ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2017
    ÎNSCRIS: 10.02.16
    JUL-2017
    1 AD. + 2 COPII -- v: 5, 8

Parcul Pantelimon

Parcul Pantelimon este la marginea Bucureștiului și-i mai mult o pădure amenajată decât un parc.

Pădure că-s codri seculari și amenajată pentru că aleile din parc sunt asfaltate în cea mai mare parte.

Așa cum sugerează și numele, Parcul Pantelimon se află în Pantelimon și mai exact între cartierul bucureștean Pantelimon și Orașul Pantelimon căruia popular i se spune comuna Pantelimon dar nu este comună, a fost, acum este oraș din 2015 – oficial - însă populația are memorie bună dar adaptabilitate redusă.

Și ca să fie tacâmul complet Parcul Pantelimon se afla pe lângă lacul care se numește – cum altfel decât – tot Pantelimon.

Este cel mai mare și mai naturist parc din capitală, îi spun naturist pentru că sălbatic nu pot să îi spun, sălbatic înseamnă cu totul altceva.

Dar este naturist pentru ca în afară de asfalt, banci și două locuri de joacă pentru copii, nu are alte amenajări antropice, nu există comerț în Parcul Pantelimon, nici magazine, nici terase, nici restaurant, nimic, doar natură pură, copaci, iarbă, păsări și pescari.

Animale n-am văzut decât pet-uri de-ale omului, respectiv câini, alte cele nu, pisici nu, canari nu, hamsteri nu sau ce o mai putea avea omu’ pe langa casă, doar câini am văzut – vin și pleacă cu stăpânu’.

Câini fără stăpân nu am văzut… și nici veverițe sau alte suflete libere, doar ceva rațe pe baltă și pescari.

După pod, spre Dobroești am văzut și lebede…

Pescari văd mai mereu pe pontonul de sub pod, pe pod, după pod ba chiar am cumpărat produse piscicole de vreo patru kile bucata de la o căsuță improvizată, aproape de calea de acces spre insula Lebada doar că aici deja am cam ieșit din Parcul Pantelimon deși încă mai suntem pe Lacul Pantelimon.

Ca să ajungi în Parcul Pantelimon mergi pe Bulevardul Pantelimon până la Granitul unde se termină blocurile, mai înaintezi având pe partea stânga ceva parcuri micuțe de joacă copii apoi două terenuri amenajate pentru plimbat câini, unul pentru câini agresivi și altul pentru câini neagresivi, ambele bine împrejmuite cu gard, apoi teren viran iar pe partea dreaptă ceva reprezentanțe auto apoi un Petrom unde se bifurcă șoseaua, înainte continuă Șoseaua Pantelimon și ușor dreapta se face spre Strada Gării Cățelu care imediat la dreapta are Șoseaua Dudești Pantelimon unde găsim Gara Titan și Metrou Republica.

Imediat ce intram pe Strada Gării Cățelu, pe partea stânga, în spatele benzinăriei - care-i cu fața spre Șoseaua Pantelimon - este stația de autobuz, după stația de autobuz este un chioșc cu ronțăieli, sucuri și apă care zice că e deschis non-stop și-i posibil să și fie și imediat după chioșc este intrarea în Parcul Pantelimon.

Pentru că, așa cum spuneam, în Parcul Pantelimon nu găsești nimic de cumpărat trebuie să vii de acasă cu cele trebuincioase, dacă ai de trebuință, o sticlă cu apă ar fi bine să ai, chiar și una micuță, pentru hidratare, dacă ai nevoie de hidratare și dacă mai vrei și ceva de ronțait, chioșcul amintit îți stă la dispoziție, asta dacă nu te-ai pregătit dinainte.

Dacă te apucă foamea în zonă, vis-à-vis de chioșcul amintit și vis-à-vis de stația de autobuz, la intersecția între Strada Gării Cățelu și Șoseaua Dudești Pantelimon există o autoservire unde îți iei mâncarea la tavă însă zona de servit masa e frumos amenajată, nu-s tacâmuri de plastic, mâncarea e bună și la prețuri accesibile, doar când am mâncat eu acolo mi-a părut cam sărată, nu știu dacă a fost un accident sau e un obicei…

Doar programul nu-i foarte prietenos, cred că locul a fost gândit pentru oamenii muncii că seara și în week-end este închis deci poți mânca acolo doar în timpul programului normal de lucru.

Și pentru că lumea vine în parc în afara acestor ore, autoservirea – care se numește L&A nu este disponibilă însă mai există posibilitatea de a mânca sau a lua ceva la pachet la Cora, ori în clădire unde sunt multe restaurante sau în parcare unde există o terasă de tăvăleala cu bere draft, mici și carnăciori.

Ca să ajungi la Cora din fața Parcului Pantelimon pornești de la autoservirea L&A, mergi pe aceeași parte pe Șoseaua Dudești Pantelimon, treci de stația ITP apoi imediat pe dreapta intri în parcare la Cora unde dupa vreo 100 de metri, imediat găsesti terasa de tăvăleală cu bere și mici.

Deci după ce ne-am lămurit cu capitolul culinar și suntem liniștiți din partea asta, putem merge și în parc, fără griji…

Ajungem ușor acolo, sau mergem cu oricare autobuz ce pleacă din parcare de la Cora, o stație și care ne lasa fix la intrarea în parc (104,202,243,655) sau 246 care ne lasa vis-à-vis, fix pe colțul unde se află fabrica de încălțăminte Antilopa, traversăm și intrăm în parc.

Sigur, există și posibilitatea de a veni cu metroul, cu amendamentul ca nu toate metrourile care vin spre stația limitrofă Republica ajung și la stația de metrou Pantelimon, unele se opresc la Republica, trebuie să cobori și să te orientezi care merge mai departe până la stația Pantelimon, în ultima vreme scrie pe locomotive, deci dacă scrie Republica înseamnă că se oprește la stația Republica și dacă scrie Pantelimon înseamnă că mai merge încă o stație după Republica.

Înainte venea metroul la stația Pantelimon cam la jumatate de oră, acum parcă vine mai des…

Deci, în sfârșit putem intra în parc…

Ceea ce este specific acestui parc este faptul că imediat ce ai intrat deja uiți că ai orașul în spate.

Toată ambianța se schimbă brusc și toată nebunia citadină se transformă în liniște și relaxare.

Tocmai din cauza asta nu este un parc banal și ai senzația că ești la ani lumină de București.

Parcul curge fix între cele două șosele unghiulare - Șoseaua Pantelimon și Strada Gării Cățelu.

Cea mai zgomotoasă și agitată-i Șoseaua Pantelimon care merge spre Brănești – vechiul drum spre mare – și este foarte traficată, atât de traficată încât reprezintă singurul impediment pe toată suprafața Parcului Pantelimon pentru că oriunde te-ai suci prin suprafața de 33 de hectare a parcului nu ai cum scapa de zgomotul de fond de trafic, un uruit permanent și deranjant, singurul element ce amintește de civilizație…

Am încercat să evit și nu știu cum, ce fenomen e ăsta dar cum mă îndepărtam de șosea, mergând prin parc, parcă tot mai puternic se aude…

De cum intri în parc apuci pe o alee ce se ramifică cam pe la o sută de metri de intrare, spre stânga ieși în Șoseaua Pantelimon, spre dreapta apuci pe o alee ce merge relativ paralel cu Strada Gara Cațelu iar înainte apuci la vale pe o pantă care iarna e tocmai bună de derdeluș ca să te dai cu sania…

Pe mijloc, ajungând în vale după ce ai străbătut aleea umbrită de copacii pădurii ce viețuiește în parc dai de un luminiș ce are în stânga o zonă cu jucării pentru copii, destul de măricică, bogată în jucărele măricele și pe dreapta o zonă mai largă cu bănci dispuse în semicerc ce inconjoară o zonă pavată cu piatră cubică și cu cercuri înierbate.

Prima parte a anului 2017 a apărut și un traseu ghidat de alergat câini prin padure (în salturi) !

După această zonă, pe dreapta e o zonă mai amplă cu asfalt unde-s montate mai multe rampe pentru skateri.

Aleea din parc coboară mai abrupt decât șoseaua învecinată astfel că stând la jucării, șoseaua se află după copaci, după gard și mult mai sus, uruie constant în capul tău…

Vin ceva copilași pe la prânz, cu cărucioarele lor felurite sau cei mai maricei fără cărucioare, unii cu bicicleta, alții cu trotineta dar niciodată nu-i imbulzeală,

Mai mulți vin seară și în week-end când se formează o comunitate infantă de familie…

Și tot înaintând, cu jucarelele pe stânga și cu skaterii în dreapta ieși de pe platforma asfaltată, mergâd înainte intri pe o potecă prăfoasă printre copaci care te scoate imediat la lac, la un ponton de beton unde stau mereu pescarii.

Apoi poteca face stânga pe langă lac ce are malurile acoperite cu dale de beton și după vreo 50 de metri dai de scări – sunt cam 36 – pe care ieși în Șoseaua Pantelimon sau mai faci un arc de cerc tot pe stânga și mai e un rând de scari ce ies cam în aceeasi zonă adica fix la intrarea pe podul de peste Lacul Pantelimon, lac ce se îngustează mult în zona podului, părând a fi un pod peste un râu.

De pe pod pe partea stângă, lacul se depărtează lățindu-se dar pe partea deapta, lacul începe abia aici dar nu se departează de șosea, ținând isonul în dreapta șoselei încă lungă cale, până spre Școala Pantelimon, mai sus de biserică.

La biserica lacul se vede frumos, vis-à-vis, la mică distantă de șosea.

Dar aici deja parcul e terminat demult pentru că imediat ce ai călcat podul, parcul s-a și terminat.

De traversat șoseaua în zona podului se poate face peste șosea dar se poate face și pe sub șosea, pe lângă piciorul podului.

Aici gasești în permanență pescari însă zona nu este din cale-afară de curată.

De partea cealaltă de pod priveliștea spre lac este foarte frumoasă, atât de pe pod cât și de sub pod.

Fix la pod este limita între Municipiul Bucuresti și Judetul Ilfov.

Aici se termină și Parcul Pantelimon.

Pe partea dinspre Șoseaua Gării Cățelu scenariul este același – alee prin pădure cu vedere la lac.

Sunt unii care s-au apucat să măsoare trasee și astfel au rezultat că dacă

dai ture pe lângă lac și te întorci pe lângă aleea de lângă Strada Gării Cățelu înseamnă că parcurgi cam trei kilometri și dacă te plimbi pe lângă lac dus-întors faci cam doi kilometri jumate.

Ochiometric cam așa ar fi, eu îmi cam fac veacul pe aleile asfaltate de pe lângă locurile de joacă pentru copii și-mi place mult că sunt aproape de apă și asta mai mediază temperatura.

Căutând referințe media am dat peste un articol din 2010 – deci relativ recent- care prezintă parcul destul de părăginit și mult diferit de cum îl știu eu.

Eu l-am găsit în 2011 și de când îl știu e la fel ca acum, locuri de joacă frumos amenajate cu substrat din cauciuc moale ca să nu rănească pruncii, jucării frumoase, mari și multe, bănci în stare foarte bună, deduc chiar că sunt relativ noi, monate doar de câțiva ani, în foarte bună stare, ți-e drag să le folosești – le-am folosit de nenumarate ori, cu drag, alei asfaltate impecail unde văd des bicicliști și role ba chiar sunt și acele rampe montate în zona dispre lac unde pot face skaterii acrobații – mie totul mi s-a părut foarte firesc și foarte plăcut…

Amu că tot am ajuns la media nu pot ignora și zvonurile alarmiste din alt articol care zice nici mai mult nici mai puțin ca: “O suprafata de 10.000 de metri patrați din Parcul Pantelimon va fi transformată într-o plajă asemanatoare celei din Paris de pe malul Senei” – maaah – asta-i chiar de speriat, ba mai mult decât atât: “Autoritățile încă nu au stabilit tarifele de acces, și spun că plaja va avea dotari precum: umbreluțe, șezlonguri, dușuri, cabine de schimb și spații de joacă pentru copii. ”

Sursa: http://bukresh.blogspot.ro/2011/07/parcul-pantelimon-va-avea-o-plaja.html

Și mai departe:

No comments:

Pai, da! Ce poti comenta la așa enormitate?

Dar îmi mai vin un pic în fire, amintindu-mi ce am citit în articolul anterior, cel din 2010 care spune: “Proiectul, la perioada respectiva, a facut ceva tam-tam prin presă ca apoi să urmeze linistea de după furtună simulata de Administrațiile Locale. Au intervenit desigur proprietari care iși revendicau terenul ceea ce a dus la schimbări în planul construcției Aqua Land. ”

Deci pot fi liniștită, nu mă voi simți prea curând lângă Bucuresti ca în “Paris de pe malul Senei”, mi-ar fi și un pic cam bizar, ce-i drept… mai bine așa cum e…

Printre alte zvonuri mai spicuim:

“Lacul Pantelimon este un lac antropic din București, sectorul 2, cu o suprafață de 260 ha, amplasat pe râul Colentina. ”

Eh, uite așa am aflat că Pantelimonu’ e în Colentina???!!!??? ... și cu asta chiar că nu mai am nimic de zis…

Trimis de danaeldreny* in 13.08.17 01:43:10
    Validat / Publicat: 13.08.17 09:20:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 5116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaeldreny*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Parcul Pantelimon de pe lângă Lacul Pantelimon

Dan&Ema
    [13.08.17 09:30:43]

Sa dam "start vot" aici.

Am aflat noutati despre Parcul Patelimon:

Mi-a placut delimitarea dintre naturist si salbatic.

Despre marimea parcului ca suprafata chiar nu stiam sau nu imi imaginam ca in Bucuresti este un parc mai mare ca Herastraul. Dar asta pentru ca nici nu m-am documentat vreodata si Pantelimon este poate mai putin interesant ca destinatie decat Chindia din Targoviste sau Trivale din Pitesti asta ca sa nu pomenesc Herastraul sau Cismigiul.

Despre no comment-uri doar atat: ????????

[13.08.17 11:28:07]

@Dana2008: Sărumâna, o drăguță!

Mulțumesc pentru ecou, vizită și vot cu drag!

[13.08.17 11:30:13]

@Dan&Ema:

Sigur că nu concurează ca și spectaculozitate cu mult mai celebrele Cișmigiu și Herăstrău și nici nu se află într-o zonă pretabilă la așa ceva…

Cișmigiu și Herăstrău sunt în zone turistice cu potențial de vizitare imens, te poți aștepta mai mult să ostenești decât să te relaxezi pentru că sunt multe de văzut și multe de făcut, inclusiv să te dai cu barca, să servești masa și multe altele.

În Pantelimon nu ai ce vizita, este zona de locuințe și de industrie, de fapt ar fi de vizitat dar nu în imediata proximitate.

Parcul, limitrof, face tangența între om și natură. E doar un loc de destindere și relaxare – ăsta-i specificul.

Aș zice – pentru contextul în care se află este exact ce trebuie.

Mulțumesc pentru ecou, vizită și vot cu drag!

[13.08.17 14:03:09]

@danaeldreny:

După pod, spre Dobroești am văzut și lebede…

ce liniște și pace trebuie să fie pe-acolo... Dacă ar fi șiceva apă de băut...

Frumos și liniștitor!

[13.08.17 14:35:33]

@Zoazore:

Doamnă, cu maximă considerație și infinit respect, mi-aș dori să vă încurajez în vreun fel deși habar nu am cum…

[13.08.17 16:07:33]

@danaeldreny: Să măncurajezi săă... ce? Să vin în parcul Pantelimon? E cam departe! Dar la Gotti aș veni!

[13.08.17 19:31:51]

eu mai citesc si fb...

ar fi bună o vizită la Gotti...

[13.08.17 21:16:15]

@danaeldreny: Da, am înțeles, dar sunt prea hârșită!

Îmi fac curaj, trebuie să mă ridic! Viața merge înainte. Mulțumesc pentru încurajări, suflet mare!

[13.08.17 21:37:33]

Doamne-ajută!

Toate au rost...

elviramvio
    [13.08.17 22:14:45]

@danaeldreny:

Ei uite ca am aflat si eu cate ceva despre parcul asta care ne desparte, fizic, pe noi doua! Sincer, nici nu stiem ca este parc, credeam ca este un loc viran sau ceva asemeni. Am trecut de multe ori pe langa dar nu ne-a dat prin cap sa oprim, din curiozitate macar.

Chestia cu parcul de distractii a fost insa mai gogonata, din cate stiu istetii nostri aveau de gand sa faca si o gondola Pantelimon - Dobroesti - Bucuresti! Cica ar fi venit strainii garla acolo, salvau bugetul tarii cu incasarile!

Plimbari frumoase pe acolo!

[14.08.17 11:41:40]

@elviramvio:

Mi-am construit o filosofie – viața ca o vacanță – și-mi place să o aplic așa că mă las fascinată de tot ce văd.

Prima dată când am intrat aici în parc m-am bucurat mult că nu trebuie să merg departe în munți ca să găsesc pădure și să mă bucur de beneficiile sale.

Poate părea stupid dar simt cumva aproape o obligație morală să prezint locuri care mă bucură mai des.

O să scriu și despre Salina Pantelimon și despre Dobroești.

Și ca să exagerez cu filosofia, am auzit aseara ca omenirea, ca și comunitate evoluează cu viteza celui mai lent… astfel,

Mai dau și altora din bucuriile simple, cotidiene. Că om fiind, mă mai apucă și nervii și crizele – da’ alea nu le dau…

Gondola – a pus-o D-zău la locul ei, clar nu se pupă locul cu circul…

Mulțumesc pentru ecou, vizită și vot … cu drag!

elviramvio
    [15.08.17 14:53:05]

@danaeldreny: ????

[15.08.17 18:41:28]

@elviramvio:

Dan&Ema, danaeldreny*, elviramvio, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂParcuri bucureștene: