ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2017
ÎNSCRIS: 09.05.10
OCT-2017
single

Impresiile unui pensionar NEasistat social

Mama mea tocmai s-a intors de la acest hotel, unde a fost pentru tratament. Iata care sunt impresiile ei - le voi scrie eu, intrucat ea nu foloseste retelele de soicalizare si internetul, in general.

Vom incepe cu punctele bune:

1. camera a fost foarte curata, s-au schimbat lenjeriile de doua ori si prosoapele de 4 ori in 15 zile

2. personalul amabil in hotel

3. personal amabil la tratament

Puncte slabe:

1. mancarea - sub orice critica: exemple de meniu de 30 de ron/ zi: dimineata: marmelada mizerabila, unt mizerabil, 3 masline uscate, salam de neatins, ceva vanat numit de personal sunca... mama nu si-a dat seama ce este (nu toate produsele odata, nu va speriati de atata abundenta); pranz: ciorba de vegeta cu doua degete de ulei deasupra, fasole, varza, paste - totul cat mai ieftin si mai plin de vegeta si afumaturi; cina: mamaliga cu orice ramanea de la pranz sau dimineata, paste cu resturi de salam, fructe, napolitane ARO...

Un meniu mizerabil, gatit ca la tara, gandit cu picioarele si menit sa hraneasca oameni in varsta, majoritatea asistati social...

2. patronul unitatii - un fel de bau bau avar si obraznic care nu stie cum sa faca sa profite cat mai mult de pe urma bietilor pensionari

Trimis de laura dobrescu in 20.10.17 09:13:47
Validat / Publicat: 20.10.17 10:44:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laura dobrescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 1 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[20.10.17 10:42:35]

@laura dobrescu: AmFostAcolo nu acceptă, în general, impresii scrise în numele unor terți.

Având în vedere statutul tău — și contextul aparte = e greu de îndemnat mama să-și facă un cont pe sait, la o asemenea frumoasă vârstă — vom publica totuși, prin excepție, impresiile. FĂRĂ NOTE și FĂRĂ PMA (se poate vota doar simbolic), însă.

maria55 †
[20.10.17 12:26:04]

@laura dobrescu: apreciez faptul ca ai scris! Apreciez faptul că ai purtat o discutie cu mămica ta vis a vis de impresiile dumniei sale!

Ce vreau eu sa spun si credeti-ma pe cuvânt, nu am vreun interes pt ca am unde mă caza in Eforie, este că acel domn"bau bau" ca sa te citez, l-ai prceput gresit, total gresit!

Este cea mai umană, solidară, saritoare persoana si nu sunt multi in Eforie, ssu ma rog in acest sistem de cazare, ca el!

Nu mă erijez in avocata lui, sunt de acord ca cei 30ron sunt insuficienti pt a asigura o masa decenta si sunt convins ca nu ai exagerat! Locatia, este sau poate fi numita de top pentru acest gen de sejur medical prin Casa de Pensii! In decursul anilor am beneficiat si eu de servicii de gen! M-am multumit cu ce am primit si m-am bucurat ca inca functioneaza@ Daca insa ati platit cash acesti bani la pensiune, se schimba situatia! Puteau mari baremul pt cele 3 mese pe zi!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
valerianna
[07.09.20 18:19:13]

@laura dobrescu:  Am fost la hotel Amalia din Eforie Nord, cu bilet de la Casa de pensii Brasov, incepand cu data de 12 august 2020.

​Sunt intrutotul de acord cu nemultumirile descrise de d-na Laura Dobrescu. Au trecut 3 ani de cand a fost dansa aici si nu s-a schimbat nimic.

​Am considerat ca desi suntem in ac. stare de pandemie, daca mi s- a oferit ac. oportunitate, inseamna  ca vom beneficia de cele mai sigure masuri de preventie a raspandirii cu Covid 19.

​Din pacate, am constatat inca din primele zile ca desi personalul ce se ocupa de curatenie isi face treaba, mancarea lasa mult de dorit. In primul rand, la tratament vin persoane varstnice cu diverse afectiuni cronice, de sanatate. Normal ar fi fost sa avem alternativa de a opta pentru un regim alimentar adecvat fiecaruia. Ni s-a comunicat ca aici toata lumea mananca la COMUN.

​Mentionez ca MENIUL nu a fost afisat niciodata. Doamna, colega de camera, in varsta de 77 ani, era diabetica si dorea regim. I s-a raspuns ca daca nu-i convine mancarea  n-are decat sa manance la restaurant. Ca urmare, sotul dansei a fost nevoit sa vina pana aici ca sa-i aduca alimentele necesare regimului de diabetica (noroc ca locuiau in jud. Constanta).

In ceea ce ma priveste, trebuie sa spun ca dupa 5 zile de inghitit oarecum mancarea servita la masa si descrisa aproape exact de d-na Dobrescu, la o discutie provocata de patronul acestei locatii, i-am comunicat ca daca nu se iau masuri in privinta mancarii, ma voi adresa Protectiei Consumatorului. Drept urmare, patronul m-a amenintat ca ma da afara din hotel si sa ma prezint la dansul in birou ca sa-mi faca iesirea. I-am replicat ca n-are decat sa faca singur ce crede de cuviinta.

​Toata discutia s-a purtat in jurul orei 23:00, cand, fiind cazate la parter si avand geamul deschis, patronul si-a permis sa ni se adreseze cu: " CE FAC FETELE (sau fetitele?)". La care colega i-a amintit de nemultumirea dansei cu regimul alimentar.

​Drept urmare a acestei discutii aprinse, cand in sfarsit a vazut ca nu ma intimideaza si s-a retras in curte, de la fereastra noastra am observat ca incepe sa discute la telefon. Drept urmare, de a doua zi parca bucatarul s-a schimbat si a aparut mancarea proaspata asa cum de altfel am solicitat medicului de la baza de tratament care m-a intrebat a doua zi ce nemultumire am.

​La 3 zile dupa incident, multumita de calitatea mancarii, am solicitat la bucatarie, sa nu mi se mai puna verdeata proaspata (leustean) in ciorba (asa cum se facea de la inceput), deoarece ma constipa leusteanul si totodata sa mi se aduca ciorba calda si nu rece cum s-a intamplat. Nu ceream mare lucru, dar suficient pentru ca acest "STAPAN", sa-si permita sa vina la usa camerei mele, insotit de cativa pensionari si sa-mi aduca cele mai grave injurii, eu neputand sa articulez vreo vorba. Ca urmare, eu - hipertensiva - fiind si la varsta de 75 ani, banuiesc ca am facut un puseu de tensiune si am avut o stare de lesin. Am cerut ajutor, cei din jurul patronului au solicitat sa mi se ia tensiunea si a aparut asistenta sefa (prezenta la aceasta mascarada provocata) dar care statea pe culoar fara ca eu sa o vad. Asistenta a intrat in camera mea si deabia a catadicsit sa-mi dea un pahar cu apa, atunci cand eu mi-am mai revenit si am putut sa-i cer sa stea cu mine. Nici vorba sa-mi ia tensiunea sau sa ma intrebe ce simptome am. Singurul lucru care a interesat-o a fost daca am amenintat cu PROTECTIA CONSUMATORULUI.

​Desigur, ca am avut cateva zile in care nu m-am simtit capabila nici sa merg sa-mi fac procedurile la Fizioterapie. Chiar si acum sunt marcata de grosolaniile pe care le-am auzit din gura acestui om. Ma intreb doar, cum este posibil ca aceasta persoana sa obtina an dupa an contract cu CASA NATIONALA DE PENSII, iar el sa sfideze cu nerusinare pensionarii ce ajung in hotelul sau, pentru tratament si odihna totodata? Nu cred ca ma voi opri aici.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[07.09.20 18:48:05]

@valerianna:  Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

maria55, valerianna
Alte impresii din această RUBRICĂAmalia Hotel: