ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2017
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
NOV-2017

Pensiunea Ayana Chic Villa, o cazare bună din Moieciu de Sus

La sfârșitul lunii noiembrie am petrecut cu o familie prietenă un week-end, două nopţi, la Pensiunea Ayana Chic Villa din Moieciu. Am mai fost în Moieciu, dar nu la această pensiune.

Pensiunea este situată în satul Moieciu de Sus, pe strada Principală la numărul 234 A, la circa 115 kilometri de Piteşti, la 40 kilometri de Braşov şi la 11 kilometri de Bran [...]. Are coordonatele GPS 45.4531691 N şi 25.3247619 E iar pe site-ul blissmoeciu.ro se pot face rezervări.

Din Pitești la Moieciu de Sus, Pensiunea Ayana Chic Villa

Am plecat din Pitești în jurul orei 16:00 cu autoturismul propriu pe drumul național DN 73 prin Câmpulung Muscel până la Moieciu de Jos, apoi pe DN 73F până la Moieciu de Sus, la pensiune.

Drumul Piteşti-Braşov l-am parcurs eu de nu ştiu câte ori, de soţ, ce să mai spun, mulţi ani făcând dese deplasări la Braşov unde avea probleme de serviciu.

Am plecat fără nicio documentaţie, eram doar în zonă cunoscută, nu ne-am uitat nici măcar pe hartă. Am mers lejer, fără să ne grăbim. Drumul este pentru noi o carte deschisă, foarte cunoscut, știm aproape orice curbă, orice stop, mergem de 4-5 ori pe an la fata noastră care este căsătorită în Brașov…...

Amplasarea pensiunii

Pensiunea este situată în Ţara Bârsei la poalele Munților Bucegi, în apropierea Pârtiei de Schi şi a Complexului Turistic Cheile Grădiştei și oferă turiștilor privelişti plăcute şi relaxante precum și posibilități de a petrece în mod plăcut timpul liber. În vecinătate se găsesc multe locuri care au ce arăta. La 5 kilometri, la Bran, se vizitează Castelul şi Muzeul Vămii, Satul Peştera şi Peştera Liliecilor se află la mai puţin de 10 kilometri, iar la 12 kilometri, în Satul Drumul Carului se găsesc urmele unui castru roman.

La distanţe ceva mai mari, în jur de 20 de kilometri, lângă Râşnov, se află Centrul de Echitaţie Pănicel, cu cai şi ponei, Cetatea Râşnov, Peştera Valea Cetății, Cheile Rîşnoavei şi mai nou Dino Parc, singurul parc tematic cu dinozauri din Romania și cel mai mare din sud-estul Europei.

Se pot face plimbări pe jos, cu biciclete sau ATV-uri pentru care există centre de închiriat, cu trăsuri sau căruţe trase de cai.

Noi ne-am plimbat pe jos pe şoselele din Moieciu, erau liniştite şi ofereau superbe vederi spre munţi, apoi cu maşina, vreo 8 kilometri până la satul Peştera, şi pe jos, mai mult de un kilometru, până la Peştera Liliecilor. Îmi pare rău că nu am avut o lanternă ca să putem intra în peşteră. Data viitoare!

Pentru Peştera Liliecilor este indicator la dreapta din şoseaua principală, pe un drum neasfaltat, destul de bun, se poate merge cu orice maşină, dar intrarea pe el se face peste un şanţ pe care un 4x4 îl putea trece, o alta nu cred că reuşea… O altă menţiune, drumul, chiar şi cel asfaltat este foarte îngust, trebuie căutat locul în care să laşi maşina.

Facilitățile pensiunii

Pensiunea a fost amenajată de curând când a primit şi 4 margarete, este o clădire nouă, cu etaj și mansardă, cu dotări moderne și de calitate, oferind cazare pentru 19 persoane în 8 camere duble, cum am avut și noi, și una pentru 3 persoane. În fiecare cameră se poate caza câte un copil. Are o curte interioară frumos amenajată cu pavele și obiecte de lemn, cu leagăn….

La parter se află o zonă de relaxare, bucătăria şi sala unde turiștii îşi pot aranja masa, pensiunea neoferind masă. Pe terasă se poate bea o cafea, sau o bere, sau …, iar foișorul cu grătar stă la dispoziţia amatorilor.

