Vila Gale Cerro Alagoa Hotel

înscris/ă în 12.06.14
AUG-2017
REGIM MASĂ DP
2000 eu

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut” — (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă SAU (1A) ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment); — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Foarte multumiti de cazare!!!

Anul acesta am decis sa vizitam Portugalia, adica coasta de sud (Algarve) fiind impresionati de frumoasele plaje vazute in diferite imagini pe internet, asa ca am ales ca destinatie Albufeira.

Am contactat agentia de turism cu care calatorim de fiecare data si ne-a facut prin ianuarie o oferta pt luna august cu avion din Budapesta 2 adulti si un copil de 5 ani si 2 bagaje de cala de 23 kg, cazare cu demipensiune si transfer de la aeroportul Faro la hotel dus-intors 2000 euro.

Iata ca a venit si vremea concediului asa ca dupa aprox 4 ore de zbor am ajuns in Faro, ei avand decalaj orar cu 2 ore in spate fata de noi, asa ca la ei era inca lumina.

In aeroport am prezentat la ghiseul green bus voucherele noastre de transfer si o masina cu wifi in ea :)) ne-a transferat in 40 minute la hotel.

check-inul s-a facut repede asa ca am primit o camera la parter cu vedere inspre strada, foarte spatioasa cu balcon cu masuta si scaune, pat matrimonial extra-large incat am dormit toti 3 foarte comfortabil, baia cu cada si produse cosmetice necesare, dulapuri foarte mari si incapatoare, frigider mic cu mini bar contra cost. In momentul in care intrai in camera si introduceai cartela, tv se apridea singur si prezenta imagini cu hotelurile care faceau parte din lantul villa gale deschise in diferite destinatii in Portugalia si Brazilia unele de 5* foarte frumoase.

Am lasat repede bagajele si am plecat sa mai prindem cina, care se servea la etajul 1, restaurantul avea si o terasa destul de mare langa piscina. Inca de la prima impresie am fost incantati de alegerea facuta de a lua regim demipensiune, mai ales ca statiunea Albufeira era f f aglomerata seara, terasele si multitudinea de restaurante erau pline ochi in luna august si stateau turistii in unele locuri in picioare sa astepte eliberarea unei mese.

La hotel mancarea era absolut delicioasa pe toate gusturile, In fiecare seara era diferita cu o multitudine de variante, carnea se gatea in fata ta ori in restaurant ori pe terasa la bucataria de vara.

O sa va enumar asa ca sa va faceti o idee despre ce se serveste la cina:vita la gratar, piept de curcan facut intr-un sos, snitel de pui, somon la gratar, fructe de mare gatite in diferite feluri:cataplana, frigarui cu fructe de mare, calamari, creveti, escalop de porc tocanite de pui, crochete de peste, diverse tipuri de peste, coaste, carne de burger pe gratar, garnituri: brocoli, morcovi baby, cartofi prajiti, cartofi rondele, ciuperci pe gratar diverse tipuri de orez, roluri cu legume, cascaval pane, fasole, mazare etc, salate de tot felu, aveu un colt cu degustare de branzeturi cu tot ce implica: nuca, strugure, stafide etc., desert in fiecare seara de vreo 4 feluri plus 5 sortimente de ingetata cu toping, fineti sticks si fructe. L

a cina bauturile nu erau incluse asa ca la intrarea in restaurant iti dadeau un biletel cu numarul camerei iar in momentul in care te asezai la masa chelnarii te serveau cu ce bautura comandai, o treceau pe biletel iar la iesire achitai.

Micul dejun se servea de la 7-10.30si avea acelasi meniu in toate 7 zile dar era deasemenea foarte variat si gustos, aici fiind incluse sucuri naturale, apa minerala si sampanie.

Se servea oua ochi, oua fierte, omleta ti-o prepara in fata ta in functie de ce preferai sa contina iti puneai tu intr-un bol mic ingredientele gata taiate si ii dadeai bucatarului sa iti faca omleta cu ele, costita prajita, carnaciori prajiti, diferite tipuri de salamuri si sunci, telemea, diferite feluri de cascaval, ardei, rosii, castraveti, masline etc.rosii gratinate, ciperci sote, fasole, painea era de vreo 6 feluri: bagheta, chifle cu mac, minibaghete cu diverse seminte etc. paine prajita cu ou, unt, braza topita, nutela vreo 4 feluri de dulceta la borcan (de pere, de portocala, de dovleac cu baton de scortisoara in ea, de frute de padure) diferite fructe, lapte, cereale, 4 tipuri de croissante, 2 tipuri de chec, clatite etc. In concluzie cred ca fiecare isi gaseste geva pe gustul lui, iar mancarea se suplimenta mereu.

Piscina hotelului era mare si foarte curata, mereu era aglomerata probabil din cauza ca apa in ocean era rece multi preferau sa se scalde in piscina, asa ca trebuia sa vi devreme sa iti pui un prosop pe sezlong, sau daca nu, puteai linistit sa te intingi pe gazonul de langa piscina care era umbrit de palmierii inalti.

Ca pozitionare hotelul era situat central intre orasul nou si cel vechi, in spatele hotelului o luai pe langa primarie si in 10-15 minute ajungeai in orasul vechi si la plaja Los pescadores.

Am fost foarte multumiti de cazare, avand si statie de autobus chair in fata lui, camere spatioase wifi inclus in toata incaperea, insa pe terasa si la piscina mergea foarte prost netul, un mini club pentru copii cu un topogan, doua leagane si un balansoar in fata lui, mancare excelenta si servicii bune.

Algufeira s-a dovedit a fi o alegere inspirata, orasul vechi este incantator cu stradute cu piatra cubica asezata in diferite forme, terase multe, animate, plaje mari si frumoase. Atentie insa daca va cazati departe si aveti nevoie de taxiu seara este o coada imensa la asteptarea unui taxiu in sezon.

Impresii încărcate de aaandreea in 17.08.2017 14:37:03

Validat / Publicat: 17.08.17 16:48:17

• A fost prima sa vizită/vacanţă în PORTUGALIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (aaandreea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9700 PMA (din 8 voturi) nota2

[17.08.17 16:12:17]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Vila Gale Cerro Alagoa Hotel, ALBUFEIRA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 21&ridAnt=80820

[17.08.17 20:17:58]