ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2017
AUG-2017

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Omul sfinteste locul

Iar Therma Palace Balneohotel ar fi minunat daca alti oameni s-ar ocupa de el. Serviciile extrem de proaste au facut din sejurul meu nu un esec dar cu siguranta o vacanta trista si promisiunea sa nu revin aici vreodata.

Puncte forte:

- Plaja si sezlongurile - plaja cu nisip fin, sezlonguri incluse in pachetul AI, fara aglomeratie, intrare lina in apa, apa curata

- Camera mare si amenajata cu gust

- Patul mare, incapator, suficient pentru 2 adulti si un copil de 3 ani

- Baia mare, cu cada si presiune la dus

- Personalul din restaurant foarte amabil si mereu pe faza

- Loc de joaca fain amenajat in curtea hotelului

Puncte slabe

- Personalul din receptie - aici experienta a fost proasta cu unul dintre cei 4 receptionisti care s-au perindat pe parcursul sejurului nostru. dar proasta rau. mai intai am parcat masina in parcarea hotelului, l-am intrebat daca e ok acolo, a zis da. l-am anuntat ca mergem la plaja sa vedem marea (era 8 seara si baiatul meu de 3 ani era nerabdator). ne-am intors in 20-30 de minute si l-am gasit pe receptionist disperat ca sa mutam masina si sa facem check in, sa ii dam buletinele. ok zic. ne da bratari de AI. le punem noi si incercam sa ii explicam ca e posibil ca piciul sa nu isi tina bratara pe mana (ca 3 ani, ca posibil urticarie dupa 2-3 zile de purtat, transpirat, etc) dar ca va fi intotdeauna cu noi si deci se cam subintelege ca are si el aceleasi privilegii de AI. imi spune foarte nervos ca trebuie sa-mi controlez copilul, bratara e obligatorie, daca nu are, nu mananca. hmm. ok zic. a doua zi dupa amiaza vedem multe furnici in camera. plecam la plimbarea de seara si ii spunem receptionistului ca avem furnici in camera si daca se poate sa le mature/aspire. ne intoarcem pe la ora 9pm pregatiti de culcare, intram in camera si ce sa vezi - dadusera cu spray de gandaci, maturasera furnicile si le pusesera in cosul nostru de gunoi. ma duc la receptie sa intreb daca au dat in toata camera cu spray sau numai pe locul cu furnicile (pentru ca in camera, pe jos, erau si jucariile copilului, de exemplu... aveam si niste biscuiti pe masa, ambalati dar desfacuti, in fine). ca sa nu mai zic ca mirosea ca naiba si nu puteai aerisi ca nu existau plase de tantari... raspunsului receptionistului vine aproape in urlete ca trebuia sa spun ca nu vreau sa dea cu otrava in camera. ochii mei s-au facut cat cepe si l-am rugat sa nu puna nici bomba atomica data viitoare. nu cred ca a gustat hazul meu de necaz. furnicile au continuat sa apara in fiecare zi dar am preferat sa convietuim decat sa ne asfixiem cu spray in fiecare zi. de mentionat ca se facea 'curatenie' zilnic...

- Curatenia - zilnica dar in afara de strans patul si tras apa la baie nu am observat nimic. nisipul era tot pe jos, praful tot pe mese, mizeriile lasate in scrumiera sau pe masa tot acolo le gaseam, insectele moarte de pe balcon ne asteptau la locul lor.

- Soferul shuttle bus-ului care ducea si aducea oamenii la si de la plaja - horror. 5 minute dura excursia dar arata ca un trenulet si baiatul meu isi dorea mereu sa mergem cu el. intr-una din zile eram cu el in brate plus bagajele de plaja si l-am intrebat pe sofer la ce ora pleaca. mi-a raspuns ceva in bulgara. i-am cerut scuze si l-am rugat sa imi spuna in engleza ca nu inteleg. el a inceput sa se rasteasca la mine in bulgara. am facut ochii mari si i-am zis ca imi pare rau dar chiar nu inteleg nimic, 'english please'. la care el a inceput sa zambeasca batjocoritor si sa ma imite zicand 'bulgarian please'. toate astea in timp ce eu eram cu un copil in brate si 2 genti mari. faceam glume de autobaza cu soferul. a fost nu doar enervant ci si umilitor, avand in vedere ca acest serviciu intra in costul pachetului AI. a ajuns si sotul meu de la baie si i-a pasat 10 leva, moment in care a devenit brusc respectuos. eu nu voiam sa ma mai urc dar copilul plangea ca vrea cu trenul, bagaje aveam... asa ca am cedat dar boy, ce i-as fi zis cateva zeflemitorului si nesimtitului.

Engleza era o provocare pentru mai toti angajatii.

- Mancarea - micul dejun bun, restul asa si asa, nu de 5*, deserturile foarte proaste (niste blaturi fade cu frisca vegetala, cam asa era tot ce gaseai), numai legume congelate, cartofi prajiti congelati. aceleasi garnituri pranz si cina in fiecare zi (legume congelate la aburi, orez si cartofi prajiti congelati), lapte care nu e lapte (ci 'bautura cu gust de lapte' scria pe cutie), alimente ieftine, de proasta calitate, o tona de vegete in mancare, ciorbele pe modelul 'mancarea saracului', adica, indiferent de ciorba, continea invariabil orez, cartofi si taitei. dar proaspete si preparate curat. macar atat.

- Lipsa semnal la TV

- Prosoapele erau fff uzate, rupte.

- Spa-ul ok. receptionista draguta, maseuza amabila, nu foarte stralucita dar nici praf. aveau insa un bazin cu pesti care fac mani/pedi. si aveau acolo un panou 20 minute-10 leva pentru pedichiura. adica trebuia sa bagi picioarele in acvariu si sa le tii acolo 20 de minute pentru acest serviciu. intr-o zi, copchilu' a fost curios si a bagat mana la pesti sa-i mangaie. vreo 2 minyte dupa care s-a plictisit. eh, a iesit imediat un nene sa ne spuna latrat ca asta e un serviciu cu plata si ca ce, cred ca daca am bratara cu AI, e totul gratis? 'you have to pay! , you have to pay! ', urla ca apucatu'. nici n-am stiut ce m-a lovit. am intrat si am platit dar nici azi nu stiu de ce am facut-o. mi-a lasat un gust amar de umilinta pe banii mei si bunul meu simt.

- Barmanul. Eram intr-o dupa amiaza ploioasa singurii din bar, jucam un biliard. eu, sotul si copilul de 3 ani. dupa ce am urlat unii la altii vreo 20 de minute, am decis ca e cazul sa incercam sa cerem volumul mai mic, mai ales ca eram doar noi acolo. raspunsul - 'aici e un bar, daca vreti liniste urcati in camera'. hmm. pai platisem biliardul si voiam sa terminam jocul si na, eram SINGURI. in fine, am plecat.

- Internet mai mult nu decat da.

Iata de ce in cazul asta omul nu doar ca nu a sfintit locul dar l-a spurcat de-a dreptul. pentru ca hotelul e unul tare fain. cand nu e locuit.

Trimis de Lolaria in 01.11.17 11:45:37
Validat / Publicat: 01.11.17 12:42:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balchik, Varna, Albena, Nisipurile de Aur, Sunny Beach, Bansko

VIZUALIZĂRI: 3275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lolaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.10 EUR pe cameră

[01.11.17 12:05:28]

@Lolaria: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

TEOANCA
    [01.11.17 19:13:17]

@Lolaria: Bună, am citit cu atenție și pentru că de trei ani merg în acest hotel îți spun întâi că îmi pare tare rău că ai avut pobleme cu angajații.

Am mai constatat asta și la alte hoteluri pe unde am fost. În vârf de sezon probabil din cauza căldurii și a aglomerației și angajații fac față mai greu.

Noi am fost doar doi, fără copil și am fost în iunie. Toată lumea era calmă și liniștită. Și ei și noi.

Am avut și noi furnici în baie (unele mici mici de tot) într-o zi și a venit imediat menajera și a dat cu un spray. Apoi au venit din nou dar m-am prins că aveam o cremă cu unt de cocos care mirosea puternic și erau toate strânse pe borcănașul de cremă. Am mutat crema de acolo și nu au mai apărut. La fel și cu mâncarea. De asta specifică să nu iei mâncare în cameră că este posibil să atragă insecte.

Din păcate, când cineva din personalul hotelului te tratează așa cum nu vrei să fii tratat în vacanță, ești tentat să vezi totul cu multe nuanțe de gri.

Pot să mai spun că de multe ori restaurantele nu au aceeași clasificare ca și hotelurile. În cazul nostru restaurantul are 4*. Iar mâncarea mi s-a părut foarte bună.

Nenea care ne ducea cu mașinuța electrică la plajă a fost tare drăguț, ne-a așteptat când a început ploaia. Într-adevăr nu știe engleză dar cei din recepție vorbeau fluent.

Ce aș putea să mai spun, după părerea mea nu este un hotel pentru copii deși bazinele sunt minunate. Am văzut mulți seniori veniți pentru apele vindecătoare. Asta așa ca un fel de scuză că poate nu știu să se poarte cu copiii.

Îmi pare rău pentru vacanța cu nervi, mie îmi place acolo și în primăvară mă întorc. Sper să găsiți un hotel specializat pe familii cu copii și să aveți o vacanță super.

LolariaAUTOR REVIEW
    [01.11.17 19:42:51]

@TEOANCA: salut,

Si noi am avut grija sa nu avem mancare in camera. Trebuia sa tinem fructe pentru copil dar le-am bagat in frigider. Insa furnicile au fost multe si prezente tot sejurul. Le strangeam eu cu hartie igienica umeda cand chiar ne impiedicam in ele, altfel am convietuit bine merci.

Domnul de la receptie, domnul de la bar si domnul sofer de shuttle bus plus domnul de la spa (se pare ca domnii sunt mai nervosi vara) au fost pur si simplu lipsiti de bun simt, educatie, cei 7 ani de acasa.

Vina hotelului e ca ii rabda asa si nu ii trainuieste cumva. Mi se pare de prost gust sa imi spui “control your child lady!” Cand eu explic pe un ton cat se poate de frumos ca la 3 ani e posibil sa isi dea bratara jos. Sau sa faci misto de mine ca incerc sa comunic in engleza. Asa, in orice context e de neam prost, nu doar la un hotel (de oricate stele o avea).

Noi nu ne intoarcem. Vrem sa nu fim umiliti pe banii nostri in vacanta, vrem sa ne putem siti bineveniti, sa ne relaxam, nu cerem minuni. Aici nu a fost cazul asa ca mai bine renuntam noi .

Lolaria, TEOANCA
    Alte impresii din această RUBRICĂTherma Palace Balneohotel: