ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2017
NOV-2016
single

Sub orice critică

Hotel Tusnad

Am fost in luna noiembrie la Hotel Tusnad din Baile Tusnad singur, cautand intreg anul oferte la un hotel in care sa aiba piscina incalzita, pentru ca iubesc mult apa.

Am cumparat un voucher prin agentia [***] iar acestia mi-au spus ca respectivul hotel are o piscina incalzita. (nu a fost chiar asa... aveau doar un bazin cu apa minerala (murdara) plin la refuz in permanenta de pensionari)

M-am interesat in amanunt prin hartile google cum se ajunge de la gara (imi place sa fiu mereu prevazator)

Am ajuns cu trenul si am prins si o perioada in care ningea feeric. Am urmat traseul si am ajuns la hotel. Acolo receptionerul m-a invitat politicos si imediat mi-a dat si camera.

Totul perfect, camera foarte foarte incapatoare, doua paturi si un ditamai separeu, dar foarte scorojita cu un balcon fain cu vedere super panoramica unde mi-am si pus un steag cu romania.

Baia f mica dar destul de buna, prosoape ok, de precizat ca nu dadeau mereu drumul la caldura... uneori o lua si noaptea si te cam trezeai tremurand doar in camera existau si paturi de lana de rezerva ceea ce a mai salvat situatia.

La masa fiind platitor de bilet aveam bonuri valorice... destul de substantiale, eu cum nu mananc dimineata veneam la pranz cu toate ca era regim semipensiune. Ospataritele s-au cam amuzat de mine, imbracat la 4 ace intre sute si sute de pensionari imbracati in trening, doar ca mi-a facut semn ca sa mananc intr-un fel de rezerva unde mancau cei platitori de bilet (si eram vre-o 5-6).

Dimineata la doctor, am asteptat vre-o 3 ore imbracat subtire... salile unde se faceau inscrieri sau tratamente erau bocna. M-a consultat un doctor foarte de treaba, care n-a vrut sa ia nici o spaga. M-am programat pt tratamente si totul a fost ok. La tratamente dimineata pe culoarele bocna stateam la o singura coada de 40-50 de insi... dar in sine tratamentele au fost mult mai bune ca in alte locuri. De exemplu parafina chiar ti-o punea fierbinte pe tine si toate tratamentele de exceptie.

Cand am ajuns la piscina cum v-am spus, mi-am dat seama ca am fost inselat putin, in loc de piscina interioara cu apa calda si clara, am dat peste un bazin indesat de pensionari si apa f rece. Dar oricum a fost apa minerala (care pata instant orice imbracaminte de puteai s-o arunci ca nu mai iesea cu nici un detergent) eu m-am bucurat de ea... si chiar era un tip care incerca sa ne faca sa facem exercitii de gimnastica. Ungurii erau peste tot, la tratament faceau o galagie infernala, si multi care intrau in fata peste tine cand stateai la loc. Singura mea satisfactie umoristica e cand venea cate unul si incepea sa torocaneasca vrute si nevrute, iar eu zambeam satisfacator la el 10 minute incuviintand din cap ca si cand as fi stiut perfect ungureste, ca dupa cele 10 minute sa ii spun: eu sunt roman si vorbesc romaneste :)) ) (el de ce n-ar vorbi ca traieste in romania) Dar sa lasam acest subiect.

Mancarea uneori foarte buna, alte ori oribila. La inceput am comandat o specialitate ungureasca un fel de cotlet pe un pat de varza calita (foarte gustoasa si eu nu mananc deloc varza) si pe deasupra un sos de smantana si hrean. Yammy! Doar ca a doua oara nu l-a mai facut la fel. Nu mancati deloc prajituri de acolo, sunt extrem de dulci, imposibile si mie imi plac dulciurile. Oricum dupa cateva zile de mancat in hotel, te cam saturi de mancaruri unguresti.

Ceea ce lipsea cu deavarsire din acel restaurant f frumos, modernizat si colorat splendid; Muzica. Un pic de muzica, la toate hotelurile la care am fost aveau formatie, aici macar un pic de muzica de pe cd sa fi pus... nimic. Ceea ce e un minus. Ospataritele vorbeau stricat romana s-au cam stricat de ras cand m-au vazut la 4 ace prima data, dar s-au obisnuit pana la urma. In a doua zi deja mi-am facut prieteni si i-am si chemat la o cupa cu sampanie pt ca era ziua mea si eram singur.

Am dat de pomana la mai multi si m-am imprietenit cu multi... noi romanii ieseam mereu seara la un pahar de vorba, nu era in ditamai hotelul un ungur sa fi stat la taclare la receptie, iar receptia era superba si avea f multe canapele.

Apropos nu patiti ca mine! Luati-va de acasa tot ce va trebuieste, in toata statiunea nu gasiti baterii sau ceva magazin de electrice... un peco si un supermarket! Eu am luat incarcatoarele pt telefon din calculator si am uitat stecherul usb, am cautat ca disperatul prin toata statiunea o baterie sau un incarcator... l-am stresat la cap pe receptioner pana s-a dus la el acasa si mi-a adus unul.

Una peste alta eu personal m-am simtit bine, un peisaj feeric si inca un point: nu cheltuiti toti banii in statiune, mai pastrati cativa de rezerva pentru ca s-ar putea sa patiti ca mine: Dupa ce am parasit hotelul, la gara ne-au anuntat ca trenurile nu merg, pentru ca din cauza zapezii au cazut copaci multi pe calea ferata, asa ca am mai platit 170 de lei pentru inca o noapte neprevazuta, cand dupa ore intregi de stat in gara aceea bocna fara nici un calorifer, cfr-ul ne-a asigurat un autobuz care sa ne duca pana intr-un oras de unde sa luam alt tren.

A si internet prin wifi, e o legenda... aproape ca nici la receptie nu puteai sa te uiti la nimic, iar la etajul 5 unde eram cazat, lipsea cu desavarsire. Dar mi-a placut cu toate neajunsurile, daca esti cautator de liniste, pace si un tratament bun, vino cu incredere la Hotel Tusnad.

Anul acesta binenteles tot in Baile Tusnad mi-am luat bilet, plec tot singur exact peste doua saptamani, de data asta la Hotel Ciucas, mi-a spus agentia ca au spa si piscina interioara semiolimpica. Sper sa fie adevarat :) Deja mi-am cumparat voucherul si de-abia astept. E un pic mai scump cam 12 milioane pentru 5 zile, dar am acces gratuit la piscina, sauna, hidromasaj, masaj 1 pe zi si doua proceduri pe zi, regim demipensiune. Costa cam mult pentru ca nu au locuri de o singura persoana (asta e problema multor hoteluri) daca mai mergeam cu cineva adica doi intr-o camera si aceleasi facilitati plateam 15 milioane, asa eu singur, 12 milioane. Sper sa merite!

Mi-ar place sa imi fac prieteni care locuiesc sau care sunt cazati in Baile Tusnad, intre 19 si 24 noiembrie, in timpul micului meu sejur. Oricum asa o sa fie!

Vizitati cu incredere Mica Elvetie cum mai e denumita statiunea Baile Tusnad! Respect!

Trimis de iluminarea-spirituala in 04.11.17 22:00:11
Validat / Publicat: 05.11.17 08:15:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE TUȘNAD.

VIZUALIZĂRI: 6572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iluminarea-spirituala); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Restaurant modernizat- 4 lei sticla de apa de un sfert

[05.11.17 08:13:15]

@iluminarea-spirituala: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Zoazore
[05.11.17 10:52:20]

@iluminarea-spirituala:

pt ca era ziua mea si eram singur.

Acum nu mai ești! La mulți ani!

Frumos și vesel articol, dar... te simt puțin trist!

Vacanță frumoasă șa Ciucaș!

veteranu
[05.11.17 13:20:30]

Frumos si singur... mi-a placut cum ati scris si povestit. La Wellness spa nu ati apucat sa mergeti? Este foarte frumos si nu este mereu aglomerat... Si cu steagul pe balcon... ce am mai ras????????????mergea si unul cu Steaua????????????⚽

iluminarea-spiritualaAUTOR REVIEW
[05.11.17 15:04:19]

@Zoazore: multumesc frumos

xrazvanx*
[23.02.19 01:03:36]

@iluminarea-spirituala: Aveau cumva si camere care aveau cadă în baie? Dacă da, oare erau la 2* sau la 3*?

iluminarea-spiritualaAUTOR REVIEW
[30.03.19 16:52:15]

@xrazvanx: da eu am stat in camera singur cu doua paturi si da avea si cada in baie, prosoape cu nemiluita si halate de baie, chiar curatel.

xrazvanx*
[30.03.19 16:59:15]

Chiar m-am întors astăzi de acolo!

Mi-a plăcut, m-am simțit bine. Nu am fost la tratament că nu am avut bani, iar la restaurant doar la micul dejun am fost. Ok și ăla.

Baie cu cadă doar la 2*. Halat nu am găsit.

Etajul 1 este în renovare acum.

[31.03.19 12:13:33]

@xrazvanx:

Chiar m-am întors astăzi de acolo!

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

iluminarea-spirituala, veteranu, xrazvanx*, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂTușnad Hotel: