ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2017
ÎNSCRIS: 03.09.17
AUG-2017

Un sejur de vis

Am fost la Neptun si anul acesta. Nu stiu de ce la noi in Romania vrem ca totul sa ni se puna la picioare si sa fie totul numai un lux in cu totul alta parte decat ar trebui.

La Romanta este chiar foarte placut, racoare si camerele sunt curate.

Apa calda a fost mereu la inaltime iar personalul extrem de amabil.

Am platit o suma extrem de mica si conditiile au fost super.

De mancat, mancam la autoservire pe plaja ca doar nu m-am dus la mare ca sa ies la restaurant. Restaurant am si acasa.

Curatenie, frigider in camera, televizor cu suficiente posturi ca sa ai de unde alege, si ce mi-a placut enorm este faptul ca desi nu exista aer conditionat, seara se face racoare de trebuie sa te invelesti cu ceva.

Ziua nu prea am stat prin hotel, ca asa cum am mai spus, am mers la mare ca sa stau la mare, nu sa folosesc aerul conditionat si sa fiu servit ca in croaziera de lux pe Mediterana. Nu m-a interesat nici mobilierul sau mocheta din camera, iar cele pe care le-am gasit erau curate si miroseau frumos. Asternuturile se schimba fie la cerere fie la maxim doua zile. Insa nu a fost nevoie pt ca la culcare faceam dus si noaptea era destul de racoare. Acum sa nu spuna cineva ca acasa isi schimba lenjeria de pat zilnic ca e minciuna grava. Iar la baie nu vad de ce ar fi trebuit sa fie covor persan ca nu sunt Michael Jackson.

Per ansamblu, doua persoane (cuplu) sejur de 5 nopti, 400 lei. A sasea noapte am primit-o bonus.

Frigiderul s-a dovedit foarte util, iar televizorul nu stiu daca a functionat mai mult de 2-3 ore pe zi.

Micul dejun nu am avut nevoie sa il servesc la restaurant pt ca era format din cafeaua de dimineata, servita dupa cateva felii de paine cu branza, cascaval sau sunca, cateva rosii si ceva ardei gras. Nu va imaginati ca am avut aragaz in camera. Am facut cafe la fierbator electric.

Pentru 2018 sigur tot la Romanta merg, pt ca este la 3-5 minute de mers pe jos de plaja si la 5-7 minute de mers pe jos de la gara. La cat a costat si conditiile avute sunt foarte multumit. Nu este recomandat snobilor si arogantilor care vor sa fie vazuti la 4 stele cu bani de 1, ipocritilor care mananca supa cu penseta si friptura cu paiul. Sa fim seriosi si educati.

Trimis de Lt. Comander in 03.09.17 02:11:40
Validat / Publicat: 03.09.17 06:36:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 1720 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lt. Comander); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Plaja de langa Romanta.

[03.09.17 06:36:13]

@Lt. Comander: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

cso73
    [03.09.17 06:53:52]

Domnii sunt adevarati atleti daca reuseau sa strabata 1 km in 3 min pina la plaja. Inca ceva, nu trebuie sa fii MJ sa te simti respectat. Chiar de primesti cit platesti, consider ca fiecare cind e pe banii lui, e mai ceva ca MJ!

[03.09.17 09:22:27]

@cso73: Salut. Nu era vorba de MJ sau altcineva, era despre faptul ca tot pe banii fiecăruia, cel, sau cei in cauza iau decizii. Nu cred ca a fost cineva dintre nemulțumiți obligat sau forțat sa stea acolo. E ca orice produs destinat comerțului, îți place e ok, nu iti placa, e decizia ta. Iar pana la plaja sunt 500 metri. Daca nu 5 in maxim 8-10 minute ajung si cei mai in vârstă. Toate cele bune si mulțumesc pentru opinie si aprecieri.

cristina47*
    [03.09.17 16:15:38]

Si eu am scris un review bun despre un hotel din Neptun, si cineva a comentat ca a fost declasificat, etc.

Ma bucur ca ati fost tratati atat de bine la Romanta.

Eu am scris articolul meu despre Clabucet (vezi impresii) dupa prima zi de stat acolo.

Pana la sfarsit, mi-am mai schimbat parerea.

Pe unde mergeati la plaja? Fiindca fata de Clabucet, mie distanta mi se parea enorma, chiar daca o luam pe aleea Steaguri, chiar daca scurtam pe langa Istria, Rezervatia de stejari, malul lacului... Si Romanta parea departe. Aveati vreun supermarket pe-acolo?

[03.09.17 16:53:21]

@cristina47: Ieseam din hotel si mergeam la plaja prin aleea din fata de la Casa Doina, faceam dreapta si ajungeam la plaja Siam la sezlonguri. Ne-au cerut 15 lei per sezlong masa si umbrela. Erau cam 300-450 metri pana la plaja. Aveam foarte aproape doua market, Neptun si inca unul. Mai aveam un Springtime unde mancam si mi s-a parut excelent. Cu maxim 80-90 lei pe zi am mancat pe saturate. Asta incluzand si masa de pe plaja la autoservire. Nu ne-am scarpinat, nu am avut probleme cu digestia sau sa ne intoxicam cum aud pe la altii. Patronul de la autoservire statea la masa cu familia si se serveau din vitrina unde serveau si clientii. Si era familie cu copii. Pana la sfarsitul sejurului care este al doilea in acest an, primul fiind in 2016, serviciile au ramas la fel. Este un hotel foarte curat, modest si vintage la mobilier, insa wtf, scuzati expresia, am mers la mare pentru mare, plaja, soare, bere rece pe sezlong, nu sa fac comentarii de snob nesatisfacut care doreste mobilier de ultima generatie pt ca doarme in camera cateva ore din noapte. Iar daca la capitolul curatenie a fost excelent, am gasit si personal amabil, am gasit o baie cu dus si apa calda permanent, am avut aproape si market si autoservire inclusiv pe plaja, frigiderul a fost la inaltime si televizorul functional, nu vad la ce mi-ar fi trebuit Tv Full HD diagonala 2,25 metri, frigider model Irinel Columbeanu care face Ness si Inghetata, mocheta de 137 euro/mp cu miros de brazi australieni si eventual si trei pițipoance sa danseze lasciv pe mese din cristal Bohemia Luxury... si de ce nu sa am si vreun Mall vis-a-vis de usa camerei, usa care sa fie din lemn de Mahon cu tocul din Santal si Baobab...

Apropo, pana sa ajung la Romanta, am intalnit destule pensiuni si vile foarte apreciate, unde asternuturile cred ca au mai fost folosite inaintea noastra cu cateva ore, unde aragazul era plin de grasime galbena, năclăită, camerele erau mici si baia comuna, apa calda numai ziua, iar seara boilerul nu facea niciodata fata, in curte seara nu aveai cum sa faci gratar sau altceva ca erau 12 camere si un singur gratar de 1,20 m x 1,20 m, televizorul trebuia dat cu DTT ca era plin cu purici si pe imagine, pana si pentru cafea trebuia sa astepti la aragaz, iar fierbatorul sau fierul de calcat ardeau sigurantele si trebuia sa cerem ajutor. Am gasit hoteluri de trei si patru stele unde prin spatele luxului de la fatada se plimbau niste nevinovati sobolani si mirosul si mizeria te ajutau sa vezi ceea ce ai mancat peste zi. Dar aveau mobilier ultimul racnet si aer conditionat si baie ca la vedetele porno, si mai costau si cate o suma nesimtita pe noapte de ti se facea rau cand auzeai.

Asta este generatia de claustrofobi stresati si paranoici, crescuti cu tableta pe olita in fast-food, de niste corporatisti ce traiesc in cupluri moderne, femei de cauciuc, silicon si botox, iar femelo-masculul cu tone de gel pe cap de parca l-a lins vaca si machiat ca un travestit bruscat sentimental, tatuati ambii din cap pana-n picioare ca maurii din evul mediu. Sper ca am adus un zambet si ganduri bune.

[03.09.17 17:03:13]

@webmasterX: Salut si toate cele bune. Sunt ok coordonatele. Acel inel este chiar parcarea din fata hotelului. Mai au o parcare in spate cam de 60-70 locuri unde este si umbra. O sa transmit impresii de pe unde o sa merg.

cso73
    [03.09.17 18:07:24]

@cristina47: Stimata doamna, am fost cazat la Romanta de trei ori, odata la Clabucet, o data la Miorita care este vis a vis de Romanta si odata la Decebal, in centrul statiunii.

Nu am nici o problema legata de Romanta, este curat, vintaje la mobilier, dar nu este apropiat de plaja. Imi aduc aminte ca luam sacul cu merinde in spate, fata de mina si bagam talpa de-mi iesiau ochii.

Ori fi 450 m de plaja daca mergi prin gradinile oamenilor, daca mergi pe ocolite tapla frate. La dus e una, la intors e alta... ars de soare obosit nu e usor.

Sunt doua marketuri in apropiere, iar sa spui ca mancai la Springtime, e o gluma buna... 2 km la deal de Romanta.

Nu de alta dar sunt familii cu copii mici care citesc aceste rewiew si trebuie sa fie informati corect.

E curat, fara pretentii, restaurant bunicel, dar departe de plaja.

cristina47*
    [03.09.17 19:56:43]

@cso73: Pai Springtime era chiar langa Clabucet. Il vedeam mereu, din balcon.

Romanta se vedea in departare, cum ieseam in strada.

Eu initial, am rezervat la Balea, insa mi s-a parut cam izolat si am schimbat, cu riscul de a plati penalizari (cazarea pe o noapte, daca nu te hotarasti sa anulezi la timp). Am stat si m-am gandit ca era gara aproape, dar daca nu. nu folosea la nimic, la ce bun?

Si stiu ca la plaja se mergea pe strada Crinului. Am zis ca e izolat locul (mi-as fi luat si lanterna).

Si am nimerit din lac in put. Zona Clabucet - Springtime era poluata de fumul de la gratarele plasate in zona Prichindel.

Oricum, cert este ca plaja este departe, si intr-adevar, la intoarcere, poate deveni chiar neplacut.

[04.09.17 12:51:16]

cristina47*, cso73, Lt. Comander