ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2017
ÎNSCRIS: 27.08.12
AUG-2017
4 AD. + - COPII

Vecini cu Muntele Athos

A fost vara, a fost vacanta, acum, ne-au ramas doar amintirile si dorinta de a impartasi momentele placute cu prietenii reali sau virtuali.

Desi despre Grecia s-a scris foarte mult, de foarte multi useri, am sa va impartasesc si eu cateva impresii si din vacanta acestui an, din Grecia. Mai exact am sa incerc sa va spun despre cazarile avute si poate cate ceva despre cateva locuri ce m-au impresionat mai mult, pentru ca, Grecia, are mereu ceva surprinzator si impresionant.

Pentru vara ce tocmai ne-a parasit ne pregatisem sa petrecem 7 zile la plaja, in Sarti- Halkidiki si sa ne vizitam prietenii din Atena, numai ca ne doream mai mult si atunci am adaugat cateva zile pentru Peloponez, apoi cateva zile pentru partea nord-vestica si asa s-a facut de 14 nopti de cazare cu zilele aferente.

Am pornit din Botosani, cu pauza la Bucuresti si apoi cap-compas Sarti. Spre dupa amiaza am ajuns la cazare, mai exact la vila Talizeti din Platania-Sarti.

Vila este situata intr-o zona foarte linistita, la cativa km de statiunea propriu zisa, intr-un mic golfulet. In preajma vilei se mai afla doar 2-3 vile (mai mici), o taverna si la o plaja vecina un loc de campare pentru rulote.

Acest spatiu nu este amenajat pentru campare, nu exista grupuri sanitare, apa, curent, dar in toata perioada cat am stat au fost rulote si chiar 1-2 corturi.

Plaja pentru nudisti se afla dupa vila in care am stat noi si se ajunge urcand un delusor si trecand printre tufisuri si arbusti, dar merita pentru ca peisajul este foarte frumos. Cand spun peisaj nu fac referire la persoanele de pe plaja. Atunci cand am fost noi, pe plaja, era doar o singura persoana.

Plaja destinata celor cazati la Talizeti este amenajata, dotata cu sezlonguri si umbrele, curatata zilnic si foarte lata. Atat plaja cat si fundul apei este cu nisip, apa este asa cum te astepti sa fie in Grecia, adica curata si de culoarea smaraldului. De cate ori apar alge acestea sunt adunate si scoase la mal.

Tot pe plaja, mai aproape de cladire, se afla trei baldachine unde poti lenevi atunci cand soarele e prea puternic si doua zone cu masa, scaune sau fotolii, unde poti servi ceva sau doar sa stai la o sueta cu prietenii.

De pe plaja (am pornit in sens invers), dupa ce ne lasam nisipul la unul din dusurile instalate printre tufele de rosmarin si alte plnte aromatice, ne indreptam spre cladirea ce ne-a fost casa 7 nopti. Spun casa pentru ca ne-am simtit ca acasa si poate chiar mai bine. Deh, e vacanta!

Curtea acestei locatii este superba, plina de flori, plante si vase decorative, palmieri si terase, piscina si zona de sport, gratar si bar si totul foarte curat si ingrijit. In diferite zone erau amplasate masute si scaune (unele lucrate cu maiestrie in lemn de maslin) pe care existau piese de sah, table sau puteai sa-ti servesti cafeaua sau poate altceva. Printre toate astea mereu te intalneai cu omuletul ce trebaluia si curata tot.

Vila, dispune de apartamente si studiouri, toate cu vedere la mare. In vacanta, am mers impreuna cu prietenii nostri cu care ne cam facem vacantele. Ei au avut cazarea la parter, iar noi la etajul unu, fiecare beneficiind de terasa sau balcon cu vedere la mare si ce vedere!!!

Nu cred ca sunt capabila sa va transmit starea pe care am avut-o a doua zi la trezire, cand am deschis ochii iar pe geamul din dormitor se vedea varful Athon cu soarele in spate parca incercand sa se agate de ramurile palmierilor din fata vilei. O imagine superba pe care nu ma saturam sa o imortalizez si in acelasi timp sa savurez momentul.

Intrarea in apartamente este separata, cele de la parter avand o intrare in spate si una spre mare. Noi, fiind la etaj aveam de urcat o scara in spatele cladirii, mai exact spre zona de parcare. Dincolo de usa de la intrare ne astepta un loc minunat, format dintr-o camera de zi cu o canapea extensibila mai mare si o alta mai mica, o zona de servit masa, bucataria dotata cu frigider, plita, filtru pentru cafea, aparat pentru toast, vesela, tacamuri si tot ce trebuie daca vrei sa gatesti.

Tot din aceasta incapere se intra in baie. Baia, nu foarte spatioasa, dar cu tot ce trebuie (consumabile, uscator de par, prosoape albe si pufoase pt baie, bej pentru plaja) si mai ales cu o cabina de dus foarte buna, apa se scurgea foarte repede si nici nu ajungea sa curga in toata baia.

Dormitorul, cu un pat dublu (foarte confortabil), un dulap spatios (cu rafturi, cutie de valori, umerase), un fotoliu, o oglinda cu masuta aferenta, televizor, doua veioze pe noptiere, deci tot ce ai nevoie sa te simti bine.

Cam la fel intalnesti in toate sau aproape toate unitatile de cazare. Ce era diferit aici era grija pentru detalii, grija pentru cum si ce foloseau pentru a decora aceste spatii. In fiecare incapere se simtea mana si simtul estetic a celui care s-a ocupat ca fiecare camera sa fie unica si foarte placuta. Spun asta pentru am vazut si camera prietenilor nostri si pentru ca fiecare are un alt nume. Noi am stat in “Blue Marine”, prietenii nostri in “ Ancora de Bronz”. Camera noastra era decorata cu elemente marine si in culori adecvate, bleu, alb si nuante de gri.

Elementul care mi-a placut foarte mult era o fereastra veche, cu o lucratura superba, vopsita in bleu, cu doua obloane ce stateau deschise si cu oglinda in spatiul gol al geamului. Ideea mi s-a parut foarte buna si de folosit in spatiile nu foarte generoase. De altfel am mai intalnit-o si la ultima cazare avuta.

Pe langa astea in fiecare colt gaseai ceva care sa te incante sau macar sa te uimeasca. Corpurile de iluminat din bucatarie, vaza plina de scoici de pe masa, tabloul din dormitor sau cele din camera de zi.

Si din dormitor, dar si din camera de zi se iesea in balcon, un balcon mare cu o masa si patru scaune, cu un pat de plaja, cu umbrela si cu o vedere superba asupra gradinii cu palmieri si flori, a marii si a muntelui Athos. Si daca ar fi fost doar vederea din balcon si tot ar fi fost suficient pentru a declara ca e cea mai buna cazare pe care am avut-o. Nu pot sa nu amintesc de personalul ce deserveste aceasta vila, care a fost foarte amabil si dispus sa satisfaca cerintele turistilor. Pe langa omul cu curatenia mai exista o camerista (lenjeria si prosoapele au fost schimbate la doua zile) si doi tineri, un baiat (Dimitri) si o fata, care erau la receptie, dar si la bar, mereu atenti la cei de pe plaja care ar fi putut dori ceva. Puteai servi, pe plaja, o cafea sau o bautura adusa imediat de unul din cei doi tineri.

Vila ofera doar cazare. Micul dejun poate fi servit la bar si poti sa servesti si masa, dar cu precomanda si doar produse preparate la gratar. Noi ne-am pregatit singuri micul dejun si l-am servit pe terasa prietenilor nostri. Pentru cina am mers in Sarti si am ales mereu o alta taverna. Nu recomand taverna din apropierea vilei. Noi ne-am pacalit doar in prima seara cand eram foarte obositi si nu eram in stare sa ne deplasam mai mult si chiar ne gandeam ca e bine sa incercam si la vecini.

Mai sus v-am amintit de piscina si chiar exista, dar e pacat cand la doar 20-30de metri se afla apa atat de curata si calda si nisipul fin, sa stai pe marginea piscinei. Deci, piscina exista, e frumoasa si curata, dar a fost mereu singura, fara turisti. In zona piscinei se afla o terasa (la inaltime) de unde poti admira toata zona si barul in caz ca te apuca setea. Mai jos de piscina se afla zona de fitness cu tot felul de aparate si biciclete, dar esti in vacanata asa ca le-am vazut si atat!

Parcarea masinilor se face in curtea vilei, unde accesul se face printr-o poarta ce este tot timpul inchisa si pe care fiecare turist o deschide cu o telecomanda primita odata cu cheia de la camera. De asemenea si poarta spre plaja se inchide seara pentru siguranta turistilor.

Locul e minunat si e valabila si zicala:”omul sfinteste locul”! Cele 6 zile petrecute in acest loc au fost o desfatare pentru noi. Peisaje asa cum doar Grecia iti poate oferi, conditii de cazare superbe, oameni deosebiti, o liniste ce doar cicadele o perturbau prin sunetele scoase si pe care eu le asociez cu vacanta si cu starea de bine.

Ca o intarire acelor spuse si penrtu a completa lipsa mea de talent in descrierea facuta am sa ma ajut de cateva fotografii, care sper sa redea imaginea minunatei Elada.

Trimis de DOINITA in 15.11.17 14:24:27
Validat / Publicat: 15.11.17 15:41:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3714 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Vila vazuta de pe plaja

[15.11.17 15:40:53]

Mutat în rubrica "Talizeti Apartments [Platania], SARTI [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[15.11.17 18:15:29]

@DOINITA: Foarte frumoasă cazare aţi avut în Chalkidiki, iar fotografiile sunt superbe! Cel puţin P15 şi P38 m-au cucerit fără drept de apel! Într-adevăr, v-aţi bucurat de o privelişte minunată.

Uneori, faptul că locul de cazare nu e chiar în centrul unei staţiuni reprezintă un avantaj clar, iar în cazul de faţă, din ce am văzut, atât din articol, cât şi din fotografii, se confirmă.

Aştept să ne mai scrii şi despre celelalte locuri de cazare (şi nu numai), căci din cele 14 zile petrecute în Elada în atâtea zone, sigur ai material se ne împărtăşeşti impresii!

Toate cele bune!

[15.11.17 18:24:01]

danaeldreny*
[15.11.17 18:25:45]

Foarte frumos

Ce-mi place P36, de excepție!

”lipsa mea de talent in descrierea facuta” – asta e modestie curată

AURICULUM
[15.11.17 18:26:34]

@DOINITA: Buna seara

Excelenta locatie, peisaje de vis iar marea extraordinara

Cum este intrarea in apa, lina, cu nisip?

Ati facut rezervarile direct pe site-ul lor? daca da, cat a fost cazarea pe noapte in perioada cand ati fost? sezlongurile si umbrelele sunt gratis?

Multumesc mult

Rodel
[15.11.17 19:46:33]

A trecut vara, dar ne rămâne amintirea ei. Pozele foarte reușite mi-au readus Grecia în suflet. Cât mai e până la vara viitoare? Eu am început numărătoarea inversă...

[15.11.17 20:57:15]

@webmaster: multumesc frumos!

[15.11.17 21:35:35]

@webmasterX: da, este in regula.

[15.11.17 21:47:53]

@irinad: multumesc pentru vizita, pentru aprecieri si pentru vot!

Intradevar privelistea a fost de vis. Eram mai departe de centrul statiunii, aveam vreo 3km de parcurs, dar locul a fost minunat. Plaja nu era aglomerata, foarte curata si multa liniste. Se intampla ca in anumite momente ale zilei sa fim doar noi patru pe plaja.

[15.11.17 21:52:34]

@danaeldreny: multumesc, dar sa stii ca nu e vorba de modestie sunt doar constienta de posibilitatile mele "scrietoresti".

[15.11.17 22:14:38]

@AURICULUM: rezervarea am facut-o pe booking cu 6luni inainte.

Plaja este cu nisip, apa este cu intrare foarte lina, cu nisip si foarte curata. In ce priveste tariful pe noapte a fost peste 100euro/noapte si o conditie impusa de proprietari, nu primesc familii cu copii sub 12ani.

[15.11.17 22:19:29]

@Rodel: ai dreptate, "cat mai e pana la vara"? Doar o iarna grea, dupa cum anunta meteorologii, dar noi, cei indragostiti de Grecia, vom trai cu gandul la plajele minunate si ne vom "hrani" cu fotografiile adunate.

Multumesc pentru vizita si pentru vot. Vacante minunate!

[16.11.17 15:23:31]

@DOINITA: Minunat este putin spus insa am citit cu o asa mare placere, si la fel pozele sunt superbe iar tu ai fost cea care ai legat elementele intre ele atat de frumos incat a iesit un articol deosebit.

Sa tot stai acolo si sa te bucuri de liniste, soare, aer, apa si micile bucurii date de o cafea sau dupa imaginatie.

Felicitari, votat cu mare drag.

[16.11.17 15:44:51]

@mishu: multumesc pentru aprecieri si vot. Am ajuns sa citesc ecoul tau dupa ce citisem cum te-ai facut tu, putin de tot, "purcicuta" si m-am distrat alaturi de tine de incapacitatea sotului si mamei tale de a pluti in apa sarata.

Eu nu stiu nici sa inot, dar nici sa plutesc. Am incercat la Ocnele Mari si apoi la Marea Moarta si a fost un esec total.

elviramvio
[03.12.17 11:57:50]

Excelenta cazare!

[03.12.17 15:25:04]

@elviramvio: Da, a fost totul la superlativ. Multumesc frumos!

[23.02.18 10:38:41]

@DOINITA: Buna!

Am rugămintea in privat sa-mi scrii prin ce agenție ați rezervat!

[...]

Multumesc mult!

[23.02.18 10:42:43]

@loreda: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Ești user vechi, nu ai reținut acest aspect până acum?!

[23.02.18 10:43:28]

@loreda: Eu ti-asi raspunde, dar tu nu ai dat acceptul de a primi mesaje private.

[23.02.18 11:55:07]

@webmasterX: Îmi cer scuze, probabil am omis acest lucru!

Sorry!

[23.02.18 12:10:30]

@DOINITA: Gata! Am dat acceptul!

elenaadinaPHONE
[22.03.23 10:49:57]

Da, frumos, îmi place și mie, dar tot cu masina trebuie să ajungi!... ????????

[22.03.23 11:51:48]

@elenaadina: Poti merge cu avionul pana la Thesalonic si apoi cu masina inchiriata

elenaadinaPHONE
[22.03.23 12:53:37]

@DOINITA:

Mulțumesc pentru sfat! ????

[22.03.23 14:44:18]

@elenaadina: ????

AURICULUM, danaeldreny*, DOINITA, elenaadina, elviramvio, gia_25, irinad, loreda, mishu, Rodel