ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2018
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 22.11.17
OCT-2017

Turul insulei cu maşina

Koh Samui este a doua insula ca marime a Tailandei. Cu toate acestea, sa faci turul insului este o treaba destul de simpla. Forma insulei este aproape circulara, centrul fiind verde, iar orasele gasindu-se spre margine, spre zona de coasta. Datorita acestui fapt, drumul principal ce strabate insula e circular si traverseaza principalele orase/ statiuni ale insulei. Intregul drum are aprox. 50km si se poate parcurge intr-o ora.

Noua ni s-a parut ca seamna oarecum cu insula greceasca Thasos, unde am inchiariat o masina si am dat turul insulei. Asa ca ne-am dorit si in Koh Samui sa exploram insula in acelasi mod.

Optiunea cea mai populara de a strabate insula este scooterul. Este si cea mai ieftina varianta. Avand in vedere ca eu nu sofez, iar sotul nu s-a urcat niciodata pe scooter, am ales varianta masinei. Asta gandindu-ne si la confortul dat de aerul conditionat. Masina am inchriat-o de la resortul unde eram cazati, asta fiindca erau foarte de treaba si nu am vrut sa riscam. Totul a decurs foarte bine, masina ne astepta dimineata si nici macar n-au verificat-o la inapoiere. Pentru 1 zi am platit 1200 Bahti (aprox. 30 euro). Cred ca la marginea drumului, la magazinele specializate de inchirieri auto poti gasi/ negocia un pret mai bun, dar noi am preferat aceasta varianta.

Din cate am observat, masinile date spre inchiriere sunt automate, usor de condus. Volanul este pe partea dreapta si se circula pe partea stanga conform modelului britanic. Pe marginea drumului principal se gasesc locuri suficiente de parcare cat si benzinarii pentru alimentare.

Acum ca am terminat cu datele mai tehnice sa va povestesc cum am facut noi turul insulei. Fiind cazati in vestul insulei, in Lipa Noi Beach, am hotarat sa incepem turul insulei pornind catre nord.

Am traversat orasul Nathon cu al sau port si am urcat spre nord. Prima oprire a fost Ao Maenam cu a sa plaja. Am lasat masina pe marginea drumului si ne-am indreptat spre plaja. Totusi plaja Maenam se gaseste la o oarecare distanta de drumul principal, intre plaja si drum fiind diferite cladiri. Noi am gasit cu greu drumul, la dus trecand prin curtea unei propietati private, iar la intorcere trebuind sa mergem pana in capatul plajei pentu a iesi la drum. Plaja Maenam este mare si lata, cu nisip auriu. Marea este linistita, perfecta pentru inot. In mare erau diverse ambarcatiuni, unele facand legatura cu insula Koh Pangan. Am petrecut aici o ora placuta.

Dupa ce am savurat niste hamburgeri la Homemade Burgers and Sandwiches, ne-am indreptat spre plaja alaturata, Bophut. Aici am oprit masina spre marginea plajei, langa Fisherman's Village. Fisherman's Village e un fel de artera comerciala cu tot felul de magazinase sau restaurante de-o parte si de alta, ce merge pana la plaja. Aceasta zona mi-a adus aminte de statiunile grecesti cu ale sale artere comerciale. Plaja de aici e asemanatoare cu cea precedenta, poate ceva mai aglomerata.

Dupa ce am lenevit un pic si aici la plaja, am plecat spre urmatoare oprire: Big Budha Temple. Am vizitat templul urcand numeroasele trepete pe o caldura extraordinoara. La intoarcere am intrat in piata alimenatra langa care am oprit masina. A fost chiar interesanta experienta. Am vazut tot felul de fructe interesante, vietati marine si chiar oua roz (vezi poza). Ne-am luat un mango cu coaja galbena de aici si am plecat mai departe la drum.

Fiind destul de tarziu, ne-am indreptat direct spre plaja Chaweng. Aici o aglomeratie de nedescris. Strada principala era foarte inghesuita, abia am reusit sa gasim un loc de parcare pe o stradula laterala, dupa ce am dat cateva ture. De la masina am pornit spre plaja, dar nu am avut cum sa ajungem, intreaga plaja fiind flancata de resorturi de lux. Cred ca am mers vreo 10-15 minute pana sa gasim o cale de trecere spre plaja. Plaja mare, cu nispip alb si multa lume. Marea era cu valuri destul de mari, spre distractia tuturor. N-am stat pre mult aici, fiindca nu ne-a placut aglomeratia de aici.

Era aproape ora apusului si am luat-o mai departe spre Lamai, facand o mica oprire la Lad Koh View Point pentru a admira privelistea. In Lamai am gasit aceasi aglomeratie. Aici am reusit sa ajungem mai repede la plaja, iar plaja era ceva mai libera ca Chaweng. Apa era tot cu valuri si aici, poate un pic mai linistita.

N-am stat tare mult, ne-am grabit sa mai apucam sa vedem si celebrele stanci Bunicul si Bunica, pana nu ne prindea intunericul. Am ajuns la formatiunile stancoase chiar cand apunea soarele si peisajul a fost foarte frumos. Era destul de multa lume si aici.

Asta a fost ultima noastra oprire din turul insulei, intorcandu-ne inapoi in Lipa Noi Beach, unde am preferat sa luam cina in liniste si relaxare. Sincer, concluzia zilei a fost: ce cazare faina avem, ce bine ca stam in Lipa Noi unde avem o plaja pustie doar pentru noi. Ne-am bucurat de alegerea facuta si cred ca nu ne-ar fi placut sa stam in zonele mult prea laudate Chaweng-Lamai. Dar repet, fiecare cu preferintele lui. Zona de est cu siguranta iti poate satiface orice pofta, aici poti sa gasesti absolut tot ce iti doresti, mai putin liniste.

Am petrecut o zi tare placuta facand turul insulei Koh Samui cu masina, chiar daca n-am apucat sa vedem tot ce ne-am propus. Nu ne-am mai oprit la templul cu calugurul mumificat, fiind deja intuneric. Asta fiindca nu am realizat chiar bine ca de la ora 5-6 se face intuneric, deci ziua este destul de limitata.

Un ultim sfat ar fi legat de caldura. Pe timpul zilei temperaturile sunt destul de ridicate si hidratarea este o necesitate. Multa apa si grija mare cu proetctia solara, mie mi s-au inrosit umerii pana am urcat la Big Budha si cred ca dupa toata ziua m-am ales cu o usoara insolatie.

Astea fiind zise, cred ca turul insulei Koh Samui este esential pentru toti cei care ajung aici si vor sa descopere aceasta insula. Mai ales ca insula are foarte multe de oferit.

Trimis de r-Uca in 19.01.18 22:34:11
Validat / Publicat: 19.01.18 23:38:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 2693 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 apus de soare superb, la incheierea unei zile memorabile

krisstinna
[20.01.18 07:38:15]

@r-Uca: Ouăle erau vopsite? Că altfel nu-mi explic, sunt foarte frumoase.

r-UcaAUTOR REVIEW
[22.01.18 08:50:29]

@krisstinna: Nici eu n-am gasit o explicatie... mi s-au parut interesante asa ca le-am pozat. Am mai vazut si prin alte piete alimentare din Tailanda.

(acuma ca ai intrebat, am cautat un pic pe interent... si aparent sunt unfel de oua murate/invechite si in interior sunt negre:O

Se manaca ca atare fiind gata preparate si tin pana la 3 luni.

smufflersworld.com/2013/0 ... /thai-pink-eggs)

[28.01.18 17:55:32]

@r-Uca: Mi-a placut sa ma plimb alaturi de tine si sa pot admira peisajul.

Felicitari, votat cu mare drag.

mishu, r-Uca
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Koh Samui: