ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2018
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 21.08.12
DEC-2017

Un sejur de neuitat în Negril

O calatorie pe cont propriu, asa cum v-am obisnuit deja (nu imi plac resorturi si nici all inclusiv)

Ne-am cumparat bilete de avion in luna iulie pt decembrie Sibiu- Munchen- Montego Bay si retur cu 15000 lei 2 parsoane, am stat din 21 decembrie pana in 4 ianuarie. am inchiriat o casa langa plaja cu 3 dormitoare, living si bucatarie pt suma de 12,300 lei 2 familii

dupa un drum lung de 13.50 ore (cu stop in cuba dar nu am coborat din avion) de la munchen am aterizan in Montego Bay, unde ne astepta deja un sofer sa ne transfere in NEGRIL, am facut aproximativ o ora jumatate, nu am prea vazut mult deoarece era intuneric, am aterizat la 19,50.

Drumul a fost ok, ne-a dus la casa care o aveam inchiriata (soferul ni la pus la dispozitie proprietara casei si am platit 70 de dolari 2 persoane)

Casa se afla langa bulevardul Norman Manley, la 5 minute de mers pe jos pana la superba plaja. casa are gradina cu iarba, plante superbe, bambusi si un iaz cu pesti. in fiecare zi se auzeau ciripitul pasarilor care te incanta auzului, pasarile erau de culori spectaculoase. aveam o doamna (Sharon) care venea la 2 zile sa ne faca curat si sa schimbe asternuturile si prosoapele, cost inclus in cazare - la final un Tips asa cum il numeau ei. in seara cand am ajuns stiind ca vom fi obositi de la drum prietenii nostri care au ajuns cu 2 zile inaintea noastra au rugat-o pe Sharon sa ne pregateasca o cina traditionala - mancarea a fost extraordinar de buna (pui la cuptor cu sos, orez, legume la tigaie si peste prajit in sare)

Plaja - superba cred ca este prea putin spus, nisip alb fin, apa transparenta cu intrare lina, o priveliste ce incanta orice privire si cat vezi cu ochii stanga dreapta doar Marea Caraibelor. Foarte curat intretinut partea de nisip, se curata zilnic la fiecare bar sau resort de pe plaja cu o grebla.

noi fiind aproape de Charela Inn un resort de case si Coco La Palm Seaside Resort Hotel, am stat mai mult la ei la sezlon si am macat si baut de la ei. la Charela Inn trebuia sa cumparam un pas de zi cu 20 de dolari de care faceai consumatie, era buna si mancarea si cocktail-urile. la Coco la Palm am dat zilnic 10 dolari la paznic pt 2 sezlong-uri cu prosop si consumam de la bar aici cocktail-urile erau mai bune si mancarea extraordinar de buna. toaletele impecabil de curate fie la aceste 2 locatii fie la alte baruri de pe plaja.

Pe plaja umblau zilnic vanzatori de tot felul de la iarba pana la mancare gatita la un cuptor portabil, dar nu ne-a deranjat nici unul, nu mi sa parut sa fie agresivi, daca erai la sezlong nici nu intrau sau sa urle de pe plaja, daca te intalneai cu ei in timpul plimbarilor te salutau si intrebau frumos daca vrei ceva de la ei, dar cu un simlu zambet si multumesc plecau mai departe.

Nu m-am simtit nici macar odata neansiguranta sau sa ne fie teama, mai cu seama anul trecut in Dominicana a fost mai rau.

Si plimbarile de pe strada se pot face fara nici o grija, era plin de turisti si localnicii te salutau cu HY MAN sau RESPECT, dar niciodata nu au fost agresivi.

Am avut parte de un sofer care ne-a fost si ghid si de la care am invatat foarte multe lucruri. Pt a merge in oras pe colina era necesar masina deoarece nu au trotuare si conduc cam agresiv.

Restaurante unde am mancat au fost;

- Ivan's Bar & Restaurant - foarte buna mancarea si servirea, aici se dadea seprata ciubul (la nota de plata se dauga taxele 10% care nu erau incluse in lista de preturi si tipsul inca 10%). acesta are o panorama superba deoarece se afla sus pe cliff.

- Kuyaba Negril - un restaurant in care erau si animale precum papagal care vorbea dupa tine, diverse pasari si o sumedenie de pisici. aici am mancat o rulada de pui cu legume extraordinara, si auzeam valurile deoarece este direct pe plaja

- Rockhouse Restaurant - servire superba, panorama mirifica si sunetul valurilor in stancile de la restaurant. dar mancarea comparata la pretul exorbitant (2 persoane 180 de dolari) nu isi merita banii. dar am incercat si acesta deoarece este locul 3 in Negril.

- Rick's Cafe, aici am vazut apusul, cred ca este cel mai aglomerat si comercial restaurant -bar dupa Margaritaville. este renumit prin sariturile in apa de la diferite inaltimi ale clif-ului, mancarea nu este deosebita dar ai panorama

- Sweet Spice Restaurant - cea mai buna macare din Negril este tipic jamaican si preturile sunt tot in dolarii lor, si preturile super bune. aici nu ai nici taxe in plus la nota si nici tips.

- The Best in the West este o tersa pe bulevard, unde se mananca cel mai bun pui si porc la gratarul tipic jamaican. aici nu ai lux la mese darai calitate si un pret foarte bun.

- Kenny Italian Cafe, cea mai rea servire (o ora jumate pana ne-a adus comanda), si mancarea pe masura, nu incercati restaurante cu specific european ca o dati in bara.

- Rogers Cafe, era exact langa casa noastra, aici veneam des si beam cate ceva si povesteam cu proprietarii, oameni deosebiti, si cu foarte mult bun simt

in fiecare seara pe marginea bulevardului era plin de gratare ambulante cu pui si porc de unde poti cumpara sa mananci, noi nu am avut curajul, desi erau imbracati ca si bucatarii siparea curat.

Excursii organizate nu am facut, am mers doar intr-o zi cu soferul nostru sa vedem satele si traditiile lor, satele sunt cu bune si cu rele, casel esunt ca si la noi unele vai de ele altele palate, dar peste tot o curatenie exemplara, saracia nu se vedea asa de tare, (in dominicana mi sa parut mai mare saracia), fac aceste comparatii deoarece multi ati fost in dominicana si in Jamaica nu,

Am vizitat si o plantatie, (eram curiosi deoarece zilnic cel mai consumat (fie de catre localnici sau da turisti) si vandut produs era iarba) apoi ne-a dus in Blue Mountain la pestera Roaring River cu apa minerala unde ne-a fost prezentata pestera si am facut baie in lacul mineral din pestera - o experienta unica apa era racoroasa dar nu ne era frig desi eram in pestera, acest lac se spune ca nu are fund. tot aici cu ghidul care ne-a aratat pestera am stat la el in (birou) care de fapt era o constructie din bambus pe colina in aer liber si ne-a gatit legume la ciaun, ne-a dat cocos direct din pom, si am fost tratati foarte bine, aici ne-a povestit ceea ce inseamna Rasta si respectul lor pt tot ceea ce este in natura. Rasta sunt cei cu parul parca crosetat, nu mananca carne, decat peste para ccochilie. cunosc toate plantele ce le cresc in zona si beneficiile acestora.

A fost o vacanta de neuitat si vrem sa mai revenim in Jamaica. sa fac o comparatie cu Dominicana nu se compara, mult mai frumos si mai sigur decat in Dominicana (nu vorbim de all inclusiv ci de excursie pe cont propriu cum a fost si cea din Dominicana).concediul a costat 7500 euro 2 persoane cu drum cazare mancare si tot ce am mai cumparat - concediu in cel mai scump sezon Craciu si Revelion, este cu ceva mai scump decat Dominicana dar nu se compara - Apa mult mai curata si mai calda si totul este la superlativ

Recomand cu incredere.

Trimis de ruxycio in 06.01.18 17:35:17
Validat / Publicat: 06.01.18 18:53:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: Dominicana

VIZUALIZĂRI: 6337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ruxycio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.01.18 19:30:27]

Mutat în rubrica "Descoperă zona Montego Bay, MONTEGO BAY" (nou-creată pe sait)

[06.01.18 20:15:53]

Va rog nu puneti in rubrica montego bay, este totul despre Negril, puneti Negril nu incurcati zonele. Sunt 2 statiuni diferite. Va multumesc

[06.01.18 20:36:38]

@ruxycio: Negril momentan nu are secțiune/rubrică nouă. Cea mai apropriată zonă (78Km) este Montego Bay.

E mai ok decât la o rubrică generașă gen ''Descoperă Jamaica''.

Pe viitor, dacă mai apar review-uri în zona Negril se va face, pesemne, secțiune nouă!

[06.01.18 20:49:24]

@webmaster26: dar de ce nu putem sa facem acuma sectiune noua. Sunt total diferite si ca plaja si ca restaurante.

Prietenii nostri cu care am fost in acest concediu, au stat in montego bay 5 zile inainte de a veni in negril, au spus ca este mai frumos negril. Eu nu pot scrie ca nu am fost.

Noi de ce nu putem sa scriem de fiecare oras sau restaurant? Asa cum este pe tr... acolo ma lasa sa scriu de cazare si despre orice vreau si sa pun rubrica noua chiar daca nu este.

Ultima impresie din jamaica este din 2014. Daca nimeni nu mai merge inca 4 ani? Cum sa creat montego de ce nu putem negril.

Multumesc (eu am putut sa acord 3 ore sa scriu impresie si sa pun poze ca si altii sa vada si poate sa mearga sa impartasim impresii) dar am scris strict Negril si imprejurimi.

Nasshu
[06.01.18 20:57:51]

faină destinație, dar nu prea se ''pupă'' costurile

PREŢ:220 euro, cu AVIONUL (toate taxele incluse)

vs

Până la urmă care e costul (cazare+transport)?! fără ''marunțișul'' cheltuit pe acolo?!

[06.01.18 20:59:26]

@ruxycio: AI dreptate

Secțiuni noi nu pot crea, însă, decât eu.

Mutat în rubrica "Vacanța în Negril" (nou-creată pe sait în noua secțiune NEGRIL)

[06.01.18 20:59:59]

@webmaster: va multumesc!!!

[06.01.18 21:03:24]

@Nasshu: cu 2 tricouri cumprate am scos soldul la venire de pe card si cu cash ce am avut, cazare si drum si mancare- bautura 7440 euro 2 persoane

[06.01.18 21:06:02]

@Nasshu: cazare a fost 12300 lei impartit la 2

drumul a fost 15000 lei. ce am cheltuit acolo a fost in jur de 200- 220 euro pe zi mancare + bautura

[07.01.18 08:24:57]

bogdanpos
[10.03.18 11:23:26]

Buna ziua,

Va felicit pentru un review foarte folositor celor care doresc sa calatoreasca in Jamaica.

As avea o intrebare referitoare la formalitatile vamale: Ati obtinut Visa On Arrival, direct de pe aeroportul din Montego Bay? Daca da, de ce acte ati avut nevoie?

[11.03.18 18:42:45]

@bogdanpos: Multumesc pentru apreciere si ma bucur ca este folositor.

Viza am platit 100 euro si m-a dus in alt birou dupa control pt a introduce datele in calculator. Ne-a trebuit doar pasaportul si rezervarea de cazare sa vada perioada si unde vom sta pe perioada șederii. Pt cei care sunt in shenghen nu au platit taxa de 100 euro si nici nu au avut de asteptat pt introducere in baza de date.

Daca ai cumva zbor doar cu stop in Cuba fara sa te dai jos din avion nu ai nevoie de viza nici pe cuba. Daca si zbor cu staționare iti trebuie viza pt cuba de la ambasada din buc inainte de plecare.

Vacanta minunata!!!

BobyN
[22.03.18 23:36:35]

@ruxycio: Buna,

Urmeaza sa plecam si noi in curand in Jamaica, dar am o nelamurire legata de documentele necesare obtinerii vizei.

Portalul MAE specifica pe langa taxa si dovada vaccinării împotriva rujeolei, rubeolei și poliomelitei... a fost nevoie de asa ceva?

Multumesc.

[23.03.18 07:39:14]

Buna ziua,

Nu am facut nici un vaccin. Nu sa cerut asa ceva. Doar daca de 100 dolari si dovada stationarii (rezervarea de cazare)

Concediu minunat

bogdanpos
[26.03.18 12:10:48]

@ruxycio:

Multumesc pentru informatii. As mai avea de adresat 2 intrebari, va rog:

1. Este nevoie de dovada detinerii fondurilor pt. vacanta?

Consulatul Jamaicai din Germania mi-a raspuns ca avem nevoie de pasaport, dovada cazarii, a biletului de avion dus intors si dovada detinerii de fonduri (cash, carduri de credit etc.)

2. Cat de lunga este asteptarea in aeroport?

Nu avem escala in Cuba, zburam cu TUI-ul belgian, Bruxelles - Punta Cana - Montego Bay la dus, si Montego Bay - Bruxelles la intors. Din cate am inteles, nu este nevoie de viza pentru Republica Dominicana.

Va multumesc inca o data

[29.03.18 06:14:35]

Buna ziua,

Nu ne-a cerut nici o dovada ca avem bani sau nu. Dar sfatul meu este sa te duci cu dolari de acasa, stau cam prost la capitolul bancomate. Cardul poti sa il folosesti in multe locuri sa plătești dar trebuie si cash.

In aeroport am stat la control pasapoarte cam o ora deoarece am aterizat odata 2 avioane de 300 (600 total) apoi eu pt a-mi introduce datele in calculator am mai stat vreo 15 min ca nu suntem in shenghen, aici ai nevoie de 100 dolari de persoana. Drumul prin aeroport ii mult pana la control pasapoarte cred ca am facut peste 800 de m.

Si dupa ce iti verifica pasaportul te cheamă sa mergi intr-o încăpere sa nu te sperii ca este pt a putea baga datele in calculator si ei nu iti spun nika doar te iau cu ei parca ai fi un infractor

Vacanta faina

BobyN, bogdanpos, ruxycio