ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2010
DE ms65
ÎNSCRIS: 23.09.09
APR-2010

Pensiunea Valea Mariei-ospitalitate si confort

In urma premiului neasteptat venit din partea AFA si avand liber cateva zile am profitat si am plecat, chiar daca cu o zi intarziere spre Ranca... Sincer, nu stiam prea multe despre locatie asa ca am citit toate impresiile postate pe site, mi-am facut idee asa ca am plecat destul de linistita la drum. Plecarea a fost din Bucuresti iar drumul bun va duce ca "gandul", trecand si prin Horezu (vechi centru de ceramica populara) pana in Novaci de unde incepe Transalpina-cea mai inalta sosea din Romania (cunoscuta si sub numele de Drumul Regelui sau Poteca Dracului). Timp de 18km puteti admira frumuseti naturale care cu greu se pot descrie in cuvinte. Soseaua este buna, se lucreaza cu mai multe echipe in diferite puncte si este un traseu asemanator Transfagarasanului. Este bine sa aveti la indemana aparatul foto pentru ca veti fi tentati sa imortalizati cat mai multe peisaje.

Pensiunea Valea Mariei este situata chiar la intrarea in statiune, pe o poteca care se face in partea stanga din sosea. Alura (inalta si supla) si culoarea (o nuanta de verde deschis)) o face usor de remarcat chiar si de la departare... Cum am coborat din masina ne-a intampinat Alina, o fata draguta si amabila. Imediat ne-a condus in camera, si din vorba in vorba am aflat cu surprindere ca eram singurii oaspeti in acel moment, majoritatea anuntandu-se abia de joi incolo (mai ales ca urma 1Mai muncitoresc...). Am fost impresionata de conditiile pe care le ofera imediat ce am intrat: o camera foarte spatioasa in care trona un pat dublu foarte comod, o canapea cu un fotoliu, noptiere, masuta, TV LCD cu cablu satelit (Boom-canale la alegere, diversificate), dulap pt haine, oglinda. Baia era impecabila din toate punctele de vedere: curata, dotata cu cabina de dus cu hidromasaj, aparat de uscat parul, dozator de sapun cu senzor, mobilier de calitate, ales cu gust, totul foarte modern. Cireasa de pe tort a constituit-o terasa, foarte mare, dotata cu lumina si care oferea o imagine de vis a muntilor Parang, mai ales seara cand soarele se retragea... Toate camerele pensiunii sunt situate pe aceeasi parte, avand lumina toata ziua si lasand oaspetii sa se bucure de peisajul montan. La intrarea in pensiune, in stanga, se afla restaurantul-dotat cu o sala mare pentru nefumatori, una mai mica, separata cu panouri etanse de geamuri, pentru fumatori si bucataria. In sala mesele erau aranjate foarte frumos, cu vesela personalizata iar accesul la bucatarie se facea foarte usor pe doua usi batante care lasau liber accesul celor curiosi sa vada mediul in care sunt pregatite bucatele. Si aici, in sala nefumatorilor, se afla un televizor LCD precum si un acvariu in care se balaceau cativa crapi (Alina, foarte amabila mi-a explicat motivele pentru care nu mai sunt pastravi, si anume conditiile mai specile pe care le necesita cresterea, mentinerea acestora). Am aflat de la dna. Maria ca majoritatea preparatelor sunt facute cu produse din ferma proprie (oua, carne pana si muraturile sau gemul servit la micul dejun) si nu fac rabat de la calitate cumparand ce este mai bun si mai proaspat... Nu cauta profitul imediat ci mai curand doresc sa-si fidelizeze oaspetii si sa-i vada multumiti.

Afara, chiar langa intrare sunt doua balansoare, un mic spatiu de joaca pentru copii si mai multe biciclete care isi asteptau oaspetii dispusi sa urce macar pana la varful Papusa...

In spatele pensiunii, pe peretele cu camerele, mai exista o terasa unde se afla un balansoar, am vazut si o masa pentru amatorii de tenis de masa precum si mai multe saniute pentru inchiriat.

Am avut placerea sa ma intalnesc si cu familia Maria de la care am aflat ca planurile de investitii nu se opresc aici, avand de gand sa realizeze un loc de joaca de dimensiuni mari, care sa fie un punct de atractie pe timpul verii, (in partea stanga a pensiunii), un patinoar, niste cuptoare in care sa faca produse de panificatie, calde si aromate (in partea dreapta a pensiunii)...

Despre Ranca ca si statiune am sa scriu alte impresii, sunt multe de spus.

Amatorii de drumetie se vor bucura de potecile Parangului care-i vor conduce la varfuri semete sau in preajma unor lacuri glaciare cu ape curate ca lacrima.

Trimis de ms65 in 02.05.10 06:31:15

VIZUALIZĂRI: 1264 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In drum spre Ranca,pe Transalpin

georgiana
    [02.05.10 08:53:23]

@ms65,

Dupa cum arata camera ta, cred ca e nr 5 si cred ca si eu am stat tot aici, cu o saptamana in urma, deoarece celelalte fiind in mare parte neocupate atunci, am avut prilejul sa ma conving ca toate sunt la fel de faine, dar difera culoarea lenjeriei si alte foarte mici detalii!

Ma bucur ca ti-a placut! Ai descris foarte frumos si mi-a facut placere sa-ti citesc impresiile, sa vad cum ai perceput tu acelasi lucru, in perioade asemanatoare!

Eu nu am reusit, inca sa descriu pensiunea, dar imi voi face timp in curand!

Un vot din partea mea!

ms65AUTOR REVIEW
    [02.05.10 09:03:32]

multumesc Georgiana! chiar am vorbit cu dna Maria despre tine referitor la numarul pozelor postate de tine... am avut camera nr 4 dar seamana cu nr 5, pe care am vazut-o cand se facea curat.

conteaza mult cand totul este facut din suflet iar la Valea Mariei acest lucru se vede... este cu atat mai frumos cu cat este vorba de o familie tanara care isi doreste sa faca turism de calitate. Bravo lor!

valimi
    [02.05.10 16:27:41]

Daca ne mai povestiti cativa de pensiunea asta, nu mai are rost sa ne mai ducem acolo, le stim pe toate...

piti
    [02.05.10 16:42:45]

@valimi se simte o nota de invidie din ecoul tau . Sunt posesorul unui voucher la pensiunea Valea Mariei si pot sa ti-l fac cadou ( e transmisibil ) . Nu e gluma .

valimi
    [02.05.10 16:51:28]

Chiar acum am verificat si am vazut ca ieri am castigat si eu unul, adineauri vorbeam cu sotia daca isi poate lua liber cateva zile in mai.

Multumesc, esti foarte dragut pentru oferta, adar e tardiva.

A, si departe de mine gandul de a fi invidios, faceam doar o observatie a faptului ca pensiunea a ajuns tema de casa la "batranii" site-ului, dar, uite, acum imi prinde bine ca s-a scris atat, stiu si eu cu ce se mananca.

Ranca, here i come!

Promit sa (re) vin cu review da la Ranca, poate vi se face dor...

Valentina69
    [03.05.10 13:30:24]

Ma bucur ca ti-am dat superbonusul, mi-a placut la nebunie si noi vom merge pe 23 mai si abia astept, multumim Domnului Maria si lui Cornel pentru aceste premii foarte frumoase.

[16.05.10 18:16:31]

sper sa placa melodia atasata!

ms65AUTOR REVIEW
    [16.05.10 22:02:58]

foarte nimerita melodie... imi aduce aminte de spectacolul din fiecare seara cand soarele apunea... dar si de statiunea pe care am gasit-o pustie (noroc cu cainii si cativa muncitori) in perioada cand am fost eu...

pentru toti cei ce se vor duce le urez concediu placut, sunt sigura ca vor aprecia atat pensiunea cat si peisajul de vis... si cand se vor plictisi le recomand sa coboare in Baia de Fier si de acolo vor ajunge foarte repede la Complexul manastiresc Polovragi sau la pestera Polovragi, amplasate la poalele muntelui Piatra Polovragilor in apropierea Cheilor Oltetului, iar de acolo in cateva minute pot ajunge la pestera Muierilor, pestera care a fost sculptata in calcarele mezozoice de pe marginea sudica a Masivului Parang de catre raul Galbenul si care este electrificata (trebuie sa aveti conditie fizica buna pentru ca sunt portiuni unde se merge pasul piticului! )

multumesc celor care au citit impresiile mele, sper sa aveti cu totii un sejur placut!

sunt detasata cu serviciul si nu prea am timp dar voi scrie cate ceva si despre Ranca, ca si statiune si despre excursiile pe care le-am facut...

chelie_d, domidoc, georgiana, ms65, piti, Valentina69, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: