ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2017
ÎNSCRIS: 12.09.17
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 15 si 6 ani

Către satisfăcător

Calatoriile, ingredientul ce trebuie adaugat unui concediu in Muntenegru!

Dupa o noapte in Serbia, in zona Zlatibor, am pus pe GPS "Tara Bridge" cu scopul de a vizita Canionul Tara in drumul spre Podgorica. Zona podului Tara este destul de frumoasa, urmeaza un drum pe cursul raului. Drumul de o banda pe sens este frumos, cu tuneluri si peisaje frumoase, dar e prea lung.

Odata ajunsi la Becici, am incercat sa prindem o dupa amiaza de plaja. Plaje merita a fi vizitate cat mai multe.

Descriu cateva plaje:

- plaja din Becici: lunga, aglomerata, apa adanca destul de aproape de mal. Nu o recomandam!

- plaja Ulcinj: cca 12 km de plaja lata si cu apa lina. Nisip fin. Recomandata pt famillii cu copii!

- plaja Horizont, Radovici (peninsula Lustika): o plaja frumoasa, apa lina, nisip fin!

- plaja Jaz: o plaja buna, lunga, destul de lata, intrarea in mare destul de abrupta.

Trebuie sa mentionez ca in toate aceste plaje poti sa stai si gratis, dar in general se plateste 10 E/ 2 sezlonguri, 5E la Ulcinj.

Invatati cu plajele din Romania, Bulgaria, Grecia, Turcia, doar dupa ce am fost la Dubrovnic am inteles ca in zona este foarte apreciat sa fie o plaja cu nisip, indiferent cum, numai sa fie, pentru ca mai la nord sunt zeci de km fara nici o plaja adevarata: se face plaja de pe stanci!

In drumul spre Ulcinj, am incercat sa vedem cat mai multe plaje, in general erau f aglomerate si cu intrare destul de abrupta in mare. Frumoasa este si "Lucice" din Petrovac. Sveti Vlas este, desigur, atractiva si emana lux inca din parcul prin care trece drumul.

Trasee:

- Kotor si golful Kotor: traseul nostru a fost prin Tivat si il recomandam, pentru ca drumul pe malul apei este de-a dreptul incantator. Drumul este de o banda pe o lunga portiune de drum. Pentru cetatea Kotor este bina sa acordati min 2 ore. Va greu sa gasiti parcare, iar drumul catre Budva aste foarte aglomerat. Kotor merita tot efortul! Daca aveti timp, puteti urca pe deal, deci mai adaugati 2 ore la stationare!

- Dubrovnic: am trecut cu feribotul la Lapetane si la dus si la intors. La dus am fost pe malul marii, la intoarcere am venit prin Trebinje, Bosnia. Am stat mai mult de 2 ore la dus in vama desi am plecat foarte de dimineata! Recomand doar traseul 2, prin Bosnia. La Dubrovnic fii pregatit sa cauti parcare, o sansa sunt "privatii". Am platit 20 Euro, ca sa nu mai pierd vremea, la un privat pt o zi. Dubrovnic, merita efortul, recomand si o excursie cu vaporasul. Biletele se iau chiar de langa debarcader. In Croatia si Bosnia nu am fost nevoiti sa cumparam moneda locala, am platit cu Euro sau card. Frumos si aglomerat, dar gasiti locuri la terase!

- Trebijne (Bosnia): o cetate in centru, am vizitat si muzeul (5 Euro 3 adulti). Centrul vechi frumos, linistit si destul de mare. Un orasel frumos! Desi este plin de restaurante si terase in centru, cineva ne-a recomandat sa mancam la Studenac, undeva la 3 km de centru. Am gasit greu locatia, dar a meritat: pe malul apei, curat, frumos mancare foarte buna! Preturile cred ca sunt la jumatate fata de Muntenegru si Croatia!

- Lacul Skadar: am inceput traseul din Ulcinj, cu scopul de a opri si la masa in partea cealalta, la Virpazar. Traseul are vreo 40-50 Km drum subtire de o banda doar, cu prapastia pe o parte multi km. Drum foarte periculos, belvederile sunt amenajate cu parcare. Lasind la o parte periculozitatea drumului, traseul a meritat: Lacul Skadar chiar e spectaculos! Se poate face si plaja, undeva la vreo 15 km de Virpazar. La Virpazar sunt cateva resturante, toate frumoase cu meniul foarte variat in peste.

- Budva - orasul vechi si cetatea sunt foarte frumoase, cu localuri discrete si magazine.

Consideratii generale: preturile in Muntenegru nu sunt foarte mari, dar nu sunt mici: o bere buna in supermarket costa de la 1 Euro in sus. La restaurante, preturile sunt destul de similare, exceptie localurile foarte scumpe.

Cazarile, daca nu sunt la hotel sunt de genul inchiriere apartament. Acestea din urma sunt cele mai multe, s-au construit case peste tot, zonele locuite devenind aglomerate.

Drumurile intre orasele de pe Riviera sunt aglomerate.

La o tara de 700000 locuitori, si cu trasee in general muntoase, sunt deficitari cu curatenia. Serbia si Croatia mult mai curate!

Trimis de dhedes in 17.09.17 17:54:05
Validat / Publicat: 17.09.17 19:34:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 8044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dhedes); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Dubrovnic!

zlatna [17.09.17 20:45:00] »

@dhedes: Felicitări pentru articol.

În 2015 am fost in Muntenegru, la Budva. De acolo am pornit să vizităm aproape toată tara. Am vizitat aproape toate obiectivele prezentate în articol. Cel mai mult mi-a plăcut Kotorul, cu a sa cetate. Am ajuns la Kotor coborând muntele Lovcen, iar de sus fiordul este superb.

Toate cele bune.

zlatna