ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2010
    ÎNSCRIS: 12.09.09
    MAR-2008
    single

Ma declar nostalgica dupa Timisoara

Tinand cont ca am absolvit, in urma cu ceva vreme, o facultate din Timisoara, sunt nostalgica oricand vine vorba despre acest oras.

Ultima data am ajuns pe acolo in martie 2008, si postez si niste fotografii de atunci.

******(text adaugat ulterior)

Parcurgand cu piciorul o mare parte din oras, am strabatut strazi inguste, cu cladiri vechi, incarcate de istorie, a caror arhitectura inca s-a pastrat.

Am admirat statuile ce decoreaza, din vremuri de altadata, unele piete, si ne-am fotografiat cu numeroase obiective istorice si fantani arteziene. Cateva zone de mentionat ar fi: Piata Victoriei, Piata Unirii, Piata Libertatii, Zona Iosefini, Piata Maria, Piata Traian.

In Piata Unirii ne-am udat buzele cu apa minerala de la fantana, apoi am cautat si gasit in pavaj piatra care are gravat planul fostei cetati a Timisoarei, cu cele 9 bastioane.

Ne-am plimbat prin Parcul Botanic si prin Parcul Rozelor, insa in acea perioada nu prea era vegetatie, fiind primavara devreme, dar imi amintesc cum aratau in toata splendoarea lor cu alte ocazii cand am trecut pe acolo, in perioada studentiei mele.

Pasii ne-au dus de-a lungul raului Bega, ce strabate intregul oras si peste care sunt numeroase poduri, unde salciile deja inmugurite stateau aplecate peste ape.

Din cauza ca inca nu era sezon cald, nu am putut zabovi sa savuram o cafea la terasele din Piata Unirii, asa ca am plecat spre Bastionul Teresia, apoi la Fantana Punctelor Cardinale, unde s-a sfarsit acea plimbare a noastra prin iubita Timisoara.

In curand voi merge din nou in acest indragit oras, si voi reveni cu alte fotografii.

Trimis de diana_cosma* in 14.04.10 22:21:52

VIZUALIZĂRI: 1435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana_cosma*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Catedrala Mitropolitana Ortodoxa

webmasterXY*
    [14.04.10 22:25:55]

Si din toata nostalgia ta au iesit doar aceste cuvinte?

pana te hotarasti sa ne spui si cate ceva despre Timisoara, review-ul este "vaduvit" de premiul celor 1000PMA pentru concurs - ele urmand sa fie repuse in drepturi daca vii cu completari

georgiana
    [14.04.10 22:52:01]

Offf, si eu care deja aveam emotii... ca voi citi ceva mai pe sufletul meu... dand clic pe numele tau!

Alex_Macedo
    [14.04.10 22:54:09]

Eu nu sunt bănăţan... dar oraşu' acesta merita muuuult mai mult!! Nu fac parti-priuri!!! , ci este un "statement" al unui om care trece prin aceasta "frunce" de multi ani si care are dileala lui vis-a-vis de ceea ce inseamna patria aceasta in care ne preumblam!!... si daca pasii tai ar fi trecut printr-un... sat... cred ca era mai mult de spus!... de capitala Banatului, poti scrie cateva pagini... AT LEAST!!!

georgiana
    [14.04.10 23:13:39]

@Alex Macedo,

Ma crezi ca eu nu indraznesc sa scriu nimic, inca, despre subiecul Timisoara?? Si locuiesc la doar 60 de kilometri si il vizitez de cate ori pot! Si-l fotografiez de fiecare data!

Mi se pare ca vorbele mele nu sunt suficient de frumoase ca sa pot descrie ce inseamna, cu adevarat acest oras de pe Bega! Un oras fermecator, modern, elegant, cu traditie si un trecut atat de frumos!

[14.04.10 23:19:22]

oameni buni, cateodata prea ne lasam dusi de val (de valul dorintei noastre de-a "primi" cat mai mult din ce ne dorim) si uitam ca unii oameni scriu mai putin, dar o fac cu bune-intentii si din dorinta sincera de a ne impartasi CEVA (poate doar niste poze, in cazul de fata), din suflet!

Eu, in calitate de moderator, n-am incotro, trebuie sa retrag astfel de reviews-uri (mai sarace in continut) din concurs, pentru ca altfel nu ar fi fair-play fata de ceilalti participanti, insa asta nu inseamna ca nu apreciez fiecare review postat -- chiar si unul care nu are poze atasate, deoarece contine totusi informatie valoroasa macar prin NOTELE pe care le acorda.

Sanziana
    [15.04.10 08:48:02]

Timisoara este orasul unde nu am reusit sa ajung inca, dar imi doresc acest lucru. Votul meu este pentru pozele tale, poate ne vei si povesti ceva despre acest minunat oras.

david
    [15.04.10 09:48:43]

Aşteptam cu interes impresiile tale despre acest oras. Ai grija ca Park Place si Discoland au incetat sa mai existe.

diana_cosma*AUTOR REVIEW
    [15.04.10 22:38:59]

Parcurgand cu piciorul o mare parte din oras,.......

Nota webmaster

restul ecoului a fost adaugat la review ,restaurandu-se astfel PMA retrase inainte.

Alex_Macedo, david, diana_cosma*, domidoc, georgiana
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Timișoara și împrejurimile: