ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2017
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 24.08.17
OCT-2017

Amsterdam – cu tot ce are mai bun, mai frumos, inedit…

A venit si ziua mult asteptatului city break de toamna – 4 zile cu 3 nopti de cazare la Amsterdam. Rezervasem totul din iunie cand Tarom a avut o oferta cu 100 EUR / pers dus-intors catre mai multe destinatii din Europa printre care si Amsterdam.

Am plecat de la Otopeni culmea cu o aeronava achizitie 2017, dar care nu s-a dovedit cu nimic mai comfortabila decat cele vechi. Ba chiar locul la picioare era asemanator cu cel de la low-cost. Am aterizat dupa 3 ore pe Schiphol de unde ne-am cumparat cardul turistic I Amsterdam pentru 72 ore – 77 EUR. Un pret destul de mare comparativ cu alte carduri similare din alte orase turistice, dar merita cu prisosinta mai ales pentru cei care vor sa viziteze multe muzee si obiective culturale.

Un calcul simplu ne-a aratat ca dupa 3 zile folosisem cardul in valoare de peste 130 EUR asa ca pentru noi a fost o alegere buna. Este drept ca de fiecare data cand in drumul nostru intalneam un obiectiv inclus in oferta cardului intram atunci cand prezenta interes… asa am reusit sa vedem printre altele obiective secundare precum muzeul diamantelor, Houseboat museum, muzeul fotografiei, al lalelelor sau casa Rembrandt. De la aeroport ne-am cumparat un bilet de tren catre Amsterdam Centraal si in 5 minute eram deja plecati. Ajunsi la gara ne-am orientat rapid si am luat un tramvai care ne-a lasat in fata la The Student Hotel… camera noastra cocheta de camin pentru 3 nopti. Pentru cei in cautare de cazari la pret bun si nu foarte pretentiosi recomand cu incredere. Camera era una pe care in RO o intalnesti probabil in caminele private de 3*. Hotelul este amplasat in cartierul de Vest cu foarte bune legaturi catre obiectivele importante (statie de metrou + tramvai in apropiere), iar pretul de 80 EUR/noapte a fost rezonabil pentru un oras recunoscut pentru preturile foarte mari la cazare.

Dupa amiaza primei zile am alocat-o pentru vizita la Van Gogh Museum unde in jurul orei 16 am stat la coada mai putin de 10 minute sa intram (gratuit cu I Amsterdam Card). Peste 200 tablouri ale marelui artist, modern organizat este un obiectiv recomandat si pentru cei mai putin initiati in arta, caci descoperi informatii noi despre unul dintre cei mai bine cotati pictori europeni. De la Van Gogh Museum am mers sa facem cateva poze in fata Rijskmuseum (celebra si aglomerata zona I Amsterdam) dupa care am pornit intr-un tur pietonal prin zona centrala ajungand in Bloemenmarkt (piata de flori), piata Dam, artera comerciala Damrak – am trecut pe la Primark sa aruncam un ochi si in cele din urma… ati ghicit in cartierul rosu. Foarte aglomerat si animat, dar la prima vedere nimic special. Nu era inca ora 20 si nici majoritatea domnisoarelor nu iesisera inca la lucru. Prin sex-shopuri gasesti cam aceleasi obiecte ca la noi si multe chinezarii. Mai degraba am considerat o noutate mirosul specific din zona Coffee Shopurilor, aspect pe care nu l-am intalnit pana acum in Europa. Intrucat ziua incepuse pentru noi la 5 dimineata, ne-am intors putin dupa ora 20 la gara (10 minute de mers pe jos de Cartierul Rosu) de unde am luat tramvaiul 13 inapoi spre hotel.

Ziua 2 a inceput dupa ora 9 cand am plecat de la hotel catre Piata Dam, acolo unde incepand cu 10:30 ne rezervasem locurile la un tur gratuit. Timp de 2 ore si jumatate, Mark un simpatic ghid irlandez stabilit de vreo 10 ani in Olanda, ne-a facut o prezentare a zonei centrale reusind sa aflam mai multe decat ceea ce ar fi fost cuprins intr-un ghid turistic. Am trecut prin Red Light District, am vazut cateva biserici din zona centrala, am inteles specific architectural al caselor inguste, am admirat pietele principale si podurile de peste canale, am asculatat o istorie a primei companii private din lume si turul s-a incheiat la casa Annei Frank.

Ne-a ajutat si vremea pentru ca dupa cum spunea Mark, la un moment dat a aparut si soarele, lucru care la Amsterdam e o raritate (mai mult spre norocul nostru in niciuna din cele 4 zile nu a plouat).

Mai multe informatii despre turul pe care il recomandam cu caldura gasiti aici neweuropetours.eu/Amsterd ... ate=24/10/2017#. Ideea e ca un tur similar costa la o agentie 25 EUR / pers in schimb aici poti lasa un tips de pana la 10 euro / pers si ghidul e multumit. In continuare ne-am plimbat prin cartierul Jordaan unde ne-am oprit la muzeul Lalelor (gratuit cu I Amsterdam Card) si la muzeul branzei (unde cred ca am degustat vreo 50 gr din toate specialitatile locale). Daca sunteti amatori nu aveti cum sa nu va saturati pentru ca sunt multe magazine care vand numai branza si derivate si care abunda in oferta de a degusta.

Dupa masa de pranz am plecat din Westermarkt catre fabrica Heineken, un alt obiectiv de neratat pentru cei care petrec mai mult de o zi in Amsterdam. Acolo am ajuns schimband 2 tramvaie si coada de la intrare din nou nu era de speriat (in 15 min ne luasem biletele – 25% reducere cu cardul). Heineken Experience este cel mai interactiv muzeu pe care l-am vizitat pana acum. Nu ai cum sa te plictisesti caci pune mare accent pe partea de entertaiment si timp de 2 ore faci o incursiune in istoria brandului si esti captivat de tot ceea ce descoperi. Nu va dau mai multe detalii pentru ca merita sa-l descoperiti singuri. Finalul turului este unul relaxant caci ajungi intr-un club/pub cat se poate de autentic unde poti socializa, asculta muzica sau dansa la un pahar de bere din partea casei.

Dupa ce ne-am distrat peste asteptari am luat tramvaiul pana la gara si de acolo am facut o plimbare cu vaporasul timp de o ora pe principalee canale avand la dispozitie un audioguide care trecea in revista parte din istoria orasului si principalele obiective pe langa care treceam (gratuit cu I Amsterdam card). Turul s-a incheiat in fata garii, unde aproape de ora 20 am pornit in alt tur pietonal de centru. Muzeul Sexului ne-a iesit in cale si am zis ca merita bifat, desi citisem destul de multe si nu aveam mari asteptari. Gasesti lucruri interesante, dar are un aer imbacsit si invechit fiind departe de realitatea zilelor noastre in care industria porno e la un click distanta. Dupa aceea ne-am cumparat de la un magazin de pe Damrak o portie de cartofi prajiti cu un sos la alegere pentru a degusta una dintre “specialitatile” specifice locului. Am intrat in cateva magazine din zona comerciala, ne-am aprovizionat cu cate ceva de la Dirk Supermarkt (in apropiere de cartierul rosu) si din nou am incheiat ziua la plimbare prin Cartierul Rosu care spre ora 22 era mult mai animat decat cu o seara inainte. Am intrat si la un Peep Show, o posibilitate scurta ce-i drept de a vedea impreuna cu partenerul/a ce inseamna industria sexului live. Am experimentat in premiera si ceea ce coffee shop-urile ofera, dar prefer sa ramana un subiect tabu. Am ajuns la hotel aproape de miezul noptii, dar stati linistiti orasul e foarte sigur si nu am avut nicio clipa un sentiment de panica sau de teama.

A treia zi am alocat-o pentru 2 obiective principale – Amsterdam Arena – casa echipei Ajax si a nationalei Olandei si Zoo Artis (ambele gratis cu I Amsterdam Card). Cele doua atractii sunt in afara zonei centrale si am ales sa le vizitam pentru ca principalele obiective din centru erau deja bifate. Sunt microbist si imi place ca atunci cand ajung intr-un oras in care exista o echipa cu traditie sa vizitez si muzeul/ stadionul. Am plecat de la hotel cu un metrou de suprafata care dupa 12 statii ne-a lasat la 3 minute de Amsterdam Arena. Nu este aglomerat si am apreciat ca biletul include un tur exclusiv ghidat, care te ajuta sa aflii mai multe despre istoria clubului si echipa. Frumos, bine strucurat il recomand mai degraba pentru cei care stau cel putin 3 zile in Amsterdam si sunt microbisti. Dupa vreo 2 ore de stat la stadion am plecat spre Zoo. Ne-am plimbat pe aici mai bine de 2 ore si deja se instalase o oboseala mai ales la picioare pentru ca e destul de mare suprafata de vizitat. Mi-a ramas in minte o familie de elefanti la care se adaugase de curand un nou membru (micul elefant simpatic foc pe care mama il invata sa se joace cu o minge). Nu era primul zoo occidental pe care l-am vizitat asa ca nu ne-am declarat pe deplin impresionati, dar din nou merita pentru cei care petrec mai multe zile in capital Olandei. De acolo am plecat catre centru pe jos, poposind la Albert Heinj sa ne luam cate o salata (citisem ca sunt mult mai bogate si variate decat cele pe care le gasesti la noi si chiar satioase). Langa Supermarket era si Casa Rembradt asa ca am intrat (gratuit cu I Amsterdam Card) si in mai putin de 30 de minute am facut o incursiune prin universal marelui artist. Ne-am continuat traseul trecand pe la opera, piata Rembrandt si din nou in Piata Dam cu gandul sa alocam mai mult magazinelor timp si sa cumparam suveniruri. Cardul I Amsterdam include pe langa transport si gratuitate la obiective o parte prin care descoperi specificul locului. Astfel ca la galeria comerciala de lux De Bijenkorf am primit un suvenir cadou pe baza cardului, la un bar istoric de langa Biserica Noua un shot dintr-o bautura specifica cu un nume greoi – o combinatie intre gin si palinca, iar a doua zi un knodel la un bufet cu traditie de langa Piata Rembradt (Eetsalon Van Dobben). Dupa turul specific de centru (pe care intre timp il parcurgeam fara harta) ne-am intors la hotel aproape de ora 23.

Ultima zi a inceput pe la ora 9 cand dupa ce am eliberat camera am lasat bagajele la receptie si mahmuri dupa noaptea trecuta am pornit spre centru cu planul facut sa bifam ultimele obiective incluse in card. Asa am ajuns la Houseboat Museum una din putinele locuinte pe apa ce se poate vizita. Acolo descoperi in camerele ce pana nu demult au fost locuite cum poti trai intr-o locuinta inedita si care a devenit cu timpul mai scumpa decat o casa normala. In apropiere de casa pe apa am intrat la o galerie de fotografie contemporana – Huis Marseille – recomandata mai degraba publicului avizat. De acolo am pornit spre cartierul muzeelor in ideea de a face niste poze intr-un cadru cu soare la I Amsterdam. Da sambata a fost cea mai frumoasa zi si soarele a fost la inaltime… dar zona era arhiplina asa ca era imposibil sa faci o poza individuala in locul uneia de grup .

Initial trecusem pe obiective somptuosul Rijskmuseum, leaganul culturii si istoriei olandeze. Dar pentru ca nu era inclus in card si deja vazusem cultura peste masura am zis pas de data asta. Am mers in schimb la muzeul diamantelor, ne-am intors in cartierul rosu pentru catedrala Oude Kerk (10 EUR mi se pare enorm sa vizitezi o biserica cu nimic special), insa spre norocul nostru era gratuita cu cardul. Cu ultimul obiectiv bifat am plecat la gara de unde am luat pentru ultima data tramvaiul 13 spre hotel. Ne-am recuperat bagajele si am plecat la aeroport. In mai putin de 30 Min eram la Schiphol. Am ramas uimiti de procedura de check in si predare bagaj exclusiv automata si am concluzionat pentru a cata oara?!?!?! ca suntem departe de lumea civilizata. Amsterdam o sa ramana mult timp in inima noastra ca un loc… altfel din Europa, cu oameni neasteptat de prietenosi si locuri minunate. Nu am nici o indoiala sa-l consider cel mai frumos loc vizitat din partea central-vestica a Europei. I AMsterdam…

Trimis de Dimosu in 24.10.17 14:31:48
Validat / Publicat: 24.10.17 15:18:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 7402 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dimosu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Cadru tipic Amsterdam

[24.10.17 15:18:29]

@Dimosu:

The Student Hotel… camera noastra...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

DimosuAUTOR REVIEW
[24.10.17 16:05:04]

@webmaster26: salut, am nevoie sa corectez cateva greseli pe care le-am descoperit ulterior in articol. Cum procedez?

[24.10.17 16:17:49]

@Dimosu: Sub articol ai buton de „sesizează greșeală... ”, inițiezi o sesizare în care spui ceea ce trebuie corectat, dacă de poate cât mai concret: paragraf, frază, etc

Mihai18
[24.10.17 23:28:57]

După cca. 5 ore de la lectura reviewului, seara, târziu, mi-am făcut timp să scriu câteva rânduri.

Observ că sunt primul care scrie un ecou. Așadar, să încep.

Unora, care aud de Amsterdam, nu le tresară inima, altora, care l-au vizitat, le rămâne la inimă.

Îmi place reviewul, autorul are ordine în expunere, nu ne plictisește cu date istorice pe care fiecare dintre noi le găsim pe internet, scrie așa cum a fost atunci și ce a simțit el. Cu respect salut autorul și-i spun că a făcu un lucru bun.

În completarea reviewului, scriu și eu câte ceva.

- În Cartierul Roșu nu este bine să fotografiezi fetele din vitrine. Strada, care de fapt este un canal cu apă, pe care dacă vrei să-l traversezi, cauți un pod și cine fotografiază fetele din vitrine, riscă ca badiguarzii (scuze, cred că nu am scris corect), riscă ca aceștia să-i arunce camera foto în canal. În fața noastră era un mic grup de români după grai și unul dinte ei a afirmat „Fetele noaste de pe centură, sunt mai drăguțe” În această privință, mă abțin să scriu ceva, pentru că soția mea era alături iar eu doar trăgeam cu coada ochiului spre vitrine (am glumit).

- Coffee shop nu-i totuna cu Coffee pentru că în coffee shop se adaugă puține droguri

- Heineken Experiențe. Cine vizitează muzeul poate degusta berea fabricată experimental acolo. La intrare, în dreapta, este un mic magazin cu obiecte și bunuri specifice. Noi am cumpărat 2 șervete de pus pe masă, pe scrie mare Heineken și ulterior, acasă, cu ele pe masă, bem acest fel de bere, dar atenție. În magazin alegeți acea bere fabricată și îmbuteliată acolo, SRL-ul român fiind doar importator. Este și acest fel de bere fabricată în România, sub licența Heineken, care nu-i totuna. Le mai deosebiți și după preț, prima costă dublu.

- despre aeroportul Shipol. Este imens. De la Centraal Station (am scris bine Central cu 2 de ”a”, așa se scrie acolo) se merge cu trenul 3 stații unde se și coboară la parterul aeroportului iar la etajul 1 este intrarea în aeroport. Are dreptate autorul reviewului. Acolo predarea bagajului de cală se face cu autoservire, nu ca la Otopeni. La aparat, îți alegi limba în care vrei să dai comanda ș. a. m. d. Cine nu știe (ca mine), nu-i o problemă. Sunt fete frumoase în apropiere, în uniforme, gata să te ajute.

Scriam că aeroportul este mare. Eu aveam îmbarcarea de la poarta D-54 și chiar de la intrare, pe o tabelă electronică scria că am nevoie de 22 minute să ajung acolo.

Dragă coleg, ai ratat Muzeul Nemo. Nu-i nimic, ai mai puțini ani ca mine, poți să recuperezi.

Mi-a plăcur reviewul. Noapte bună.

[25.10.17 16:03:25]

@Dimosu: O plimbare minunata in care ai vazut multe si probabil ca ti-ai fi dorit sa vezi si mai multe.

Foarte interesanta si utila si completarea oferita de @Mihai18.

Felicitari, votat cu mare placere.

Dimosu, Mihai18, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amsterdam şi împrejurimile: