ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2017
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
AUG-2017

Anna Pizza Cafe & Bar – o pizza bună

În minivacanța de „Sf. Maria Mare” am făcut o alegere inspirată: Târgu Jiu, o zonă pe care o explorasem destul de mult în ultimii ani, dar care mai are încă multe de oferit din punct de vedere turistic. Am fost plăcut surprinși de serviciile oferite de hotelul Anna Junior (vezi impresii) și de complexul Anna Summer Events Piscină & Spa (vezi impresii).

Adresă și acces. Mulțumiți de serviciile oferite de acest „lanț” gorjean, atunci când foamea nu mai vroia să ne lase în pace am apelat la o terasă aparținând aceluiași nume: Anna Pizza Cafe & Bar. Adresa oficială: bulevardul Constantin Brâncuși, bl. 16 – parter. Alte puncte de reper: Parcul Municipal Constantin Brâncuși și, mai aproape, Piața Mare. Există locuri de parcare în fața blocurilor de vis-a-vis și o stație taxi în fața localului. Adresă web (vizionați interiorul, arată bine): annasuper2000.ro.

Localul. Unitatea este constituită din două spații: o sală interioară și o terasă în exterior. Sala interioară, cu o parte din pereți alcătuiți din geamuri, este parțial o terasă închisă. Este mobilată modern, în culori vii, cu un tavan interesant pictat. Având în vedere vremea caldă am ales să ocupăm singura masă liberă aflată pe terasă. În exterior sunt amplasate mai multe mese, protejate de umbrele mari, întreg spațiul fiind înconjurat de plante decorative.

Servicii și comandă. Chelnerița a sosit rapid după ce ne-am așezat la masă și a adus meniurile, viu colorate. Nu vroiam să mâncăm nimic sofisticat astfel că am comandat câte o bere rece, un cocktails, o cafea și pizza. Băuturile au venit primele, pizza sosind în circa 20 de minute. Prețuri: espresso lung a costat 5 lei, bere – 6 lei, cocktail non-alcohoolic – 11 lei (mango), pizza – 21 lei (Perugia), 16 lei (vegetariană). Tânăra care ne-a servit a fost amabilă, timpul de așteptare rezonabil, produsele gustoase.

A fost o masă decentă, fără extravaganțe, la prețuri normale, într-un local pe care îl recomand celor care trec prin Târgu Jiu. De altfel, de fiecare dată când am trecut pe lângă pizzerie existau clienți destui la mese.

P. S. Am fost tentați într-una din seri să luăm masa la Irish Pub, vis-a-vis de Parcul Constantin Brâncuși, terasa era plină și am renunțat; acum vreo lună se plângea cineva într-un articol pe AFA de serviciile de la Irish Pub. În schimb, am băut câte o bere pe pietonalul Victoriei, două seri la rând, la prețuri super decente (4 lei), cred că se numea TowersPub Central.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 04.10.17 14:22:42
Validat / Publicat: 04.10.17 18:52:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU JIU.

VIZUALIZĂRI: 1493 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 O cafea în centrul orașului Târgu Jiu, pe str. Victoriei.

Zoazore
[04.10.17 19:18:26]

@tata123: Da, prețuri decente, ambianța, dacă vouă v-a plăcut, OK! Să vă fie de bine!

[05.10.17 12:14:24]

@tata123: Mie mi-au ramas ochii la cocktail chiar si nealcolic, dar nici pizza vegetariana nu arata deloc rau. Sa va fie de bine, felicitari, votat cu placere.

krisstinna
[05.10.17 21:27:13]

@tata123: Bună recomandarea ta, in curând ajung și eu (iar) in zonă și am sa fac o vizită. Fără bere, vara a fugit, dar ceva găsesc eu pentru a îmi potoli setea

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[06.10.17 09:16:59]

@Zoazore: Mulțumesc, a fost ok.

@mishu: Au fost bune ambele produse, cocktailul și pizza vegetariană (chiar a fost încărcată). Mulțumesc.

@krisstinna: Nouă ne-a plăcut acolo. Mulțumesc.

mishu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tîrgu Jiu și împrejurimi? :