ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2010
DIN: Sindelfingen,Germany
ÎNSCRIS: 15.04.10
MAR-2010

... finalul visulului a fost: Antalya si Kemer

... si cum orice poveste are un sfarsit, asa si visul meu de poveste (vezi aici si aici), se apropie de sfarsit, dar unul frumos si cu amintiri pe masura.

Dupa ce am lasat superbele terasele de calcar de la Pamukkale in urma, am pornit spre Antalya si Kemer, iar prima oprire a fost chiar in centrul Antalyei, unde sunt numai terase, cafenele, si bineinteles... bazarurile. SHOPING TIME!

Am avut 4 ore la dispozitie in care, am intrat din bazar in bazar, am si mancat si am admirat peisajul pentru ca aveai la ce sa te uiti. Cele 2 orase, cel nou si cel vechi, sunt doua lucruri f interesante, pentru ca poti vedea in acelasi timp ce a fost odata, adica orasul vechi cu strazi, case, bazaruri si cel nou, modern, plin de turisti si oferte f tentante.

Normal ca timpul a zburat ca intotdeauna cand iti doresti sa stai intr-un loc cat mai mult si timpul trece f repede si a trebuit sa ne adunam din nou la autocar si am plecat in alta parte a orasului, unde exista un loc special cu o cascada magnifica. Ce ciudat si totusi cat de frumos: cascada in oras! Cu toate ca a batut un vant umed, din preajma cascadei, lumea s-a inghesuit sa-si faca poze cu acest loc.

Terminand si cu acest loc, am pornit spre Kemer, unde era hotelul la care urma sa ne cazam, Hotel Carelta Beach Resort & Spa.

In drum spre hotel ni s-a spus ca ni s-a organizat din partea firmei, o seara de adio, care va cuprinde: masa la restaurant, program artistic, muzica si dans traditional, si care va avea loc a doua zii seara. Bineinteles ca am fost toti f incantati de asa o surpriza, iar pentru ca ghidul nostru era un super dragut cum am mai spus, si pentru ca el stia ca "femeilor nu le ajunge o zii intreaga prin magazine, iar noi avusesem doar 4 ore la dispozitie prin Antalya, deci nu ne ajunsese nici pe o masea", ne-a promis ca ne mai duce inainte de "SEARA GALEI" (asa se numea surpriza noastra) la o tura de "shopinguit"in alta parte a Antalyei. Despre hotel am sa va povestesc in alt reweu.

Ultima zii, s-a desfasurat coform planului, cu ture prin magazine, iar seara ne-am dus toti, si cand spun toti ma refer ca am fost enorm de multi oameni in acea sala frumos amenajata numai pentru noi. Mancarea a fost destul de buna iar spectacolul a durat 4 ore si a meritat din plin, de la dansurile traditionale, la belly dance, dansul din buric, atat pt domni cat si pentru D. NE!!!

Asta a fost intr-adevar o mare surpriza, iar dansatorul... NO COMMENT! Ala chiar dansa belly dance!!! Si era barbat! Deci, sa nu mai spunem ca doar femeile pot... mai pot si domnii... dar numai cand vor ei :) :) :)

A fost o seara extraordinara cu o atmosfera incendiara, si care si-a lasat amprenta pe fiecare persoana din acea sala.

A doua zi f f devreme, ne-am trezit si am pornit spre aeroport: via Stuttgart. Cu sufletul strans ne-am urcat in avion, dar ne-am spus tare si f hotarati: V-om reveni cu siguranta!... asa cum spun eu si eu acum: The end...

Trimis de anytha29 in 19.04.10 18:39:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anytha29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 in drum spre centrul Antalyei

georgiana
[20.04.10 00:26:26]

Faine pozele, m-ai mai pus in tema un pic, cand ajung acolo sa stiu la ce ma astept!

In poza nr 10, aveai dreptate, dar... si acolo criza si-a spus cuvantul, vei vedea cand revii in tara!

Cristian_h*
[20.04.10 08:21:48]

pana in secolul 19 "dansul din buric" era doar pentru delectarea sultanilor si a invitatilor acestora, insa aveau loc si spectacole in mahalale pentru oamenii de rand numai ca acest dans era interpretat doar de barbati in costume femeiesti! si inca o curiozitate, cel putin in Turcia religia musulmana interzice tinerilor barbati sa aibe relatii intime cu persoane de sex opus in afara casatoriei, fiind un mare pacat, , nu si cu persoanele de acelasi sex insa doar pana la casatorie!

[20.04.10 23:20:46]

anytha29 am atasat aceasta melodie insa o putem schimba daca consideri ca este necesar!

domidoc, georgiana
Alte impresii din această RUBRICĂDe văzut / vizitat în regiunea Antalya: