81963

Avatar black_mamba
înscris/ă în 08.10.12
MEMBRU: PREMIUM
MAY-2017

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut” (interes crescut din pdv al politicii saitului!) — e fie (1) dintr-o destinaţie apreciată ca „inedită”, fie (2) despre un obiectiv/destinație la care, la momentul publicării, nu existau impresii recente. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Pensiunea 'Panoramic' Corbeni - pentru 'reincarcarea bateriilor' peste week-end

Am fost la Panoramic impreuna cu niste prieteni de familie, in week-end-ul prelungit de 1 mai 2017. Nu stiam pensiunea si nu m-am ocupat de rezervare, mergand pe mana lor.

Pensiunea este situata in com. Corbeni, jud. Arges, la o distanta de aprox. 170km de Bucuresti.

Drumul in sine nu ridica probleme - Autostrada A1 pana la iesirea dinspre Bascov, se ia breteaua pasajului (nu se intra in pasaj spre Rm. Valcea), se face dreapta spre Curtea de Arges. Drum cu o banda pe sens, cam aglomerat. Dupa Curtea de Arges, la vreo 18-20km se intra in Bucsenesti, a doua straduta la stanga (este indicator cu pensiunea pe partea dreapta). Dupa ce intrati pe ulita, cam stramta dar asfaltata, mergeti inainte pana gasiti indicator care va indica sa faceti stanga; urcati o panta usoara, faceti iar stanga la capatul ulitei si ati ajuns la parcarea din spate, din curtea pensiunii. Daca mergeti inainte 30m si faceti iar stanga, ajungeti la parcarea din fata. Atentie, se poate urca panta spre pensiune si pe ulita care duce la parcarea din fata, dar drumul este mai abrupt si mai prost.

Pensiunea: P+1 etaj; la parter este o camera, baie de serviciu, loc de luat masa, living, bucatarie, terasa iar la etaj mai sunt 4 camere si o terasa. In total, veti dispune de 5 camere - 2 DBL, 2 triple, 1 de 4 locuri.

Fiecare camera are baia ei. Noi am avut o camera de 3 persoane (un pat dublu si unul single), maricica, curata, asternuturi curate, LCD si cablu, WI-FI bun. Baia este mica (cam cat o baie de serviciu) dar curata, amenajata cu chiuveta, WC si cabina de dus. Mobilier simplu in camera (un sifonier, noptiere, comoda).

Living-ul open-space este amenjat si mobilat (masa de 10 persoane, scaune, TV plat, canapea), bucataria fiind dotata cu frigider, aragaz, cuptor, cuptor cu microunde, filtru de cafea, vesela, pahare, tacamuri, chiuveta, detergent de vase, cos de gunoi, etc.

Terasele au mese si fotolii/canapele de ratan (la parter) si masute si scaune (la etaj).

Curtea: amenajata cu iarba, loc de joaca pentru copii si TRAMBULINA. Am scris cu majuscule pentru ca in cele 3 zile petrecute aici, nu ne-am stiut de cei 4 copii pe care i-am avut cu noi (4-7 ani), trambulina fiind solicitata la maxim. Bonus, 2 catei latosi si jucausi.

Foisor mare (10+ persoane) amenajat cu mese, scaune, chiuveta, scrumiere, etc.

Langa foisor este situat gratarul de caramida.

Mic dejun: noi am optat pentru mic dejun (nu este obligatoriu), la pretul de 20 lei/adult. A fost bun si indestulator. Daca in loc de carnati si salamuri cumparate ne ofereau macar o sunca de casa, l-as fi catalogat foarte bun: branza, cascaval, rosii, castraveti, ceapa rosie, mezeluri, oua fierte, ochiuri, masline, etc. Lapte, cereale si cafea. Seara, gazda ne intreba la ce ora sa ne serveasca MD si daca dorim ceai sau cafea.

Gazde: prietenoase si neintruzive, desi locuiesc in aceeasi curte, intr-un corp de cladire lipit de pensiune. In afara de venire, MD si plecare, nu ne-am intersectat.

Imprejurimi: desi se numeste "Panoramic", pensiunea are panorama fix in fanarul vecinului din fata. Nici de la etaj nu ai ce vedea, fiind situata in mijlocul satului. Ne-am suit in masini si am mers la cetatea de la Poenari (cca. 15km), barajul Vidraru si Valea cu Pesti. Atentie in zona Vidraru, pe sosea cad pietre de pe versanti. Am servit masa de pranz la pensiunea "La Cetate". Seara ne-am petrecut-o la gratar, rummy, table si bere.

Grupul nostru a ocupat toata pensiunea la pretul de 500 lei/noapte (mie mi-a revenit o plata de 110 lei/noapte pentru camera tripla) si, asa cum v-am spus anterior, am optat si pentru MD.

Overall, este o locatie linistita, curata si primitoare, pentru a va detensiona dupa o saptamana grea. In opinia mea, fiind oarecum izolata, nu se preteaza pentru o sedere mai lunga, dar gusturile nu se discuta. Cred ca nici chiar cei pretentiosi nu ar avea ca se le reproseze gazdelor iar raportul calitate/pret este imbatabil.

In mod cert, voi mai reveni aici.

black_mamba.

Impresii încărcate de black_mamba in 12.09.2017 18:20:58

Validat / Publicat: 12.09.17 22:15:05

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7700 PMA (din 7 voturi) nota2

[12.09.17 21:33:04]

Mutat la rubrica"Pensiunea Panoramic [Corbeni] / CURTEA DE ARGEŞ" nou creată pe site.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 35&ridAnt=81963

- black_mamba
[12.09.17 21:55:53]

Coordonatele sunt bune. Cred ca ar trebui sa includeti review in Corbeni/Transfagarasan.

[12.09.17 22:14:44]

@black_mamba: așa este, am relocat rubrica în secțiunea TRANSFĂGĂRĂȘAN.

Mulțumiri pentru sesizare.

[13.09.17 09:02:17]

1. PMA = Puncte Mulţumire-Apreciere = sistem de notare a contribuţiilor la informarea comunităţii. Vezi detalii aici TOP