ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2017
    ÎNSCRIS: 10.02.16
    SEP-2017
    1 AD. + 2 COPII -- v: 5 + 8

La Mama Oara – Diham Phoenix

Cabana Diham se află în Munții Dihamului, sub Măgura Cenușie, la altitudinea de 1.320 de metri.

Cabana se află situată într-o șa largă numită Șaua Baiului și e cumva, așa, la răscruce de drumuri. Din față vii dinspre Gura Diham adică de la Bușteni, dinspre Cabana Poiana Izvoarelor sau dinspre Pichetul Roșu, la stânga pleci pe Glejărie spre Cabana Mălăești iar prin spate apuci pe punct roșu spre Predeal. La dreapta n-ai unde s-o apuci că-i Valea Beuca ce-i o vale rea și tare abruptă așa încât pe acolo nu s-au putut face trasee turistice.

La Cabana Diham am fost de multe ori iar ultima oară am fost La Mama Oara :D pe la sfîrșitul lunii septembrie 2017.

Cabanei Diham i se mai spune și La Mama Oara pentru că Mama Oara este cabanieră la Diham de mulți ani de zile și cine știe munte cât de cât și a călcat măcar o dată pe la Diham o cam știe pe Mama Oara care a devenit, așa, un fel de mit.

Mama Oara e cabanieră la Diham încă dinainte să ardă clădirea, asta s-a întâmplat cu ceva ani în urmă – vreo 15 cred după care a fost reconstruită și din această cauză i s-a pus numele de Diham Phoenix.

Cabana Diham e atât de cunoscută de montaniarzii de Bucegi încât au umplut-o de semne de apreciere – peste tot unde te învârți vezi semne ale cluburilor montane, versuri, poezii de munte, sigle de asociații, poze, embleme și diplome de excelență pe care Mama Oara le-a primit de-a lungul anilor.

Toți acești călători, bucuroși să umble pe munte, au vrut să lase ceva din sufletul lor acestui loc ce le este așa de drag. Și le este drag pentru că umbli mult până ce ajungi la cabană și când umbli prin munți te umpli de viață și-apoi unde îți găsești odihna acolo îți găsești și pacea sufletului.

Vechea Cabana Diham avea mai multe priciuri apoi a fost construit un corp de clădire elegant cu camere duble cu baie și toate facilitățile dar la puțin timp au fost mistuite de incendiu.

După refacere, Cabana Diham are mai multe camere triple dar încă mai are și acum dormitoare comune cu multe paturi.

Camera noastră era la etajul întâi – parcă 107 – și avea balcon ce dădea spre o terasă interioară, izolată cu plastic.

Condițiile, sunt, normal, cele de cabană dar și specificul este altul, atmosfera este diferită și oamenii sunt mult mai prietenoși.

La restaurantul cabanei încă se poate mânca binișor, la prețuri decente, așa, mâncare ca de cantină dar foarte bună, gătită cu suflet, sunt niște oameni conștiincioși la bucătărie.

Am mâncat o ciorbă de văcuță și o ciorbă de burtă și au fost foarte bune, am mai luat și tochitură cu mămăligă – și aia a fost bună și ceva cârnați pentru Junior. Parcă-mi amintesc – pentru toate astea am plătit cam 42 lei. Aveau și supă cu găluști și oamenii veniți din munte, pe seară, păreau că o apreciază mult.

Dimineată, omleta (5 lei) era la mare căutare și un ceai puteai servi la orice oră cu doar 1 leu.

Curtea din fața cabanei este amplă și în special în week-end se perindă multă lume pe acolo. Trece lume, face popas, stă la un taifas și pleacă mai departe sau se așează peste noapte.

Curtea nu-i închisă, parcă are ceva îngrădiri pe alocuri dar nu foarte relevant. Un câine nonșalant se plimbă de colo colo și mai distrează populația.

Prin curte sunt tot felul de acareturi, de amenajări, ceva bușteni să stai pe ei, câte o masă din loc în loc, un leagăn dublu din lemn masiv pentru copii, ceva bănci...

În capătul opus față de cabană, în curte se află o încăpere în care a fost amenajată o capelă – loc de rugăciune pentru oricine dorește, e prima oară când văd asta la cabană dar cred că-i o inițiativă lăudabilă și folositoare. Ușa capelei este mereu larg deschisă, zi și noapte și mereu arde înăuntru o candelă sau mai multe deci la orice oră dorești poți poposi înăuntru pentru rugăciune sau pentru reculegere.

Dacă ai noroc mai prinzi și câte-o seară de chitară la Mama Oara, asta dacă ai noroc să prinzi loc de cazare pentru că atunci când e cu cântec se întâmplă să fie câte-un festival ceva și să fie toată cabana rezervată deci dacă ai intenția să înnoptezi acolo e mai sănătos să suni înainte ca să anunți. E totuși regim de cabană dar un telefon anticipativ nu strică niciodată.

Trimis de danaeldreny* in 09.12.17 00:40:18
    Validat / Publicat: 09.12.17 09:20:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 4354 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaeldreny*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 La Mama Oara – Diham Phoenix

[09.12.17 11:47:43]

ioan marinescu
    [09.12.17 18:55:40]

@danaeldreny: Notat și votat!

Zoazore
    [09.12.17 23:04:54]

@danaeldreny: Superba! Eu am vazut-o, ca nu ne-am cazat, prin primavara lui '89. Dar o stiam pe cea veche, arsa! Acum e mai... dragut, desi seamana mai mult a camin studentesc decat a cabana.

Poezia din P06 e deosebita, dar favorita mea e P37. Gratie si inocenta!

[10.12.17 09:58:50]

@Zoazore: Daaa, așa este, Mama Oara este cămin - e un cămin bun pentru cei ce muntele iubesc

Dan&Ema
    [10.12.17 16:15:13]

@danaeldreny:

Respect Mama Oara! Cu Dihamul e o poveste frumoasa cum a reinviat dupa ce fusese greu lovita. Imi amintesc in anii ‘90 era acolo o capra care bea bere si manca tigari si care delecta astfel pe unii turisti. Acum vad cu alti ochi asemenea deviatii de la normalitate.

Respect Mama Oara! Mi-e dor de Diham!

Ce fain se vad coltii Morarului de la Diham si cum dragostea de munte te impinge spre Malaesti!

Numai de bine tuturor iubitorilor de natura!

[10.12.17 17:24:48]

@Dan&Ema: Da, Mama Oara e un mit împreună cu ospitalitatea Dihamului.

[11.12.17 20:39:02]

@danaeldreny: Un articol care te unge pe suflet, felicitari, votat cu mare drag.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [11.12.17 22:04:27]

Aduc și eu câteva poze din vremuri străvechi (1982-'83):

1drv.ms/i/s!Alg2KahSmzyci0X3ixgY5HSmtCsC

1drv.ms/i/s!Alg2KahSmzyci0aXlMIE8bBdfGwH

și asta de prin '78:

1drv.ms/u/s!Alg2KahSmzyci0d0ka022F2DQiM2

Aia chiar era cabană; acum... parcă ar fi cămin de nefamiliști. Dar tot mai bine decât deloc.

[12.12.17 09:32:59]

@mishu: De la o Doamnă absolut specială!

Sărbători fericite!

Dan&Ema, danaeldreny*, ioan marinescu, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Diham - Phoenix (1320 m):

• pagină generată în 0.057835102081299 sec