Documentare 'AmFostAcolo'

înscris/ă în 30.07.08
MEMBRU: CHIBIȚ
DEC-2017

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

O lume de gheaţă, Jukkasjärvi, Suedia

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:

În fiecare an în luna decembrie câţiva dintre arhitecţii cei mai cunoscuţi în lume se intâlnesc în Jukkasjärvi Suedia la doar 120km de Polul Nord pentru a construii... un vis de gheaţă... un hotel, o lume îngheţată pe pământul care dormitează sub o pătură de nea.

Acest hotel arată altfel de la an la an, totuşi se păstrează o regulă... totul este din gheaţă, de la mobilier, candelabre, până la şemineele elaborat lucrate, totul străluceşte în tente de gheaţă albăstruie.

Această atmosferă celestă este cel mai bine gustată de către turişti în Biserica de Gheaţă alăturată hotelului unde la lumina difuză a lumânărilor tinerele cupluri se pot bucura de o cununie (pe care nu o vor uita curând) premergătoare petrecerii unei nopţi într-un apartament al hotelului în care până şi patul de gheaţă este o operă de artă.

Există şi un bar numit ˝Absolut Ice˝ in care fiecare se poate delecta cu cocteiluri din sucuri de fructe de pădure şi vodcă cu siguranţă bine frapate servite în pahare de gheaţă.

Zilele scurte de acolo se pot umple foarte uşor cu diverse activităţi de iarnă, explorarea împrejurimilor în sănii trase de reni sau câini.

Cei inspiraţi de peisajul magic al iernii polare pot lua lecţii de sculptură in strălucitoarea gheaţă adusă din râul Torne... dar poate că cele mai speciale momente sunt acelea când pe cerul nopţii arctice se etalează spectacolul magnific al Aurorei Boreale... aceasta se poate observa cel mai bine în safari-urile organizate pe snowmobile şi cu siguranţă va fi un moment unic, demn de povestit copiilor şi nepoţilor...

Impresii încărcate de webmaster in 03.12.2017 14:43:16

Validat / Publicat: 03.12.17 15:45:03

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (webmaster); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  26 PMA (din 26 voturi) nota2

- danaeldreny*
[03.12.17 17:16:20]

Superb

:D

Cu toate astea, nu aș merge acolo :D

- mprofeanu
[03.12.17 17:55:28]

@webmaster: Interesant de știu și alte locuri minunate ale Europei și chiar ale Terrei noastre!

- doinafil
[03.12.17 18:31:44]

@webmaster:

Este binevenit articolul, mai ales pentru cei dornici de ceva ieșit din banalul cotidian!

Poate doar dacă mi s-ar oferi cadou această experiență aș purcede până acolo, (chiar la vârsta înaintată pe care o am), altfel, NU!

Felicitări și mulțumim pentru articol!

În altă ordine de idei: iertată-mi fie (poate?!) ignoranța, însă eu știam că doar în ceea ce privește vânătoarea în țările Africii se poate folosi sintagma „safari”.

Cred că, doar, prin extensie s-ar putea folosi ȘI aici, în nordul Europei... safari-urile organizate pe snowmobile... .

Dacă greșesc, îmi fac „mea culpa” în fața Dvs-tră!

Puteți evalua (simbolic, +1/-1pma) ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB
[03.12.17 18:52:46]

@doinafil: ai dreptate însă aşa cum spui prin extensie acest termen a fost împrumutat şi pentru acţiuni similare în extremul nord... dacă vei folosii drept motor de căutare cuvintele... ˝arctic safari˝ vei fi surprinsă de multitudinea de rezultate :)

- doinafil
[03.12.17 19:06:48]

@webmasterX:

Mulțumesc frumos! Un motiv în plus să-mi placă că fac parte din familia AFA! Așa îmi îmbogățesc vocabularul limbii române pe care, sunt conștientă că nu sunt mulți cei ce-l cunosc!

O seară bună vă doresc!

- mihaelavoicu
[03.12.17 21:05:57]

Eu cred mai repede că vor să-i schimbe domiciliul lui Moș Crăciun. Cum suntem în era concurenței, de ce să nu fie pelerinaj și aici. Ce, numai la Rovaniemi?

- mishu
[10.12.17 08:43:47]

@webmaster: As incerca locul, dar asa ca un cadou daca ar veni :)

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[6] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [DEC-2017] poză preluată de pe internet -- foto by <b>webmaster</b> [uploaded 03.12.17] <span style="color:teal"><b>nevotabilă</b></span> - <span class="allrVotedi" id="av927252">Foto VOTATĂ de mine!</span><div class="delVotI" id="sv927252"><a href="/pma_sterge_vot.php?vid=&fid=927252">Şterge vot</a></div>Foto VOTATĂ de mine!
P01 [DEC-2017] poză preluată de pe internet
# [0 PMA, fara bonus]

P02 [DEC-2017] poză preluată de pe internet -- foto by <b>webmaster</b> [uploaded 03.12.17] <span style="color:teal"><b>nevotabilă</b></span> - <span class="allrVotedi" id="av927253">Foto VOTATĂ de mine!</span><div class="delVotI" id="sv927253"><a href="/pma_sterge_vot.php?vid=&fid=927253">Şterge vot</a></div>Foto VOTATĂ de mine!
P02 [DEC-2017] poză preluată de pe internet
# [0 PMA, fara bonus]

P03 [DEC-2017] poza preluată de pe internet -- foto by <b>webmaster</b> [uploaded 03.12.17] <span style="color:teal"><b>nevotabilă</b></span> - <span class="allrVotedi" id="av927255">Foto VOTATĂ de mine!</span><div class="delVotI" id="sv927255"><a href="/pma_sterge_vot.php?vid=&fid=927255">Şterge vot</a></div>Foto VOTATĂ de mine!
P03 [DEC-2017] poza preluată de pe internet
# [0 PMA, fara bonus]

P04 [DEC-2017] poza preluată de pe internet -- foto by <b>webmaster</b> [uploaded 03.12.17] <span style="color:teal"><b>nevotabilă</b></span> - <span class="allrVotedi" id="av927256">Foto VOTATĂ de mine!</span><div class="delVotI" id="sv927256"><a href="/pma_sterge_vot.php?vid=&fid=927256">Şterge vot</a></div>Foto VOTATĂ de mine!
P04 [DEC-2017] poza preluată de pe internet
# [0 PMA, fara bonus]

P05 [DEC-2017] Poză incărcată de pe internet -- foto by <b>webmaster</b> [uploaded 03.12.17] <span style="color:teal"><b>nevotabilă</b></span> - <span class="allrVotedi" id="av927257">Foto VOTATĂ de mine!</span><div class="delVotI" id="sv927257"><a href="/pma_sterge_vot.php?vid=&fid=927257">Şterge vot</a></div>Foto VOTATĂ de mine!
P05 [DEC-2017] Poză incărcată de pe internet
# [0 PMA, fara bonus]

P06 [DEC-2017] poză încărcată de pe internet -- foto by <b>webmaster</b> [uploaded 03.12.17] <span style="color:teal"><b>nevotabilă</b></span> - <span class="allrVotedi" id="av927259">Foto VOTATĂ de mine!</span><div class="delVotI" id="sv927259"><a href="/pma_sterge_vot.php?vid=&fid=927259">Şterge vot</a></div>Foto VOTATĂ de mine!
P06 [DEC-2017] poză încărcată de pe internet

[6] foto . Click pe oricare pentru a le mări