Descoperă zona Side - Manavgat

Avatar az|za
DIN Arad
înscris/ă în 23.10.17
SEP-2017

Side e foarte frumos! Merita vizitat!

Urmare de aici

La mijlocul lui septembrie 2017 am stat la aprox. 10 km de orasul Side. De la hotel luam dolmus-ul care lasa turistii in statia Side si de aici se putea merge pe jos vreo 15 minute, printre vestigii, spre centrul oraselului, sau, se putea lua alt bus care pt 1 euro te ducea fix in centru. Prima data am ales sa facem plimbarea pe jos si nu am regretat.

Sunt multe ruine impresionante, marturii ale civilizatiei romane, ale arhitecturii si ingineriei antice, care merita vazute. Defapt, tot orasul este construit printre ruine si vestigii, cred ca Side are mai multe decat toata Romania.

Centrul orasului e impanzit de magazine cu de toate: haine, incaltaminte, suveniruri, blanuri, dulciuri, ceasuri, bijuterii, unde, evident, se negociaza neaparat. Straduta principala te duce fix in port, unde sunt ancorate multe barcute, care pentru sume incepand de la 5 euro te duc la o plimbare in larg.

In drumul spre Templul lui Apollo, care este simbolul orasului Side, se gasesc o gramada de cafenele si restaurante foarte frumoase, unele dintre ele am inteles ca devin cluburi seara. La Templul lui Apollo turistii se opresc sa faca poze, am intalnit si miri care au venit acolo pentru acelasi lucru. Peisajul este incantator, iar seara ruinele sunt luminate.

Side este un orasel care iti intra imediat la suflet, e frumos, fotogenic, cochet, aranjat, chiar de poveste. Merita vizitat!!

Impresii încărcate de az|za in 23.10.2017 16:21:36

Validat / Publicat: 23.10.17 17:31:45

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Kundu

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (az|za); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 6 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de az|za? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[23.10.17 17:31:35]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 53&ridAnt=82805

Publicitate    [19.11.17 12:41:43]

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos