Best Western Empire Palace

OCT-2017
REGIM MASĂ Md
520 lei 2 camere

Hotel bine pozitionat. Personal amabil

Acum o saptamana am avut ocazia sa dau o fuga la Istanbul.

Am plecat la ora 12 noaptea din Craiova la ora 10.30 dimineata eram un fata hotelului cu 2 opriri relativ scurte. Am stat mai mult in vama unde am servit o cafea.

Despre acest hotel nu am gasit impresii si am considerat sa dau cateva detalii.

Este un hotel bine pozitionat la o statie de tranvai de obiectivele turistice renumitele moschei si se ajunge foarte usor in port unde nu am ratat deliciosul peste in paine.

Este aproape de statia de tranvai. 100 metrii cu aproximatie

si pot spune ca este un hotel curat mic dejun ok, personal amabil exact cea ce trebuie la o mini excursie in Istanbul.

In port mergem pe jos cred ca era o statie de tranvai pana la pod. Pana la Marele Bazar 4 statii.

In Istanbul cum se stie... oameni prietenosi, multe magazine... preturi mici mancare foarte ieftina.

Ptr alte detalii raspund cu drag.

Impresii încărcate de m liviu in 21.10.2017 15:54:47

Validat / Publicat: 21.10.17 16:28:43

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (m liviu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9000 PMA (din 8 voturi) nota2

[21.10.17 16:28:20]

Mutat în rubrica "Best Western Empire Palace, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 00&ridAnt=82768

[21.10.17 18:12:55]

@m liviu: da, este un hotel bine pus pt o raita la obiective, o plimbare pe Bosfor, una pe sub Bosfor cu Marmarayu', cam tot! Deliciosul peste era tot 8 tl ori mai scump?!

Cum ai descurcat-o cu parcarea?!

[21.10.17 19:02:57]

— (1) la momentul publicării, nu existau alte impresii recente în rubrica curentă SAU (1A) ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment);

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ impus unei astfel de selecție.

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[21.10.17 19:32:41]

@m liviu:

Articolul tău a picat la fix. Păcat că nu ai postat și câteva fotografii.

Prietenii mei au ales acest hotel pentru minivacanța de Ziua Națională și de aproape două luni tot încearcă să mă convingă să-i însoțesc :D. Fără succes încă :)

Într-adevăr, hotelul este bine poziționat, permițând accesul facil la majoritatea obiectivelor din zona istorică.

Pe un cunoscut site de rezervări scrie că parcarea costă 12 euro pe zi. Mi se pare puțin cam mult. Tu cum ai procedat cu parcarea?

[21.10.17 20:21:42]

@maria55: parcarea era in apropiere. 100 metrii am platit 12 euro pe zi. S-a impartit la 4 persoane... nu am simtit, de fapt tot costul transportului s-a impartit la 4. ☺... Renumitul peste 7 tl... shaorma farfurie 12 tl... peste drum de marele bazar o strada unde se afla si hotelul Assos am gasit un magazin cu baclavale foarte ieftine. 25 tl per kg. In rest sunt 40... 50kg... porumb 2.5 tl... aici chiar functioneaza expresia... la noi scump dincolo era mai ieftin. Adica in Istanbul. 😊😊😊

[21.10.17 20:30:52]

@m liviu: nu intâmplator am intrebat despre parcare! 😂Zona este nemaipomenit de buna, chiar f buna daca tinem cont de faptul ca la 2min ai ststia de tramvai T1 cu care te deplasezi cam peste tot! Debarcaderele pt traversarea Bosforului la fel de usor accesibile! Dar... stradutele inguste, cu sens unic, te cam dau peste cap cand vorbim de psrcare! Si este stiut ca nu doar acolo, ci in intreg Istsnbulu'! Dar cum nimic nu este imposibil, iats ca ati rezolvat si problema asta! Sunt suficient de multe Otto Parking, unde se mai poate negocia, sau negociezi direct cu un patron de magazin, magazin in fata căruia poti sa o lasi linistit@ dar mai putin de 10euro pt 24/h oricum nu reusesti, asa ca voi v-ati descurcat bine! Sa ne scrii pe unde v-ati plimbat!

[21.10.17 20:33:03]

@nicole33: este o parcare aproape de hotel. 12 euro. Eu cand am vazut o si pe gps imi arata 100 metrii pana la hotel am intrat direct in curte si am parcat. Din cate am inteles si cei de la hotel te trimit tot acolo... sper ca pana pe 1 decembrie sa termine de amenajat unele strazi din apropiere. Lucrau la ele si a trebuit sa ocolim putin. Dar ne-am descurcat. Ca si hotel pot spune ca este foarte ok raport calitate pret. Nu am foto de la hotel. Am facut ceva poze prin port. As mai fugi si eu la Istanbul pana la finalul anului dar sa vad cum va fi vremea. Ca si drum am trecut pe la vidin. Cand am plecat am dupa vama am setat gps Vratsa ca apoi sa dau Sofia ssmd. Stiam ca sunt 2 rute... am avut ghinion... un drum foarte prost... am crezut ca rup masina in 2. La intoarcere de la Sofia am setat vidinpe gps urmand ca in apropiere sa schimb... trebuie sa urmaresc pe harta ptr ca am avut un drum extraordinar... foarte multa vreme am mers pe 2 benzi pe sens... extraordinar. Asteptam vesti de la tine in caz ca te conving prietenii sa fugi la Istanbul. Toate cele bune

- Mihai18
[21.10.17 21:22:11]

Și eu apreciez reviewul, ca o sugestie bună pentru cei care călătoresc cu autoturismul la Istanbul.

La ecoul dv. către @ Maria 55 care este o bună cunoscătoare a orașului, mai am și eu ceva de adăugat.

Renumitul peste - 7 TL este dorada, care este fript pe acel vaporaș mic și frumos decorat, ancorat la mal în Piața Eminonu și care se vinde foarte bine. Este un pește puțin cam gras și trebuie asortat cu ceva acru. Pe mal, lângă locul de unde poate fi cumpărat, sunt vânzători de murături în borcane, cu zeamă de coloare roze și se vinde în pahare de unică folosință. Când este cald afară, este binevenit acel pahar, fiind răcoritor.

[21.10.17 21:54:04]

@Mihai18:"zeama de culoare roz" e cam scumpa! Nu zic că nu-i grozava, dar pahărutul acela era 5lire!!! Preferam o cola pe una din terasele de sub pod@ pretul la peste era la fel ca si la corăbii!!! La primele doua terase dinspre Eminonu!

Acum văd că pretul e 7 lire, in iarna era 8lire... oricum e un pret bun!

[22.10.17 00:06:47]

@Mihai18: eu nu as zice ca este dorada... macrou. nu sunt un cunoscator de peste dar asa as zice...

[22.10.17 00:10:36]

@Mihai18: Maria si Nicole sunt cunoascatoare a cam tot ce inseamna Turcia... incet incet sper sa intru in clubul lor nu la acelasi nivel evident. Mi am propus la anul sa stau vreo 14.15 zile in Turcia. Sa fim sanatosi si la punga grosi😊😊😊.

[22.10.17 00:14:59]

@webmasterX: Da este ok pozitia. Am identificat si statia de tranvai din apropiere.

[22.10.17 00:24:27]

Dc folositi taxiul incercati sa nu il luati din zone aglomerate. Unul dintre noi a tinut neaparat sa vada si un mall in Istanbul.

Eu fusesem acum 8 ani la Istinia Mall dc scriu bine. Si am hotarat sa mergem pana acolo. Am incercat sa negociez un taxi din zona portului partea europeana exact unde se trece pe sub pasaj spre pod. 135... 125... 120 tl pana la Istinia. Din ce imi aduceam aminte era 60... 70... tl atunci.

Am mers in zona asiatica imediat dupa pod si am scos la 50 tl.

La intoarcere pana la hotel am negociat tot la fel.

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[22.10.17 00:29:37]

@m liviu:

Join the Club! :)

Bună decizie :D, mai ales că mergi cu maşina.

Şi un sfat: alege săptămâna şi hotelul. Nu sta într-un singur loc.

Încet, încet vei descoperi avantajele vacanţelor mai lungi, mai relaxante.

Doar anul acesta am petrecut în Turcia trei săptămâni în mai-iunie şi alte două în septembrie şi deja îmi este dor şi vreau să revin :))

[22.10.17 08:20:17]

@nicole33: Da, cu siguranta nu voi sta doar intr un singur hotel. Vreau sa vad 2 statiuni plus cazarile intermediare.

[22.10.17 08:23:34]

@nicole33: esti o fericita... 5 saptamani Turcia. Minunat. Si doar intr un an.