ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2010
AUG-2006

Foarte nemulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Ocoliti aceasta pensiune!

Suntem la poalele Masivului Ceahlau, munti atat de celebri in tara cat si in strainatate, situati in jud. Neamt si cunoscuti inclusiv pentru fascinantele lor trasee turistice. Se spune ca din varful lor poti vedea Iasul... nu am incercat "escaladarea masivului“ dar imaginea lui golasa, cu stancile parca in forma de zid ne-a lasat muti de uimire si admiratie.

Am asteptat plini de emotie intalnirea cu acesti munti... aceasi emotie pe care o simtim de fiecare data cand mergem in Muntii Fagaras, zona Balea de exemplu! Dar din pacate nu a fost asa.

Dupa ce ne-am abatut de la drumul principal spre valea care ne indrepta catre munti cu scopul de a cauta totodata si cazare, intalnim o pajiste pe care pasteau cateva vaci, cateva corturi ratacite si ici colo cateva cabane / pensiuni, linga o micuta parcare. Au trecut de atunci 4 ani, dar la cat de prapadita arata zona ma indoiesc ca in acest timp a devenit o locatie demna de admiratie si publicitate! Parcam si cautam cazare. Asa ajungem la Pensiunea Crusitu (nu prea aveam altceva ce alege), doua margarete (am vazut pe net ca acum au aceeasi gradatie) si... ne cazam.

La prima vedere sala de mese si receptia aratau binisor, ca doar suntem la doua stele si nu puteam spera la prea mult lux, dar cand ajungem in camera ramanem stupefiati in fata ei. In primul rand ne-a fost imposibil sa agatam ceva in cuier caci peretii erau zugraviti cu... var... de ti se albea instantaneu degetul numai la o simpla atingere. Am aruncat bagajele pe undeva pe jos si am privit cu amuzament catre cuier care era o placa si 3 agatatori – intacta – nimeni nu agatase vreodata ceva in el si am vazut de ce. Ne-am indreptat spre baie si noroc ca eram incaltata – apa folosita de locatarii anteriori era scursa si baltea pana la 1 m in mocheta camerei. Am avut intentia sa-i blamam pe turistii cazati inaintea noastra, dar asta pana la primul nostru dus... cand “mlastina” din camera s-a improspatat cu apa folosita de noi. Se concluzioneaza – baia foarte mica, faptul ca nu era cabina de dus nu ne-a deranjat prea tare, dar izolatia cu camera era aproape inexistenta.

Am stat aici numai o noapte dar suficient cat sa nu mai calcam vreodata la aceasta pensiune.

Seara dupa o scurta plimbare prin zona am luat masa la restaurantul pensiunii printre decibelii “degajati” de vociferarile unor derbedei aflati la biliard iar urechile noastre au fost efectiv profanate de injuraturile lor cu accent moldovenesc! Am cerut si eu si sotul celebra tocanita moldoveneasca care a fost destul de gustoasa avand in vedere peripetiile de pana atunci. Dimineata, odihniti si cu bateriile incarcate am mers la micul dejun – si aici ziua a inceput prost caci ne-am enervat asteptand o ora si jumatate sa vina bucatarul pentru o... omleta! si nu era ora 7 dimineata, ci undeva pe la 9.

Nu puteam parasi zona fara sa calcam putin baza masivului Ceahlau; pornim astfel hai-hui cu masina mai departe spre ei... insa, alta dezamagire! Intram pe o poarta de fier partial deschisa ce m-a determinat s-o privesc cu teama la gandul ca s-ar putea inchide... apoi drumul devenea din ce in ce mai prost si nu pentru ca nu era asfaltat, peisajul insa de vis, cateva gunoaie tronau maiestuos pe marginea drumului si... am facut cale intoarsa caci riscam sa ramanem blocati pe acolo! Pacat. Poate ca din 2006 s-a mai schimbat ceva...

Concluzia? Poate mai exista o intrare spre Masivul Ceahlau, caci cea calcata de noi era o bataie de joc; fara sa vrem ne-am adus aminte iar de muntii Fagaras, de muntii Bucegi, de Retezat, Parang, Apuseni (Cetatile Ponorului) etc. etc. unde macar drumul de acces spre vizitarea lor este intretinut iar locatiile de cazare dezvoltate si pe alese.

Trimis de mirelutza in 21.04.10 13:58:50

VIZUALIZĂRI: 9584 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea si dezordinea din jurul ei !

[21.04.10 14:31:37]

mirelutza, pensiunea e in Izvorul Muntelui (jud Neamt), corect?

zangela69
[21.04.10 14:46:46]

mirelutza, pentru cazare in zona recomand pensiunea Iuliana, din comuna Ceahlau. nu are un site propriu zis, eu am scris despre ea, si am postat si cateva fotografii. nu o pot ocoli de cate ori ajung in zona, mai bine zis imi fac traseul incat sa ajung si acolo.

roxxie
[21.04.10 14:48:29]

Imi pare rau ca ati avut ghinion. Totusi nu ne spui satul sau macar zona in care v-ati cazat. Nu am auzit pana acum de pensiunea la care ati stat deci nu contest conditiile de cazare, dar atat in Durau cat si in satul apropiat numit Ceahlau sunt foarte multe vile si pensiuni pt toate buzunarele, iar in Durau am vazut ca era aproape finalizat un hotel de 4 stele.

Imi 'permit' sa apar imaginea acestei statiuni, deoarece imi este foarte draga si mergem aici cam o data pe luna iar de cazat ne cazam la o cabana care nu e in circuitul turistic. Dar repet, sunt foarte multe unitati de cazare foarte curate si primitoare, chiar si la 2 stele.

Referitor la zona muntoasa, nu pot sa fiu de acord cu tine. Noi parcurgem aproape in fiecare an cate un traseu, urcam pana la Cascada Duruitoarea sau pana la Fantanele, am ajuns kiar si pana la Toaca. Peisajele sunt absolut minunate, simti ca iti taie rasuflarea, mie cel putin asa mi se pare. E adevarat ca drumurile sunt proaste dar la munte tb sa mergi mai mult pe jos pt a te bucura de minunatele privelisti.

E o statiune linistita, nu e vacarmul si aglomeratia de pe Valea Prahovei, o adevarat sursa de energie pt a va incarca bateriile.

[21.04.10 15:10:21]

@ da web, e in Izvorul Muntelui ; astept validarea pozelor

@ zangela - mersi de sfat; daca mai ajung in zona merg la pensiunea Iuliana.

@ roxxie - sunt convinsa ca ai dreptate si ca zona e absolut superba, altfel nu s-ar mai fi scris tone de impresii/carti despre acest masiv si locurile din imprejurimi, dar am vrut sa ating mai ales experienta noastra la pensiune. Am vazut ca e destul de laudata pe net, dar daca merg cei din zona, fara sa faca o comparatie cum e si prin alte parti ale tarii poate ca li se pare extraordinar. Nu neg ca pensiunea sa fi fost supusa de atunci (vara lui 2006) unei renovari totale, dar asa ceva mai rar vezi in Romania. Apoi, am experienta statiunii Straja in care de asemenea nu mai calc si unde pensiuni de 3 stele aveau pret de 4, toate dispuse haotic si cu personal de o aroganta greu de descris in cuvinte; voi srie impresie cat de curand. Oricum, am ramas cu o dorinta interioara vie de a reveni la poalele Ceahlaului si, de ce nu, sa fac si o drumetie pe munte; repet, sunt absolut convinsa ca muntii sunt fascinanti si posibil ca am nimerit noi aiurea... in zona aia; cat priveste zona Durau, nu o cunosc, iata deci un motiv in plus sa revin ...

roxxie
[21.04.10 15:18:28]

Mirelutza, dupa cum am spus nu cunosc pensiunea si nu stiam ca e asa laudata pe net. E groaznic sa ai parte de conditii proaste intr-o vacanta dupa un an intreg de munca. Stiu ca anul trecut cand voiam sa merg la mare m-am ingrozit de cate lucruri negative am citit pe acest site si pe altele de specialitate. Tocmai de aceea e bine ca exista astfel de site-uri si forumuri pt ca pot afla mai multi turisti de adevaratele conditii oferite de proprietari.

Totusi, daca mai ai ocazia sa mai mergi o data in zona poti alege una din pensiunile din Durau sau Ceahlau si poti cere sa vezi mai intai camera.

Concediu placut si vreme cat mai buna. Sa ne auzim cu bine si impresii si amintiri cat mai frumoase!

cosminp
[21.04.10 22:26:12]

@mirelutza, crezi ca acum, dupa aproape 4 ani, este la fel de rau?

ai indicii de acest gen?

[22.04.10 08:41:37]

am fost si eu curioasa si cosmin, avand in vedere ca azi pe net este cotata tot la 2 margarete... ; m-as bucura ca nu mai fie ca atunci, dar ma indoiesc... sti de ce? oamenii locului nu i-am vazut la fel de gospodari ca in alte parti...

timvte
[19.08.10 00:44:55]

Salutare tuturor! Tot cautand un loc cat mai departe de aglomeratie si haos, am ajus si noi in aceasta superba zona a Masivului Ceahlaului... Si ghici! Am ales sa stam la Pensiunea Crusitu Numai ca mie nu mi s-a pare asa dezastruoasa cazarea cum i s-a parut mirelutzai. Ba din contra ne-am simtit chiar bine. Intr-adevar conditiile de cazare nu sunt ca cele a unui hotel, insa poti sa te odihnesti bine in camerele puse la dispozitie de aceasta pensiune, dupa o zi de "plimbare" pe Ceahlau. Daca esti pretentios, mofturos, fitzos... aceasta pensiune nu este de tine; ). Pensiunea arata decent, la fel si camerele (noi am avut una cu baia in camera). Mancarea este foarte buna (pacat ca este acelasi meniu in fiecare zi ). Gazda este de nota 10. Ce iti doresti mai mult cand vrei sa te refugiezi in natura si nu in cabana? ! Iti zic eu: un pahar de palinca cu schinduc !!! Eu recomand aceasta cabana pentru cei care nu au pretentii de cazare la hotel cu servicii "All inclusive". Am fost anul asta si cu siguranta voi merge si anul ce vine.

webmasterXY*
[19.08.10 09:01:28]

@timvte, bun venit pe site! Iar daca chiar aifostacolo, de ce nu faci tu mai bine click aici, sa scrii propriul tau articol cu impresiile de la aceasta pensiune? Ar fi mult mai util decat acest mic ecou. Siiii... poate ai si poze.

[19.08.10 09:07:24]

@timvte - nu neg ca din 2006 cand am fost eu pana in 2010 situatia sa fie alta... ; asa e si normal; ma bucur ca ti-a plact.

GabiMiki
[23.08.11 11:14:27]

Din pacate si in 2011 arata tot groaznic, am avut ghinionul sa ajung anul asta acolo, si nu am stiut cum sa fug mai repede.

Totul miroase a mucegai, totul e ud... o dezamagire de mare clasa. Conditii groaznice... dar la banii ceruti se respecta.

Mancarea jalnica.

Din pacate drumurile tot proaste sunt, dar peisajul este superb. Parerea mea e sa va cazati in Piatra Neamt si sa faceti apoi traseu... nu stati la ei.

[24.08.11 20:28:24]

@GabiMiki: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

Cathy
[09.04.14 16:13:41]

Draga Mirelutza, inteleg ca esti foarte greu de multumit. Ai mari pretentii la o pensiune de 2 margarete. Si esti in urma cu noutatile. Am fost la poalele muntilor Ceahlau. Am fost cazata impreuna cu sotul meu (ghici unde?) la PENSIUNEA CRUSITU. Tocmai articolul tau m-a convins sa merg acolo (intentia ta, era alta cu siguranta) si am fost placut impresionati. Camerele frumos amenajate, baie, sauna, ... toate facilitatile pe care le gasesti si la hoteluri cu 2 stele, chiar si cu trei. La restaurant, nu am asteptat prea mult ca sa ni se aduca mancarea comandata. Am fost tratati de tot personalul cu mult profesionalism si multa caldura. Nu imi permit sa iti pun eu eticheta care o meriti. Sper sa iti dai singura seama ca rautatea intotdeauna se plateste cu rautate. In incheiere ,o sa revenim la Pensiunea Crusitu foarte curand.Am facut deja rezervare pentru toate zilele de PASTE.

[09.04.14 21:59:47]

@Cathy: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Pe de altă parte, acest sait este unul de impresii turistice, nu de analiză a autorilor de articole, mai ales când este vorba despre experiențe atât de îndepărtate în timp, încât poate și proprietarii s-or fi schimbat până acum. Dacă nu cu alții, poate cel puțin ei înșiși, în relațiile cu clienții.

DL DRAVER
[25.06.16 09:42:20]

@mirelutza - Buna, ce vreau sa va spun nu e adevarat nimic ce ati scris aci... cititi cu atentie REVIEW meu DL DRAVER si va veti convige, nu numai din scris ci si din imagini postate recent... nu fac RECLAMA si nu am primit nici un supliment sau ceva preferential din partea GAZDELOR... Incercati fiecare pe cont propriu si nu veti regreta. Tot ce ati scris nu este de actoalitate si poate a fost cu multi ANI in urma...

Tibi Dana
[02.05.17 21:42:30]

Buna.

Anul acesta de 1 mai am ajuns si noi la pensiunea Crusitu. Acum 3 ani am ajuns la ea din intamplare, in urma unei plimbari si am ramas impresionata atat de frumusetea ei cat si de cum am fost tratati. Anul acesta ne. am cazat pentru 3 nopti si am plecat cu aceeasi multumire de aici. Gazda mi. a intrat la suflet din clipa in care am ajuns, o doamna minunata. Camera a fost ok, baia cam mica intr. adevar dar daca vrei lux mergi la 4 stele. Totul era curat, fara miros de mucegai cum am citit la alte persoane, liniste deplina chiar daca erau toate camerele ocupate. Mancarea a fost foarte buna iar timpul de asteptare scurt. Chiar daca in timpul zilei mancam prin alte parti ca eram plecati, cand ajungeam la pensiune mancam iarasi. Peisajul este inedit, la 3 minute de mers sunt traseele montane. Drumul pana la pensiune este ok, de la soseaua principala sunt 8 km catre Izvorul Muntelui pe care ii faceam in maximum 10 minute chiar in conditii de ploaie. In concluzie, recomand cu mare drag aceasta pensiune. Felicitari proprietarilor.

Cathy, cosminp, DL DRAVER, GabiMiki, mirelutza, roxxie, Tibi Dana, timvte, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Crușitu: