restaurante, ambele cu terasele pline, ‘Millenium” si ‘Barbarossa”. Am studiat un pic si viteza de reactie a fetelor si baietilor care serveau si am hotarat sa-l aleg pe cel dintai... Am avut un pic de sansa pentru ca tocmai se ridicase un cuplu de la o masa a terasei si impreuna cu persoana care ma insotea ne-am asezat. In ‘secunda doi’ a aparut un baiat care a debarasat urgent masa si s-a intors la fel de urgent cu doua meniuri.

Meniurile complexe cu o varietate mare de feluri de mancare, cateva ciorbe, multe feluri de mancaruri pe baza de pui, porc, vita si peste, pizza si multe dulciuri, s. a. m. d, asa cum ii sta bine unui restaurant care se respecta. L-am rugat pe ospatar, cand ne-a adus meniurile sa ramana cateva secunde si dupa consultarea ofertei de bauturi i-am spus sa ne aduca cate 100 ml de palinca de Bihor si o apa minerala, dupa care ne vom hotara si ce vom manca. Am avut ceva dificultati in a alege avand in vedere diversitatea, stiti, ca atunci cand desi esti mort de foame, in loc sa iei ceva sa te saturi, nu, mai stai si mai faci si figuri! :)

Intr-un final am facut comanda: pentru persoana care ma insotea am comandat un salau cu mamaliguta si usturoi si o portie de papanasi, iar pentru mine o ciorba de burta, un cordon bleu cu cartofi taranesti si salata de varza alba, Pentru final l-am rugat pe baiat sa tina cont si de doua drafturi de bere.

Pana a venit comanda, am avut timp, la palinca, sa admiram in voie impejurimile din pozitia “sezand” … Avand in vedere ca era cald si o vreme foarte frumoasa, tot centrul vechi era foarte animat, cu multe perechi de varste diferite, plimbandu-se sau stand asezati pe banci, fara a fi galagiosi, iar noi fara a fi deranjati de muzica care in alte parti e data la maxim de fiecare restaurant in parte, gen ‘care pe care“ sau “am cu ce ma, am cu ce“ :)

Mi-a placut atentia pe care ne-a acordat-o ospatarul care in timp ce servea la celelate mese din zona sa, se mai uita spre noi asteptand sa-i facem semn cand dorim sa incepem cu masa. Am inceput cu ciorba de burta ca sa echilibram dupa aceea, la felul doi. A venit cu smantana, ardei iute si usturoi separate in caz ca se mai dorea adaugat ceva. Avea insa de toate ‘din fabrica’, mai putin ardeiul. Si a fost foarte, foarte buna, pe cuvant! Stiu ce spun pt ca mananc foarte frecvent felul asta de mancare.

La scurt timp a sosit si felul doi, farfurii frumos prezentate, portii mari, mancarea fierbinte…

La un moment dat in fata restaurantului si-au facut aparitia doi muzicanti cu o vioara si un acordeon care au imbunatatit, daca mai era cazul, atmosfera.

Papanasii, de fapt era doar unul, mare, impreuna cu berile au intregit masa de seara. A fost o cina reusita, intr-un loc deosebit, cu o atmosfera si ambianta foarte placute. Ca o paranteza, dar si un plus, toata consumatia a costat 130 de lei, platit cu cardul, desigur exluzand ‘tips-ul’ meritat de altfel acordat ospatarului. Va recomand cu caldura sa incercat, daca ajungeti acolo, restaurantul Millenium... Adresa afisata Piata Libertatii, zona Centrul Vechi, str. Dacia. Pofta buna!!!

P. S. Cu scuzele de rigoare, nu am decat cateva poze facute aici. Imprejurarile (adica compania avuta) m-au impiedicat sa pot face mai multe …

Trimis de iulian68 in 26.03.18 15:18:00
Validat / Publicat: 26.03.18 17:07:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BAIA MARE.

VIZUALIZĂRI: 1728 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Papanasul...

elviramvio
[26.03.18 17:27:53]

@iulian68:

Baia Mare e un oraș frumușel, îmi place. Și se mănâncă bin.

[26.03.18 17:46:31]

@elviramvio: E frumusel dar din pacate nu am avut timp sa-l vizitez, am mers de colo colo cu masina insa nu pot sa spun ca am stiut ce vad ! Trebuie luat un pic 'la pas ', altfel e pacat...

Iti multumesc pentru vizita !

Zoazore
[26.03.18 19:10:30]

@iulian68: Cu scuzele de rigoare, nu am decat cateva poze facute aici. = dar suficiente cât să mă destabilizezi! Măcar ai fost uman și n-ai postat ciorba de burtă!

Cordon bleu (în sfârșit, scris corect!) și papanașul sunt de mare excepție.

Să vă fie de bine!

[26.03.18 19:29:38]

@Zoazore: Am și ciorba de burta dar sunt si eu in poza cu paharul de pălincă in mâna și m-am gândit să nu mai apar și prin po, e. E suficient cand apar " live"! ????

Zoazore
[26.03.18 19:36:31]

@iulian68: Perfect! Pune-o, omoară-mă de tot! Fii sadic!

krisstinna
[26.03.18 21:34:28]

@iulian68: Să îți fie de bine!

Ete că nu îmi e poftă, am mâncat piftie, cârnați și tort, că doar așa e in postul Crăciunului , când Iepurașul își caută ouăle prin zăpadă

[26.03.18 22:02:05]

@krisstinna: Stiu ca voi mâncat 8n locuri "surpriza"! Azi aici mâine la Sibiu, și o țineți tot asa! ????

elviramvio, iulian68, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Baia Mare? :