Pentru mişcare este oferită amatorilor o masă de ping-pong cu palete şi mingii şi un panou de baschet cu mingea aferentă. La cerere se asigură biciclete pentru drumeţii sau se depozitează echipamentele de schi, iar fără cerere și gratuit se pot parca autoturismele în curtea pensiunii, parcarea fiind supravegheată video. Gratuit este și accesul la internetul Wi-Fi, funcțional în toată pensiunea.

Check-in se face după orele 14:00, iar check-out se face cel târziu la ora 12:00 dar se poate discuta cu gazda care are multă flexibilitate. La fel şi anularea rezervării sau plata în avans.

Camera

”Am fost acolo” în noiembrie, două nopţi, 125 lei pe noapte, fară mic dejun, cum apare şi pe site-uri.

Camerele sunt mari, în jur de 18 metri pătraţi, au balcoane proprii, cele mai multe cu vederi spre munţi și sunt dotate cu TV, seif. Au și o mică zonă de relaxare, cu fotolii și un birou. Internetul și încălzirea au funcționat foarte bine spre mulţumirea noastră.

Patul mare și comod ce îmbia la odihnă, nuanţele de crem şi maro închis alese pentru decorarea camerei creau o atmosferă plăcută, deconectantă, iar florile viu colorate de pe birou, draperie şi pereţi înveseleau camera.

Baia cu duș este suficient de mare și are toate dotările necesare, inclusiv uscător de păr.

Mesele

Micul dejun l-am pregătit singuri, era aproape pregătit de la Piteşti, fiind unul obişnuit, cu produse cunoscute, pentru mine fără ceai sau cafea, pentru ceilalţi cu…

Prânzul, masa cea mai uşor de pregătit în excursiile noastre pentru că nu prea există, fiind legat cu masa de seară, a constat, ca de obicei, în multă plimbare, fructe, apă minerală sau sucuri şi, ceva dulce.

Masa, sau mesele de seară, au fost cele mai importante şi au constat în preparate la grătar. Recunosc, prietenul nostru se pricepe, dar a fost ajutat şi de gazdele noastre, chiar şi de Darius, băiatul lor de 5 ani. În paranteză fie spus nu am fost singurii ajutaţi, ci toţi turiştii care au dorit grătar. Am avut carne de porc şi de pui, cu salată şi garnituri, cartofi şi ciuperci pregătite pe grătar. Nu au lipsit fructele, sucurile, vinul și berea.

Prețurile rezonabile practicate, raportul preț calitate foarte bun, face această pensiune recomandabilă turiștilor interesați de mișcare, de drumeții sau de diverse sporturi, celor dornici de vizitare, de istorie și cultură. Merită menționată și dorința gazdelor ca oaspeții pensiunii să se simtă cât mai bine, așa cum m-am simțit și eu.

Mi-a plăcut la această pensiune, poziția ei în vecinătatea Munților Bucegi, liniștea și confortul pe care le oferă, obiectivele turistice din apropiere ce pot fi și merită vizitate, eu vizitând doar Peştera Liliecilor şi făcând plimbări uşoare prin localitate. Aş reveni la pensiune pentru ceea ce oferă ea și pentru a vedea sau revedea și celelalte obiective din zonă.

Au fost două zile frumoase, nu foarte reci, însorite, dar conform conceptului bine că, bine că nu a plouat.

De ce? În urmă cu ceva timp am fost la o pensiune, în zona Sâmbăta, când a plouat continuu şi când a trebuit să renunţ la tot ce-mi propusesem şi să plec spre casă, vezi impresii.

Trimis de mprofeanu in 14.12.17 20:54:01
Validat / Publicat: 15.12.17 09:17:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 4281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Moieciu, Pensiunea Ayana Chic Villa, Vedere din curte

[15.12.17 09:16:24]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Ayana Chic Villa [Moieciu de Sus], MOIECIU" (nou-creată pe sait)

mprofeanuAUTOR REVIEW
[15.12.17 09:38:40]

@webmasterX: Este OK!

[15.12.17 10:34:21]

[24.12.17 09:16:02]

@mprofeanu: O buna recomandare si locul chiar arata bine. Felicitari, votat cu mare drag.

mprofeanuAUTOR REVIEW
[24.12.17 12:02:54]

@mishu: Mulțumesc frumos! Am făcut o pauză de la bucătărie și unde puteam să mă uit decât pe AFA!

Cu drag...

mishu, mprofeanu