ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2008

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Bellaria, o statiune foarte frumoasa

In anul 2008, ne-am hotarat sa mergem la mare in Italia. Niste prieteni lucreaza in acesta statiune la Hotel Duilio 3 stele. Asa ca i-am rugat sa ne faca rezervare.

In perioada aceea nu au gasit camera libera, dar ne-au rezervat la un hotel de langa, Hotel Acapulco 2 stele, aici servind micul dejun, iar la Duilio pranzul sau cina, la alegere. Ambele hoteluri se afla chiar pe plaja, au plaja privata, doar ca este inghesuita de multe sezlonguri. Am ajuns pe la pranz in fata hotelului si a venit prietena noastra sa ne "ajute" sa ne cazam.

Am primit o camera superba (eu nu o clasificam la 2 stele), dupa care am avut un mic incident. Sotul descarca bagajele, iar eu am iesit putin din camera, iar usa s-a blocat. Ce sa facem? Prietena noastra nu mai putea veni, era in timpul programului de lucru, asa ca am mers la patron, incercand sa-i explicam in engleza ce am patit. Patronul este un batranel foarte comic, tot timpul cu tigara in coltul gurii si cam turmentat in orice moment al zilei. El nestiind engleza, noi italiana, l-am dus la usa si ii aratam. La un moment dat mi-am adus aminte ca se putea trece dintr-o camera in alta pe balcon, i-am spus sotului, dar degeaba, batranelul nu intelegea. Pana la urma ne-am descurcat, intre camere era un geam de pe hol si a iesit pe acolo, apoi ajungand in camera si deschizand usa. Era o caldura infernala, eu eram gravida in luna 6. Ne-a sunat prietena noastra sa ne spuna ca la ora 7 sa fim prezenti in holul hotelului Duilio, pt a merge la cina. Dar sa nu intarziem ca va fi ceva frumos. La ora 7 ne-am prezentat acolo, atata lume era, de fapt cam toata lumea din hotel, cand la un moment dat a aparut patronul. Toata lumea statea la coada, ca pe vremea lui Ceausescu, in fata usilor de la restaurant. Ne-a salutat, a mai glumit cu ceva clienti, a venit la noi, ne-a intrebat cum ne cheama, la care a zis ca stie ca suntem prietenii Gabrielei. Apoi dintr-o data a inceput o melodie, foarte frumoasa, era melodia hotelului. Sa-i fi vazut pe batrani, majoritatea din acel hotel, cum bateau din palme, dansau si cantau la coada, timp in care s-au deschis usile, iar lumea se indrepta spre bufet. Foarte frumos a fost. Nu am mai intalnit asa ceva la un hotel. Apoi am descoperit ca chestia asta se practica la mai multe hoteluri.

Masa continea bufet suedez cu salate, melci, legume la gratar si altele, apoi mai aveai 3 feluri de mancare la alegere. Noi ne-am ales diferit si gustam pe rand din fiecare fel. Mancarurile la italieni sunt foarte bune. Asa frumos venea patronul pe la fiecare, de multe ori el servea clientul, de fapt asa se face daca vrei sa-ti mearga bine afacerea si clientii sa revina, nu?

Apoi am iesit la plimbare prin statiune. Au o pietonala superba, mai ales seara. Palmieri luminati, fantani arteziene foarte frumoase, luminate. Pe margini plin de magazine dotate cu banci sau scaune special pt barbati, doar ei nu au rabdare la shopping, nu? Bellaria este situata intre Cesenatico si Rimini. Aceasta este frecventata in special de batrani si familii cu copii. Atatea carucioare si copii n-am vazut nicaieri. Chiar erau de inchiriat carucioare. Plaja in schimb nu prea mi-a placut, din cauza ca nu sunt valuri, iar dimineata mergi pe plaja si nu este apa, din cauza fluxului si refluxului.

Am prins intr-o zi o sarbatoare care se numeste La notte Rosa. In acesta noapte toate sunt roz. Lumea se imbraca in roz, flori roz, baloane roz, lumini si artificii roz, chiar si mancarea aproape toata a fost roz. Chelnerii de la restaurant, majoritatea romani, aveau sacouri roz. Dupa cina incep tot felul de spectacole, artificii, lumea se distreaza pana in zori. In aceasta statiune se folosesc foarte mult bicicletele, cam fiecare hotel avand loc special de parcarea lor. Mie mi-a placut acesta statiune si hotelul la care am stat.

La Hotel Acapulco am platit foarte putin, vreo 20 euro pe noapte de persoana, cu mic dejun, de fapt numai mic dejun se serveste in acest hotel. La Hotel Duilio, este mai scump, dar este si frumos. Intr-o seara la masa am primit cadou din partea patronului un set cu un pix si un creion personalizate.

Ne-am simtit foarte bine, am vizitat si celelalte statiuni, Rimini plin de tineri cu scutere, San Marino, iar in 2009 am fost la 2 km de Bellaria, in Igea Marina, dar despre asta alta data.

Trimis de Alina Morar in 22.04.10 14:40:30

VIZUALIZĂRI: 7749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

mariana.olaru
    [22.04.10 14:53:43]

Descrierea ta este plina de culoare si mult umor. L-am gustat din plin si ti-am acordat primul vot, pentru ca meriti!

P.S. Pacat ca nu ne arati si niste fotografii...

[22.04.10 15:11:20]

Mai multe detalii despre BELLARIA click aici si click aici

Am uitat sa precizez ca am ramas uimita cum batranii cu carje, de abia puteau umbla se plimbau prin apa, romantici, se facea sport in apa si pe plaja, cand a fost La notte rosa, la masa am avut piure roz, gamberoni, care sunt roz, somon care este roz, inghetata roz, cocktail roz, totul roz, iar plajele erau numerotate. Bagno 1, 2, 3. Noi cred ca la Bagno 17 eram.

Imi pare rau ca nu am intrat la Mirabilandia, cu burta mea imi era frica.

[22.04.10 15:20:01]

La masa la Hotel Duilio plateam cam 10 euro/pers., in care aveam bufet de salate si 3 feluri de mancare, apa.

mariana.olaru
    [22.04.10 15:44:14]

Aha, au sosit si pozele! Iti sta foarte bine cu burtica ta! Fetita? Baietel? Sa-ti traiasca si sa fie si ea (el) partasi la calatoriile voastre!

[22.04.10 16:13:42]

Am mutat acest review de la Italia - Alte Zone la rubrica hotelului Acapulco [Bellaria] nou introdus pe site, pe care l-am incadrat la Rimini, oras situat la 16 km de Bellaria.

[22.04.10 23:20:28]

Alina sper sa-ti faca placere melodia atasata!

buburuzsa*
    [20.02.11 17:34:22]

buna alina

foarte frumos spus despre bellaria. anul asta vreau si eu sa merg in regiunea rimini. am o fetita de 3 ani si un catel si as vrea sa stiu ce imi recomanzi si ca statiune si ca hotel! merci si sa-ti traiasca bebele!!

florentina

[20.02.11 21:00:17]

Multumesc, la fel.

Sa stii ca Bellaria, Igea Marina si celelalte statiuni sunt foarte pline de familii cu copii mici si am vazut si multi catei. Si eu am catel si desi il ducem cu noi peste tot, in concediu il lasam la mama. E prea cald si obositor. Si nu chiar peste tot ai acces cu catei. In mall-uri e voie. La noi nu.

Despre hoteluri ce sa-ti spun... eu am stat la Acapulco, in Bellaria, hotel de 2 stele, a fost foarte Ok.

In Igea Marina am stat la Hotel Estense, de 3 stele, am scris despre el. Si acesta a fost foarte ok, doar camera a fost cam mica, avand in vedere ca era si patutul copilului. La subsol era un garaj plin cu carucioare si biciclete. Acolo am lasat si noi caruciorul.

In aceste statiuni am observat ca copiii sunt foarte bineveniti. In restaurante, peste tot, sunt scaune de bebe, peste tot sunt locuri de joaca. La fiecare plaja, sunt fasii numerotate, gasesti un coltisor special pentru copii.

La aceste hoteluri am facut rezervarea prin niste prieteni care lucreaza acolo.

Anul trecut am stat in San Remo, la Hotel Nyala, de 4 stele. Si aici am avut toate facilitatile pentru copii. Dar San Remo e pe partea cealalta, la Marea Ligurica.

In concluzie, nu stiu ce hotel sa-ti recomand, dar stiu sigur ca vei gasi ceva bun. Eu m-am simtit foarte bine si la hotel de 2 stele si la 4 stele.

Si in majoritatea lucreaza romani, care sigur va vor ajuta.

Nu stiu ce sa-ti mai scriu, eventual mai intreaba-ma.

Sa nu ratezi San Marino, pietonalele din statiuni, Aquario Catollica, unde vei vedea niste rechini imensi, la Mirabilandia nu am fost, dar am auzit ca e super.

Rimini e foarte animat de tineri, vei innebuni intre atatea scutere. Tot in Rimini e un mall imens. Te vei pierde in el. Nu mai stiu cum se numeste, imi scapa acum numele.

In mall-urile din San Marino nu gasesti nu stiu ce.

Cumparaturi poti face de la Iperland. Unul e chiar la iesire din Bellaria.

In statiuni vei gasi locuri de unde poti inchiria carucioare pentru copii. Nu stiu cat costa.

buburuzsa*
    [21.02.11 14:58:05]

multumesc alina pentru atatea detalii, sunt binevenite. voiam insa sa stiu unde pot gasi cazare cu catel neaparat si pentru fetita mea de 3 ani care nu mananca inca de la restaurante, ceva cu o mica bucatarie.

trebuie sa gatesc ceva pentru ea si sa incalzesc un lapte sau ce am nevoie. asa ca incerc sa caut un apart sau altceva care sa aiba o mica bucatarie cu minim necesar. in rest o sa tin cont de ceea ce mi-ai spus si o sa vin si eu cu detalii si poze caci sunt disperata dupa peisaje si mai ales sa le imortalizez pentru batranete!!

multa sanatate si un an cu bucurii

[21.02.11 19:51:54]

Despre apartamente nu stiu ce sa zic, nu cunosc.

Mai este o varianta, in campingurile de 4 - 5 stele, unde poti inchiria o casuta, bungalow, chalet sau ce denumiri mai au, unde ai de toate, chiar si aer conditionat.

Dar e cam scump, parerea mea. Dar cred ca merita.

Sunt niste campinguri extraordinar de frumoase, cu piscine ca in Antalya.

Acolo chiar ca v-ati simti, zic eu, mai bine. Mai ales copilul si catelul, unde libertatea de miscare e mai mare.

Ca sa-ti faci o idee atasez cateva link-uri.

click aici

Si multe altele. Acestea sunt mai in nord, in zona Venezia.

Alina Morar, buburuzsa*