Susesi DeLuxe & Spa Hotel

înscris/ă în 03.01.13
JUL-2017
REGIM MASĂ Uai

Nu recomand

Sub nicio forma hotelul nu este de 5 stele.

Am stat 7 nopti in triplex family si am platit 5000 euro pentru 5 persoane.

Camerele sunt foarte mici, miroase a vechi. Mobilier zgariat si deteriorat. Cel mai tare m-a deranjat faptul ca mochetele erau sub orice critica de murdare. Orinde te uitai puteai observa ceva rupt, cazut, murdar.

Personalul din receptie deosebit de nepoliticos. Poate mai mult de 80% din turisti sunt rusi, din aceasta cauza personalul nu vorbeste engleza. Mai mult ruseste.

Pozele din prezentare nu reflecta deloc realitatea.

Mancarea este ok. Nu cred ca e vreo diferenta intre acest hotel si celelalte. Nu au deloc carne de porc dar asta nu e o problema.

Exteriorul este frumos, ingrijit, atentie deosebita pentru copii. Baldachinele costa 130 euro pe zi. Rezervarile la restaurantele a la carte 15 euro/persoana.

Impresii încărcate de marciani30 in 02.08.2017 14:51:32

Validat / Publicat: 02.08.17 15:26:49

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Papillon zeugma

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (marciani30); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4949 PMA (din 9 voturi) nota2

[02.08.17 15:26:36]

Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 97&ridAnt=80026

- cris1982
[02.08.17 15:42:22]

Nu recomand acest hotel pentru ca este murdar, vechi, neingrijit.
As mai adauga eu si scump. 1000 euro de persoana, in conditiile in care unii membri ai familiei dvs (din cele 5 persoane) sunt copii? Sau ati fost 5 adulti plus copii?

- marciani30
[02.08.17 16:53:50]

5 adulti plus un copil mic dar un adult nu a calatorit cu avionul.

[02.08.17 21:36:38]

@marciani30:

Am stat 7 nopti in triplex family si am platit 5000 euro pentru 5 persoane.

Luxul şi serviciile VIP exclusiviste costă şi nu puţin :D.

Camerele sunt foarte mici, miroase a vechi.

Ai avut un triplex family care, cu totul, are 115 metri pătraţi. Nu cred că ar fi fost greu de apreciat/calculat că dacă în această suprafaţă intră un living, trei dormitoare şi trei băi, suprafaţa camerelor nu are cum să fie una generoasă.

Nu recomand acest hotel pentru ca este murdar, vechi, neingrijit.

Informaţia că hotelul este vechi de zece ani şi că nu a fost renovat niciodată în acest răstimp era disponibilă pretutindeni pe net, inclusiv pe site-ul oficial al hotelului. Poate că şi din acest motiv hotelul a beneficiat anul acesta de reduceri consistente şi de lungă durată.

Dacă mâncarea a fost ok, de ce ai notat-o cu doar 50%?

Nu este nicio mirare că nu ai găsit carne de porc în Turcia, nu-i aşa?

Şi dacă pot înţelege şi că nu ţi-a plăcut mâncarea indiferent de motiv, totuşi plaja cu ce anume te-a nemulţumit de ai notat-o cu doar 70%, în condiţiile în care plaja de la Susesi este una frumoasă, cu nisip şi cu intrare în mare foarte OK chiar şi pentru copilaşul grupului?

[02.08.17 21:47:51]

@cris1982:

As mai adauga eu si scump. 1000 euro de persoana

Hotelul în sine nu este unul scump sau cel puţin nu mai este nici pe departe atât de scump cât era în urmă cu câţiva ani. Îl urmăresc de vreo cinci ani şi ştiu despre ce vorbesc.

Autorul articolului nu a rezervat o dublă standard (sau mai multe) care ar fi avut o suprafaţă mai mult decât rezonabilă de 40 de metri pătraţi, ci un triplex family de 115 metri pătraţi.

Cu toate camerele relativ mici, această variantă de cazare în triplex este o mică extravaganţă în sine, iar chestiile astea întotdeauna costă. Apartamentul respectiv este dispus pe TREI etaje, la primul etaj are un living, la al doilea etaj are două dormitoare cu două băi cu cadă, iar la al treilea etaj mai are un dormitor şi o baie cu duş. Dispune de terasă cu acces direct la piscină şi de servicii VIP.

Am ales acest hotel pentru concediul din septembrie şi am plătit un preţ zic eu corect pentru ceea ce oferă Susesi. Voi vedea :).

- marciani30
[02.08.17 22:01:38]

@nicole33:

Nicole 33... informatia ca hotelul nu a fost renovat exista. Faptul ca a ajuns in halul asta nu exista. Daca nu a fost renovat nu inseamna ca nu pot spala mocheta sau nu pot repara geamul termopan. Am uitat sa spun ca geamul nu se inchidea bine si auzeam toate autocarele care veneau noaptea.

Mancarea am notat-o cu 50% pentru ca ea corespunde cu imi e indiferenta. Carne de porc am mancat in turcia la alte hoteluri. Am calatorit aici dupa ce am stat cateva luni intr-o tara in care alcoolul si carnea de porc sunt strict interzise, pe langa altele. Imi era dor. Atata tot. Nu ai cum sa iubesti mancarea de la cantina. Pentru ca asta e impresia care mi-a lasat-o. Nu mi-a displacut... mi-a fost indiferenta.

Plaja avea nisip dar intrarea in apa era plina de pietre. Si abrupta. Imi era greu sa intru cu copilul in brate. Si sunt un tip masiv...

Nu spun ca serviciile vip nu ar trebui sa coste. Altfel nu ar fi vip. Nu trebuie sa imi explici asta. Am vrut doar sa mentionez pentru cine se uita pe niste poze frumoase in pragul unei agentii ca aceste servicii costa. Poate nu toate agentiile mentioneaza asta.

Cat deapre site-ul oficial al hotelului... ei bine nu este tradus in romana. Parintii si bunicii mei nu inteleg engleza.

Tot ce am scris mai sus reprezinta parerea mea, o sustin cu argumente si o impartasesc intr-un mod cat mai sincer pentru ca acest site imi permite sa fac asta.

Din punctul meu de vedere a fost o greseala ca am ales acest hotel. Este doar parerea mea. Nu dau sfaturi.

[02.08.17 22:37:44]

@marciani30:

Carne de porc am mancat in turcia la alte hoteluri.

Şi eu am mâncat porc în Turcia, dar la un singur hotel şi în urmă cu vreo opt ani, al cărui patron nu era turc, ci provenea dintr-un stat ex-sovietic.

Având în vedere tendinţele politico-religioase actuale, probabilitatea ca o asemenea minune să se repete este infimă.

Corect. Site-ul oficial este doar în turcă, engleză, germană şi rusă. Eu am studiat conceptul 2017 în limba engleză.

Dacă nu aş fi cunoscut nicio limbă de circulaţie internaţională, probabil că aş fi solicitat agenţiei traducerea şi explicarea principalelor aspecte de interes.

Nu ai cum sa iubesti mancarea de la cantina.

Regret să te dezamăgesc, dar nu cunosc gustul mâncării de cantină, aşa că nu mă pot pronunţa. Deşi am nişte ani în faţa ta, nu am avut ocazia să mănânc la vreo cantină.

Plaja avea nisip dar intrarea in apa era plina de pietre. Si abrupta.

Ciudat. Am avut vreo patru cazări în apropiere pe aceeaşi plajă la Sueno Deluxe Belek (al doilea hotel de Susesi în dreapta, dincolo de Cornelia Diamond), la Gural Premier Belek, la Adam & Eve şi la Papillon Belvil, dar pietre nu am văzut. Or fi apărut între timp, nu ştiu ce să zic.

Sigur, este părerea ta. Eu voi ajunge acolo abia peste şase săptămâni şi nu cred că nici că am ales greşit şi nici că voi avea surprize. Ştiu exact la ce să mă aştept.

[19.09.17 08:33:56]

@marciani30:

Eu personal nu am crezut nici măcar o secundă aiurelile de mai sus, dar a venit şi momentul adevărului.

Am pornit de la ipoteza că un patron de hotel într-un acces de nebunie a căutat o cale sigură pentru a-şi distruge propria afacere aducând câteva basculante de pietre pentru a fi descărcate pe malul mării şi în mare. Nu este decât un scenariu fantezist, fără vreo legătură cu realitatea, la fel ca şi impresiile tale.

Duminica trecută timp de vreo patru ore am tot căutat "pietrele" alea din apă. Evident, acestea nu există decât în imaginaţia ta :D. Pot dovedi afirmaţia de mai sus cu poze şi filme.

