Drumul spre Antalya

09.09.2017
Avatar iancusabin
înscris/ă în 22.05.13
JUN-2017

Cu avionul este mai ieftin

Am vrut sa scriu separat un articol despre zborul catre Antalya cu avion low cost deoarece inainte de plecare am avut multe discutii pe acest site cu mai multi cunoscatori care prefera sa faca 16-18 ore cu masina decat sa mearga cu low cost ul dar si pentru ca forte multi nu stiu de aceasta posibilitate. Tin sa va precizez ca eu inainte am fost de vreo 3 ori cu masina si de vreo 5 ori cu avionul.

1. Calculul este simplu cu masina: cel putin 165 litri motorina (in cazul meu) + pod Giurgiu + 30 leva vinieta Bulgaria + nu mai stiu cat costa acum taxa de autostrada in Turcia + mancare si bautura pentru 36 de ore + daca vrei cazare intermediara inca vreo 70 euro - total cel putin 250 de euro + amintirea celor 18 ore de condus de la intoarcere care iti vor sterge din minte ultimile 2 zile de concediu.

Varianta 2: Avion pegasus plecare din Otopeni

la 11.55 escala la Istanbul 45 min cat sa te dai jos din avion, sa cumperi ceva din duty free pe fuga si sa te urci in celalat avion, sosire Antalya 15.55. Inchiriat dubita pt transfer rapid la hotel si ajuns la receptie in Lara la 16.45.

La intoarcere aceeasi dubita te ia la ora 12.00 de la hotel, avionul tot pegasus are plecarea la 14.05 escala 1h15 min la Istanbul, si sosire la Otopeni la ora 18.00. Cost total pt 2 persoane 220 euro avionul cu un bagaj de cala inclus si 2 bagaje mari de cabina + 12 euro transferul.

Intrebare: Se merita sa dai 270 de euro pe un bilet la charter ca sa nu faci 2 ore escala sau se merita sa mergi 36 de ore cu masina pt ca iti place sa "vizitezi" an de an? Raspundeti voi

Impresii încărcate de iancusabin in 09.09.2017 00:05:41

Validat / Publicat: 09.09.17 00:26:37

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (iancusabin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2699 PMA (din 5 voturi) nota2

- cloverina
[09.09.17 07:24:58]

Da, merită! Când sunteți 4 persoane în grup, când dorești să faci mai mult decât o cazare intermediară, vizitând și Istanbulul pentru câteva zile sau când ai de gând să faci opriri suplimentare pentru vizite suplimentare (a se vedea Pamukkale).

Asta ca să răspund la întrebare. :)

Partea a doua e că apreciez foarte mult articolul dumneavoastră, gândindu-mă de multe ori la varianta prezentată. Recunosc că întotdeauna mi s-a părut prea puțin timp pentru o escală tot ce e până în 2 ore, crezând că nu este suficient să te "miști" prin aeroport, mai ales în caz de vreo întârziere a primului zbor.

- narcisa
[09.09.17 13:07:57]

12 eur in total 2 persoane dus-intors aeroport - Miracle?

- maria55 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[09.09.17 14:33:07]

@narcisa: poate cu autobuzul no 600 care merge in Lara! Da, sunt si mijloace de transport in comun, ca peste tot, doar ca acestea nu sunt in incinta aeroportului! Este destul de incomod sa iesi la strada cu statia!

Un transfer privat cu un shuttle este 20euro/ sens/pers! Este posibil sa negociezi, dar pe sens, pentru doua persoane, sunt convinsa ca fara minim 25e nu gasesti!

[09.09.17 23:01:34]

@cloverina: Buna, escala poate sa fie de 2,4, 6,8 sau 12 ore (la acelasi pret) depinde cat iti convine tie. Noi am ales varianta cea mai scurta deorece eram cu copii mici. Avand in vedere ca zborul este achizitionat bucuresti-antalya si nu separat 2 zboruri, bagajele de cala le iei in antalya iar in caz de intarziere nu este vina ta si te transfera cu urmatoarea cursa. Aeroportul din Istanbul este Gokcen, un aeroport micut si nu ai nevoie de mult timp pt transfer. In cazul nostru nu a avut nicio intarziere.

[09.09.17 23:06:42]

@narcisa: buna noi am fost 10 persoane si am achizitionat transferul de pe internet de la raintransfer si am platit 57,6 euro dus-intors pt un microbuz doar pt noi. Mentionez ca am fost foarte multumiti. Eu in review am facut calculul pt 2 persoane.

[09.09.17 23:09:04]

@maria55: buna noi am fost 10 persoane si am achizitionat transferul de pe internet de la raintransfer si am platit 57,6 euro dus-intors pt un microbuz mercedes doar pt noi. Mentionez ca am fost foarte multumiti. Eu in review am facut calculul pt 2 persoane. Da te costa 20 de euro de persoana la taxi. Sunt foarte multe firme de transfer. Da un search pe google

- maria55 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[09.09.17 23:46:13]

@iancusabin: păi asta schimba situatia! Nu pot decat sa va felicit pentru tot! Reusita a constat intr-o documentare minutioasa, dar si nitel noroc atat la costul biletelor, cat si la timpul dintre cele doua curse!

Publicitate    [19.09.17 18:14:55]

pagină generată in 0.581831932068 sec