Vacanța în Malta

înscris/ă în 27.07.09
JAN-2018

Revelion in Malta

Urmare de aici

Hotel: MARINA AT THE CORINTHIA BEACH RESORT” – 4 stele, St George’s Bay - St. Julian’s

Calatoria de la aeroport la hotel: daca o faci prin hotel sau cu taxiul, costa cam 22 euro. Cu autobuzul costa intre 1,5 si 3 euro.

Despre cazare: Costul camerei de 200 euro pe noapte nu e justificat. Hotelul are maxim 3 stele reale si desi in lista de optiuni apare SPA sau piscina interna, de fapt daca vrei sa beneficiezi de astea trebuie sa te duci la hotelul alaturat (Corinthia) printr-un pasaj de legatura unde au toate astea. In rest, totul se plateste, hotelul nu a dat gratuit nici macar o sticla de apa. Camera este pregatita de vara, fara mocheta pe jos, si hotelul nu da papuci sa umblii prin camera. La pretul asta ma asteptam sa gasesc mai mult confort. La Tv gasesti programe din destul de multe tari (nimic din Romania) dar niciun program de filme. Marea parte a timpului Tv era pe muzica.

Vremea desi ne gandeam ca cele 16-17 grade ar fi comparative cu o primavara insorita de la noi dar din nefericire nu am luat in calcul vantul rece dinspre mare. Si acolo bate vantul, nu se joaca. Au prin oras autobuze deschise pe acoperis dar daca te aventurezi sa stai acolo fara caciula si o haina mai serioasa, ingheti cu tot soarele.

Ca impresii generale, am remarcat ca totul este extrem de scump. Orasele sunt cam ca la noi cu destula mizerie pe strazi si lume gramada. In magazine nu ai ce sa cumperi in mod deosebit si tot ce au acolo se gasesc si in magazinele noastre.

Noaptea de revelion am petrecut-o pe strazi in Valletta intr-o piata unde era atata lume de nu aveai loc sa te misti. Artificiile au fost slabute si imediat dupa ora 12 noaptea ne-am indreptat spre autobuze unde a urmat o busculada ca pe vremea comunismului la noi. A doua zi autobuzele nu au circulat pana la ora 17 si daca am vrut sa mergem pe undeva, nu am avut cu ce.

De mancare gasesti din abundenta peste tot daca esti gata sa platesti pretul si serviciul este destul de bun si amabil. Cred ca bodegile si restaurantele sunt cele mai dese in zona, si locuri la mese sunt peste tot. poti manca si street food, si la mese.

Una peste alta, a fost o experienta si nu cred ca voi mai merge acolo vreodata. Poate vara sa fie mai interesant desi nu am vazut plaje care sa merite vizitate.

Impresii încărcate de stancescu in 07.01.2018 22:51:11

Validat / Publicat: 08.01.18 09:09:27

• A fost prima sa vizită/vacanţă în MALTA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (stancescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2700 PMA (din 4 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de stancescu? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[08.01.18 09:08:54]

@stancescu: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=83962