ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2017
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 26.08.16
AUG-2017

Ce este de vizitat și unde să mâncăm în Borșa

Bună ziua.

Am fost în Borșa, Maramureș, unde am stat timp de 6 nopți în luna august.

Am fost cazat la pensiunea MARA și VICA. Recomand cazarea la ambele pensiuni.

Trebuie să știți că toate pensiunile asigură acces la bucătării utilate și la grătare (în curte) dar, cel puțin pe timpul verii, locurile unde se poate mânca gata gătit sunt puține.

UNDE MÂNCĂM, în Borșa?

Eu nu spun că nu sunt și alte localuri, dar eu vorbesc despre cele unde am mâncat eu.

- Pizza - la Pizzeria lui Țiți, pe drumul spre complexul turistic, prețuri bune privind calitatea / prețul produselor

- Bar VIVA, chiar în mijlocul stațiunii. Deși este un bar, se mănâncă bine, la prețuri decente.

- 2 păuni, aproape de Pizzeria lui Țiți (aici nu am mâncat, dar acest restaurant e recomandat de f multă lume. Nu am mâncat întrucât restaurantul era închiriat, în fiecare zi, pentru diverse activități (nunți/ botezuri)

- pensiunea ROYAL - lăsată ultima pentru că vreau să-i laud așa cum se cuvine. Cine ajunge în Borșa TREBUIE să meargă măcar odata să mănânce acolo. Pensiunea ROYAL se află la intrarea în Borșa, dinspre Moisei. În apropiere sunt locuri de parcare suficiente (ceva rar în Borșa). La interior este un restaurant destul de mare. Personal, am servit masa pe terasă (se poate închide, în caz de ploaie, vânt).

Porțiile sunt mari, prețuri mai mult decât decente. Cârnații de casa, sunt făcuți ”în casă”. Orice am mâncat a fost f bun.

Dar, trebuie neapărat să încercați CIUPERCILE (cred că sunt culese din pădure) și PAPANAȘII (incredibili). Sfat personal, mâncați ”subțire” înainte de papanași, să fiți siguri că puteți termina porția.

Ce este de făcut în Borșa?

- Cascada Cailor. Se poate urca cu telescaunul (30 lei adult dus / întors) șu apoi mergeți 20 -30 minute pe un drum ce coboară până la cascadă. Trebuie să țineți cont: ce coborâți, la întoarcere va trebui să urcați. Eu recomand să urcați pe jos, nu cu telescaunul. Când am fost noi, Cascada avea f puțină apă.

- Lacul STEI/ izvorul Bistriței. De la telescaun e drum lin spre lac (40 - 45 min). Personal am mers direct de la Cascadă la lac. Cum stai cu fața la cascadă, în stânga este albia unui râu secat. se urcă pe lângă aceasta până în vârful muntelui apoi e un traseu lejer până la lac.

- Mocănița, din Vișeul de Sus. Merită mers odată. Deși multă lume sfătuiește să luați bilete fără mâncare, eu zic că e bine să luați CU masă inclusă. Ajunși la ”cap de linei” (dupa 20-22 km) veți rămâne pt 1-1,5 ore. O mare parte din timp se pierde la cozi pentru mâncare. În zonă e un traseu prin pădure de 45 minute. Îl recomand celor ce nu vor servi masa - timp insuficeint.

- Lacul IEZER, pe traseul spre vârful Pietrosul. Privit de sus, de la jumătatea urcușului spre Pietrosul seamănă cu forma României pe hartă.

- vârful Pietrosul - trebuie neapărat urcat. Se poate urca chiar și de cei fără condiție fizică, doar că în dublul timpului scris pe placardele indicatoare. Recomand. Priveliștea este incredibilă. Atenție, vârful Pietrosul se află în dreapta, la 500 m de vârful costișei pe care urcă traseul. Pentru a merge la Pietrosul se poate merge pe jos din Borșa sau cu mașina pt 4,5-5 km până la mănăstire apoi pe jos. De la mănăstire recomand să cumpărați sirop de afine și păpădie.

Nouă, drumul dus-întors mănăstire - lacul Iezer - Pietrosul - mănăstire ne-a luat în total vreo 9 ore, cu vreo 1/2 oră staționare la lac și încă 1/2 oră staționare pe vârf (am avut cu noi o fetiță de 9 ani). De aceea recomand să plecați dis de dimineață să faceți acest traseu. Să aveți neapărat cu voi haine groase, rezistente la vârf, pt vârful Pietrosul. Tot drumul a fost cald, dar pe vârf, cu 2-3 bluze pe noi, tremuram de frig. Nu știu dacă așa e tot timpul, dar noi așa am pățit.

În ultima zi de cazare am prins ninsoarea de pe Pietrosul (pe 23.08.17).

Merită să vizitați Borșa.

P.S. drumul dinspre Moisei - Borșa era dezastruos, dar se asfalta (cred eu că prin septembrie, octombrie va fi o șosea reabilitată acolo).

Drumul Borșa - Iacobeni (spre Moldova) este impracticabil (nu am văzut lucrări de asfaltare în desfășurare)

Trimis de Cerchi2005 in 25.08.17 10:06:58
Validat / Publicat: 25.08.17 12:54:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORŞA.

VIZUALIZĂRI: 17883 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cerchi2005); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.08.17 12:53:11]

Ceva fotografii?

[25.08.17 12:53:28]

Am fost cazat la pensiunea MARA și VICA. Recomand cazarea la ambele pensiuni.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[25.08.17 13:54:44]

@Cerchi2005: Este o zona pe care am strabatut-o si noi pe la inceputul lui august deci ninsoarea de pe Pietrosu n-am prins-o. Cat despre drumul Moisei-Borsa si mie mi s-a parut groaznic, am pierdut o multime de timp facand slalom printre gropi, dar faptul ca se lucra sper sa fie de bun augur.

Cat despre recomandarile facute de locuri de luat masa le voi retine pentru urmatoarea ocazie.

Felicitari, votta cu mare placere.

[25.08.17 18:54:12]

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Borșa și împrejurimile: