ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 5

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Il Melograno, Matera

In ultimul an (ultimele 12 luni) am fost de 3 ori in Italia, dupa o lunga pauza (de dinainte de nasterea copiilor). Cu copiii am fost mai mult in Grecia, sau la diversele parcuri de distractii dar acum am decis sa ne reintoarcem la o veche dragoste.

Am profitat de preturile foarte avantajoase la avion pentru Bari avand ca dilema ce destinatie (sau mai bine zis destinatii, pentru ca noi nu stam intr-un loc) alegem.

Din Bari poti gasi lucruri frumoase de vazut si facut in orice directie, spre nord, sud, est, vest, bine spre vest mai putin, doar daca nu se doreste vizitarea Croatiei (exista ferry).

Noua ne plac destinatiile spectaculoase asa ca am ales un traseu pe masura: Matera - Lecce - Alberobello, iar in fiecare din aceste destinatii am vrut sa alegem o cazare specifica zonei, o sa vedeti...

Deci in Matera am ales un apartament, Il melograno, tipic pentru Sassi, adica pe jumatate sapat in stanca, si cu o vedere superba spre Sasso Barisano. Planul apartamentului era de tip open space, se intra pe la mijlloc, dintr-un mic holisor aveam acces in baie apoi in stanga se afla o canapea extensibila pe care au folosit-o copiii iar in dreapta, intr-o nisa, sau alcov se afla un pat dublu si fereastra spre Sasso.

Tot in stanga se afla locul de luat masa, o masa veche, impunatoare si mai departe o nisa cu bucataria. In ciuda faptului ca era sapat in stanca apartamentul avea toate cele necesare, apa calda, bucatarie functionala, cu hota etc. Mobila era toata compusa din piese vechi, de colectie dar foarte bine intretinute si impresionante. Atmosfera cred ca era ca acum 200 de ani (asta daca ignorai micile insertii tehnologice precum curentul electric sau echipamentul de bucatarie. De altfel cu tehnologia statea bine pentru ca exista si wi-fi foarte puternic.

In fata, intr-o mica nisa se afla un fel de terasa, cu masa si scaune unde se putea sta la o vorba si o racoritoare, chiar daca era practic pe marginea strazii facea parte din peisaj. Tot din fata, facand 15 pasi aveai o priveliste fenomenala cu valea si ambele Sassi, Barisano si Cavernoso, precum si o scara serpuita si escher-iana care cobora spre vale.

Copiii s-au simtit excelent in apartament, s-au cuibarit intre paturile colorate, au admirat cu uimire privelistea de la fereastra, care se schimba pe masura ce umbrele inaintau sau luminile incepeau sa se aprinda seara.

In jur erau peste tot restaurante, magazine, snack baruri (unul chiar pe coltul strazii noatre unde lucra un roman, si de unde puteam lua niste sandwichuri foarte gustoase).

Cum apartamentul se afla in inima orasului vechi evident ca nu se putea ajunge cu masina la el dar am gasit locuri de parcare gratuite la indicatia proprietarei, pe Via del Castello, la 200m distanta.

Matera este o bijuterie si am explorat totul la pas, descoperind de fiecare data constructii uimitoare, scari si pasaje, acoperisuri, biserici, pereti de stanca.

Poate nu pare o destinatie pentru copii, dar depinde de cum prezinti locul si cum il integrezi in poveste, caci pentru ei acest scurt sejur a fost o poveste, eram totusi in cel mai vechi oras construit din Europa, cu o vechime de peste 9000 de ani. Iar treptele si stancile (cu soparlele aferente) nu au tinut niciodata niste baietei pe loc.

Trimis de IoanaV in 10.08.17 10:45:37
    Validat / Publicat: 10.08.17 12:45:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1330 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P08 Ravina si sasso
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 90.00 EUR pe cameră

[10.08.17 12:35:34]

Mutat în rubrica "Il Melograno (guesthouse), MATERA" (nou-creată pe sait)

[10.08.17 12:58:52]

@webmasterX: Da este acolo.

sunflower
    [10.08.17 13:17:54]

Sublim!!! Am sa-l trec la favorite caci am în plan un astfel de traseu!

[10.08.17 13:29:33]

@sunflower: Da, si poate fi agrementat cu multe lucruri frumoase, zoosafari, pesteri, munti, mare, cam orice fel de experienta.

giuliani
    [10.08.17 14:55:09]

@IoanaV: P06 e fantastica

[10.08.17 15:56:10]

@giuliani: Multumesc, e de fapt a sotului, el e maestrul.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [10.08.17 16:51:03]

@IoanaV: Excelentă alegere de cazare!

[10.08.17 21:16:12]

Carmen Ion, giuliani, IoanaV, sunflower