ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2010
JUN-2010
2 AD. + 2 (7 si 10 ani) COPII

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

sejur incepand cu 21 06 2010

Am luat un bilet la hotel Hrizantema si incep sa am dubii in legatura cu securitatea traseului. Se pare ca la vama este locul de intalnire al romanilor pentru parcurgerea traseului pana la statiune. Daca poate sa-mi confirme cineva, as fi mai linistita. Multumesc.

Trimis de simona16 in 29.04.10 22:30:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3758 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simona16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

magdalena
[29.04.10 23:11:29]

Noi nu am avut niciodata probleme vizavi de acest aspect!

Am mers pana in Nessebar si din Vama Veche si din Ruse si nu am intampinat probleme de securitate...

webmasterXY*
[29.04.10 23:25:25]

Deoarece nu ai beneficiat încă de serviciile acestui hotel review-ul este invalidat urmand a fi sters.

Te aşteptăm cu impresii când te vei întoarce din concediu!

Ca parere personala du-te linistita in BG si nu mai apleca urechea la toate prostiile.

Deasemenea poti folosi rubrica intrebari click aici

valimi
[30.04.10 06:41:38]

Fii atent, te urci in masina, treci vama, conduci relaxat, eventual cu o pereche de ochelari de soare la ochi, incerci sa nu depasesti viteza de 100 km/h, daca nu ai gps te orientezi dupa semnele de circulatie si iti mai aduci aminte ce ai vazut acasa pe via-michelin si ai ajuns la Sunny Beach.

Bravo, ai depasit toate problemele uriase legate de securitatea traseului.

Vacanta placuta!!!

mirelutza
[01.05.10 22:02:47]

Subscriu la ce a zis valimi... cu o completare - au drumuri intinse care nu trec prin localitati, asa ca la noi, deci drumul e liber, fara interdictii de viteza gen 50km/h; daca o sa vezi macar un politati inseamna ca esti exceptia de la regula; noi in Bulgaria circulam cum in Romania nu ne permitem decat pe autostrazi... 120-140km/h și am fost deja de doua ori. Drumurile sunt acceptabile spre bune. Vei fi fermecata de statiunea Sunny Beach... Felicitari de alegere!

biancuta
[01.05.10 22:52:55]

Mirelutza, trebuie sa te contrazic. Da, asa este, la bulgari drumul e liber si nu trece prin localitati, dar tocmai ca AU INTERDICTII de viteza la 50 km/h peste tot, chiar si cand nu e cazul. La fel, depasirea interzisa pe portiuni unde se poate lejer depasi. In plus, de multe ori nu ai semnul de terminarea a restrictiei ca incepe alta, uneori nici nu sti in ce portiune te afli, cu restrictie sau fara. Noi am circulat cu viteze relativ mici, dar ne-au depasit cativa vitezomani si au fost opriti. Politisti am vazut foarte multi, cel putin pe soseaua care duce in Grecia, cu radare - pistol pe masini. Pe cea care duce la litoralul bulgaresc, poate s-or fi gandit sa fie indulgenti....

Am vazut si o multime de indicatoare rutiere care aratau ca pana la localitatea X mai sunt 70 km, am facut 40, si alt indicator ne spunea ca mai sunt 50km. Mai incolo, un alt indicator arata 20 km. Ciudat...Indicatoare ca se termina autostrada, dar ea continua...Si altele...

dantrica72
[02.05.10 12:15:05]

Am fost in Bulgaria in anteriorii trei ani si m-am simtit foarte bine. Primul an (2008) am stat la h. Ambasador iar urmatorii la Viva Club ambele in statiunea Nisipurile de Aur. Cel putin la Viva Club conditiile de cazare si masa au fost incomparabile cu, spre exemplu H. Miorita din Neptun sau Bran Brad Bega din Eforie Nord.

Pe cei ce n-au fost, ii sfatuiesc sa mearga cu incredere, bulgarii ofera sigur servicii mai bune fata de romini la aceleasi preturi daca nu chiar mai mici.

Eu merg anul acesta in sunny beach, H Hrizantema. Rog dati-mi si mie unele detalii. Mersi anticipat.

webmasterXY*
[02.05.10 12:33:42]

@dantrica72, bine ai venit in randul comunitatii AmFostAcolo! Te asteptam si pe tine cu impresii utile referitoare la unitatile de turism unde ti-ai petrecut vacantele.

In ceea ce priveste intrebarile referitoare la hotelul de care esti interesat, o poti face scriind o intrebare la rubrica de Intrebari si raspunsuri de aici accesand link-ul Scrie o intrebare

mirelutza
[02.05.10 14:23:46]

@biancutza draga, ai perfecta dreptate in tot ce spui vizavi de drumul spre Grecia; aici bulgarii au o politica tare interesanta - amenzi, politie si restrictii de tot felul... unde? ... pe drumul utilizat mai des de romanii care merg spre Grecia - si asa euroii ramane la ei, intelegi.

Noi am intrat in Bulgaria nu pe la Vama Veche ci Vama Giurgiu si spre Sunny Beach drumul e altul decat spre Nisipuri: Giurgiu-Ruse-Varna - Sunny Beach... multe dealuri, cate o casuta ici colo, vreo doua sate si 2 autostrazi. Am vazut restrictii , dar.... eram ici colo o masina si practic e imposibil cand vezi strada intinsa in fata ta sa mergi incet.

valimi
[02.05.10 15:49:29]

Eu i-am recomandat omului sa mearga incet ca sa nu stea cu inima la gat ca il opreste politia bulgaratata, si asa pare destul de speriat.

Simona, macar la dus, asculta sfatul meu.

t1b1m
[03.05.10 10:34:04]

Am fost de 2 ori in Bulgaria, nici un eveniment neplacut pana in momentul de fata. Deja mi-am luat si eu bilete pt Hrizantema pt anul asta.

Poti sa mergi linistita ca la noi e mai nasol decat la ei cu circulatia. Acolo parca nu sunt asa multe masini nu e asa aglomerat, incearca sa te incadrezi in regulile de circulatie desi eu nu am prea vazut politie.

dianamm
[31.05.10 23:35:27]

De acord cu voi, valimi si mirelutza! de 3 ani incerc sa conving de cate ori am ocazia pe oricine vrea sa asculte ca trebuie sa renunte la tot felul de idei preconcepute si sa mearga cu incredere in Bulgaria, sa beneficieze de servicii, atitudine si tratament net superioare celor din Romania cel putin.

VIO
[23.06.10 09:03:10]

buna,

Inclin sa-i dau dreptate partial, eu am vazut intr-adevar undeva pe drumul dupa iesirea din vama GIURGIU, masini de romani care se asteptau unii pe altii, este adevarat dar drumul este bunicel, nu ff bun cine vrea s-o ia prin VARNA, dar am mai scris atentie la RADAREEEEE, ... pentru ca exista si se dau pe bune amenzi... noi am patit un astfel de incident acum ceva ani in urma... pana la urma problema drumurilor o au si ei ca si noi... de-altfel... in fine... astept cu nerabdare sa citesc review-urile din SUNNY BEACH, deoarece am inteles ca anul acesta sunt ceva probleme pe zona turistica de mare la ei si vreau sa inteleg de ce? ...

"VACANTE PLACUTE" pt toti... !!!...

p.s. comparatie dintre ceea ce gasesti la noi pe litoral si la ei...este destul de mare, daca as da o cota as zice 2-0 pentru bulgari....,noi suntem ff in urma cu realizarile pe segmentul turism la mare...parerea mea..

Dragoș_MD
[23.06.10 09:05:13]

sunt curios: peste o saptamana, autoarea acestui "preview", va reveni sa scrie impresii?

soreno29
[23.06.10 09:23:25]

Dragos... am sa scriu eu unul... daca mai ajung acolo ca cica e dezastru!... eu am bilet 1 11 iulie... dar o opinie e ca e sub orice critica...

noemi
[03.07.11 16:50:08]

nu stiu de ce spun altii ca nu le-a placut dar asta nu este treaba mea in concluzie hotelul hrizantema merita nota 10 desi sunt unele mici poate minuscule robleme

soreno29
[03.07.11 17:04:50]

sa spui ca hrizantema merita nota 10... daca u faci parte din stafful hotelului dsau de la vreo agentie ce si trage comision baban jigneste inteligenta celor (si nu au fost putini) care au beneficiat de... deserviciile de la hrzantema...

reamintesc rapid... cateva:

-parcare platita desi asa ceva nu s a spus cand am achizitionat excursia (50 euro paguba)

-cea mai proasta camera (vedere spre o terasa de beton care se mai si incingea... de nu puteai sta ziua in camera)

-inflexibilitate in orice rugaminte am avut... schimbat camera (nici contra unei diferente de bani nu s a putut)... nu au reusit sa termine cu scandalul... tinerilor israelieni sub nici o forma...

- mancarea (absolut penibila)... as exemplifica prin aceea ca nu a fost absolut niciodata in 10 zile un gratar... iar mezelurile nu se puteau manca... legumele fructele si branzeturile erau de departe cele mai ieftine care se puteau gasi in magazine... prin comparatie un mic dejun la un hotel de 2 stele pliska a avutt incomparabil produse de mai buna calitate

punct

- bauturile... totul bulgaresc si marci inferioare... nici vorba de un coniac pliska care e cat de cat mai rezonabil... doar alcool metilic ...

sa nu aprinda lumina pe teresa seara doar ca sa nu stai si sa consumi bautura de la bar mi se pare... ceva absolut infiorator...

- sa ti fure mancarea din fata... necontnd ca ai un copil care poate mananca mai greu la ora 2 si un minut... la fel... e de necalificat...

in concluzie...

NU va lasati pacaliti! Hrizantema este un hotel slab spre foarte prost!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

biancuta, dantrica72, dianamm, magdalena, mirelutza, noemi, soreno29, t1b1m, valimi, VIO
Alte impresii din această RUBRICĂHrizantema Hotel: