ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2017
DIN: Orăştie [HD]
ÎNSCRIS: 13.09.17
SEP-2017

Către satisfăcător

Dacă vrei să rămâi mască, mergi la Casa Oltenească, şi-o să vezi că-i doare-n bască!

Am poposit la Casa Oltenească, jud. Vâlcea, sat Aldeşti, DN 7 pe sensul de mers către Piteşti. Noi am oprit în 17.09.2017, la ora 16, pentru că ne era o foame grozavă şi auzisem lucruri bune despre acest loc. Locanta are o terasă mică împrejmuită de parcarea generoasă. Când am ajuns, trei muzicanţi făceau atmosferă cântând muzică populară live, în spaţiul minuscul dintre clădire şi terasă, ceea ce înseamnă că, literalmente, îţi cântă la masă. Noi am vrut linişte şi ne-am mutat în incinta restaurantului, împreună cu un alt grup care a plecat de pe terasă din acelaşi motiv. Alţi meseni au rămas afară, bucurându-se de muzică şi atmosferă, deci părerile pot fi diferite.

Înăuntru, restaurantul este foarte frumos decorat cu piese de olărit, trofee de vânătoare şi elemente etnografice. Meniul părea variat, oferind mult vânat şi preparate tradiţionale olteneşti. Am cerut două sucuri până studiem meniul şi ospătăriţa a uitat de noi (era destul de liber). După un timp a venit din nou să ne ia comanda, şi când am intrebat-o de băuturi, uitase că ne-a mai văzut, chiar ne-a întrebat dacă nu am comandat la alt coleg. I-am reamintit de cele două sucuri, şi-a cerut scuze (chiar uitase, se mai întâmplă), şi a dat fuga la un frigider de unde ne-a adus două sticle de plastic de 0,5 l, fără pai sau pahar şi fără să ne întrebe dacă vrem să bem din sticlă la un restaurant au ba. Nu voiam. No buuun.

Am comandat ceva banal ca să dureze mai puţin să ne aducă comanda, am întrebat cât durează şi ni s-a zis "10-15 minute". Jumătate de oră mai târziu am primit mâncarea, în două farfurii desperecheate, a mea de lut, ciobită pe margine, şi a jumătăţii mele mai bune de porţelan, intactă. :) Am luat tochitură (porţie mică, gust modest, carne tare), şi cartofi oltenesti, ceafă la grătar şi ardei copţi (porţia a fost mare, carnea tare, garnitura şi salata sub-mediocre.) Per ansamblu, am mâncat ca la meniul zilei.

Nota de plată a fost, dacă nu mă înşel, 86 RON. Locaţia este bună, mai trebuie să plăteasca şi muzicanţii, deci preţurile sunt mari. Da chiar să mănânci scump, prost şi să îţi ia o oră pentru asta, nu mă aşteptam.

În concluzie, nu recomand.

Trimis de DoraExplorer in 20.09.17 15:40:18
Validat / Publicat: 20.09.17 16:11:38

VIZUALIZĂRI: 1171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DoraExplorer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [20.09.17 16:11:16] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 05&ridAnt=82170

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Rm Vâlcea?:

• pagină generată în 0.041818141937256 sec