Despre intrarea în mare, aceeaşi poveste SF. Eu pot merge prin mare până la jumătatea pontonului cu apa ajungându-mi doar până la umeri şi nu sunt deloc o tipă înaltă, ba dimpotrivă.

Pot înţelege dezamăgirea cuiva care a plătit mulţi bani fără a se documenta înainte, care a vrut să-şi satisfacă mofturile exclusiviste, nimic de comndamnat, dar nu pot înţelege DEZINFORMĂRILE de tipul celor de mai sus, chiar sub titlul de impresii personale.

Am sperat ca măcar această informaţie să se confirme şi pe perioada sejurului meu. Spre ghinionul meu, peste 30% din turişti provin din România:(

Tot personalul cu care am interacţionat înţelege şi vorbeşte engleza la nivel basic, suficient pentru jobul lor.

[19.09.17 08:40:26]

@marciani30:

Ghinionul tău şi norocul meu.

Eu am ales cea mai ieftină cameră - dublă standard în hotel şi am primit o cameră de 40 de metri pătraţi, foart curată şi fără niciun fel de mirosuri, cu mochetă curată, cu mobilier vechi, dar bine întreţinut şi perfect funcţional. Într-o asemenea cameră se pot caza 2 adulţi+2 copii sau 3 adulţi+un copil, existând un pat matrimonial mare, o canapea mare şi un fotoliu extensibil. Noi suntem doar două persoane, avem loc suficient, pot să dansez :D

Morala ar fi aceea că nu este suficient doar să ai bani, uneori şi puţină inspiraţie, informare şi documentare pot ajuta la reuşita unui concediu.

- fra
[17.07.18 17:53:03]

@nicole33: înțeleg că ați fost la acest hotel și am observat că îl recomandați în alte comentarii. Având în vedere că nu ați scris articol separat, vă întreb aici: de ce preț ați beneficiat? (Știu deja că prețul e fără transport și achiziționat exact în momentul cel mai convenabil, dar care este?)

[17.07.18 22:04:25]

@fra:

Am fost acolo în septembrie anul trecut şi, da, recomand hotelul cu toată încrederea.

Preţul nu a fost cel mai bun posibil. M-am hotărât foarte târziu la sfârşit de iunie când reducerile de early booking erau pe terminate sau chiar terminate în cazul altor hoteluri. În ianuarie dacă rezervam ieşeam mult mai bine, dar şi aşa a fost ok. Am plătit 740 euro pentru o cameră dublă deluxe land view (cea mai ieftină) pentru 6 nopţi din 17 septembrie, apelând la agenţia site-ului AFA.

- trush
[22.01.19 17:22:38]

@nicole33: Buna ziua! Intentionam sa mergem in august la acest hotel. Spuneti-mi va rog, daca e ok, daca e aproape plaja, pentru ca avem 2 fetite de 3 si respectiv 1 an si jumatate, si nu am vrea sa avem surprize. Multumesc frumos!

[22.01.19 21:48:21]

@trush:

Susesi este o alegere foarte bună. Mie mi-a plăcut acest hotel.

Hotelul este chiar pe plajă, are un teritoriu frumos. Din clădirea principală, mergi puţin pe aleea dintre snack restaurant şi una din piscine, traversezi podul peste piscina principală şi imediat ai ajuns pe plajă. Distanţa nu este deloc mare, iar drumul prin resort este plăcut.

Camerele standard de 40 metri pătraţi sunt suficient de mari pentru cazarea a doi adulţi şi doi copii. Mobilierul nu este nou, dar este bine întreţinut.

- trush
[23.01.19 19:33:56]

@nicole33: Multumesc frumos!

Publicitate    [24.08.19 22:12:57]

• Hotel foarte bun (Jun.2017) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 03.07.17 de Liviu God din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Nimic deosebit (Sep.2015) - punctaj satisfactie: 7.70 (scris in 11.10.15 de paul c din BICAZ) - RECOMANDĂ
  • Revelion Belek (Dec.2014) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 07.01.15 de gabiXe din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Frumos (May.2013) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 30.05.13 de AlexandraTudose din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Frumos (Aug.2011) - punctaj satisfactie: 9.60 (scris in 05.09.11 de Simona-Victoria din CHITILA) - NU RECOMANDĂ
  • Inauntru-i vopsit gardul, afara-i leopardul! (Jul.2011) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 21.07.13 de Marius70 din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Foarte Dragut (Jul.2011) - punctaj satisfactie: [fara note] (scris in 10.05.12 de Ruxanbina* din VAMA)