ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2017
ÎNSCRIS: 22.08.13
AUG-2017
2 AD. + 3 COPII -- v: 5.15.16

Cateva clipe in lumea povestilor

Intr-o zi calduroasa de august am hotarat sa mai bifam un obiectiv de pe lista. Cum eram cat de cat in zona, ne-am abatut un pic din drum si am luat-o spre Porumbacu de Sus.

Drumul este bunicel pana in Porumbacul de sus unde este un drum de cosmar- au sapat pt canalizare, cred, toate strazile si sunt acoperite doar cu pietris- iar la iesire este o placuta care ne avertizeaza ca urmeaza sa mergem pe drum forestier care, sincer vorbind, este mult mai bun decat del din satuc. Sunt aprox 5 km de mers pe acest drum si... ajungem la destinatie.

Pe partea dreapta gasim o parcare (free) unde parcheaza fiecare pe unde poate (exista si o toaleta in incinta). Oricum masini erau parcate peste tot, lume multa, soare arzator, comercianti ambulanti la tot pasul te indemnau sa iei de la ei cate ceva - fructe de padure in general - mergem mai departe pe poteca pana la intrare unde stam la o coada de aprox 10 persoane.

Intrarea - 5 lei. Pasim pe niste trepte facute din piatra apoi intram in lumea povestilor, deoarece la cum arata totul imprejur, intr-adevar te simti ca in lumea povestilor.

Sunt 2 turnulete in care se poate intra si o singura incapere jos, unde ne putem poza pe niste baloti de paie.

Curtea frumos amenajata, In constructie un restaurant f frumos gandit, loc de relaxare, si loc de unde iti poti cumpara ceva de baut sau mancat.

Nu te lasa sa intri cu sticle de apa sau suc si nici cu mancare din exterior. Noi le-am lasat la intrare si le-am recuperat cand am iesit.

Frumos... un loc bine gandit, frumos amenajat cu mult gust si bine intretinut.

Pacat ca sunt specimene care nu stiu sau nu vor sa citeasca si sa inteleaga ca nu ai voie sa te sui pe unde-ti vine si ca intr-un asemenea loc trebuie sa respecti regulile impuse.

Trimis de cris202 in 23.08.17 22:06:23
Validat / Publicat: 23.08.17 23:13:16

VIZUALIZĂRI: 1752 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris202); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Viitorul restaurant

raduluigi [16.11.17 21:39:54] »

Ma bucur ca mai sunt si persoane satisfacute de vizita in acest loc. Eu unul, nu sunt.

In primul rand pt ca am rupt masina dus-intors. In al doilea rand pentru ca proprietarul constructiei isi continua lucrarea cu banii oamenilor carora le exploateaza visele, dorintele si naivitatea. Pentru doua trei poze, un sezut la malul apei pe balotii de paie si susurul raului proprietate nationala nu merita atatea laude.

O sa regasiti acest loc in aceasi stare si peste 2-3-4 ani sau daca l-a terminat pe banii nostrii, o sa zambeasca din turnulet: Doamne, multi fraieri am pacalit!!

P. S. Incercati sa va documentati pe internet si youtube ca sa vedeti cine este si ce vrea sa faca apropietarul locatiei!!

cris202 [25.11.17 20:07:49] »

@raduluigi: 1. Gusturile nu se discuta, 2. Daca v-ati documentat inainte de ce v-ati dus sa mai vizitati si sa va rupeti masina? drumul nu este unul bun dar se poate merge, in niciun caz nu este pentru curse. Si poate nu stiti cate drumuri in aceasta tara sunt mult mai rele decat acesta si pe distante mult mai mari... si tot am mers pe ele pentru a vedea ceva dragut sau poate nu am vazut nimic deoarece era doar o placa si atat. si 3. nu ma intereseaza cine este si ce invarte atata timp cat ajung intr-un loc ce-mi incanta privirea. Numai bine

cris202, raduluigi
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul de Lut Valea Zânelor: