Albizia Beach Hotel [Galata]

înscris/ă în 08.10.12
MEMBRU: PREMIUM
JUN-2017

La inceputul sezonului 2017 la Albizia

Pentru week-end-ul prelungit 01 - 05.06.2017, doamna serpoaica s-a ocupat, intr-un final, de cautat rezervari. Si imi trimite pe whatsapp: "Cred ca am gasit: Albizia, in BG, langa Varna; daca ti se pare ok, rezerva-l pe contul tau! " (si plateste-l, normal, n.m.).

Uitat, placut, cautat review-uri, placut, rezervat pe site international de rezervari, platit: 183 euro/4 nopti cu MD. Banii au fost trasi imediat de pe card.

Plecat in BG, bagat coordonate pe navigatie, trecut de Varna, ajuns in sat, deviat la stg., bagat pe coclauri prin padure (gen drum forestier la noi). Lasat masina de izbeliste cu serpoaice cu tot, cotrobait pe jos pana la plaja: pauza Albizia. Dat dracu' de GPS buit-in si hartile lui, luat serpoaice, intors. Dat peste un nene cu o turma de capre si cu un tap nabadaios (pac un cap in bara, exact unde se pupa spalatorul cu xenonul). Nu e nimic, mergem in mini-vacanta (f!@@##$$% de tap), avem full casco (inclusiv daune produse de animale).

Ajuns iar la drumul principal din Galata, facut stg. pe principiul "mergem pana ni se termina motorina", cand, ce sa vezi, minune: dupa vreo 2-3 km indicator la stg. spre Albizia. Mai mergem cam 2 km, drum bunicel spre bun, ajungem la Albizia: 2 claxoane, nenea de la poarta ridica bariera, bagam masina in parcare.

Check-in in 5 minute (rezervare gasita, plata confirmata), ni s-a dat un card de acces in hotel, pentru ca nu exista receptie 24/7 ci numai pana la 22.00. Doar parcarea este pazita 24/7. Ajungem in camera: maricica, curata, un pat dublu + un fotoliu extensibil pentru seripsor. Baie mare, curata, cu tot ceea ce este necesar; frigider, dulap, balcon cu masa si 2 scaune, vedere la mare. Intr-un cuvant, perfect.

Terasa de pe hotel: mare, curata, 1 jacuzzi, sezlong-uri si umbrele pe alese, liniste si soare. Mai erau si cateva albine, dar asta e: sunt date, nu sunt luate.

Tereasa de la parter: masute si scaune (ratan sintetic, 2 jacuzzi, umbra si relaxare). Jucarii de apa pentru copii.

Mie, unul, mi-a placut la Albizia si as reveni oricand, pentru cateva zile de odihna, pentru:

- hotelul micut (maxim 20 de camere, cred), linistit, curat;

- camera maricica, curata, baia mare, balconul cu sea view;

- micul dejun bun, peste ce am gasit in alte locuri (gen Anestis in GR, Gizem in TR): omlete, ochiuri, salamuri, branza, legume, cereale, lapte, ceai, cafea la espressor (pastile), clatite calde, etc. Doua doamne atente la lipsurile de pe mese si dragute cu clientii. Ma repet: bun;

- terasa de la et. 4 face toti banii: vedere superba asupra Marii Negre, sezlonguri, umbrele, 1 jacuzzi, flori, bar (la momentul cazarii noastre nu functiona, dar era un telefon la care puteai sa comanzi);

- LINISTE. Cine vrea cateva zile de relaxare, aici trebuie sa rezerve. Este locul cel mai potrivit: este singurul hotel pe o raza de 3-4km si mai sunt 3 restaurante. Plus pescarii care vin pe plaja, dar nu deranjeaza pe nimeni;

- locurile de parcare suficiente: ori in parcarea hotelului (ingradita si pazita) ori pe strada;

- plaja mare, cu nisip, cu intrare oarecum lina in mare (pacat ca o cam murdaresc pescarii);

- restaurantele de pe plaja: sunt 3, noi am incercat 2, unul nu avea meniuri in lb. engleza, deci am ramas la unul (chiar cel din fata hotelului): foarte ieftin, mancare foarte buna, bauturi ieftine si reci. In plus, la receptie erau fluturasi cu 10% reducere, din care ne-am servit ori de cate ori a fost nevoie. Ca idee, mai mult de 45-50 leva, cu tot cu bacsis, nu am consumat (2 adulti si un copil, bauturi incluse). Chiar si bauturile de pe plaja le luam de la aceste restaurante. Recomand mai mult pestele, pentru ca este clar proaspat: personal am vazut patronul la 10.00 - 10.30 cu punga de peste dupa el; la pui am avut surprize sa aiba un gust mai ciudat. Eu am mancat peste, scoici si miel si au fost foarte bune; serpoaicele au mancat pui, caracatita si calamari si nu prea le-a placut (puiul, nici mie).

Trebuie sa retineti faptul ca pe o raza de cativa km (nu stiu cati, cel putin 2-3) nu exista niciun market/chiosc, asa ca in afara programului de lucru al restaurantului va trebui sa va aprovizionati din portbagaj sau sa rabdati. Eu am stiut aceste lucruri si am avut cateva ape si beri pentru cazuri de urgenta majora (mai ales la beri, normal, Doamne fereste!). Insa veti gasi, din plin, broscute testoase pe drumul de acces la locatie.

De asemenea, cine vrea civilizatie, gaseste la vreo 12-13 km, in Varna. Noi am mers in fiecare seara si nu ne-a parut rau: un oras relativ mare, curat, frumos, promenada de vis, centrul vechi de asemenea.

O plimbare seara prin Varna, prin parc si apoi pe promenada, face toti leva. In mod similar, o masa cu fructe de mare pe promenada e mai iefina si mai variata decat la Dalboka.

In concluzie:

Punctele tari: tocmai vi le-am expus mai sus;

Punctele slabe: un pic de igrasie in baie, camera (re)varuita oarecum in graba, un ac ruginit gasit in jacuzzi.

Albizia merita din plin (cel putin la tariful platit de noi) pentru cateva zile linistitie, lipsite de zgomot si stress.

Cine vrea actiune, galagie, basi si antren, va trebui sa se orienteze spre alte zari.

black_mamba.

Impresii încărcate de black_mamba in 02.09.2017 20:11:10

Validat / Publicat: 02.09.17 21:10:56

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9000 PMA (din 10 voturi) nota2
  • Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 43.14268685 N, 27.93953598 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Albizia Beach Hotel [Galata]? - Scrie impresii / Incarcă foto din sejur
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de black_mamba? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[02.09.17 21:11:16]

@black_mamba: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 89&ridAnt=81585

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

• Liniște și relaxare (Jul.2017) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 08.07.17 de m liviu din VALCEA) - RECOMANDĂ
  • Relaxant (Jul.2015) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 14.07.15 de luka07 din GIURGIU) - RECOMANDĂ
  • Sejur linistit (Aug.2013) - punctaj satisfactie: 9.12 (scris in 16.08.13 de AncaE din BRASOV) - RECOMANDĂ
  • Albizia Beach Hotel - perfect pentru relaxare la mare (Jun.2013) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 16.07.13 de mariar din BUCURESTI) - RECOMANDĂ