ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2017
ÎNSCRIS: 15.08.14
AUG-2017

Vacanță la Crystal Flora Beach Resort

Am ales acest hotel pentru vacanța 2017 după ce am citit cât mai mult pe AFA și Trip Advisor.

Anul trecut nu am mai ajuns în Turcia. Iar anul acesta ne-am dorit mult să ajungem și ne-am propus să ne simțim cât mai bine.

Hotelul se află în Beldibi la o distanță de aproximativ 45 minute de aeroport. Am fost primii lasați si ultimii luați de la hotel spre aeroport.

Am luat biletele la un preț foarte bun la începutul anului 2017. Deobicei organizăm vacanța la început de an, deoarece prețul de early booking este unul foarte bun. Iar noi suntem aproape 3 adulti déjà, si este destul de greu sa gasesti un hotel la un preț pe care să ni-l putem permite și să fie și ok.

Am avut plecarea de dimineață la ora 8 de la Aeroportul Otopeni. Am fost la aeroport cu 4 ore inainte deoarece așa ni s-a spus de la agenție. Toate formalitățile au descurs foarte repede astfel încât am stat în fața porții de îmbarcare cam 1,5 ore până ne-am urcat in avion. Zborul a decurs in bune condiții. In circa 1 oră și douăzeci de minute eram ajunși în Antalya.

După formalitățile de control pașapoarte, care au durat ceva timp, circa 1,5 ore (deoarece erau cozi interminabile), am ajuns la autocare și după un drum de circa 45 de minute eram în hotel.

Check-in

Am fost 3 familii de români în autocar care au coborat la acest hotel. Formalitățile nu au durat mult. La ora 13 eram cazați și la ora 13.30 deja la masă.

Spațiul

Hotelul este gen village și are în jur de 53.000 m2. Spațiile de cazare sunt în bungalow-uri de 2 etaje. Foarte mult spațiu verde între aceste bungalow-uri, alei umbrite de pini si multe bănci.

1 piscină de relaxare, 1 piscină unde aveau loc tot felul de activități: polo, aqua gym si 1 piscină cu topogane pentru cei mici și nu numai.

Printre alei mai era și o zona de fitness unde se găseau tot felul de aparate.

Foarte bine ingrijit spațiul verde.

Camera

Am avut camera standard large. In componența sa avea un pat martrimonial și un pat normal. Destul de mare, curată, cu un balcon mare unde era o placere să stai și să savurezi o cafea sau altceva.

Se făcea zilnic curat în cameră. Camerista ajungea pană în ora 13. Astfel că te puteai odihni după ce veneai de la masa de prânz. Frigiderul se umplea zilnic cu ce consumai. În frigider erau numai răcoritoare si apa.

Restaurante

A la carte – nu le-am incercat dar erau destule - otoman, mediteraneean, mexican, barbeque, fish.

Cel mai folosit era resturantul Aspendos.

Micul dejun începea la ora 07.30, masa de pranz de la ora 12.30 iar cina de la ora 18.30. Mai exista un mic dejun intarziat dupa ora 11. Si soup late după ora 23.

Restaurantul era foarte mare și nu am asteptat nicioadată să se elibereze o masă. Existau mese de 2 persoane, 4 persoane și 6 persoane.

Pool bar este pozitionat exact lânga piscina de activități și aici găseai shaorma, hamburgeri, ayran, salate, fructe. Tot aici intre 11-17 se făceau goezleme. Seara aici se țineau tot felul de concerte după ora 21.30.

Ice corner unde găseai înghețată Algida între orele 14-17.

Bauturi se găseau la pool bar de la 10-24, la lounge bar tot timpul și în restaurant pe timpul mesei.

Frigidere cu apa nu erau decat două in tot complex-ul unul la pool bar si unul la piscina de relaxare. Permanent erau umplute.

Masa

Mâncarea bună. Nu insă extraordinară (mi-a plăcut mai mult la Majesty Mirage acum doi ani). Dimineața foarte multe feluri de brânză cascaval, masline, pastry, cartofi, oua de toate felurile, salate de toate felurile.

Pranzul 3 feluri de ciorba, peste, cartofi, paste, salate, vita, sarmale, ardei umpluți – de toate intr-un cuvant.

Seara – grătare cu de toate și din nou salate, carne cu diverse sosuri

Prăjituri – baclavale, torturi, prajituri insiropate.

Cred că exista mâncare pentru toate gusturile și ai ce alege.

Plaja

Aceasta este terasata cu doua rânduri. Sezlonguri suficiente. Daca veneai la ora 09 mai găseai câte ceva. Noi am stat numai la plaja la mare. Nu imi place sa stau la piscine. Dar și acolo erau destule șezlonguri și nu se ocupau toate până la ora 09.

După ora 12 însă numai găseai nimic liber.

Apa a fost foarte caldă. Foarte limpede. Iar peisajul de vis. Și spre surpinderea mea nu au fost pietre în apă.

Deși eu am avut papuci speciali majoritatea nu foloseau.

Hotelul este ocupat in proporție de 80% de rusi. Astfel că totul este pentru ei. Știam acest lucru asa că nu am avut mai multe asteptări în această privintă.

Dar chiar dacă totul era in rusă pot spune ca spectacolele au fost grozave.

Centru Spa - nu l-am folosit. Aveau si sala de fitness.

Nu au piscina interioară.

Activități sportive - Aqua Gym, Zumba, Pilates, Morning Gym, Volei

Noi ne-am simtit foarte bine la acest hotel. Nu este un hotel de mare fiță dar este ok pentru banii dati.

Trimis de alicera2001 in 10.09.17 21:41:01
Validat / Publicat: 10.09.17 22:55:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya - Saphir Hotel, Majesty Mirage Resort

VIZUALIZĂRI: 4177 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alicera2001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Rasarit-ul
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [11.09.17 09:00:32]

@alicera2001: un review util dar mai ales complet! Dupa cele scrise de tine, trebuie sa stii ca m-as incumeta sa -l aleg!

Bravos, atat pt alegere cat si pentru vacanta!!!

Ps Se pare ca punctul forte al lantului Cristal, sunt gradinile superbe!

alicera2001AUTOR REVIEW
    [11.09.17 10:25:14]

@maria55: Multumesc de vizita si aprecieri. Da, grădinile sunt superbe, Nici plaja nu a fost rea. Mâncarea a fost un pic mai slăbuță decât prin alte părți, dar găseai ceva sa îți placa. Este un hotel bun, de buget! Vacante cât mai frumoase va doresc!

Rodel
    [28.07.19 12:47:25]

Citit târziu, dar cu folos și de o parte, și de alta. Sunt în căutarea unui hotel pentru luna septembrie. Aș vrea să știu dacă resortul este izolat sau nu. Zona Kemer îmi este cunoscută, am am avut cazare de două ori în orașul Kemer.

alicera2001AUTOR REVIEW
    [29.07.19 08:28:22]

@Rodel: Buna, hotelul este in zona Beldibi. Nu prea ai ce face in afara lui. Ceva bazare și cam atât. Insa stația de bus este foarte aproape și poți merge la Goynuk, Kemer sau Antalya. Pe de alta parte hotelul (sat de vacanța ca sunt de fapt viluțe de 2 etaje) se afla intr-0 mare de verdeața. Mie mi -a plăcut mult! Vacanța frumoasa și reușită îți doresc!

Rodel
    [29.07.19 22:24:30]

@alicera2001: Mulțumesc pentru răspunsul prompt!

alicera2001, maria55, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Flora Beach [HV1] [Beldibi]: