ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2017
SEP-2017
team-building

la PMM* = 218 CHF

Les Endroites - plasat perfect deasupra locurilor

După atâta absint pe parcursul zilei venise timpul să dormim. N-am avut halucinaţii, nici plus de creativiate n-am simţit, nu mi-am smuls urechea ca Van Gogh. Poate l-au diluat prea tare. Am luat sticluţa cadou acasă, dacă cineva e curios şi amator sunt dispusă să împart. De fapt o trimit cu totul că mie mi-au plăcut mai mult vinurile lor. Alea n-au ajuns până acasă că n-aveam decât bagaj de mână aşa că le-am consumat la faţa locului.

Mie mi s-a părut foarte ciudat, indiferent că era prânz sau cină, vinul era nelipsit şi la discreţie. Roşu sau alb, Cabernet sau Pinot Noir, s-a servit la greu şi spre surprinderea mea, care credeam că le aduc din Franţa, de fapt erau produse în Elveţia. În general în nord-vest produc vinuri albe, iar în centru şi sud, roşii. Nu sunt un cunoscător al soiurilor şi cum se potrivesc la diverse mâncăruri, deşi mi-ar plăcea să ştiu. Eu aleg după feeling. De fapt cred că am dat-o în bară la o mâncare, că toată lumea a cerut vin alb, numai eu, roşu. Dar după ce l-au terminat pe ăla alb, s-au dat şi la al meu.

A fost o fază amuzantă cu un rus care s-a aşezat lângă mine. După masă, îl întreabă chelnerul “water?” La care el cu o faţă şocată de-a dreptul “niet”. Eu m-am prins că n-a înţeles după figura intrigată pe care o avea, şi ştiind că nu înţelege nimic în engleză. Ştiam şi eu un cuvânt în rusă şi îi explic “voda frate, ce-ai, nu vrei?”. Se luminează rusul la faţă şi zice “Voda da, vodca niet”. Râd şi acuma când mă gândesc la context.

Ultimul loc pe care vreau să vi-l recomand este Grand Hotel Les Endroits. O bijuterie de hotel la 1111 metri altitudine. E situat undeva pe un deal, la marginea oraşului, într-un loc discret şi liniştit.

Foarte frumos locul, dar pe mine m-a încurcat că era la distanţă mare de centru. Adică ar fi fost ideal dacă aveam maşină, bicicletă sau ceva cu ce să ma deplasez mai repede. Am avut vreo două ore libere şi am luat-o cătinel spre oraş. După o oră de mers a trebuit să mă întorc, fără să ating miezul oraşului. Dar plimbându-mă pe acolo pe Rue du Succes (nu-i aşa ce bine sună? :) ), am dat peste un indicator de teleski Chapeau-Rable. N-am îndraznit să întârzii aşa că m-am întors dezamagită de timpul prea scurt pe care-l am la dispoziţie.

Camera foarte frumoasă, curată şi mai ales luminoasă. Aveam fereastra îndreptată spre piscina exterioară, iar în depărtare se vedeau dealurile cu văcuţele de rigoare. Foarte swiss. Am avut un bileţel de bienvenue şi o farfurioară cu fructe. Scuzaţi poza, am făcut-o după ce stricasem un pic decorul de foame. Baia era de vis. M-aş fi cazat acolo. Era şi un scăunel şi măsuţă de machiaj. Consumabilele de la duş, toate mi-au plăcut. Televizorul, nu l-am pornit nici aici.

S-au gândit la toate. Inclusiv o hartă a oraşului, un blocnotes şi pix, apă, o plasă cartonată personalizată pentru cumpărături, o geantă de plajă cu papuci şi halat de baie pentru zona spa. Doar un costum de baie îmi lipsea. Există un jacuzzi şi saună private, baie turceasă, piscină interioară, exterioară, masaj. Fereastra era mare şi luminoasă aşa cum îmi place mie. Parcă mă cunoşteau şi ştiau ce-mi doresc.

Restautantul mi s-a părut de excepţie. Noi am avut meniu fix, dar prezentarea a fost foarte frumoasă şi rafinată. Cu siguranţă în condiţii normale nu mi-aş fi permis să mănânc acolo şi nici nu aş fi comandat atâtea feluri. Să mănânc seara trei feluri plus desert, nu e ceva ce să vreau în fiecare zi, dar am gustat din toate câte un pic.

Micul dejun a fost foarte bun, multe croissante şi foietaje, era lumea lor. Eu din păcate mă feresc de ele aşa că mi-am umplut bolul de iaurt şi gem de casă. Suc de portocale îţi pregăteai singur, pe loc, la un aparat. Cafeaua o primeai elegant, la masă. Erau câteva sortimente de cascaval nobil, nu cred să fi văzut mezeluri. Poate erau, dar eram în întârziere şi m-am panicat că pleacă grupul fără mine. V-am zis că erau punctuali. Dar mi-a plăcut camera şi baia de am stat până în ultima clipă. :) Glumesc, de fapt am dormit buştean de la absintul din ziua anterioară.

Din păcate nu o să vă povestesc despre Neuchatel, deşi ar merita. L-am văzut doar din maşina care ne ducea la gară. Lacul Neuchatel, la dimensiunea pe care o are Elveţia, e aproape cât o mare, cu plajă, vaporaşe, bărci cu motor. M-am plimbat un pic şi cu trenurile lor. La fel de precise ca ceasurile.

Chiar dacă a fost o vizită scurtă, totul a fost pe gustul şi inima mea. Acum conştientizez că deşi ne-am plimbat destul de mult cu microbuzul nu am auzit vreun claxon. Totul a fost de o normalitate anormală. Peisajul un spectacol, n-am reuşit să-l aprofundez. Îmi place să văd un loc în lumina serii, în cea a dimineţii, toamna, iarna, cu soare, cu ploaie, să vad mai multe feţe ale aceluiaşi loc. Îmi place să cred că voi face asta cândva, şi nu pe fugă cum a fost acum. Dar asta nu-mi umbreşte bucuria că am fost acolo.

Vă doresc un soare blând de toamnă, care să vă urmărească pe drumurile voastre.

Trimis de Maya_C in 15.09.17 11:13:19
Validat / Publicat: 15.09.17 12:22:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maya_C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 sper ca v-ati lamurit, da? Chiar am fost acolo... :)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 218.00 CHF pe cameră

[15.09.17 12:22:00]

Mutat în rubrica "Grand Hotel les Endroits [Chaux de Fonds], NEUCHATEL" (nou-creată pe sait)

[15.09.17 12:34:24]

@webmasterX: da. e foarte bine pozitionat.

[15.09.17 13:48:33]

@Maya_C: Mai vreau! Asa de frumos a fost totul incat imi vine sa le iau din nou la citit. A fost o calatorie frumoasa din care vad ca te-ai bucurat de tot ce ai vazut si ma bucur pentru tine si sunt convinsa ca ai fi vizitat si mai mult.

Cat despre sticluta, tine-o bine si vino cu ea la intalnirea AFA (dar si cu o pipeta ) sa ne bucuram si noi de acea licoare. Lingurite gasim noi .

Felicitari, votat cu mare drag.

[15.09.17 13:59:16]

@mishu: cand am ajuns acasa mi-am dat seama ca mi-am uitat incarcatorul de la telefon acolo, asa ca trebuie sa ma intorc dupa el. si daca tot ma duc... fac si plinul si la absint.

[15.09.17 14:19:44]

@Maya_C: Aprob pozitiv

mariana.olaru
    [15.09.17 22:01:18]

@Maya_C, personifici atât de bine sintagma ”amfostacolo”, încât din acest exces (în sensul bun al cuvântului) de a-ți pune în valoare propriile trăiri și a le împărtăși cu noi, a ieșit un adevărat jurnal de călătorie, pe care mă bucur că l-am putut lectura.

Am înțeles foarte bine simțămintele pe care le-ai încercat de-a lungul acestui tur, cunoscând o țară care nu seamănă niciunei alte țări, pentru că și eu am trăit aceeași senzația când am vizitat Elveția acum... 10 ani! Deși a trecut atâta timp, n-am uitat nici acum verdele crud, inimitabil, neîntâlnit nicăieri în altă parte, al ierbii de pe pajiști și din parcuri, n-am mai avut ocazia să călătoresc cu tramvaiul la altitudinea de 1400 metri, nici cu trenul la 2500 metri, n-am mai văzut vii plantate pe pantele munților, nici râuri pline de pești și cu ape turcoaz. N-am mai cunoscut vreo altă țară fără cerșetori pe străzi.

De câte ori mă lovesc de circulația infernală de pe străzile orașului nostru, nu pot să nu-mi amintesc cum la Berna, oprită pe trotuar în vecinătatea unei treceri de pietoni, dar nu pentru a traversa, ci doar pentru a contempla niște clădiri din vecinătate, am fost surprinsă să constat că fără apostrofări verbale, fără claxoane, fără nervi, mașinile opriseră în fața trecerii de pietoni, așteptându-mă să mă hotărăsc a trece. Și chiar dacă și eu am remarcat un oarecare aer de superioritate afișat de nativii elvețieni în raport cu alți cetățeni, cred că mai presus de acesta, comportamentul în sensul respectului pentru ceilalți este cel care caracterizeză cel mai bine națiunea elvețiană.

Îmi place cum scrii și-mi place cum povestești despre Elveția. De aceea, mai aștept și alte articole și alte fotografii!

[16.09.17 07:47:20]

[16.09.17 10:25:40]

@mariana. olaru: iti multumesc mult pentru cuvintele frumoase. despre Elvetia am terminat, dar fac o pauza scurta si revin cu altele de prin alte locuri. Pana acum a fost vara si cald, soarele si lumina de obicei imi distrag atentia, am preferat sa adun. Acum ca vine toamna, e vremea povestilor.

Despre superioritatea elvetienilor, ar fi multe de spus. Chiar ieri vorbeam cu cineva care are afaceri cu firme din intreaga Europa si spunea ca cele elvetiene sunt foarte rigide si greu de satisfacut. Dar, fata de Marea Britanie de exemplu, ofera pentru aceleasi servicii un pret aproape dublu. Atata doar ca vor ca totul sa fie la cele mai inalte standarde. Isi platesc intr-un fel sau altul superioritatea. Dar atunci cand esti constient de atuurile pe care le ai si le repeti prea mult sa nu carecumva sa-i scape cuiva acest aspect, provoci si reactii negative. Daca si-ar cultiva un pic modestia ar fi o natiune ideala. Asa... sunt ca Luceafarul: la mii de ani distanta.

multumesc inca o data pentru aprecieri, gandurile frumoase le trimit inapoi spre tine.

Dana2008
    [21.09.17 07:11:10]

Felicitari pentru articol!

Ultima poza mi-a amintit că trebuie să mănânc... mi-ar placea să consum ce am văzut în farfuria ta, dar voi alege ceva din frigider????

Călătorii plăcute!

Dana2008, mariana.olaru, Maya_C, mishu