ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2017

Către satisfăcător
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nebunie tragicomică în mai multe acte

Ne-am gandit sa beneficiem si noi de week-end-ul, lung" de Sfanta Maria si de un chilipir aparut (bilet redus) - cazare 4 nopti cu pensiune completa, adica bonuri valorice - si am plecat voiosi la Mamaia, cazati fiind la Hotel Flora, hotel aflat in insolventa, dupa cum am aflat ulterior. Asteptari mari nu am avut, cunoasteam cat de mici sunt camerele (hotelul e geamanul hotelului Doina), mai ales pentru o familie formata din trei persoane, dar nu ne-am asteptat la dezastrul gasit, mai ales la restaurantul-cantina cu iz comunist!

La receptie am gasit o doamna plictisita, care de abia deschidea gura si ochii. Noroc cu sefa ei care a fost mult mai prompta si ne-a ascultat doleantele. Trebuie sa spun ca am admirat in hol cateva acvarii enorme cu pesti deosebiti, care atrageau pe toata lumea, de la mic la mare. Lifturile ne-au placut, renovate, au functionat fara probleme.

Am cerut cazare cat mai sus si am primit camera la etajul cinci, cu o priveliste superba asupra marii si a apusului deasupra lacului. Camera a fost foarte mica, practic ne asteptam unul pe altul sa trecem printre pat si perete. Mobilier destul de nou, dar inghesuit. Nu mirosea a mucegai si nu am gasit dezastrul povestit de altii, iar aerul conditonat chiar functiona bine! Ferestrele mari nu se deschideau, una dintre ele se rabata totusi, fiind insa insuficient. Am gandit noi ca asta este din cauza sinuciderilor! Venea omul si cand vedea camera si mai apoi cantina, de nervi, tzuppp pe geeeeam! TV cu diagonala foarte mica, mini-frigider care nu racea asa cum ar fi trebuit. Pat confortabil, cearceafuri albe nepatate care au fost schimbate o data in cinci zile. Baia fara cada, doar o perdea despartea dusul de restul baii. Cred ca am avut noroc ca scurgerea functiona foarte bine si nu am avut inundatii! Ventilatorul era foarte eficient! Apa fierbinte, un suport de prosoape ruginit si capac intreg la WC. Mentionez ca nu exista menajera pe etaj, de camere se ocupa sefa lor, din cauza lipsei de personal. Cosul de gunoi s-a golit in fiecare zi.

Am stat pe partea de nord si toate noptile ni le-a, mancat", pana pe la ora 5 dimineata, MUUUzica care bubuia de la o terasa aflata pe plaja de langa ponton, cred ca, Paradis Holiday" se numea! In doua nopti am vrut sa dam telefon la politie! Auzeam cum se plangeau si alti turisti de acest lucru, chiar si pe plaja! Unii spuneau ca au vorbit cu politia sau au spus la receptie! De ce nu se lua nici o masura? Mai ales ca acest zgomot afecta trei hoteluri: Doina, Ovidiu si Flora. A fost un cosmar sa dormim cu geamul deschis! Pacat de numele plajei de langa terasa blestemata: Myrtos Beach! Ooooo, unde esti tu, Grecia?

La piscina nu am fost decat din curiozitate. Dezolant! Un singur inotator in apa, am presupus noi ca e barmanul de la barul piscinei, care s-a aruncat in apa de oftica!

Si acum restaurantul-cantina! Cand am intrat am avut un deja-vu, apropo de restaurantul-cantina al hotelului Brad-Bran-Bega din Eforie Nord, unde am mers cu mai multi ani in urma. Doua sali enorme, linie de autoservire pe doua parti, o masa mare in mijloc si mese lungi cu fete de masa intr-un pes.

In urma unui scandal continuu cu cei care isi cereau banii pe mancare inapoi, nemultumiti de timpul mare de asteptare pentru luarea comenzilor si aducerea acestora la mese, conducerea hotelului a luat hotararea ca totul sa se transforme in all-inclusive! Si a iesit o nebunie tragicomica! Indiferent de tipul de masa platit, toata lumea se insira la linia de autoservire, dupa ce trecea pe la o doamna buzata care intreba numarul camerei. Semana destul de bine cu actuala sotie a lui Ilie Nastase. Noua nu ni s-a intamplat, dar erau familii care veneau la masa si constatau ca numarul camerei lor era deja bifat! La capatul liniei era un frigider de unde, tot pe baza numarului camerei, ne erau eliberate sticle si doze de suc, bere, apa. Unii beneficiau fara-numar, fara-numar! Cand am intrebat care sunt regulile ni s-a raspuns, nu stiu", ,,maine vine patronul", ,,nu pot sa zic nimic" etc. Asa ca ne-am inecat amarul in butoiul cu vin rosu si alb, rece si foarte bun, aflat la discretie, dupa linia de autoservire, dupa frigider. Si mergea vinul asta de minune ca sprit, cu apa minerala, asa dupa cum m-a sfatuit intr-o zi un angajat burtos si, afumat" care sorbea din licoarea parfumata, tolanit pe un scaun:, Pai ce Mai Doamna, sa stau aici degeaba? Nu am si eu dreptul sa beau un spritzzz? " Nu am putut sa rad pe moment, cred ca din jena, dar o data ajunsa la masa nu m-am mai putut abtine! Deee, noroc ca avem simtul umorului!

Ce sa va mai povestesc despre mancarea servita de un domn imbracat ca de pe strada, de parea ca este sotul bucataresei, venit sa o ajute? Nu stiu cum am mai avut curajul sa mai mancam acolo!

Aaaa, era sa uit! Cantina dispunea de un vechi si frumos WC (pe timpuri!), aflat la subsol. Am coborat acolo si nu mi-a mai trebuit a doua oara! Insa fix in fata WC-ului era o masa, mai dosita, pe care din prima zi am gasit aruncate, vase sparte murdare! Langa, niste mopuri murdare. Masa misterioasa a devenit atractia noastra ca detectivi:, Mai e acolo? ", ,,Da, tot acolo! " In ultima zi am intrebam deja numai dand din barbie, aratand spre coltul dosit! Raspunsul a fost, curata fatalitate, un dat repetat din cap, de sus in jos!

Parcul din fata restaurantului arata cumplit si mirosea cumplit! Pe drumul spre Mamaia ne jucam cu cuvintele: - Flora - florareasa - flori - floricele! Acum ma gandeam numai la WC - WC - WC! Un loc de joaca prapadit atragea insa copiii.

Parcarea a fost pe sistem care cum apuca, masinile fiind parcate chiar si pe spatiul verde. Exista insa o scuza! Era week-end-ul din an, declarat cu fala la TV, cu cel mai mare aflux de turisti!

Plaja nu am facut in fata hotelului, ci mai incolo, in dreptul hotelului Golden Palace, acolo unde incepea plaja cea lata, de care noi am ramas uimiti! V-am spus ca nu am mai fost de ani si ani in Mamaia! Frumoasa realizare! Atat de tare ne-a placut, incat am stat direct pe nisip, pe prosoapele din dotare! Din nou am, admirat" seara, la plimbarea obligatorie pe plaja, muntii de gunoaie stransi de lucratori in tractorul cu remorca! Pet-uri, pungi, chiar papuci si rogojini rupte, lasate probabil pe plaja ca amintire! Gen:, Aici s-a ars Giani la soare! " sau, Aici a sforait Tantica! "

Per total, au fost lucruri care ne-au placut si lucruri care nu ne-au placut in Mamaia! Insa hotelului ii spun un NU hotarat! Daca am fi platit pretul intreg, as fi plans literalmente pentru bani! Si eu plang rar! Am incercat sa nu ne enervam si sa nu ne stricam sejurul, mai exact, am luat totul in ras! Vorba lui Jules Verne: "Omul nu este niciodată perfect, nici mulţumit. "

Si din nou ne-am jurat ca nu mai mergem pe litoralul romanesc! Nu de alta, dar mi-e frica sa nu mai gasesc intr-o chiftea o agrafa de birou, asa cum mi s-a intamplat cu multi ani in urma la Hotel Perla, printre primele hoteluri care introdusesera pe piata romaneasca sistemul all-inclusive! Am mai scris asta?

Trimis de Cristofor in 30.09.17 22:37:48
Validat / Publicat: 30.09.17 23:10:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 4692 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristofor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Terasa restaurantului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.88 EUR pe cameră

iulian68 [01.10.17 00:46:20] »

Votat cu placere! Ai umor! ????????

AZE [01.10.17 06:49:57] »

@Cristofor: Ai descris foarte bine hotelul si realitatea care exista in prezent pe litoralul romanesc (ca sa nu se supere unii afirm ca exista si exceptii)

Cat de mica camera turistul are nevoie totusi de odihna iar articolul tau dovesdeste ca politia nu isi face treaba, sau interesele lor sint prea mari ca sa isi facă treaba (ca sa nu se supere politia romana sa stiti si aici exista exceptii dar nu cunosc procentajul)

Cristofor [01.10.17 12:13:11] »

@iulian68: Multumesc! Asa ma mentin pe linia de plutire in societatea romaneasca de azi! - -

Cristofor [01.10.17 12:19:22] »

@AZE: Atunci, bine ar fi ca exceptiile sa devina reguli! —

mishu [01.10.17 12:48:19] »

@Cristofor: Recunosc cinstit intai am vrut sa trec peste articolul tau pentru ca de obicei cele de "Asa NU" nu ma prea atrag mai ales cand sunt pentru locuri in care nu voi ajunge (cum este si aceasta situatia).

Mai apoi insa am zis ca hai sa ved cam cum mai e cu aceste hoteluri si am descoperit ca de obicei umorul ne face sa trecem peste neplacerile care alfel ne-ar strica concediul.

Cat despre mancare si alte astfel de lucruri daca la atata vreme de la acel mini-concediu ne scrii inseamna ca ai supravietuit .

Felicitari, votat cu placere.

Cristofor [01.10.17 18:08:26] »

@mishu: Daaa, a fost o experienta, nu am ce zice! As vrea eu sa scriu mereu despre, ASA DA", dar uite ca turismul romanesc nu ma lasa in pace!

Scriu si de bine si de rau, dupa cum este cazul, pentru cititorii site-ului AFA, care nu sunt deloc putini! Si sper ca printre ei sa fie si macar cativa din patronii acestor locatii!

Daca as avea o afacere proprie tip hotel, restaurant etc. m-ar interesa ce parere au fostii mei clienti! Dar asa sunt eu, am valori morale, ceea ce dansii nu cred ca au! Ma refer la cei, ASA NU"!

Radu Tudoran [02.10.17 13:06:14] »

Felicitari pentru articol si mai ales pentru curaj. Eu n-am mai calcat pe litoralul nostru iubit de peste un deceniu si probabil va mai trece cel putin unul pana il voi revedea.

Dar nu disperati, mai sunt inca locuri unde puteti beneficia de apa marii si nisip, mancare buna si hoteluri decente. Doar ca trebuie sa va luati pasaportul la dumneavoastra sau CI.

Va doresc concedii mult mai placute.

Cristofor [03.10.17 07:25:47] »

@Radu Tudoran: Multumesc pentru apreciere!

Sincer, imi pare tare rau de starea actuala a litoralului nostru! De ce sa mergem la straini cand si aici ar putea fi bine? Zestrea materiala am avut-o de pe vremea raposatului! Totul ar fi trebuit dezvoltat si mai ales intretinut! Numai ca hotelurile au incaput pe mana unor indivizi care au inteles prin turism, jegmanala si bataie de joc fata de clienti! Totusi am intalnit in Romania si oameni care sfintesc locul! In acestia imi este speranta! De ce pe litoral nu se poate?

Radu Tudoran [03.10.17 09:32:54] »

@Cristofor: Ati pus punctul pe i. Lucrez in bransa si imi vad patronul verificand des lista cu obiectii ale turistilor sau agentiilor de turism si luand masuri imediat pentru remediere.

La noi conteaza profitul rapid. Asa ca poate voi scrie despre litoralul nostru peste vreun deceniu. Imi doresc sa n-am dreptate.

iulian68 [03.10.17 21:58:55] »

@Cristofor: Anul acesta datorita unor conjuncturi am ajuns si eu doua nopti la Constanta. Am stat la hotel Scala, despre care am sa scriu in curand. Esential insa este faptul ca am facut plaja la Mamaia unde sezlongurile erau intre 30-50 lei in functie de apropierea de apa, dar asta nu a facut vteo difetenta dpdv al clientelei... Melteni mancand seminte si scuipand pe jos, coceni de porumb ingropati in nisip, pahare de platic printre sezlonguri, tigani vanzand orice circuland printre noi si tipand cat ii tinea gura, o apa de 0,5 la 5 lei sticla...

Cireasa de pe tort am fost insa satul de vacanta... Fum in stanga -dreapta pe culoarul de promenada, gratare, muzica la fiecate din restaurante, care se amesteca aiurea, servire groaznica, calitatea mancarii si felul in care a fost pregatita sib orice critica si nesimtire maxima la servire si la nota de plata. La suma de 91 de lei am dat o suta si nici macar nu s-au mai sinchisit sa-mi aduca restul! Am sa le scriu si pe astea intr-un review...

Concluzionand, nu-mi mai trebuie Mamaia!

Cristofor [04.10.17 06:57:25] »

@Radu Tudoran: Ma bucur ca aveti astfel de patron! Omul sfinteste locul! Bravo lui si firmei dvs. ! Probabil ca aveti clienti fericiti!

Cristofor [04.10.17 07:09:35] »

@iulian68: Haa, da! Am fost si noi la, masinute" in satul de vacanta!

Aveti perfecta dreptate! Pe podul peste strada principala a trebuit sa stam la rand, era plin ochi. Am vrut sa ne intoarcem inapoi, dar fiica a insistat sa intram. Mi s-a parut ca m-am intors in timp, pe vremea cand ma tineau parintii de mana! Am fost cu o prietena care nu mai fusese niciodata pe acolo, i-am spus sa-si tina geanta lipita de corp, dar nu va povestesc cat de greu i-a fost sa respire in multimea de oameni, fiind mica de inaltima.

Noi ne-am rezumat la cate un porumb copt, nici nu erau locuri la mese!

AZE, Cristofor, iulian68, mishu, Radu Tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂFlora Hotel: