ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2017
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 15.09.10
AUG-2017

Bile albe sau negre vila Alexandra Limenas?

Nu stiu cu ce sa incep... cu drumul:un cosmar. Noroc ca autocarul face opriri dese... Am plecat la ora 4 pm din Bacau si am ajuns in Limenas la ora 11 a doua zi.

O bila alba -camera noastra era gata si am fost cazati imediat. Dar sa nu credeti ca a fost asa simplu si frumos. Nuuuu... Gazda noastra a fost kiria Alexandra, o doamna in varsta care normal vorbeste numai greceste...romana si engleza deloc... ne-am inteles perfect: ea a vorbit incontinuu si noi am dat doar din cap, da sau nu, si prin semne. Asaaaa, cand am ajuns la vila erau ceva persoane acolo care asteptau cazarea, ,,, apare doamna Alexandra, ma intreaba in greceste ceva, eu nu inteleg nimic, apoi imi arata o lista la care se uita sotul meu care isi vede numele si nr camerei, 5. Stiam deja ca avem repartizata aceasta camera inca din autocar, informati fiind de ghid. Si gazda noastra ne conduce la etajul 1 sau 2 o fi fost? E un parter care arata ca un demisol apoi parterul propriu zis si mai sunt 2 etaje.

Din cate mi-am dat seama turistii au fost cazati la parterul mai inalt si la etajul 1. Si cum ziceam ne conduce gazda spre camera noastra si pe ceilalti ii ignora total. Eu credeam ca ei asteptau sa se faca curat in camere. Da de unde? porneste si una din turiste dupa noi... proprietarea ne arata camera si ne invita sa ducem si bagajele... noi ne conformam si din urma turista respectiva ne ia la rost ca ea a venit prima si de ce noi ne cazam in camera ei... eu nedumerita, sotul meu la fel, bagajele deja in camera... ne mai uitam impreuna pe lista... noi camera 5, turista respectiva tot camera 5... sotul meu se uita la mine iar eu cu tupeu si obosita dupa o noapte nedormita zic adevarul - am platit excursia integrala inca din decembrie, stiam de la ghid ce camera am si ca am si valizele in camera... imi trag sotul de mana, trantesc usa dupa noi si-s hotarata sa fac un dus si sa ma odihnesc pt ca la 4.15 aveam intalnire cu ghidul local.

Daca credeti ca aici s-a terminat aventura va inselati pt ca nu ne-am putut odinni deloc - 1 pt ca turista nemultumita a bodoganit non-stop (pe buna dreptate), 2 pt ca s-au cazat si alti turisti la parterul vilei si ei venind cu masinile personale au descarcat nu stiu ce vreo 3 ore si au fost si super de zgomotosi iar vecinii de langa noi, camera 6 au un baietel care din minut in minut striga -MAMIIIII si mami si tati nu l-au bagat deloc in seama.

Ma rog, ne-am vazut si cu ghidul caruia nu i-am mai povestit de camera 5 distribuita aiurea (sigur stia pt ca turista respectiva a fost cazata in alta parte).

Apoi a venit si timpul sa ne odihnim odata cu venirea noptii, Credeti ca am reusit? NUUUU pt ca vecinii nostril excitati de faptul ca au venit prima data in Grecia au vorbit intr-una la telefon cu toate neamurile din tara. Cred ca erau 50 de grade afara si noi cu usa deschisa am auzit tot.

Ca si curiozitate ,,,a noastra - vecinii de la parter pe tot parcursul sejurului au stat pe casa scarii unde erau o masa si cateva scaune de plastic .Dimineata cand noi mergeam spre plaja , la pranz cand ne intorceam , seara cand noi ieseam la masa si la plimbare si apoi la intoarcere -vecinii erau la datorie ....poate ieseau si ei dar cand?

Deja dupa 2 nopti nedormite morti de oboseala si cu gandul la o vacanta ratata, desteapta de mine am cautat-o pe proprietara si prin semne i-am spus ca vreau aer conditionat, ea tot prin semne mi-a aratat ca costa, eu i-am dat 30 EUR si cu usile inchise si cu aer rece in plamani nu am mai auzit pe nimeni, am adormit si noi si a inceput cam cu intarziere si vacanta noastra.

Sa va spun ceva si despre vila:camera micuta, din usa dai direct in bucatarie pe care nu am folosit-o decat ca sa pun apa, suc la frigider. Nici macar nu am deschis usile dulapului sa vad cum e utilat. Sunt doua paturi, o noptiera, un dulap in perete, un scaun mic, o oglinda si un alt scaun cu spatar, un televizor cu canale grecesti si cam atat imi aduc aminte. Toti banii i-a facut terasa mare, unde dimineata ne beam sotul meu cafeaua si eu apa cu lamaie. Cand am spus ca nu am folosit nimic din bucatarie, chiar nu am folosit. Mi-am adus de acasa cana magica cum ii spun eu, lingurita, farfurii de plastic, cutit, furculite. De obicei mancam la restaurante, dar mai luam cate un desert care ne face cu ochiul, sau un iaurt grecesc cu placintele sarate sau dulci si prefer tacamurile mele. Si pentru ca am uitat acasa canitele , am improvizat din doua bidoane de apa , taiate , doua pahare.

Curatenia se face zilnic, se strange gunoiul tot zilnic, se schimba lenjeria la jumatatea sejurului. Nu exista prosoape, hirtie igienica.

Prima noastra iesire in oras a fost si ea o aventura pentru ca ne-am incurcat pe niste stradute si ne gândeam ca o sa facem o vesnicie pana in centru .De fapt pana pe aleea pricipala , daca o iei prin stanga ajungi in vreo 3-4 minute.Ca si punct de reper chiar in apropierea vilei e un magazin aprovizionat foarte bine.

Concluzia e ca daca nu ai mari pretentii, daca platesti pt aerul conditionat, daca ai un aparat pentru tantari si daca nu stai prea mult in camera, ca doar esti in vacanta... e oarecum ok la vila Alexandra.

Nota mea ar fi de 6...spre 7.

Acum vad ceva scris cu vila Alexandra si sunt alte poze cu gradina ceea ce noi nu am avut...noi om fi stat la studio Alexandra?Pe site-ul agentiei scrie totusi vila...mister total.

Trimis de danutapop in 11.08.17 16:37:02
Validat / Publicat: 11.08.17 19:28:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1902 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutapop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 aici stateau vecinii nostri zi si noapte, pe casa scarii pt ca era mai racoare....oare nu era mai ieftin acasa?

[11.08.17 18:19:29]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Alexandra Studios [Limenas], THASSOS" (deja existentă pe sait)

adrianaglogo
[12.08.17 00:26:45]

@danutapop: Hai ca m- am amuzat citind articolul tau!

Unde ati stat nu mai conteaza, bine ca pana la urma ati avut vacanta pe care o doreati.

Votat cu placere!

iulian68
[12.08.17 07:34:13]

Foarte tare! Chiar mi-a placut cum ai scris, si se vede ca ai si simtul umorului. Repet, a fost tare dar putea fi si mai si daca mai era! )

danutapopAUTOR REVIEW
[12.08.17 12:02:36]

@adrianaglogo: merci... vacanta chiar a fost frumoasa...

flaviana77
[23.08.17 14:55:39]

mi-a placut faza cu vecinii, eu nu inteleg astfel de oameni, oare de ce nu profita de frumusetile insulei?

inteleg sa stai la cafeluta dimineata pe balcon, terasa etc. seara la o berica cand te retragi in camera dupa ce ai luat cina dupa ce te-ai plimbat etc. dar sa stai non stop pe loc, nu mai inteleg.

fiecare cum crede, dar cred si eu ca era mai ieftin acasa.

adrianaglogo, danutapop, flaviana77, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂAlexandra Studios: