ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2010
ÎNSCRIS: 19.04.10
JUN-2009

Micul Golf

Nu e un hotel ci un... hai sa nu spun restaurant...

Dar mai bine trageti singuri concluzia:

Pe vreeeemuri era o un golfulet unde era cherhanaua, o saratura unde isi reparau pescarii barcile, cu o cazemata de pe vremea lu' Pazvante pe acoperisul careia isi puneau unii cortul. Deasupra de tot, pe deal trona unitatea militara, cu foisoarele din care din cand in cand se auzea fie cate un "pssst frumuseteee" fie "aloo n-ai o tigare ba? " in functie de genul celui/celei vizate.

De cativa ani "sefu" pescarilor de la cherhana a inceput sa bage bani. A carat pamant si nisip (pe care il completeaza anual) a construit bude si dusuri, si mai ales o... carciuma/bomba cu multe multe multe mese si bancute.

De doi ani a extins haragaia cu o constructie mai "moderna" da' am impresia ca tot partea "veche" are cautare.

In sezon partea de drum de langa Micul Golf e full de masini.

De ce?

Pai in primul rand ca mancarea e buna. Nu spectaculoasa dar buna. Nu ieftina ci buna. Nu sofisticata dar buna. Nu multa dar buna. Manacarea de peste e cam 70% din peste prins la cherhana sau de la Limanu (ala de apa dulce). Acu' na... sa nu va imaginati ca somonu' e tot prins de ei...

Chelneritele se misca rapid, cu zambetul pe buze, sotia patronului (adevarata patroana daca ma intrebati pe mine) e in bucatarie...

Ce face locul asta deosebit? MUZICA!

Suuuuuupeeer!

Ce poate fi mai frumos decat sa te duci la cort sa te culci ascultand Zappa si sa te trezesti cu Wish you're here (Pink Floyd nu alte blasfemii! )

Cum se "pupa" astea cu pescarii?

Sa va povestesc!

2004. Niste... aia cu nr de CL trag masina pe drum, scot gratarul, micii si boxele cu manele si dai dardaiala...

Peste 20 de minute navaleste sefu' pescarilor insotit de niste dulapuri ambulante urland: "sa va carati dracului imediat de aici cu manelele voastre! Nu va e bine? Daca voiam manele puneam eu ca si mie imi plac da' daca pun manele imi pleaca astia si mie cine imi mai face consumatie? "

Bine ati venit in economia de piata! Se aude pana la Mamaia?

E un loc frumos de pierdut noaptea in discutii cu necunoscuti pe teme... pe orice tema. Dupa un anumit numar de sticle sau pahare... chiar orice tema. Am vazut colegi juristi care discutau cat se poate de serios cu unu pe care il stiam de doctor despre CERN... cu argumente stiintifice... (sau nu? )

Cine are chef continua discutia pe dig atentie insa ca s-a cam prabusit.

Trimis de geordan in 19.04.10 20:25:18

VIZUALIZĂRI: 18306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geordan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Noaptea. Luna.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.04.10 20:57:14]

foarte tare faza cu CL!!!

[20.04.10 09:10:50]

mutat la noua sectiune pe care am definit-o: "Restaurante, baruri, terase in Vama Veche/2 Mai" - sectiune unde speram sa mai vina si alte review-uri pe aceeasi tema.

mario 110
[20.04.10 09:57:21]

vad ca au de toate astia aici, dar WC-uri suficiente si mai ales dusuri sunt?

sau ceva gratare amenajate ca sa-si pregateasca omul singur intr-un cadru civilizat nu fiecare pe unde apuca, sunt?

geordanAUTOR REVIEW
[20.04.10 11:58:21]

Au bude si dusuri si chiuvete suficiente. Gratare nu sunt si speram sa nu fie niciodata. Cine a stat la cort stie de ce nu e bine sa faci gratar intre corturi.

mario 110
[20.04.10 12:16:01]

referitor la gratare intre corturi sunt perfect de acord cu dumneavoastra; eu vorbeam de gratare amenajate in locuri speciale, la distanta de corturi, tocmai ca sa nu faca fiecare pe unde apuca.

geordanAUTOR REVIEW
[21.04.10 16:06:15]

Cum sa va spun, este un restaurant care pune la dispozitie o bucata de plaja artificiala, amenajata tot de proprietarii restaurantului.

Este putin probabil sa puna la dispozitie gratare sau alte ustensile de "fentat' mancatul la restaurantul lor, nu?

[01.09.10 01:34:40]

Frate - bine le zici! Ti-ai ales bine locul unde sa te duci sa te simti bine! Cred ca este ultimul bastion de rezistenta al spiritului care a domnit multi ani acolo. Din pacate multe s-au schimbat. Asazisa civilizatie agresiva si exagerat, as spune nepotrivit, de moderna, a pus stapinire pe coltul acela de bucurie si liniste. E bine ca mai exista cite unul care vrea sa pastreze atmosfera din trecut. Din ce a fost acolo, original s-a mai pastrat doar un cimpei de plaja, tot mai restrins....

La un moment dat am crezut ca Gura Portitei va reusi sa suplineasca disparitia aproape iminenta a acestui loc minunat. Acum nu mai sunt asa de sigur.

Cornel_Cerna*
[03.08.11 09:54:14]

Salut. Sunt Cornel si merg la Micul Golf de vreo 5 ani incoa'. Iata ce cred eu despre acest loc:

*MANCAREA: Din pacate, haleala nu mai e chiar asa de buna ca la inceputurile terasei, portiile sunt mai mici, servirea mai greoaie si preturile au crescut intr-un ritm ametitor. Am nimerit cartofi pai neprajiti, peste aproape crud, sau asteptare de peste o ora doar pt a da comanda. Pacat... Insa se poate spune ca inca se mananca binisor, fata de alte locuri unde s-a vazut si mai rau. Recomand terasa "La Dinamo", unde sunt aceleasi preturi, insa portiile sunt generoase si servirea impecabila.

*CONDITII DE CAMPING: Camparea la cort este gratuita. Insa nisipul ar trebui curatat de mizerii, cioburi, mucuri de tigari si alte "surprize" neplacute. Exista un robinet de apa rece pe plaja, insa numai angajatii au acces la el. Sfat: cine vrea acces la robinet, trebuie sa vina inarmat cu un patent, spre a-l folosi pe post de levier de robinet. Focul pe plaja: Este indicat a se face focul inspre capatul plajei, cel care duce in Vama, (langa pietroaie) deoarece nu se doresc vetre cu carbuni stinsi pe nisipul si asa deja murdar, sau corturi gaurite de jar zburat din vetre. Sfat: Nu "imprumutati" lemne de foc din interiorul constructiilor aferente terasei, riscati scandal cu patronul. Dusuri: Preturi piperate la dus si wc, 5 ron dus cu apa calda, 2 ron dus cu apa rece, 1 ron acces la wc (atentie, nu dati bani la wc daca stati pe terasa si consumati, chiar daca angajatii va cer, spuneti ca sunteti clienti). Wc-urile sunt "turcesti", aproximativ curate.

O chestie buna e ca nu se fura din corturi sau masini, au fost cateva cazuri, insa foarte rare. Parcarea e luminata noaptea, insa recomand totusi inchiderea geamurilor si activarea alarmei. Nopatea se poate dormi in liniste, galagia nu este agreata aici, cine e doritor de racnete si betii crunte, e invitat (a) sa mearga in Vama.

*MUZICA: Aici pot da nota 10 !! Fara manele (desi patronul asculta la el in masina sau in camera). Isi da seama ca la prima manea pusa la boxele terasei, fuge juma' de plaja, iar la a doua deja nu mai e nimeni in jur Se asculta Rock de toate genurile, Blues, Jazz, Chill-out music, etc.

*LUMEA: 90% lume buna, ascultatoare de rock, studenti, oameni cititi, artisti, tineret cu o cultura peste medie. Nu se aud manele, populara si alte zgomote. Ceilalti 10% sunt diversi dubiosi cu bani care vin doar sa manance la terasa, amici de-ai patronului, etc, anyway ei sunt doar in trecere, n-ai sa-i vezi punand cortul aici niciodata.

*APA: In Micul Golf, nu exista valuri mari, digul fiind de vina pt. asta. In schimb, atunci cant tot litoralul are o "garnitura" de cativa metri de alge urat mirositoare, aici stratul de verzeala nu depaseste 60-70 cm, se poate evita cu un pas mai mare. Din pacate, fundul golfului este acoperit cu un mal inselator, care ascunde pietre care taie sau zgarie, deci recomand baia facuta pe plaja "Nudy Bar" aflata pe partea cealalta a digului, sau daca tineti neaparat sa va imbaiati in Micul Golf, inotati cat mai mult posibil, contactul cu solul devenind de multe ori sport extrem.

Cam astea... sper ca ati avut rabdare sa cititi tot ce m-am chinuit sa scriu si ca ati gasit folositor acest "ecou".

Have fun!

dragoshdgm
[17.08.13 15:06:07]

Din pacate s-a cam ales praful. Din 2005 am mers in fiecare an aici, uneori de 2-3 ori pe an, de fiecare data constatand ca lucrurile merg spre rau. Servirea din ce in ce mai lenta, personalul (hai sa-l numim asa) se comporta de parca tocmai nu ai achitat anumite servicii sexuale, mancarea - o nenorocire, preturile - ca la cherhanaua din Olimp (locurile nu suporta comparatie, din niciun punct de vedere). Din pacate, aseara am fost pentru ultima data la Micul Golf, un loc cu amintiri multe si frumoase.

[18.08.13 14:35:15]

De acum trebuie căutate plajele sălbatice tot mai spre nord... Către deltă şi de ce nu chiar cele din deltă... la contactul cu marea. Acolo şi nisipul este foarte fin iar ,,civilizaţia" cu tot ce ţine de ea încă nu a ajuns.

Încercaţi... merge bine şi cu cortul dar şi la pensiuni, unele chiar spălate bine!

dragoshdgm
[18.08.13 15:44:01]

@bose: Plaja de la Vadu este minunata. Curata, nu foarte aglomerata (daca nu mergi de sarbatori sau in we poti sta chiar singurel pe plaja).

Daca te omoara dorul de peste poti manca si aici ceva la "Vadu pescarilor". Zic ca doar daca te omoara caci un zargan cam avorton duce la 40 lei.

In rest liniste, plaja curata, familisti, non-conformisti si ceva nudisti.

[18.08.13 22:52:35]

De Vadu am auzit numai de bine... Chiar m-am bălăcit şi eu acolo prin 1999 - 2000. Atunci chiar că era tare sălbatică. În plină vară nu eram decât noi şi încă o familie cu cortul la câteva sute de metrii.

Curat, linişte, nu tu poluare, nu tu o manea, un pet, un chiştoc de ţigară... Iar apa... era de nerecunoscut faţă de cum o ştiam din staţiuni. Foarte curată şi transparentă că îţi vedeai picioarele chiar şi când aveai apa la piept. Mare lucru! Sper că nu s-a schimbat prea mult.

MioritikPHONE
[10.09.21 12:49:56]

Ioi

Câte nostalgii

Micul golf e o splendoare.

S-a reinventat, e cochet, select, elegant, prăfuit, boem, la fel de nud, cu parcarea plină de Suv uri, aiurit, bătut de valuri...

La naiba, e la fel.

E altă lume, tot la fel ca pe vremuri doar că trecut un pic prin timp,

Reinventat

Dar tot 2 mai rămâne.