ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.04.2010
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 14.03.10
APR-2010

Valea Avrigului - cabana Ghiocelul...

La poalele Fagarasului, pe Valea Avrigului, strajuita de munti si dotata cu un peisaj de basm, am descoperit un adevarat ranch de proportii, dotat cu tot ce–i trebuie sufletului si ochiului pentru delectare - Cabana Ghiocelul 3*.

Pastravii plescaie, miresmele ademenitoare iti gadila narile, un aer tare umple cu nesat plamanii si iti face pofta de viata.

O locatie completa, atat din punct de vedere al activitatilor, bucatariei, serviciilor oferite, cat si a posibilitatilor de relaxare. Ping-pong, biliard, plimbari cu jeep-ul, pescuit sportiv, vanatoare, drumetii, ATV, tenis de masa, biciclete, hidrobiciclete, trasura, sanie, solar si lista nu se mai termina.

Dupa un asemenea consum de emotii si energie gazdele va asteapta la restaurantul cabanei, celebru pe Valea Avrigului pentru bucataria rafinata si bucatarul cu experienta la case europene.

Calatorii obositi si flamanzi se pot meniul traditional, printre deliciile casei numarandu-se: gratare, ciorbe, muschiul ciobanesc, cotlet de porc, piept de pui umplut cu felurite sosuri, salate, prajiturile casei, dulciuri, produse tipice din zona – branzeturi si mezeluri fagarasene.

Preturile foarte decente si calitatea mancarurilor il recomanda ca un loc neaparat de incercat daca sunteti prin zona.

Cabana, care este una dintre primele aparute in zona Avrig, s-a dezvoltat in timp si imbina acum traditia cu modernul, locurile de cazare sunt pentru 20 de persoane, pe timpul verii se ofera spatii de campare si exista si 2 casute de lemn...

Cum ajungeti cu masina la Cabana Ghiocelul, ca doar n-o sa va las sa va rataciti:

– din directia Sibiu:

Sibiu (E68 E81) – punct control Vestem (E68) – Avrig;

– Din directia Brasov:

Brasov (DN1 E68) - Avrig;

– Din directia Rm. Valcea:

Rm Valcea (E81) – Talmaciu (E81) – Punct control Vestem (E68 DN1) – Avrig;

Acum ca aveti toate datele, sper ca va sunt de folos stirile mele si va astept sa demarati in tromba catre Valea Avrigului... Drum bun si sa auzim de bine... Era sa uit, pt. pescari, jos au si 3 lacuri cu pastravi o minunatie, dar va las sa va convingeti din fotografii...

Trimis de ionut73 in 17.04.10 14:50:11

VIZUALIZĂRI: 4077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionut73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 unul dintre lacuri.....
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [17.04.10 15:08:51]

Din cate am citit este o cabana excelenta, un loc ideal pentru popas si relaxare, un loc pe care n-am sa-l ocolesc cand voi ajunge pe Valea Avrigului. Multumesc de pont!

[17.04.10 15:11:53]

salut pepsi70ro... ai dreptate, este un loc mirific, eu am facut o invitatie, citeste rw celalalt: click aici de la Valea Avrigului, astept sugestii... o zi buna...

mario 110
    [17.04.10 15:14:37]

ati putea sa ne spuneti ceva despre preturile practicate?

[17.04.10 15:41:18]

raspuns pt. mario 110

Cazare 80ron/zi/camera- la 3 margarete

140ron/zi camera la 4 margarete

200ron/zi apartamentul la 4 margarete

Masa mic dejun - 8-9 lei

Masa pranz - 15 lei, 2 feluri de mancare...

Masa de seara- 12- 15 lei in functie de preferinte

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [17.04.10 15:42:57]

review mutat la sectiunea cabanei Ghiocelul, sectiune deja existenta pe site.

acapulco
    [17.04.10 16:03:46]

In review apare 2 margarete, este o erata cred???

[17.04.10 16:08:22]

cabana are camerele impartite pe gradul de confort , desi are 3 margarete are si camere si chiar apartamentul de 4 margarete.in rw scrie 3 ...

Costi
    [17.04.10 16:50:40]

Ionuţ, foarte utile şi interesante informaţiile tale de la cabana Ghiocelul, de pe Valea Avrigului, inclusiv cele referitoare la modul în care se ajunge acolo şi foarte sugestive fotografiile ataşate, motiv pentru care îţi acord şi votul meu.

Cred totuşi că review-ul trebuia plasat mai degrabă la rubrica Hoteluri şi pensiuni, decât la rubrica Impresii de sejur.

Poate că un webmaster va face modificarea de la o rubrică la alta, dacă va considera necesar acest lucru.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    mario 110
    [17.04.10 18:09:19]

multumesc mult pentru informatii si promtitudine; asta chiar este o locatie care trebuie retinuta.

Sanziana
    [17.04.10 18:13:12]

frumoasa locatie, departe totusi...

ai si votul meu

[17.04.10 21:20:47]

ionut lungu!

Tocmai am scris un ecou la impresia precedenta si a aparut si Ghiocelul. Vad ca impresia numai din vedere mea a fost buna. Acuma o intrebare mai grea: cand am fost acolo domna sefa/ stapana (locuia in Sibiu) a fost gravida in ultima luna. Poate stii ce a nascut, baiat sa fata?

Ai votul meu chiar daca nu stii raspunsul. : -))

Camera de 140 ron ie aproape dubla de cat aia de 80.

sanziana m!

Tu te plangi de departare? : -))

[17.04.10 21:42:00]

pt. haiduc.....

tu crezi ca ma doare capul de ce copii face unul si altul???? am treburi mai importante, si apoi ii problema lor....

[17.04.10 23:39:35]

@ionut lungu: poate-or fi handicapul exprimarii in scris (care nu reuseste sa "prinda" intotdeauna fidel intentia "vorbitorului"), nu stiu... DAR raspunsul tau este la limita grobianismului; iti cer ca pe viitor sa iti alegi cu maimulta grija modul de exprimare. Un simplu "Nu stiu" cred c-ar fi fost mult mai inspirat.

Considera cele de mai sus ca un avertisment.

@haiduc: imi cer scuze pentru exprimarea lipsita de maniere a utilizatorului de mai sus; sunt convins ca pe masura ce te familiarizezi cu acest site iti vei da seama ca o astfel de exprimare/atitudine nu-i caracterizeaza deloc pe membrii acestei comunitati.

[18.04.10 00:38:13]

Nu, dumneavoastra nu aveti ce sa va scuzati in locul d_lui ionut .

Am vazut ca domnul nu ie familiar cu regulamentul siteului si a primit un cartonas galben.:-))

Doamna dela Ghiocelul a fost foarte draguta cu noi cu toate ca nu neam cazat acolo si sant pur si simplu curios. In vara o sa trec pe acolo.

Ii doresc d_lui ionut ca in concediu sa nu aibe dureri de cap si sa lase acasa treburile importante.

[18.04.10 10:29:55]

domnule webmaster... cine pune intrebari fara rost , primeste raspunsuri pe masura....acest domn haiduc, in primul rand ca nu-si exprima clar gandurile dar are si un limbaj greu de descifrat....in exprimarea mea nu am gasit cuvinte obscene, deplasate, pur si simplu cred ca nu mi-a placut mojicia ce razbate din intrebare... viata privata a fiecaruia nu ma priveste. punct.

[18.04.10 15:51:42]

le multumesc din suflet celor care au punctat acest rw si va promit mult mai multe marturisiri de calitate ... o zi buna si numai bine...

[18.04.10 17:48:17]

D_le ionut!

Nu stiu ce ai avut de descifra, dar daca m-am interesat de micul nascut asta se numeste omenire si nu mojicie.

[08.05.10 19:11:09]

cu putin timp in urma am fost sesizat de catre un user caruia trebuie sa-i multumesc, asupra faptului ca randurile scrise mai sus de catre Ionut73 sunt de fapt un plagiat grosolan, vezi: http: //www. funromtour. ro/localitati_clienti_116/Cabana_Ghiocelul. htm

pepsi70ro
    [08.05.10 19:44:34]

...acum ce mai conteaza, ionut73 nu mai exista...

acapulco, Costi, domidoc, haiduc
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Ghiocelul [Valea Avrigului]: