ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
JAN-2018

La superlativ

Pentru ca anul trecut in decembrie nu am facut nicio ‘aroganta’, si nici nu aveam planificat ceva, mi-am propus sa fac o iesire cu a mea consoarta. Nu aveam nimic in cap, gasisem o gramada de city break-uri care promiteau, insa le-am declinat pe toate de teama sa nu nimerim pe acolo pe frig si vreme rea. Asa ca m-am ‘setat’pe Romania, orice destinatie.

In primul rand am eliminat din start perioada 01-15 ianuarie cand dupa Sarbatorile noastre urmau cele pe rit vechi, asa ca preturile nu aveau sa scada sub nicio forma, apoi am cochetat cu ideea de a testa acea controversata locatie, Alpina Casi&Spa, insa am dat ‘reject’ citind cum se certa, la propriu, acel patron cu clientii nemultumiti pe booking (au fost si la noi pe sait o serie de ecouri cu tente jignitoare si ironice in discutiile colegilor nostri in contradictoriu cu acel individ), dupa aceea am renuntat la obisnuita de acum minivacanta la New Montana, in Sinaia, si cum tot imi doream piscina la locatie, m-am gandit sa aprofundez cautarile si sa ma extind…

Nevasta-mea, ca intotdeauna reticenta, imi spune sa ma potolesc si daca chiar vreau sa mergem undeva, putem ajunge bine mersi in 45 de minute la Terrme si nu numai ca pot sa inot, dar o voi face si in ape termale, si pe bani putini (de fapt, nu chiar putini), comparativ cu ce aveam eu in cap. Desigur, folosind expresia uzuala “ Ai dreptate, draga mea! ” am continuat sa caut o destinatie cand m-a ‘lovit ‘ inspiratia: piscina, bai termale? Pai la Felix o fi rau?

Si uite asa m-am pus pe cautat … La hotelurile cu ‘staif’ din Felix preturile concurau cu cele din Paris, Londra, Roma asa ca am renuntat sa mai caut. M-am reorientat spre pensiuni, urmarind totodata sa nu fiu departe nici de centrul statiunii, si nici de strandul Apollo care e deschis tot timpul anului. Si am intrat pe booking mai intai pentru a cauta ceva convenabil.

Am gasit Casa Veronica, cu nota de 9,1, dar camerele erau epuizate pentru perioada pe care mi-o doream. Apoi am gasit la Pensiunea Veronica, si am rezervat ‘ just in case’ (nu se cerea card de credit) iar la cereri am spus ca vreau o camera cu balcon, exclus la mansarda. (stiti cum a fost la hotel Diafan) si acum nici nu mai eram singur!

M-am intors pe saitul nostru si am gasit impresii despre locatie insa cu exceptia celor scrise de zuzu (careia ii multumesc pentru review) in 2015, celelalte, cu tot respectul pentru colegii care le-au scris, nu mai puteau fi credibile. Stiti foarte bine, unele locuri se schimba de la o luna la alta!

In timp ce continuam sa caut variante de cazare am fost sunat de la pensiunea Veronica. O doamna foarte draguta imi spune ca ar putea sa-mi ofere o camera la Casa Veronica, doar ca preturile difera un pic. Ii raspund ca atata timp cat camera pe care o doresc are pat matrimonial, balcon si nu e la mansarda, atunci e foarte potrivita. De comun acord, anulez rezervarea de la pensiune si ‘batem in cuie’, verbal, noua rezervare.

Transportul era urmatoarea problema ce trebuia rezervata… Intru pe saiturile de profil, calculez distante (de fapt erau deja calculate ) consum, costuri, durate… Ce 9 ore din Bucuresti pana la Oradea? Pai era prima oara cand ieseam din tara? Nu stiam cat faceam pana la Arad si pe timp de vara? Plus ca e iarna, prin centrul tarii ninsese bine, drumurile sunt asa cum sunt… Si caut varianta avion… Timpul calatoriei, o ora! Pret bilete dus intors, cu vreo 20 de lei mai scump. Fara transport taxi, inca 180 lei… Deci mai scump cu 200 lei. Fara sa ma urc la volan? Adjudecat!

Am virat banii, am primit biletele, cand a venit vremea am urcat intr-un Boeing 747 al companiei Blue Air, am primit o mica gustare (!!!) si o bautura racoritoare plus cafea, problema insa a fost ca nici nu le-am terminat si am fost anuntati sa ne punem centurile ca aterizam! 50 de minute! Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost cu masina! Ok, iesim la banda de bagaje, vad un afis cu niste numere de telefon de la city taxi, formez si comand, astept confirmarea le telefon si mi se spune ca masina e afara, ne asteapta… Incarcam bagajele intr-un Logan, cam greu ca era pe gaz si nu prea era loc, si in 14 minute eram la pensiune. 44 lei, multumim, si am intrat in holul Casei Veronica.

Parcarea este foarte incapatoare, cred ca pot intra lejer 15 masini. Mai sunt locurile din strada, pe partea cu strandul, acum pustii, insa nu stiu cum e in sezonOricum pentru cei care locuiti departe de aceasta zona, zau ca nu merita sa va pierdeti timpul cu masina.

In holul de la intrare, in dreapta era receptia. In stanga o canapea. La receptie, nimeni. Sunam. O data, de doua ori… Nimic… si era ora 16… Nevasta-mea, tusti! pe canapea, eu, tusti! langa ea! Moaa’ ce canapea confortabila! Auzi, ideea e ca am ajuns, uite si un aparat de cafea aici, Dallymar, 2 lei, eu imi iau o cafea… O degust de cateva ori, dar deja incepeam sa ma infierbant si sigur nu de la cafea si nici de la haine. Mai sun o data, de doua ori, acelasi rezultat… Clar, incepe nashpa, si de regula cum incepe asa se si termina… Hai, totusi nu o fi negreala chiar neargra… Imi aduc aminte ca am un numar de mobil dupa care fusesem sunat cu vreo doua zile inainte pentru a confirma rezervarea, asa ca ma reasez confortabil pe canapea si sun. Raspunde o tipa: ‘Buna ziua Casa Veronica, va rog? ‘ Sarut mana, casa veronica, dumneavostra sunteti, ca nu va vedem?! ’ Cum adica sa ma vedeti? ‘ Pai din canapeaua asta confortabila din hol nu se vede nimeni la receptie si nici la sonerie nu raspunde! ‘ ‘ Vai, ma scuzati, vin imediat ‘ Hmm… Vine tipa usor inhibata, ii zambesc ca sa isi revina, repede completeaza in registru datele din buletinul meu, si imi cere ‘cascavalul’ Ii dau banii, nu cer chitanta, desi normal e sa nici nu o ceri, dar eu nu am cerut-o pentru ca vroiam sa vad camera si in caz ca nu-mi convine sa pot pleca linistit, urca cu noi la etajul doi, pe drum imi spune ca mai e o intrare laterala de la care am cheia cu galben, si o voi folosi in cazul in care e tarziu si usa din fata e inchisa. Mai am o cheie de la seif. Ne deschide usa de la camera 203… Poftiti!

Camera este splendida!!! Fara exagerare, fara ‘floricele’!!! Intrand pe holul care corespunde cu incaperea, cu o mocheta impecabila (ca si cea din camera dealtfel), pe partea stanga se afla usa de la baie... In dreapta, pe toata lungimea acestuia se afla un dessing, foarte incapator si bine compartimentat, unde se afla umerase, doua paturi si inca doua pilote. Tot aici se afla si seiful. Dupa usa de la baie se gaseste si panoul de comanda pentru caldura/aer conditionat. Intrand in incapere, pe care o estimez avand cca 16 mp, in dreapta se afla o masuta pentru bagaj, apoi televizorul lcd, diagonala suficienta pentru camera, suspendat pe perete si un birou in care e incastrat un dulap pentru minibar. Mai este un taburet, folositor daca vrei sa lucrezi ceva acolo. Pe partea stanga, imediat ce intram, pe peretele comun cu baia, dinpre intrare, este amplasata o masa cu doua scaune foarte confortabile. Apoi patul, matrimonial, cu cate o noptiera stanga-dreapta, si cu doua lampi de citit pe perete. Pe pat, asezate frumos, cate o pilota si cate doua perne, una mai mare si una mai mica si patru prosoape albe, impecabile... Balconul foarte generos, cu o masa din fier forjat si sticla si doua scaune. Pe masuta, o scrumiera. Plasa de tantari. Usa batanta, un lucru bun. Toate acestea, inclusiv cealalta usa fixa, din termopan. Un cos mare pentru gunoi.

Baia, spatioasa. Usa acesteia are pe ambele parti cate o oglinda mare, pe toata suprafata, fiind incorporata in rama din aluminiu. (Nu PVC) Pe partea dreapta se afla un coltar etajat unde se pot pune lejer toate cele necesare. Deasupra acestuia, suspendat un feon (functional). In suportul acestuia se afla si o priza. Tot aici se afla si chiuveta. Pe stanga, dupa usa, un suport pentru hartia igienica, deja existenta, si inca un sul, suplimentar, si vasul de wc cu’dezinfectat ‘ pe el. Asta e prima parte a baii. In continuarea sa se afla un perete din sticla mata cu o usa pe partea stanga, care separa cabina de dus de restul baii. Un lucru bun, pe care l-am apreciat oriunde l-am intalnit. Dusul pe perete, cu bara pe care se poate regla inaltimea de la care sa cada apa, Deasemenea in partea aceasta cu dusul se afla si o ferestra patrata care se poate deschide la nevoie. Ideea e ca atat de sus se afla amplasata incat eu gasind-o deschisa si fara a folosi un scaun nu o puteam inchide (1,72 m inaltimea mea) Asa ca am lasat-o doar apropiata... Un prosop pentru iesirea din baie. Pe peretele cu dusul doi suporti dubli, pentru haine /prosoape. Apa calda indiferent de ora folosirii.

Caldura din camera se putea regla, asa cum am mai spus, insa noi, undeva spre dimineata trebuia sa o oprim, atat de cald se facea. Toate materialele folosite, de cea mai buna calitate si desigur, foarte costisitoare. Dar ce nu am inteles si sa-mi fie cu iertare nici ca voi pricepe: dupa ce s-au investit atatia bani, si totul este perfect, chiar nu se putea folosi o hartie igienica de calitate (prin cea de acolo putei vedea strandul) sau sapunul/gelul aflat in dozatoare la baie si dus chiar nu puteau fi mai calitative, ca sa nu fie nevoie sa-ti umpli causul palmei ca sa obtii un pic de spuma? E de-a dreptul jenant sa te ‘scumpesti la tarate’. Eu unul nu am fost foarte deranjat, intot deauna imi cumpar si iau cu mine, sampon, gel de dus si sapun.

Mai aveam de adaugat faptul ca tv-ul e conectat la reteaua RDS-RCS, ca functiona perfect, apoi referitor la lenjerie si prosoape, ca acestea au fost schimbate la 2 zile.

Deasemenea, la parter se afla un stativ de unde puteti lua prosoape pentru strand, iar la intoarcere le lasati in cosul aferent stativului.

Nu am spus ca izolatia fonica este foarte buna, desi pensiunea este amplasata la strada principala, exact vis-à-vis de strandul Apollo, insa pana la intrarea in acesta mai sunt vreo 200 m.

Inchei recomandand categoric aceasta pensiune. Am sa mai adaug faptul ca pe toata durata sederii noastre acolo am avut noroc de o vreme splendida, cu temperaturi de pana la 15 grade. Si cred ca, in comparatie cu perioada de sezon, este mult, mult mai ok sa faceti un mic concediu in aceasta perioada! Ganditi-va cum e ca in ianuarie, sa faceti baie in apa cu temperaturi cuprinse intre 38-40 grade, sa beti o bere rece si totusi sa nu simtiti frigul de afara! :))

Trimis de iulian68 in 03.02.18 21:33:53
Validat / Publicat: 04.02.18 00:01:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 1932 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Casa Veronica. (in prima camera din dreapta de la et 2 am fost cazati)

nrs †
    [04.02.18 15:52:06]

cel mai mult mi-a placut combinatia de final: ianuarie-baie-bere, am incercat asa ceva la Caciulata: ninsoare-baie in aer liber. a fost grozav dar din pacate nu am putut repeta experienta desi imi doream, poate in iarna ce vine voi reusi un repetir...

[04.02.18 16:52:20]

@nrs: Ne intalnim la Alba si facem o dicutie... Mi-ar place sa am un companion la combinatia de mai sus!

nrs †
    [04.02.18 17:12:54]

ne intalnim sigur, chiar daca sunt mai micut si nou in gasca

[04.02.18 17:17:48]

@nrs: Stai tu linistit, si eu am fost nou, ca toti ceilalti. Pe mine m-a mai ajutat faptul ca am si sange de oltean, si sunt mai sociabil asa ca m-am 'lipit' repede! Nu ca bat vreun a-pro-pôs... )

teona
    [05.02.18 15:37:52]

Foarte buna alegere, Iulian. Iar faptul ca nu a fost aglomeratie cred ca v-a ajutat sa aveti un sejur relaxant. Si noi am devenit fani ape termale, anul trecut cand dupa o astfel de iesire ne-am simtit foarte bine. Acum avem si noi in gand un sejur mai lung de rasfat, iar Baile Felix par foarte atragatoare.

[05.02.18 16:12:04]

@teona: Noi am fost pentru prima oara si cu siguranta vom face un obicei din asta. Este o relaxare totala, fara galagie, fara aglomeratie, masaj zilnic cate 40 de minute, iar seara iesire pana in centru, luat masa si o plimbare dupa aceea catre casa. De dormit nu mai spun cat de bine am facut-o. Au fost 6 zile dar cred ca mai trebuiau vreo 4 ca sa fie perfect.

[05.03.18 21:54:42]

@iulian68: "How romantic! " exact ca in pisicile aristocrate. Mi se pare super sa scapi de corvoada unui lung drum cu masina si sa te bucuri de relaxare totala.

Felicitari, votat cu mare drag.

[05.03.18 23:57:52]

@mishu: sarut mana, multumesc, da, a fost relax de la inceput pana la sfarsit!

iulian68, mishu, nrs, teona
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea & Casa Veronica [Băile Felix]: