ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2017
AUG-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Vacanta la Tre Cime di Lavaredo, cu cazare la Refugiul Auronzo

Daca vrei sa faci trasee la Tre Cime di Lavaredo (si ai muuuulte de facut, nu iti ajunge un concediu), atunci cel mai indicat e sa te cazezi la Refugiul Auronzo, in inima muntelui, la baza celor 3 Cime. Locul e magnific, peisajul de vis si eviti pierderea timpului daca te-ai caza undeva mai jos.

Cea mai apropiata statiune e Misurina, de la Misurina pleaca autobuz catre Tre Cime. E un drum de 8 km, serpentine foarte stranse, un soi de Transfagarasan cuplat nitel cu Transalpina. Biletul e 8 eur de persoana, insa risti sa ramai in aer daca pierzi ultimul autobuz.

Noi am ales sa ne cazam la Auronzo (refugiul).

Drumul de care vorbeam e cu taxa, pt o masina e 25 eur si rerezinta taxa de urcare si parcarea pt 24 h. Apoi, fiecare alte 24 h se taxeaza suplimentar cu cate 7 eur (platesti diferenta la coborare, cand iti valideaza cardul de la urcare si iti spune cat mai ai de plata).

Refugiul e deschis din mai pana in octombrie. Noi le-am dat teroare baietilor de acolo de prin februarie, incercand sa facem rezervarea. Rezervarea am facut-o pe mail in cele din urma si am platit si un avans de 30 eur/familie.

Desi pe site-ul refugiului scrie de camere de 3 paturi si de 6, au camere cu 2,3, 4,5 si 6 paturi (din ce am vazut, al etajul nostru). Camerele mici, cu 2 si 3 paturi au si lenjerie pusa la dispozitie, spre deosebire de cele cu un nr mai mare de paturi.

Lenjeria e curata. In camerele mici sunt pilote. In camerele mari nu e lenjerie, saltelele sunt invelite in protectie de matase (similara cu cea pt saculd e dormit), iar piloetele sunt inlocuite cu paturi, cate 2/pat. E curat si frumos, chiar daca spatiul e extrem de restrans.

Camerele mici, cu lenjerie si pilote au chei si se incuie. Cele mari, fara lenjerie si cu paturi nu au cheie (stiu, toti erau socati cand aflau asta).

Baile sunt mari si curate, e una de baieti si una de fete pe palier. Sunt chiuvete mari, te poti spala f bine. Se poate face dus contra sumei de 5 eur, care inseamna 25 l apa calda. Incepi prin a folosi eventuala apa ramasa de la dusul anterior.

Sala de mese e chiar mare si are o vedere de iti taie rasuflarea: are geamuri mari si vezi toti muntii din jur.

Noi am luat cazare cu 2 mese, 50 eur/pers. In doi, daca doar unul are si masa e super ok, pt ca portiile sunt f mari. Dimineata ai iaurt cu musli+fulgi, iti poti pune cat vrei, un pahar de suc (mere sau portocale), un croissant sau o gogoasa (de reg cu gem sau ciocolata, dar poti completa cu nutella/gem/miere la ambalaje mici, de o portie) si un fruct (mar, portocala, necatrina, caise). Cafeaua e slaba, dupa gustul nostru, dar iti da cata vrei.

Masa de seara are trei categorii din care poti combina cum vrei: antipasti - ciorba (legume) si vreo 3 categorii de paste (toate sunt dumnezeiesti, sunt de la mama lor), felul principal de regula e cu carne - vreo 2-3 categorii de fripturi, la cuptor, cu sos, si garnitura cartofi cu rozmarin, orez sau legume, iar ultima categorie este desert (cate o portie de prajitura, felie de tort, sau amestec de fructe -iti pui tu cat vrei intr-un castron), sau o salata pe care ti-o faci tu cum vrei - au verdeturi, sfecla rosie, porumb, rosii, castraveti, morcov ras sia ltele, pe care ti le indesi tu intr-un castron extrem de capacitos, care satura 2 persoane.

Daca vrei, poti lua si cu bani mancarea, nu sunt preturile prea mari. Portiile sunt extrem de generoase, baietii iti pun cat ii rogi.

Personalul e super haios si prietenos, sunt foarte de treaba, ajuta toti ratacitii care sunt dezorientati in prima zi, cand inca nu stiu cum sta treaba. Sunt mereu cu zambetul pe buze, fac glume, mereu iti multumesc pt orice faci.

La bar exista prognoza care se afiseaza zilnic pt 2-3 zile.

La receptie exista un registru albastru in care turistii trebuie sa scrie in fiecare zi in care parasesc refugiul incotro se indreapta (nume, camera, tara de origine, traseul ales pt ziua respectiva).

Singura chestie nasoala a fost ca ne-a disparut o pereche de bocanci ai uneia dintre nepoate. Bocancii se lasa pe casa scarii, la intrarea pe palier, intr-un pantofar. Sincer, se poate sa fi fost o greseala, pt ca in rest nu a disparut nimic, desi lasam mereu telefoane al incarcat la singura priza din camera, care e sub intrerupator, deci etlefoanele erau la vedere, pe pat (bine, sub perna, dar firul iti arata directia!).

Lumina e cam chioara in camere, dar principiul e sa nus tai in camera, ci pe munte, daca et ajuta si vremea. Curentul se intrerupe la 22.00. Raman, in schimb, luminate holurile si baile.

Daca om fi sanatosi, vom reveni, cu siguranta, pentru peisajul incredibil de acolo, iar cazarea va fi sigur la Auronzo!

Trimis de Ginnutz in 15.08.17 16:50:18
    Validat / Publicat: 15.08.17 21:05:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ginnutz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 poza facuta din sala de mese

[15.08.17 21:04:45]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Rifugio Auronzo, TRE CIME di LAVAREDO (parc natural)" (nou-creată pe sait)

Sperăm (din suflet) că vor urma și alte impresii, din sejurul vostruîn această splendidă zonă...

[15.08.17 22:11:01]

• SOCIALs