ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2017
AUG-2017

Călătorii pe o rază de 250km, din Oludeniz

Datele problemei:

- cazare 10 nopti in Oludeniz (Montana Pine Resort 4* AI);

- deplasare cu auto propriu;

- dornici de plaje cu nisip fin;

- sarpele (black_mamba) sapa pe net si gaseste, serpoaica mare aproba, serpoaica mica merge oriunde iese cu balaceala, mai ales daca are tableta si internet;

- maxim 250 km/segment, deoarece serpoaica mare mai are un serpisor mic in burtica, iar serpoaica mica face urat (de plictiseala) la drumuri lung;

Asadar, am vizitat (distantele sunt calculate din Oludenizul de pe munte, mai precis de la hotel):

1. plaja Belcekiz (3km):

se coboara o panta abrupta si virajata. Sfatul meu este sa faceti stanga pe strada principala, in zona joasa a Oludenizului si sa va orientati de un loc de parcare. Mai aveti de mers cam 300m pana la plaja, pe aleile din statiune (caldura, aglomeratie si balamuc). Pe aleea principala, veti gasi un supermarket si un Lidl (Efes 7-7.50 lire, apa plata 1.5 l 0.5 - 1.5lire, sucuri brand 2 lire, fructe, etc).

Plaja cu pietricele (necesita pantofi de apa), intrare abrupta, in 10m de larg apa are 2m adancime. Recomand sezlong in buza apei, sa mai simti o briza, altfel in 5 ore esti (d) rac.

2 sezlonguri + 1 umbrela = 45 lire. Pentru bauturi, te deplasezi la barurile de pe promenada - Efes la 0.5l 12-15 lire.

Mai exista un beach bar, la extrema din dreapta a plajei, pana in rezervatia Blue Lagoon, unde 2 sezlonguri+1 umbrela =30 lire.

2. Laguna albastra (Blue Lagoon) - 3,5km:

Intrare ca pieton, 7 lire/adult, copii nu platesc. Intrare cu masina, 25 lire/masina, maxim 5 persoane/masina.

Laguna este f. aglomerata de sezlonguri. A fost o mare dezamagire. Plaja din stg (cum intri in laguna) e formata din pietricele, similar cu Belcekiz si este dispusa numai catre soare; nu stiu cum este intrarea in apa, ca nu am stat acolo. Partea din dreapta are un fel de nisip si cat de cat umbra. Intrarea in apa este lina, asa ca nu veti avea probleme cu odraslele. Dupa cate tin minte, am platit tot 45 lire pentru 2 sezlonguri si o umbrela.

Noi am fost intr-o sambata si a fost foarte aglomerat (de turci). Repet, o mare dezamiagire, nu se asemana cu nimic din pozele de pe net. Exista variante de distractie (sporturi de apa) si luat masa in locatie. Similar cu Blecekiz (3,5km, cautati parcare prin statiune sau mergeti direct cu masina in laguna).

3. Pamukkale (240km): o alta dezamagire.

Este pentru prima data cand apreciez mai mult pietrele (cetatea Hierapolis) decat balaceala. Mi-a placut plimbarea prin cetate, nota 20. Mi-a displacut profund faptul ca apa curge doar prin 10-15 ochiuri de apa, cu aglomeratia de rigoare, Gandul m-a dus la imbaierea din Gange, asa ca, multumesc, eu nu mai vreau. 240km, drum foarte bun, mai aveti 150km de la o intersectie si ajungeti in Antalya. Atentie la radare si criblura. Intrarea este 35 lire/persoana, copiii nu platesc, 5 lire parcarea,

4. Delta Dalyan si plaja Iztuzu: am mers cu masina pana in Dalyan (75km) si apoi am luat barca publica pana la plaja Iztuzu (30 TL/2 adulti, copiii nu platesc). Barca privata este 150 TL. Este pacat sa ratati o asemenea croaziera, prin delta. Similar, este pacat sa mergeti la plaja cu masina (se poate ajunge, dar nu pot sa va dau informatii, doar ca e ceva mai mult de mers pe jos pana la plaja si se plateste taxa de acces in rezervatie). Plaja cu nisip fin, intrare lina in apa. Exista facilitati pe plaja (dusuri, cabine de schimb, restaurant/bar - 1 bere Efes 10 lire, 1 Coca Cola 5 lire, 2 sezlonguri+1 umbrela=15 lire.). Aveti ocazia sa vedeti broaste testoase Caretta-Caretta ranite, in bazinele de recuperare.

Se trece prin tunelul Gocek (5 lire/sens, dar se poate evita).

5. Plaja Patara - 80km.

Plaja cu o lungime de 22km, cu nisip fin, intrare lina, valuri moderate si mari. 2 sezlonguri si o umbrela=15 lire. Exista facilitati, dar la bar/restaurant preturile sunt oarecum prohibitive. Un card de intrare in rezervatie cu masina costa 7.5 TL si este valabil pentru 10 intrari. Se merge cu masina prin mijlocul unei cetati liciene.

6. Plaja Kaputas (95km).

Plaja spectaculoasa, intre 2 versanti ai muntelui. Parcare dificila, pe serpentine. Se coboara 200 trepte pana la plaja. Nu am coborat, pentru ca damele erau deja obosite dupa Patara, dar ce am vazut de sus mi-a placut mult. Este cu "va urma", in mod cert;

7. Fethiye (12km): promenada lunga, moderna, frumoasa, de la port pana la plaja. Nu am ajuns la plaja, deoarece este la capatul celalalt al statiunii. Mi-a placut portul si faptul ca seara turcii ies la picnic pe promenada. Fethiye este mai mult un oras, decat o statiune.

Pentru orice intrebari, va stau cu drag la dispozitie. Vacante frumoase!

black_mamba

Trimis de black_mamba in 29.08.17 19:57:14
Validat / Publicat: 29.08.17 20:29:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Delta Dalyan

[29.08.17 20:15:24]

@black_mamba:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 23&ridAnt=81429

krisstinna
[29.08.17 21:02:27]

Dragă șarpe!

Nu pot sa cred ca nu ai făcut poze

M-am supărat

Întrebări:

Ai întrebat cine a rănit broaștele?

Care plajă e preferata ta?

Mulțumesc, haios articol!

Veți avea un flăcău sau tot o prințesă?

Sa fie sănătos, indiferent de sex!

[29.08.17 21:06:43]

@black_mamba: doamneeee, ascunsa comoara "gold" a saitului! Iti doresc sa accezi macar spre partener" la cat de bine scrii! Dar daca nu pui si poze, imi retrag cuvinteke, felicitarile si 50/% din vot????! Din principiu, articolele fară poze le votez la juma! Sa nu mă provoci, că uite, am votat intreg!

[29.08.17 21:20:42]

@krisstinna:

Am facut poze, o sa le postez, dar inca nu le-am descarcat pe laptop.

1. Da, am intrebat: barcile cu motor au ranit broastele. Mai mult, sunt probleme cu lumina artificiala (broscutele mici se orienteaza exclusiv dupa reflexia lunii in apa marii. Orice lumina artificiala le deruteaza, merg in alta parte, nu ajung in apa si mor. De asmenea, sunt probleme cu hranirea artificiala a broastelor cu crabi albastri (adica "bastinasii" prind crabi si hranesc "din mana" broastele, pentru a atrage turistii);

2. Plajele mele preferate sunt Iztuzu, Patara si Kaputas;

3. Se pare ca va fi tot serpoaica.

Altceva? ))

[29.08.17 21:23:12]

@maria55:

O sa postez si foto, multumesc pentru incredere, dar nu postez pentru voturi ci pentru a impartasi cu voi ceea ce am vazut.

black_mamba.

[29.08.17 21:28:18]

@black_mamba: ????acu' te lăsăm! Dar am intrat pe contul tau si am vazut ceva despre Paxos, parca! Fug la articol, fiindcă in seara asta sunt cârcotasă si vreau sa combat????!

[29.08.17 21:37:14]

@maria55:

Succesuri! )

fra
[30.08.17 10:57:14]

Si eu vreau poze! Mai ales ca spui ca cele de pe net nu se compara cu realitatea (in sens negativ), deci sunt cu atat mai curioasa. Zona aceasta mi-a starnit mie curiozitatea legata de Turcia si e de interes sporit pentru mine

[30.08.17 10:59:43]

@fra: eu deja am studiat ppzele pe site-ul locatiei! Este superb!

fra
[30.08.17 11:17:32]

Eu ma refeream la poze cu laguna si cu peisajul, ca despre ele spunea ca sunt o dezamagire Astept si la montana poze, dar acolo urmaresc articolul ???? eu am speranta ca va pune si sarpele ceva poze

[30.08.17 12:23:40]

@black_mamba: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[10.02.18 00:49:56]

@krisstinna:

Este serpoaica, are 6 saptamani si imi seamana: negruta si cu limba scoasa mereu. ))

[11.02.19 16:42:24]

felicitari pentru articol, foarte haios si cu multe informatii utile, voi merge anul aceste in iulie in Oludeniz si info scrise de tine sper sa-mi fie de folos. Nu prea am inteles treaba cu cardul hgs, inteleg ca e un fel de taxa pt autostrazi si se cumpara de la oficii ptt parca. Dar intrebarea mea este trebuie cumparat de la intrare in Turcia de la granita sau... ?

multumesc anticipat

adrianbogdan
[11.02.19 17:11:18]

@pretorian_29: Buna!

Cardul se poate achiziționa de la PTT oricare, în 7 zile de cand ai intrat prin porțile vreunei autostrăzi cu plata.

Deci poti sa ajungi la destinație sa iti tragi sufletul o zi, două dupa care sa cauti o posta.

Stai linistit ca PTT euri se gasesc chiar si pe autostrăzi și în toate satucele din Turcia.

Vacanța frumoasă!

[11.02.19 17:16:26]

@adrianbogdan: mulțumesc

[11.02.19 20:58:05]

@pretorian_29:

E un PTT chiar la intrare in Laguna Albastra (mi-e greu sa cred ca veti ajunge in Oludeniz si nu veti vizita laguna).

In alta ordine de idei, in iulie sper ca v-ati luat cazare intr-unul din hotelurile de pe munte, pentru ca altfel s-ar putea sa aveti probleme cu caldura, galagia si aglomeratia....

[11.02.19 21:06:41]

@black_mamba: Suntem genul plimbăreți, sigur ajungem. Încă o întrebare, am văzut că ai trecut cu ferry pe la Canakkale, mie imi dă ruta pe hartă (distanță.ro) pentru trecere pe la Gelibolu, cum recomanzi?

Cazare am luat la o pensiune ( căsuțe individuale) pe un deal, sper să fie bine .

[11.02.19 21:10:00]

@pretorian_29:

Depinde de preferinte: am incercat pe la Gelibolu o data, dar fost foarte aglomerat, in special de masini de tonaj, si am renuntat.

Am traversat mai mereu pe la Kilitbahir (cel mai ieftin si mai scurt) si Eceabat.

Din cate am inteles, pe la Gelibolu singurul avantaj pe care il ai este ca pe partea asiatica mergi pe drum express pana la Canakkale.

Pe oriunde ai traversa, nu uita sa ai lire pentru a plati.

[11.02.19 21:17:14]

@black_mamba:

Imi voi schimba lire de aici din țară înainte de plecare, probabil voi opta pentru Canakkale dacă zici că-i aglomerație dincolo.

Îți mulțumesc, dacă mai ai sfaturi, accept cu bucurie, mai ales că merg prima dată la otomani și orice informație e bine venită.

adrianbogdan, black_mamba, fra, maria55, pretorian_29
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Fethiye-Oludeniz: